Čtyři svatby a jeden pohřeb

Four Weddings and a Funeral

Štyri svadby a jeden pohreb

Komedie / Romantický / Drama

Velká Británie / USA, 1994, 117 min

4 svadby a pohreb sú filmom, ktorý buď zoberiete alebo nie. Keď som bol v Británii, ľudia to vnímali tak, že buď tvrdili, že je to totálne "shit" o ničom alebo si ho fakt užívali. Ja som jednoznačným zástancom. Základom je skvelý scenár založený na briskných dialógoch a situáciách, Hugh Grant v britsky odzbrojujúcej role týpka, ktorého by ste nafackovali, ale nafackovali s úsmevom, skvelý supporting cast podporuje komplexný dojem z filmu, ktorý mňa osobne pobavil, rozosmútil i presvedčil o tom, že každý si z veľkej miery stojíme za svojím šťastím. Love actually je OK, ale pre mňa len slabý odvar tohto Curtisovho scenára.(9.2.2009)

Vynikajicí britská vztahová poloromantická komedie. Není to klasická romantická komedie, je tady víc vážných situací a ani děj není tak klasicky nalinkovanej, až na ten konec samozřejmě. Ve filmu je docela hodně postav a trvalo mi chvilku než jsem se v těch všech svatbách a vztazích zorientoval. Nakonec ale zjistíte, že každá postava je něčím zajímavá, a má filmu co dát. Vynikajicí je i hudba a hlavně herecké výkony všech herců, zejména mého oblíbence představitele hlavní role Hugh Granta, ale i všech herců v menších rolích. Humorných situací je tu až překvapivě mnoho- a typicky britskej až trochu tvrdej humor já můžu, narozdíl od humoru v amerických komediích, o českých ani nemluvě. 85%(21.9.2008)

Velmi silný 4*. Mám slabost pro anglické komedie, protože nejsou tak prvoplánově vtipné jako jejich americké protějšky. Hugh Grant opět potvrdil své kvality. Velmi se mi také líbila K.S. Thomas a Simon Callow. Jediný co mě trochu vadilo byla přítomnost Andie MacDowell v roli Carrie, které mně tam prostě neseděla.(21.9.2008)

Jeden z 500 největších filmů všech dob časopisu Empire. Opět plné suchého anglického humoru: "Ten minulý pár se mnou ještě mluví. Bohužel už nemluví spolu. Rozvedli se před několika měsíci. Ale jsem si jist, že to nemá absolutně co dělat se mnou. Paula se dozvěděla, že Piers spal s její sestrou ještě předtím, než jsem se o tom zmínil v proslovu. Fakt, že spal s její matkou, přišlo jako rána z čistého nebe, ale nemyslím si, že by to nějak souviselo s nočními můrami a násilím, které doprovázelo jejich dvoudenní manželství." Znovu vynikající scénář Richarda Curtise, stejně jako v Lásce nebeské, Notting Hillu, Deníku Bridget Jonesové (včetně druhého dílu) a Mr.Beanovi. Trailer: http://www.sms.cz/film/ctyri_svatby_a_jeden_pohreb/ukazka(1.2.2009)

Soundtrack Richard Rodney Bennett: 1. Love Is All Around - Wet Wet Wet [3:59] ,2. But Not For Me - Elton John [3:02] ,3. The Right Time - I To I [3:32] ,4. Smoke Gets in Your Eyes - Nu Colours [4:29] ,5. I Will Survive - Gloria Gaynor [3:47] ,6. Crocodile Rock - Elton John [3:53] ,7. La La La (Means I Love You) - Swing Out Sister [4:42] ,8. Loving You Tonight - Squeeze [4:48] ,9. The Secret Marriage - Sting [2:01] ,10. Chapel of Love - Elton John [3:45] ,11. After the Funeral (W.H. Auden poem read by John Hannah) [1:53](10.5.2011)