Čtyři svatby a jeden pohřeb

Four Weddings and a Funeral

Štyri svadby a jeden pohreb

Komedie / Romantický / Drama

Velká Británie / USA, 1994, 117 min

Romantická komedie možná není to správné označení. Několikrát se poctivě dojmete i zasmějete, ale nálada filmu je spíš smířeně melancholická a takový - vzdor happyendu - zůstává i dojem po jeho zhlédnutí. Svatby jako společenská inventura, defilé lidí, s nimiž se nechcete setkat, živná půda trapasů a výsměšně vlezlý důvod k rekapitulaci vlastního života, do níž se nikomu nechce. To vše za sychravé atmosféry vichrné Anglie a s chlácholivým výběrem hudby. Za dvanáct let barvy trochu vybledly, ale pořád je to moc hezký film. 80%(12.9.2006)

Ve jménu otce, syna a ducha STATNÉHO prohlašuji, že si Tě beru za svou VÝKONNOU manželku :o) Spíše než romantickou komedií bych tento Newellův snímek nazval přízvisky milý, chytrý, vtipný, inteligentní, smutný,lehce trpký jako někdy sám ŽIVOT. 4* za krásnou a milou Andie MacDowell a W.H. Audenovo pohřební blues v podání výborného Johna Hannaha.(6.3.2010)

Moc příjemný koktejl namíchaný z velkého množství osvěžujícícho bristkého humoru a romantiky, ovšem místy i s velmi hořkou černou kávou. Báječný Hugh Grant a ještě báječnější Andie MacDowell tady společně s dalšími herci předvádí bezchybné výkony, ze kterých je vidět, jak je natáčení bavilo. Nepochybně za to může (v pozitivním slova smyslu) výborný a v rámci romantických filmů i velice originální scénář. Pro mě je to jeden z filmů, který neomrzí. Tak tedy: "Na Charlese a kachnu!"... 8/10.(27.1.2015)

British comedy at its best. V zásadě předvídatelný, přesto božský. Lásce na první pohled k Andie naprosto, ale NAPROSTO rozumim. Sám jsem si ji prožil. A konečně - opravdu krásná pocta manželství ... svym způsobem. Jen mi je trochu líto Mikea Newella, protože mám takovýho tucha, že se tímhle akorát zařadil po bok dalších režisérů, co vždycky budou jen a jen ve stínu toho nejgeniálnějšího scénáristy romantických komedií. --- "...to take the Lydia Jane Hibbott to be my awful wedded wife"(15.2.2013)

Příjemný film, kde převládá romantika, ale občas se zde najdou prvky hořké komedie a několik scén opravdu pobaví. Akorát je možná trošku škoda, že se ke konci hraje na vážnější notu, což mě docela překvapilo a zároveň lehce zklamalo. Ale jinak jsem si tuto pohodovou záležitost ve společnosti Granta, MacDowell, Atkinsona a spol. dost užil a dávám solidní 4*. "Jak se má tvá nádherná přítelkyně?" - "Už není moje přítelkyně." Aha, páni. Nebyl bych kvůli tomu tak sklíčený. Povídá se, že nikdy nepřestala spát s Toby de Lislem, pokud jsi na to nepřišel." - "Ona je teď moje manželka."(22.2.2011)