Čtyři svatby a jeden pohřeb

Four Weddings and a Funeral

Štyri svadby a jeden pohreb

Komedie / Romantický / Drama

Velká Británie / USA, 1994, 117 min

Moc příjemný koktejl namíchaný z velkého množství osvěžujícícho bristkého humoru a romantiky, ovšem místy i s velmi hořkou černou kávou. Báječný Hugh Grant a ještě báječnější Andie MacDowell tady společně s dalšími herci předvádí bezchybné výkony, ze kterých je vidět, jak je natáčení bavilo. Nepochybně za to může (v pozitivním slova smyslu) výborný a v rámci romantických filmů i velice originální scénář. Pro mě je to jeden z filmů, který neomrzí. Tak tedy: "Na Charlese a kachnu!"... 8/10.(27.1.2015)

Výborný vzťahový film, dokazujúci, že mrkajúci Grant môže byť znesiteľný a že existujú aj dobré romantické scenáre. Stretnutia partie ľudí pôsobia realisticky, a práve z nich čerpajú novšie filmy "zo života" ako ZBUCHNUTÁ či KOMICI. Nie úplne chápem potrebu postáv vyrozprávať sa zo svojich trápení, ale rovnako nechápem SAMOTÁRA V SEATTLI a tiež som mu dal plnú pálku...(15.12.2014)

Richard Curtis mi opravdu jen potvrdil, že je jedním z nejlepších scénáristů pro konverzační romance. Dovede napsat skvělé vtipy, ale především dovede napsat příběh, který není až tak předvídatelný, je zábavný a vyniká skvělými hereckými výkony. Režie Mike Newella tomuto snímku krásně sedla, je decentní a přesná.(9.3.2016)

"Není nic horšího na svatbě než kněz s erekcí." Tak o tom pochybuju, nicméně své kouzlo to má. Mě tedy nejvíc pobavilo, když si Carrie s Charlesem skládali sexuální účty, přičemž konstatování: "Vyrůstala jsem na venkově. V senících se děje spousta věcí. " mě hodně pobavilo a rozlítostnilo mě to nad mým městským původem. I Charlesovi blízcí se mi jevili býti poměrně zábavnými figurami, ale přesto jsem vynaložil značné úsilí, aby se nedozvěděli o mé svatbě a neučinili z ní riskantní podnik s nejistým výsledkem.(24.10.2016)

Lepší, než čtyři pohřby a jedna svatba, i když statisticky a demograficky se blížíme spíše k té druhé variantě - přinejmenším v Evropě, přinejmenším běloši. Jo, 90. léta - tenkrát se ještě muži a ženy brali, dnes se již převážně jen kamarádí - nejčastěji přes internet. Hugh Grant byl zřejmě přesvědčivým a lákavým vzorem.(21.11.2011)

• - Náklady na výrobu filmu byly tak malé, že svatba ve Skotsku se vůbec netočila ve Skotsku a svatebčané si museli vzít vlastní obleky. (cariada)

• - První volbou pro roli Charlese nebyl Hugh Grant, nýbrž Alan Rickman. (cariada)

• - Hugh Grant považoval během natáčení film za příšerný. (cariada)