Lekár umierajúceho času (TV seriál)

Drama / Životopisný / Historický

Československo, 1983, 6 h 9 min (Minutáž: 5x90 min)

Miloslav Luther

Předloha:

Vladimír Körner (kniha)

Vladimír Körner

Ivan Šlapeta

Petr Čepek, Milan Kňažko, Emma Černá, Miloš Nedbal, Rudolf Hrušínský, Martin Huba, Josef Karlík, Ladislav Mrkvička, Ilja Racek, Raoul Schránil, Jan Přeučil, Lubomír Kostelka, Jan Kanyza, Ondřej Havelka, Zdeněk Srstka, Miriam Kantorková, Naďa Hejná, Peter Bzdúch, Alfréd Swan, Gustáv Herényi, Bronislav Poloczek, Jiří Wohanka, Dana Hlaváčová, Jan Kotva, Ota Sklenčka, František Řehák, Miloš Pietor, Leoš Suchařípa, Mikuláš Huba, Vlado Černý, Jan Kačer, Karel Augusta, Bohuslav Čáp, František Husák, Václav Vydra nejml., Václav Knop, Jiří Bartoška, Ladislav Křiváček, Stanislava Bartošová, Yvetta Kornová, Boris Rösner, Jan Kraus, Jiří Kostka, Vladimír Hrubý, Václav Kotva, Jan Teplý st., Rostislav Kuba, Jan Kuželka, Stanislav Hájek, Jiří Krytinář, Rudolf Hrušínský ml., Alena Karešová, Vlastimil Venclík, Miloš Vavruška, Elo Romančík, Jozef Kroner, Vít Olmer, Bohuslav Ličman, Milan Riehs, Peter Debnár, Anna Javorková, Milan Lasica, Stano Dančiak, Ivan Rajniak, Rudolf Kraus, Teodor Piovarči, Eva Matejková, Viliam Polónyi, Leopold Haverl, Dušan Tarageľ, Ivan Krivosudský, Slávo Zahradník, Ján Mistrík, Milan Kiš, Július Vašek, Kamila Magálová, Jana Nagyová, Dušan Kaprálik, Andrej Hryc, Peter Rúfus, Marian Zednikovič, Táňa Fischerová, Marta Richterová, Rudolfína Schránilová, Anna Maľová, Pavol Mikulík, Karel Brožek, Milan Klacek, Václav Kaňkovský, Rudolf Pellar, Zita Furková, František Kovár, Věra Tichánková, Zuzana Kronerová, Bára Štěpánová, Jožka Stoklasa, Jiří Bednář, Jiří Prýmek, Karel Fořt, Viktor Blaho, Jozef Cút, Vladimír Kostovič, Daniel Králik

Jiří Brožek

Scénografie:

Jiří Hlupý

Masky:

Jiří Šimon

Kostýmy:

Jan Kropáček

Když nikdo v Čechách nenašel odvahu věnovat se v televizním seriálu temným časům naší historie, zvládli to aspoň Slováci. Petr Čepek byl v hlavní roli naprosto perfektní, velice dobře se ovšem dá hodnotit prakticky celá herecká sestava. Nadabování postav do slovenštiny mi kupodivu vůbec nevadilo. Miloslav Luther je z režisérů, kteří jdou hlavně po atmosféře a jejich dílo se o 25 let později může někomu zdát pomalé, ale pro mne nebyl žádný problém se na dané tempo naladit a nechat se vtáhnout do příběhu Jana Jessenia. Perfektní, smekám!(10.2.2008)

Serial,kterych u nas nebylo natoceno mnoho. Netroufam si hodnotit hodnovernost historickych udalosti a sledu tak jak je muzeme v serialu spatrit. Celkovy pribeh je vsak fantasticky, neuveritelnym zpusobem nam priblizuje dobu , v ktere zil Jan Jessenius. Hudba skvela taktez. Na mne zapusobilo navozeni atmosfery "morove Prahy", nezapomenutelne. Chvili mi trvalo nez jsem si zvyknul na slovensky dabing,uprednostnoval bych cestinu.Obzvlaste kriklave mi to prislo u Rudolfa Hrusinskeho ci Petra Capka,ktereho sice zdarile daboval Milan Knazko avsak rozdil byl patrny. Pan Knazko ve filmu take hral jakozto kat Mydlar , v teto sve roli byl vsak take dabovan a to Igorem Cillikem. "V Cechach hovorite? Tak to som dobre..."(29.10.2008)

Nepřeberné množství jak českých tak slovenských špičkových herců dává záruku kvality.Nepochybně se jedná o monstrozní dílo které muselo filmaře stát nemalé usilí,za to smekám.Ale co se nepovedlo byl dabing.Vždyt dabovat herce typu-Čepek,Hrušinský,Nedbal a jim podovní je svatokrádež proboha!!!!!!!!!!!!!!!(21.5.2010)

Jako kluk jsem byl závěrečnými výjevy (poprava na Staroměstském náměstí) otřesen. Pak se tento mimořádně povedený (výpravný) seriál, nebořící se po kotníky do bolševického výkladu dějin a ukazující císaře Rudolfa II. (Hrušínský) jinak, než jak ho máme zafixovaného od Wericha, z obrazovek nadlouho ztratil, takže jsem měl možnost aspoň si přečíst jeho literární zpracování. A teď (leden 2008) je konečně doktor Jesenius zpátky. Což je dobře...(8.1.2008)

Já jsem se na to strašně těšil a pak jsem těch pět dílů doslova odtrpěl. Zub času se na tomto seriálu podepsal velmi nemilosrdně. Styl, jakým se točily televizní seriály před čtvrtstoletím, už je dnes hodně překonaný. Je to příšerně zdlouhavé, nudné, a s tou proklamovanou výpravností to také není nadvakrát. Mrzí mě to, ale dávám tři hvězdy, a ještě podotýkám, že kniha je lepší (i když vznikla až po scénáři).(5.2.2008)