Čtyři svatby a jeden pohřeb

Four Weddings and a Funeral

Štyri svadby a jeden pohreb

Komedie / Romantický / Drama

Velká Británie / USA, 1994, 117 min

Výborný vzťahový film, dokazujúci, že mrkajúci Grant môže byť znesiteľný a že existujú aj dobré romantické scenáre. Stretnutia partie ľudí pôsobia realisticky, a práve z nich čerpajú novšie filmy "zo života" ako ZBUCHNUTÁ či KOMICI. Nie úplne chápem potrebu postáv vyrozprávať sa zo svojich trápení, ale rovnako nechápem SAMOTÁRA V SEATTLI a tiež som mu dal plnú pálku...(15.12.2014)

Tak se mi konečně poštěstilo vidět tuto dnes již klasickou komedii. Při sledování jsem se bavil ale po celou dobu jsem si říkal, co na tom všichni vidí. Všehovšudy se jedná o standardní romatnickou komedii na téma "dva se potkají, zamilují se", která z řady vyčnívá jen díky brilantnímu scénaři, výborným dialogům a skvělým hercům. I tak se ale jedná "jen" o lepší průměr.(28.7.2009)

Grant je pro svuj vzhled presne tim typem do tohoto zanru komedii. Mam obcas nutkani si takovyhle film pustit nebot se v nem da zapomenou na vsedni starosti a neduhy normalniho zivota. Obzvlaste kdyz je scenar tak dobre napsany a dialogy jsou tak vtipne a rezie tak trefna musi clovek pouze spokojene vrnet v kresle a nechat se dobre bavit.(29.1.2006)

Britové, když prostě chtějí udeřit, tak je jejich proplétání jemnými nitkami mezilidských vztahů nesmírně svěží. Hlavní hrdina má řadu nesourodých přátel, kteří ho zvou na spoustu svateb, má i spoustu nedostatků (třeba na ně nechodí zrovna včas), partnersky je poměrně nestálý, k manželství má zdravý odpor, ale gentleman to pochopitelně je. A na jedné z oněch svateb potkal ji – půvabnou Američanku. Nejen to způsobí řadu milých situací plných omylů, nucených konverzací a groteskních vsuvek. Celá ta mozaika je navíc přehledná, zajímavá, uvěřitelná a prostě britská. Inteligentní humor na nás vyskakuje při každé druhé scéně, Hugh Grant byl plachý a tehdy to bylo fajn, Andie MacDowell byla krásná a to bylo ještě víc fajn. Zejména Richard Curtis jednoduše nezklamal, funguje to spolehlivě i po víc než dvaceti letech.(15.3.2017)

Žánrově velmi vytříbená romantická konedie, která sice obstojně pobaví, ale zároveň nechápu, proč se stala téměř kultovní záležitostí. Hugh Grant je výborný, stejně jako Andie, která se mi však do své role příliš nehodí, protože mi připadne příliš dospělá, hrající lišáckého ďáblíka, na což bohužel nemá. Slušný film, který mě však rozhodně nikterak neohromil.(13.5.2003)

• - Charles v jednom okamžiku zmíní, že si připadá, jako by byl na okamžik v Osudové přitažlivosti s Glenn Close. Právě Glenn Close předabovala hlas Andie MacDowell ve filmu Příběh Tarzana, pana opic. (cariada)

• - Báseň, kterou předčítá Joe Hannah na pohřbu se jmenuje "Funeral Blues" od W.H. Auden. (cariada)

• - Hugh Grant se doopravdy musel naučit znakovou řeč kvůli scénám se svým filmovým bratrem, kterého hrál ve skutečnosti hluchý David Bower. (Aknah)