Čtyři svatby a jeden pohřeb

Four Weddings and a Funeral

Štyri svadby a jeden pohreb

Komedie / Romantický / Drama

Velká Británie / USA, 1994, 117 min

• Maq

Ať se romance zaplétá jak chce, vždycky musí skončit stejně. Člověk se u této komedie asi neubrání srovnání s Notting Hill. V tomto je více outsiderů a dobrých hlášek. Rubem takové přednosti je fakt, že vedlejších postav je trošku přespočet, takže se s jejich charaktery tolik nesblížíme, je to trošku povrchní. Z toho důvodu dávám Notting Hill přednost.(30.1.2011)

Kaju se, jsem ostuda, Čtyři svatby a jeden pohřeb jsem viděl až dnes. Mike Newell zrežíroval typicky britskou romantickou komedii - černou jako ten nejlepší čaj, s neurotickým hlavním hrdinou (Hugh hrál takřka totožnou roli v Notting Hillu) a po čertech povedenými situacemi. Závěrečnou mokrou scénu znal i takový ignorant, jako jsem já.(20.11.2011)

Kouzelné, krásné, milé, hladící, snové, vtipné, zamilované a se šťastným koncem × místy občas brzdící. Miluju anglické filmy, miluju Hugha Granta a tohle byl opravdu krásný film. Vtipné dialogy a Rowan Atkinson dodávaly šťávu, k tomu zajímavé příběhy z jedné party přátel. Konec se nemohl očekávat jiný než takový, jaký byl. Anglický humor je perfektní, i když místy černý, ale tuším, že si v tomto filmu každý najde úryvek, který si zamiluje.(20.9.2008)

Richard Curtis mi opravdu jen potvrdil, že je jedním z nejlepších scénáristů pro konverzační romance. Dovede napsat skvělé vtipy, ale především dovede napsat příběh, který není až tak předvídatelný, je zábavný a vyniká skvělými hereckými výkony. Režie Mike Newella tomuto snímku krásně sedla, je decentní a přesná.(9.3.2016)

Na první pohled vtipná, pohotová, osvěžující hříčka, která je v obraze - tudíž ji nic nevyvede z rovnováhy, když ukazuje lidské hemžení v běhu času ... v několika epizodách zarámovaných čtyřmi svatbami - a jedním pohřbem. Přesto ji nedokážu přijmout zcela bez výhrad - kromě pozitivních emocí ve mně vzbuzuje i lehounkou, blíže neidentifikovatelnou, víceméně podprahovou nechuť. Snad se tady britsky suchý gentlemanský humor příliš často potkává s maličko obhroublou variantou amerických legrácek, snad je při blížším ohledání patrná určitá snobská povrchost ... související jak s vývojem zápletky, tak i s jednotlivými aktéry. Buď jak buď, hlavní ani vedlejší hrdinové mi k srdci nepřirostli ... a jejich osudy jsou mi v podstatě lhostejné ... 3,5*(22.11.2016)

• - Náklady na výrobu filmu byly tak malé, že svatba ve Skotsku se vůbec netočila ve Skotsku a svatebčané si museli vzít vlastní obleky. (cariada)

• - Andie MacDowell byla obsazena teprve dva týdny před natáčením. Původně měla roli Carrie stvárnit Jeanne Tripplehorn, která odstoupila kvůli náhlé smrti své matky. (cariada)

• - Charles v jednom okamžiku zmíní, že si připadá, jako by byl na okamžik v Osudové přitažlivosti s Glenn Close. Právě Glenn Close předabovala hlas Andie MacDowell ve filmu Příběh Tarzana, pana opic. (cariada)