Čtyři svatby a jeden pohřeb

Four Weddings and a Funeral

Štyri svadby a jeden pohreb

Komedie / Romantický / Drama

Velká Británie / USA, 1994, 117 min

Přestože bych neměl být při hodnocení naprosto ovlivněn názory ostatních, vím dobře, jak je těžké takového ideálního stavu dosáhnout (živím se tím). Jde to v podstatě jen za velmi specifických podmínek a ty právě tady nastávají. Já vám naprosto kašlu na hluboké rozbory a rozmrzelá stěžování - jestli tenhle film jako romantická komedie není za pět, tak už žádnej jinej. Copak nechápete, že TAHLE romantická komedie přinesla zcela nový, zásadní krok ve vývoji žánru? Je to první romantická komedie, která záměrně potlačuje stylizaci a zcela věrohodně simuluje skutečnost - u této komedie se nesmějete dobrým vtipům, ale usmíváte se, protože tohle všechno znáte a ty lidičky máte rádi. Ano, Notting Hill nebo Láska nebeská jsou skvělé (ode mne to mají taky za pět), ale vznikly PO čtyřech svatbách a troufám si říci, že by bez nich nevznikly! Malá ukázka geniality. Nevěsta: "Víš, já tě miluju...a tebe taky miluju... a tebe...tebe vůbec neznám, ale taky tě strašně miluju.......". Ženich kamarádovi: "Nevšímej si jí, je opilá... teda aspoň doufám, jinak jsem v pěkným průseru".(30.7.2006)

Romantické komedie jsou specifické tím, že i když divák dopředu ví, že hlavní hrdinové nakonec skončí v láskyplném objetí, prožívá s nimi jejich trpkou cestu plnou překážek a schválností, jakoby to nevěděl. Tedy pokud je scénář dobře napsaný, což v případě Čtyř svateb platí. Scénárista Richard Curtis navíc hned na začátku obrací tradiční schéma romantické komedie trochu naruby, když Charles a Carrie skončí v objetí už po půl hodině filmu. Teprve když zaskočený Charles odmítne Carriinu nabídku sňatku, rozjíždí se „tradiční“ spletitá a komplikovaná cesta za vysněným protějškem. Vedle romantických prvků Čtyřem svatbám neschází ani inteligentní humor, který často nabírá hodně černý odstín. Například když Carrie zaskočenému Charlesovi vyjmenovává tři desítky svých milenců nebo když Charlie na svatbě naráží na jednu svoji bývalku za druhou a co věta, to trapas, je to zkrátka „hustota“. V situačním humoru je prostě Curtis mistr nad mistry. Pochopitelně nechybí ani jeho tradiční „přísada“ v podobě Rowana Atkinsona (společně stvořili Mr. Beana) v malé, ale divácky vděčné roličce ujetého kněze.(2.4.2006)

Žánrově velmi vytříbená romantická konedie, která sice obstojně pobaví, ale zároveň nechápu, proč se stala téměř kultovní záležitostí. Hugh Grant je výborný, stejně jako Andie, která se mi však do své role příliš nehodí, protože mi připadne příliš dospělá, hrající lišáckého ďáblíka, na což bohužel nemá. Slušný film, který mě však rozhodně nikterak neohromil.(13.5.2003)

Zatím nejslabší Curtisův scénář, s jakým jsem se setkal, ale i přesto záruka obstojné a inteligentní zábavy. Originální nápad zpestřuje množství příjemných vtípků, uvolněná Newellova režie a samozřejmě celá řada sympatických anglických herců, kteří jsou i ve vedlejších rolí nepřehlédnutelní. Andie MacDowell sice není žádná krasavice ze snu, ale elegantní Grant, excelentní Atkinson a rozjařený Simon Callow mi vše bohatě vynahradili. Ale ruku na srdce, Curtis umí mnohem, mnohem líp... 70%(10.2.2013)

Skvělý film, který na mém seznamu oblíbených filmů figuruje již několik let. Jednak proto, že miluji britskou filmovou tvorbu, ale hlavně britský humor :) A tento film je pro mě přesnou ukázkou britského filmu :) Se vším všudy :) Andie MacDowell zde vypadá nejlépe za celou svou kariéru, Hugh Grant ztvárnil postavu, která je mu přímo šitá na míru a umí ji zahrát nejlépe ze všech svých rolí a nejlepší je pro mě Simon Callow, na něhož jsem se těšila v každé scéně :)(12.9.2013)