Čtyři svatby a jeden pohřeb

Four Weddings and a Funeral

Štyri svadby a jeden pohreb

Komedie / Romantický / Drama

Velká Británie / USA, 1994, 117 min

4 SVADBY A JEDEN POHREB sú výborná anglická romantická komédia s celým radom chutných podporných roličiek (pomotaný kňaz Rowan Atkinson), charizmatického titulného zamilovaného páru (hanblivý Hugh Grant a nadržaná diablica Andie MacDowellová) a typického britského humoru, nech už si pod pojmom ´typicky suchý humor´ predstavíme čokoľvek.(29.8.2007)

Romantické komedie jsou specifické tím, že i když divák dopředu ví, že hlavní hrdinové nakonec skončí v láskyplném objetí, prožívá s nimi jejich trpkou cestu plnou překážek a schválností, jakoby to nevěděl. Tedy pokud je scénář dobře napsaný, což v případě Čtyř svateb platí. Scénárista Richard Curtis navíc hned na začátku obrací tradiční schéma romantické komedie trochu naruby, když Charles a Carrie skončí v objetí už po půl hodině filmu. Teprve když zaskočený Charles odmítne Carriinu nabídku sňatku, rozjíždí se „tradiční“ spletitá a komplikovaná cesta za vysněným protějškem. Vedle romantických prvků Čtyřem svatbám neschází ani inteligentní humor, který často nabírá hodně černý odstín. Například když Carrie zaskočenému Charlesovi vyjmenovává tři desítky svých milenců nebo když Charlie na svatbě naráží na jednu svoji bývalku za druhou a co věta, to trapas, je to zkrátka „hustota“. V situačním humoru je prostě Curtis mistr nad mistry. Pochopitelně nechybí ani jeho tradiční „přísada“ v podobě Rowana Atkinsona (společně stvořili Mr. Beana) v malé, ale divácky vděčné roličce ujetého kněze.(2.4.2006)

Tak nakoniec to chcelo 2 pozretia, kým som docenil anglický suchý humor v tejto nadpriemernej romantickej komédii. Pred 10timi rokmi som neveriacky krútil hlavou. Aj keď scéna, v ktorej McDowell popisuje klasicky vyhúkanému Grantovi milostné zážitky zo svojej minulosti, je pre mňa rozpačitá aj dnes. Ako mi potom môže byť sympatická? Bral som to ako scenáristický omyl a tváril sa, že to tak nebolo:))).(9.8.2009)

Byla by to jen docela obyčejná britská komedie s dobrými herci, vkusná a vtipná, ale takových je většina. Kdyby ovšem nebylo té jedné nezapomenutelné scény pohřbu, která do filmu vnese ryzí emoce, z figurek učiní životné postavy a z jedné "obyčejné britské komedie" učiní tu nejlepší britskou komedii vůbec. 90 %(5.11.2009)

Velmi silný 4*. Mám slabost pro anglické komedie, protože nejsou tak prvoplánově vtipné jako jejich americké protějšky. Hugh Grant opět potvrdil své kvality. Velmi se mi také líbila K.S. Thomas a Simon Callow. Jediný co mě trochu vadilo byla přítomnost Andie MacDowell v roli Carrie, které mně tam prostě neseděla.(21.9.2008)