Čtyři svatby a jeden pohřeb

Four Weddings and a Funeral

Štyri svadby a jeden pohreb

Komedie / Romantický / Drama

Velká Británie / USA, 1994, 117 min

Vynikajicí britská vztahová poloromantická komedie. Není to klasická romantická komedie, je tady víc vážných situací a ani děj není tak klasicky nalinkovanej, až na ten konec samozřejmě. Ve filmu je docela hodně postav a trvalo mi chvilku než jsem se v těch všech svatbách a vztazích zorientoval. Nakonec ale zjistíte, že každá postava je něčím zajímavá, a má filmu co dát. Vynikajicí je i hudba a hlavně herecké výkony všech herců, zejména mého oblíbence představitele hlavní role Hugh Granta, ale i všech herců v menších rolích. Humorných situací je tu až překvapivě mnoho- a typicky britskej až trochu tvrdej humor já můžu, narozdíl od humoru v amerických komediích, o českých ani nemluvě. 85%(21.9.2008)

Charles vždycky miloval svatební rej. Každou sobotu se svými přáteli na nějakou svatbičku vyrážel, dojal se při obřadu, pronesl pár slavnostních slov, podráždil chuťové buňky nějakou laskominou a už spěchal do víru tance i zkoušení pružnosti matrace s chtivou družičkou. Na jedné svatbě však Charles ztratil svou bezstarostnost, neboť poznal sexem neopovrhující američanku Carrii, jejíž přítomnost v něm vzbudila zcela novátorskou myšlenku na vlastní svatbu. K realizaci ideje v praxi je však stále daleko.(16.12.2009)

• kingik

Charles, zatvrzelý starý mládenec s pověstí sukničkáře, se na jedné z četných svateb na které s oblibou chodí, seznámí s mladou Američankou Carií. Dívka jej okouzlí na první pohled a zdá se, že ani on jí není lhostejný. Bylo by to tak prosté, kdyby spolu začali chodit a jedna z příštích svateb byla ta jejich.Jenže život nebývá přímočarý. Do dneška jsem nepochopil v čem je tahle komedie tak dobrá podle zdejších hodnocení. Vydařených gagů je v ní pomálu, dost nudí a Hugh Grant celou dobu citelně přehrává a nějak nepasuje ke schopně hrající Andie MacDowell. Dobrá skladba od Wet Wet Wet -Love is around je sice záchranou a do jisté míry film proslavila, ale to je asi tak všechno. Dvakrát už to vidět nemusím. Mé hodnocení: 40%(11.2.2009)

Jeden z 500 největších filmů všech dob časopisu Empire. Opět plné suchého anglického humoru: "Ten minulý pár se mnou ještě mluví. Bohužel už nemluví spolu. Rozvedli se před několika měsíci. Ale jsem si jist, že to nemá absolutně co dělat se mnou. Paula se dozvěděla, že Piers spal s její sestrou ještě předtím, než jsem se o tom zmínil v proslovu. Fakt, že spal s její matkou, přišlo jako rána z čistého nebe, ale nemyslím si, že by to nějak souviselo s nočními můrami a násilím, které doprovázelo jejich dvoudenní manželství." Znovu vynikající scénář Richarda Curtise, stejně jako v Lásce nebeské, Notting Hillu, Deníku Bridget Jonesové (včetně druhého dílu) a Mr.Beanovi. Trailer: http://www.sms.cz/film/ctyri_svatby_a_jeden_pohreb/ukazka(1.2.2009)

Jednoduchá a prirodzená anglická vzťahová komédia, nápadovo skvelo rozdelená nielen čo sa týka príbehu, ale aj jednotlivých vtipných, či smutných, či romantických línií. Po úvodnej polhodinke som však očakával trošinku viac výbuchov smiechu i dojímavej romantiky na konci. Stále navyše ostávam pri tých, ktorým sa Hugh Grant svojimi rolami vôbec neznechutil. 80%.(30.9.2008)

• - Hugh Grant se doopravdy musel naučit znakovou řeč kvůli scénám se svým filmovým bratrem, kterého hrál ve skutečnosti hluchý David Bower. (Aknah)

• - Hugh Grant považoval během natáčení film za příšerný. (cariada)

• - V USA byla natočena kriminální komedie Šest pohřbů a jedna svatba (1998), která parafrázuje původní název tohoto snímku. (chleba24)