Čtyři svatby a jeden pohřeb

Four Weddings and a Funeral

Štyri svadby a jeden pohreb

Komedie / Romantický / Drama

Velká Británie / USA, 1994, 117 min

Sú prípady, keď sa miešanie žánrov alebo rôznych druhov humoru a romantiky nezdarí. V prípade Štyroch svadieb a jedného pohrebu je spojenie svadobnej romantiky s hryzavou iróniou a cynickými poznámkami "klubu nezaviazaných" veľmi osviežujúce a dovoľuje aj zarytému realistovi a cynikovi ako som ja, brať ostatné extrémne romantické reči s rezervou. Spočítané, podčiarknuté je to príjemne pozerateľná a pravá romantická komédia na anglický štýl, zaľudnená pestrou zmesou komických postavičiek. Avšak u mňa nikdy nedosiahne na piedestál romantických komédií, kde sa drží Love Actually. 3,5*(13.11.2005)

Vydarená komédia s typicky britským humorom. Mladý Hugh Grant ako - periodický monogamista - obieha svadby svojich priateľov, ale tú svoju stále odkladá, až dovtedy... Ľadová krása Kristin Scott Thomas a ešte krajšia a sexy Andie MacDowell. Úprimný prejav Johna Hannaha na pohrebe svojho priateľa..áno je to veľmi milý film, kde viac sa mi páčil jeden pohreb ako štyri svadby.(23.8.2013)

Docela nevšední romantická komedie, při které občas pořádně zmrzne úsměv na tváři. Nejzajímavější je silné obsazení nejen ústředního páru, ale hlavně také okolních přihrávajících herců. A také jedna velmi vtipná svatba (tomu snad konkuruje jenom krátka verze ve SpaceBalls). Andie MacDowell jako vždy roztomilá, Hugh to s tou koktavostí nepřeháněl, takže mu člověk mohl držet palce. Přiznám se, že jsem moc nechápal motivy chování práve postavy Andie, ale čert to vem. Hail to the Richard Curtis.(6.4.2009)

Tak tohle je pecka, cekal jsem dalsi nicim vyjimecnou romanickou komedii a fakt jsem byl mile prekvapenej. Samozrejme tu jde o tu romantiku hlavne, precejen se dej odehrava z 90% na svatbach + jednom pohrbu, jenze tady je humor trochu jinej, misty horkej a misty hodne cernej, navic postavy hlaskujou jak o zivot, takze jsem se prakticky smal celou dobu. Navic tu ma Hugh docela netradicni roli, respektive jeho chovani, tady je spis za takovyho nesmelyho nicim vyjimecnyho typka s brejlema, ale s roli si poradil fakt paradne. Pak tu je tradicne kouzelna Andie, ale nutno rict, ze misty se tvarila, jak kdyby nevedela, co se deje. No a pak tu mame cameo Rowana Atkinsona, jehoz prvni oddavani je naprosto genialni ukazka nervozity. Celkove, i kdyz film ke konci misty ztraci dech a obcas se tu najde i naky to hluchy misto, jsem se fakt dobre bavil, takze slabsich 5*.(30.6.2008)

Romantická komedie možná není to správné označení. Několikrát se poctivě dojmete i zasmějete, ale nálada filmu je spíš smířeně melancholická a takový - vzdor happyendu - zůstává i dojem po jeho zhlédnutí. Svatby jako společenská inventura, defilé lidí, s nimiž se nechcete setkat, živná půda trapasů a výsměšně vlezlý důvod k rekapitulaci vlastního života, do níž se nikomu nechce. To vše za sychravé atmosféry vichrné Anglie a s chlácholivým výběrem hudby. Za dvanáct let barvy trochu vybledly, ale pořád je to moc hezký film. 80%(12.9.2006)