poster

Lekár umierajúceho času (TV seriál)

Drama / Životopisný / Historický

Československo, 1983, 6 h 9 min (Minutáž: 68–80 min)

Režie:

Miloslav Luther

Předloha:

Vladimír Körner (kniha)

Scénář:

Vladimír Körner

Kamera:

Ivan Šlapeta

Hrají:

Petr Čepek, Milan Kňažko, Emma Černá, Miloš Nedbal, Rudolf Hrušínský, Martin Huba, Josef Karlík, Ladislav Mrkvička, Ilja Racek, Raoul Schránil, Jan Přeučil, Lubomír Kostelka, Jan Kanyza, Ondřej Havelka, Zdeněk Srstka, Miriam Kantorková, Naďa Hejná, Peter Bzdúch, Alfréd Swan, Gustáv Herényi, Bronislav Poloczek, Jiří Wohanka, Dana Hlaváčová, Jan Kotva, Ota Sklenčka, František Řehák, Miloš Pietor, Leoš Suchařípa, Mikuláš Huba, Vladimír Černý, Jan Kačer, Karel Augusta, Bohuslav Čáp, František Husák, Václav Vydra nejml., Václav Knop, Jiří Bartoška, Ladislav Křiváček, Stanislava Bartošová, Yvetta Kornová, Boris Rösner, Jan Kraus, Jiří Kostka, Vladimír Hrubý, Václav Kotva, Jan Teplý st., Rostislav Kuba, Jan Kuželka, Stanislav Hájek, Jiří Krytinář, Rudolf Hrušínský ml., Alena Karešová, Vlastimil Venclík, Miloš Vavruška, Elo Romančík, Jozef Kroner, Vít Olmer, Bohuslav Ličman, Milan Riehs, Peter Debnár, Anna Javorková, Milan Lasica, Stano Dančiak, Ivan Rajniak, Rudolf Kraus, Teodor Piovarči, Eva Matejková, Viliam Polónyi, Leopold Haverl, Dušan Tarageľ, Ivan Krivosudský, Slávo Zahradník, Ján Mistrík, Milan Kiš, Július Vašek, Kamila Magálová, Jana Nagyová, Dušan Kaprálik, Andrej Hryc, Peter Rúfus, Marián Zednikovič, Táňa Fischerová, Marta Richterová, Rudolfína Schránilová, Anna Maľová, Pavol Mikulík, Karel Brožek, Milan Klacek, Václav Kaňkovský, Rudolf Pellar, Zita Furková, František Kovár, Věra Tichánková, Zuzana Kronerová, Bára Štěpánová, Jožka Stoklasa, Jiří Bednář, Jiří Prýmek, Karel Fořt, Viktor Blaho, Jozef Cút, Vladimír Kostovič, Daniel Králik

Střih:

Jiří Brožek

Scénografie:

Jiří Hlupý

Masky:

Jiří Šimon

Kostýmy:

Jan Kropáček
(další profese)
 • kinderman
  *****

  Jako kluk jsem byl závěrečnými výjevy (poprava na Staroměstském náměstí) otřesen. Pak se tento mimořádně povedený (výpravný) seriál, nebořící se po kotníky do bolševického výkladu dějin a ukazující císaře Rudolfa II. (Hrušínský) jinak, než jak ho máme zafixovaného od Wericha, z obrazovek nadlouho ztratil, takže jsem měl možnost aspoň si přečíst jeho literární zpracování. A teď (leden 2008) je konečně doktor Jesenius zpátky. Což je dobře...(8.1.2008)

 • Nach
  *****

  Výborný historický počin, na jehož kvality je současná tuzemská tvorba krátká. Příběh Johannese Jessenia je vyprávěn s dramatickým umem, který podtrhuje um herecký. Petr Čepek je prostě geniální a vy se skrze něj můžete seznámit s ostatními osobnostmi stavovského povstání (jmenujme nejznámější) jako třeba Kryštofem Harantem z Polžic a Bezdružic či Ondřejem Šlikem. A nezapomeňme ani na osobnost dané doby nejvýraznější: Rudolfa II. v podání excelentního Rudolfa Hrušínského. Na tomto seriálu vidím jen zbla chyb. Všímám si zde příběhové dokonalosti, která nenudí. Ani ta slovenština mi nevadila a předabování některých postav (i Petra Čepka). Ano, občas jde znát televizní rozpočet, ale i ten odpustím. smekám klobouk ještě teď a pokud tento komentář čte nějaký milovník historie a zvláště doby Bělohorské, má mé vřelé doporučení ke zhlédnutí tohoto výborného díla. 90%(16.2.2015)

 • darkrobyk
  *****

  Ve své době vpravdě dechberoucí seriál, vedle Tisícročné včely snad nejlepší ze slovenské produkce. Mám velmi rád prózu Vladimíra Körnera a většina filmů podle jeho předloh či scénářů je velmi povedených ( Údolí včel, Zánik samoty Berhof, Anděl milosrdenství...). Lpění na dobových reáliích a vykreslení historických souvislostí je více než samozřejmé. Osobně mě pak překvapilo několik věcí - určitě charisma vynikajícího Petra Čepka, provedení první veřejné pitvy - jakmile zajel skalpel do masa a objevily se jednotlivé vrstvy tkání, říkal jsem si: bože, to je snad opravdové! a větší než malé množství nahoty a erotiky, jaké by mnohé zahraniční TV neskously...(11.3.2011)

 • brooklyn73
  *****

  Serial,kterych u nas nebylo natoceno mnoho. Netroufam si hodnotit hodnovernost historickych udalosti a sledu tak jak je muzeme v serialu spatrit. Celkovy pribeh je vsak fantasticky, neuveritelnym zpusobem nam priblizuje dobu , v ktere zil Jan Jessenius. Hudba skvela taktez. Na mne zapusobilo navozeni atmosfery "morove Prahy", nezapomenutelne. Chvili mi trvalo nez jsem si zvyknul na slovensky dabing,uprednostnoval bych cestinu.Obzvlaste kriklave mi to prislo u Rudolfa Hrusinskeho ci Petra Capka,ktereho sice zdarile daboval Milan Knazko avsak rozdil byl patrny. Pan Knazko ve filmu take hral jakozto kat Mydlar , v teto sve roli byl vsak take dabovan a to Igorem Cillikem. "V Cechach hovorite? Tak to som dobre..."(29.10.2008)

 • xaver
  *****

  Jeden z nejlepších československých seriálů vůbec. Veice zajímavě přiblížena a vykreslena doba na sklonku 16. a začátku 17. století. Super herecké obsazení tehdejšího výkvětu našeho herectví se skvělými hereckými výkony. Jenom bych poopravil svého předhodnotitele Lima, pokud jde o přiblížení reálie a atmosféry doby 30-leté války. Seriál končí popravou českých pánů v roce 1621, kdy 30-letá válka (1618 - 1648) byla na samém svém začátku.(12.6.2012)