Čtyři svatby a jeden pohřeb

Four Weddings and a Funeral

Four Weddings and a Funeral

Štyri svadby a jeden pohreb

Komedie / Romantický / Drama

Velká Británie / USA, 1994, 117 min

• Trevor

Film som videl už strašne dávno a mal som snáď trinásť rokov, takže ma pochopiteľne nijako neočaril a odvtedy som nemal potrebu pustiť si ho opäť. Spomenul som si naňho až dnes, keď som si pozrel Čo sme komu urobili a v spomienkach sa mi vynorili aj reklamy, ktoré sprevádzali takmer všetky VHS kazety z videopožičovne na spomínané 4 svadby a keďže som v tom čase poznal Atkinsona ako pána Beana, dúfal som že sa zasmejem. Nestalo sa, keďže ani náhodou som vtedy nepredstavoval cieľovú skupinu obecenstva určenú tomuto filmu.(2.11.2019)

Jednoduchá a prirodzená anglická vzťahová komédia, nápadovo skvelo rozdelená nielen čo sa týka príbehu, ale aj jednotlivých vtipných, či smutných, či romantických línií. Po úvodnej polhodinke som však očakával trošinku viac výbuchov smiechu i dojímavej romantiky na konci. Stále navyše ostávam pri tých, ktorým sa Hugh Grant svojimi rolami vôbec neznechutil. 80%.(30.9.2008)

British comedy at its best. V zásadě předvídatelný, přesto božský. Lásce na první pohled k Andie naprosto, ale NAPROSTO rozumim. Sám jsem si ji prožil. A konečně - opravdu krásná pocta manželství ... svym způsobem. Jen mi je trochu líto Mikea Newella, protože mám takovýho tucha, že se tímhle akorát zařadil po bok dalších režisérů, co vždycky budou jen a jen ve stínu toho nejgeniálnějšího scénáristy romantických komedií. --- "...to take the Lydia Jane Hibbott to be my awful wedded wife"(15.2.2013)

• kobejn

Takový předchůdce Love actually, viděl jsem to jen jednou, a myslím, že mi to bohatě stačilo už tehdy. Nechutně pozitivisticky laděný snímky opravdu nevyhledávám. Tento film má s "láskou nebeskou" společné i to, že i zde se objevuje onen přihlouplý song "love is all around", který pak ještě přihloupleji využili právě v Lásce nebeské. Takže od toho ruce pryč. Ve své době byl ale tento film hodně chválen a byl hodně úspěšný, takže mě překvapuje že to zde má "jen" 73%. Čekal jsem víc. No, jak vidět, tento film se ještě kultem nestal, Láska nebeská už bohužel ano.(9.4.2013)

Ve jménu otce, syna a ducha STATNÉHO prohlašuji, že si Tě beru za svou VÝKONNOU manželku :o) Spíše než romantickou komedií bych tento Newellův snímek nazval přízvisky milý, chytrý, vtipný, inteligentní, smutný,lehce trpký jako někdy sám ŽIVOT. 4* za krásnou a milou Andie MacDowell a W.H. Audenovo pohřební blues v podání výborného Johna Hannaha.(6.3.2010)

• - Ve vystřižené scéně bychom se dozvěděli, že Charles, Matthew a Fiona spolu chodili na univerzitu, Gareth byl lektorem do doby, než našel lísteček, na kterém stálo: "Král Lear: Děda nám nějak senilní." a Scarlett žila u Charlese od doby, kdy ji po párty našel u sebe doma pod stolem. (cariada)

• - Rowan Atkinson si podobně jako v tomto filmu zahrál začínajícího kněze také ve snímku Univerzální uklízečka (2005). (Chegi)

• - Báseň, kterou předčítá Joe Hannah na pohřbu se jmenuje "Funeral Blues" od W.H. Auden. (cariada)