Čtyři svatby a jeden pohřeb

Four Weddings and a Funeral

Štyri svadby a jeden pohreb

Komedie / Romantický / Drama

Velká Británie / USA, 1994, 117 min

Kaju se, jsem ostuda, Čtyři svatby a jeden pohřeb jsem viděl až dnes. Mike Newell zrežíroval typicky britskou romantickou komedii - černou jako ten nejlepší čaj, s neurotickým hlavním hrdinou (Hugh hrál takřka totožnou roli v Notting Hillu) a po čertech povedenými situacemi. Závěrečnou mokrou scénu znal i takový ignorant, jako jsem já.(20.11.2011)

Kvalitný britský humor a dobre napísané postavy predstavujú najväčšiu silu Newellovho filmu, ktorý dokáže pobaviť a zanechať príjemný pocit. Scenár Richarda Curtisa je naozaj veľmi dobre napísaný, má veľké množstvo vtipných i pekných momentov a Newell spolu s hercami ho spracovali dostatočne na to, aby urobili zo Štyri svadby a jeden pohreb dobrý film. A to sa im naozaj podarilo.(4.4.2005)

Grant je pro svuj vzhled presne tim typem do tohoto zanru komedii. Mam obcas nutkani si takovyhle film pustit nebot se v nem da zapomenou na vsedni starosti a neduhy normalniho zivota. Obzvlaste kdyz je scenar tak dobre napsany a dialogy jsou tak vtipne a rezie tak trefna musi clovek pouze spokojene vrnet v kresle a nechat se dobre bavit.(29.1.2006)

Byla by to jen docela obyčejná britská komedie s dobrými herci, vkusná a vtipná, ale takových je většina. Kdyby ovšem nebylo té jedné nezapomenutelné scény pohřbu, která do filmu vnese ryzí emoce, z figurek učiní životné postavy a z jedné "obyčejné britské komedie" učiní tu nejlepší britskou komedii vůbec. 90 %(5.11.2009)

Žánrově velmi vytříbená romantická konedie, která sice obstojně pobaví, ale zároveň nechápu, proč se stala téměř kultovní záležitostí. Hugh Grant je výborný, stejně jako Andie, která se mi však do své role příliš nehodí, protože mi připadne příliš dospělá, hrající lišáckého ďáblíka, na což bohužel nemá. Slušný film, který mě však rozhodně nikterak neohromil.(13.5.2003)

• - Hugh Grant se doopravdy musel naučit znakovou řeč kvůli scénám se svým filmovým bratrem, kterého hrál ve skutečnosti hluchý David Bower. (Aknah)

• - Náklady na výrobu filmu byly tak malé, že svatba ve Skotsku se vůbec netočila ve Skotsku a svatebčané si museli vzít vlastní obleky. (cariada)

• - Ve vystřižené scéně bychom se dozvěděli, že Charles, Matthew a Fiona spolu chodili na univerzitu, Gareth byl lektorem do doby, než našel lísteček, na kterém stálo: "Král Lear: Děda nám nějak senilní." a Scarlett žila u Charlese od doby, kdy ji po párty našel u sebe doma pod stolem. (cariada)