Ve venezuelské džungli objeví výprava entomologů nový druh jedovatého pavouka. Když fotograf výpravy jednoho fotografuje, zdánlivě mrtvé zvíře na něj zaútočí. Fotograf se lekne a instinktivně jej zašlápne. To však vidí z křovin další pavouk. Když se výprava chystá k odletu, vleze do batohu jednoho z nich a je zavlečen do tábora vědců. Tam pronikne do stanu a fotografa usmrtí. V zinkové rakvi se potom pavouk dostane až do kalifornského městečka Caimany, spáří se s druhem místního pavouka a z tohoto spojení se po čase rodí celá armáda smrtonosného hybridního potomstva. Čerstvě vylíhnutí pavouci začnou městečko terorizovat - lezou ze záchodových mís, objevují se v jídle, skrývají se v pantoflích a zatínají jedovatá kusadla do každého kousku lidského masa, které se jim dostane na dosah. Obyvatelé městečka se musejí pustit do boje s invazí pavouků. Bojovat musí nejen Delbert McClintock, šéf městské dezinfekční a dezinsekční stanice nazvané "Pryč se štěnicemi", ale také mladý lékař Ross Jennings, trpící od malička Arachnofóbií, chorobným strachem z pavouků. Právě v jeho stodole si totiž pavouci udělali hnízdo. (oficiální text distributora)

castor

Nesčetněkrát otevřel divákům dveře do světa fantazie i příjemně mrazivého strachu, což potvrdil i na poli producentském. Steven Spielberg podpořil i tenhle milý projekt, který (ač se může jevit) není jen „hloupým béčkem“, ale poměrně rafinovanou zábavou s prvky hororu, kdy samozřejmě záleží na tom, jak divák (ne)zvládá kontakt s pavouky. Jeden hodně agresivní a smrtící druh se dostane z venezuelské džungle až do malého amerického městečka, kde připraví řadu nepříjemných situací: ve sprchovém koutě, v záchodové míse, vlezou do jídla nebo pantoflí. Poctivý kousek, který funguje i po letech. V dětství se divák bál, dneska se víceméně příjemně baví. ()

ClintEastwood

Pro člověka/diváka, který má pavouky v oblibě stejně, jako já - velmi děsivý animal horůrek, jehož závěrečná scéna ve vinném sklepě, je doslova ztělesněnou noční můrou. Arachnofobie není jen nostalgie, ale i po letech působivá a zábavná podívaná s vynikajícím Jeffem Danielsem, kterou ještě šperkuje pavoučí kat John Goodman! ()

MM_Ramone

Arachné je grécky výraz, ktorý označuje pavúka. Slovo phobia taktiež pochádza z gréčtiny. Fóbia je chorobný, panický, iracionálny strach. Takže "Arachnophobia" je strach z pavúkov. Zároveň je to i názov filmu, ktorý v roku 1990 natočil Frank Marshall. Bol to jeho režisérsky debut. Tento titul patrí medzi najkvalitnejšie spracované horrory o vraždiacích pavúkoch. Sú v ňom použité skutočné živé pavúky, žiadne trapné atrapy alebo nevierohodné digitálne triky. *** ()

Davies182

Moje hrůza z pavouků nebyla vrozená. Ne, přišla až s tímhle úžasným snímkem, na který jsem se nevysvětlitelně opakovaně díval s bratrem. Bylo mi asi... osm..? ()

Xmilden

Jestli se někdo bojí pavouků tak tady si je přímo zamiluje. John Goodman přinesl příjemné oživení a naproti tomu venezuelský druh pavouka docela slušnou řádku mrtvých. Příjemný rodinný horor z produkce Amblinu. ()

-bad-mad-wolf-

Film, který mě v dětství děsil a v dospělosti baví. Po letech se hodí podotknout, že po stránce vtipu i dráždění titulní fobie je stále dostatečně nápaditý a efektivní. ()

darkrobyk

,,Sejdeme se v márnici." Kdysi v kině jsem byl poněkud spokojenější, přesto stále počítám Arachnofobii mezi jeden z nejlepších pavoučích horrorů. Deset hvězd bych dal za úchvatnou venezuelskou džungli, jistě jednu z inspirací pro Cameronův Avatar. Škoda, že J.Sands se ve filmu spíše jen míhá, ale zase scéna ze stodoly nemá chybu. Za jeden z nejvtipnějších momentů považuji ten, kdy pavouk vyleze z nosu své oběti. Tvůrci vybrali pro natáčení několik druhů, ten hlavní měl samozřejmě podmínku: neokoukaný a nejedovatý (pro člověka). Natáčení si užívali, jelikož směřovat pavouky na určitá místa nebylo jednoduché - povrchy jim různě leštili a nechávali jen cestičky, foukali na ně vzduch, zkrátka manipulovali je, jak se dalo (závidím, u toho bych rád byl!). Kromě zamořeného domu je pak nejlepší finální scéna! Jistě, jde o čirou fantazii, ovšem člověk se u toho dusí smíchy (pokud netrpí arachnofobií). ()

Hrabka

Vydařený smímek, který jsem sjížděl na VHSce poměrně často. Pavouci dokáží nahnat hrůzu a co teprve když jsou smrtelně jedovatí? Dobrý thriller se zvířecími zabijáky. 70% ()

juta

Musím dát plnej počet. Opravdu dobrej film, který mně také pěkně okořenil mládí. Já bych to určitě nedal, kdyby se u nás tihle pavoučci vyrojili. Ono mě stačilo, když jsem seděl na záchodě, natahuju se pro hajzlpapír a těsně před rolí na mě koukal velký černý pavouk, 15cm od hlavy. :D Vtipné chvilky s panem Goodmanem byly taky super a ten závěr byl brutus. ()

lamps

Totální srdcovka a bezesporu výborný film, který umně kombinuje strach z osminohých stvoření (jenž má ve větší či menší míře v hlavě zakódován většina z nás) s příjemným humorem na odlehčení. Přeci jen je škoda, že ve finále se jedná spíše o pohodovku nežli napínavý horor, ale pořád je to zatraceně dobře natočené, vynalézavé a až na pár drobností veskrze uvěřitelné, nedělající z diváka blbce. Plus super casting a hudba. Po Čelistech zřejmě nejlepší snímek, v němž se zvířátka převlékla za nelítostné zabijáky, Spielberg na to má čuch. 80% ()

JohnnyD

Asi nikdy som sa nebál pri zvieracom horore. Arachnophobia je prvým, a ako poznám nature amok/monster movies, tak kľudne môže byť aj posledným takýmto hororom, pri ktorom som sa bál. Môže za to skvelý vzhľad a reálnosť pavúkov. Taktiež ak sa objaví nejaka nadrozmerná mrcha, nie je to zmutovaný bastard, ale iba taký gigantický motherfucker - vždy je to reálne a strašidelné. Pohodová atmosféra malomesta evokuje klasické monster movies z 50tych rokov a John Goodman ako comiscovo štylizovaný deratizér je na zožranie ("Rocknroll!"). Jeff Daniels 4 roky pred životnou rolou podáva taktiež skvelý výkon. Najlepší zvierací film, aký som videl, preto s čistým svedomím 5* PS: ak ste arachnofobik ako ja, tak si to užijete ešte viac ;) ()

Indiana

Tenhle film jsem viděl jako malej a skutečně ze mě udělal arachnofobika, což je důkaz toho, že snímek je hodně kvalitní. ()

Vančura

Nejbéčkovější béčko, kterému však nelze upřít nemalý díl zábavnosti. Film jsem myslím viděl už někdy v dětství, kdy jsem se u něj snad i bál (v tomto ohledu bych ho řadil někam k filmům typu Piraňa), dnes mi už ale vůbec strašidelný nepřijde - místo hororu mi to dnes už přijde prostě jen jako sranda - mj. vydatně podpořená komickou postavou desinsektora Delberta McClintocka (ve výborném hereckém ztvárnění Johna Goodmana), naopak Jeff Daniels v hlavní roli doktora Rosse Jenningse mě moc nebavil. Možná ten film nemůžu vnímat jako horor i proto, že záběr na několik pavouků lezoucích po zemi se mnou prostě nic nedělá a pavouci mi nijak nevadí. Nepřišlo mi to vlastně ani napínavé, protože tam ti pavouci prostě jen postupně oddělají pár postav, které mi stejně nijak sympatické nebyly, takže mi byl jejich osud ukradený. Ovšem jak říkám, narazit po letech na tenhle film v telce bylo takovým příjemným návratem do starých dobrých devadesátek se vším, co k tomu patřilo (mj. kvalitní dabing). A co mě ještě napadá, ten film má i velice dobrou hudbu, která v některých záběrech skvěle podporuje atmosféru. Mimochodem velmi se mi u tohoto filmu líbí i jeho plakát. ()

Goldbeater

Arachnofobie je naprosto parádní béčko z dílny Franka Marshalla a Stevena Spielberga a snad nejlepší pavoučí horor vůbec. Funguje to skvěle i jako komedie a hranice vtipu a hrůzy je naprosto vyvážená. No a co také hlavně můžu říct, bál jsem se a byl jsem výtečně napjatý. Napětí je v Arachnofobii opravdu silné a finální čtvrthodina je naprosto parádní. Pavouky opravdu v lásce nemám a po tomhle snímku se můj odpor k nim ještě zvětšil. Obsazení je parádní a charaktery jsou sympatické, jak to u takových snímků moc často nebývá. Krom nadmíru dobrého Jeffa Danielse zde můžeme vidět i Johna Goodmana v naprosto ujeté roli. Samozřejmě je zde i pár nedostatků. Postavy se občas chovají nelogicky, ale to k béčkovým filmům patří a zde to vůbec nenarušovalo běh zábavy. Byl zde navíc dobře zakomponován i onen prvek arachnofobie, a proto se nemusíte obávat, že název je pouze nahozený. Bavil jsem se moc dobře a chtělo by to víc takovýchto hororových komedií. Je škoda, že tenhle typ hororů už se dnes prakticky netočí. ()

DJ Obelix

Mám ten film rád, ale vytvořil jsem si pro něj speciální kategorii Horror / Rodinný. Vždyť už ani televize ho nedávají ve večerních časech... ()

kingik

U tohoto filmu nasere úplně promarněný potenciál, promarněná příležitost natočit ostře a napínavě disponovaný biják, v němž pavouci budou žrát diváky. Jenže tenhle film má do hororu, thrilleru, ale i komedie dost daleko. K čemu má vlastně nejblíž, se mně nepodařilo zjistit, protože režisér a spol. se na všechno totálně vysral. A to nerežíroval žádný zelenáč, ale zkušený Frank Marshall, který má Spielbergovu školu. A vůbec jej neomlouvá, že tehdy režijně debutoval. Určitě by se slušelo s tématem pavouků zacházet nějak invenčně, ale nic takového se nepodniklo. Divák pořád čeká až se to rozjede, pavouci se ve velkém začnou množit a obyvatelé budou chcípat pod jejich kusadly. Když ani na tohle film nepomyslel, mohl se pokusit o něco atmosférického, případně napínavého. Náznaky zde jsou, ale vše je naprosto sterilně a nenápaditě natočeno, až se divák musí zákonitě nudit. Jeffu Danielsovi nikdo neřekl, že už se točí, tak se po scéně plouží tak nevýrazně, až si říká o to, aby všechny scény s ním, byly vystřiženy. Dost často vznikal dojem, že film měl drsnější scény, ale produkce rozhodla o tom, že by se na to měla dívat celá rodina. Film tedy vypustil hardcore scény a klidně by bez potíží obstál v odpoledním vysílání. Film mohl se svým námětem být velice intenzivním hororem, který dostal režiséra, co má kreativní úroveň a přístup. Marshall ale nic takového neprokázal. Celé to nudí, je to slabě zrežírované a nemá to jedinou scénu, která by stála za to, respektive byla hodná zapamatování. 20% ()

MaedhRos

Arachnofobii si pamatuji jako kvalitně obsazený, zábavný a docela svižně odsýpající film, ale přiznám se, že ji hodnotím především z pozice arachnofoba, a to jako jeden z nejzdařilejších mně známých pavoučích hororů. Jakkoli je silně nadsazená a tu a tam až komediálně rozverná, incidenty s pavouky v Arachnofobii totiž vypadají a probíhají způsobem velmi povědomým. Každý arachnofob něco podobného (byť s méně fatálními důsledky) někdy zažil, anebo se něčeho podobného děsí, kdykoli jde na chatě na hajzl, anebo pro vercajk na půdu. Takže vysoké hodnocení prostě dát musím. :-) ()

Úmrtí herce Juliana Sandse bylo potvrzeno

Úmrtí herce Juliana Sandse bylo potvrzeno

28.06.2023

Christopher Landon chystá remake Arachnofobie

Christopher Landon chystá remake Arachnofobie

03.06.2022

Režisér Christopher Landon (Slečna bestie, Všechno nejhorší) se oficiálně upsal režii remaku kultovního hororu Arachnofobie z roku 1990. Původní snímek natočil Frank Marshall (Přežít, Kongo), hlavní… (více)

James Wan a strach z pavouků

James Wan a strach z pavouků

12.06.2018

Mistr hororu James Wan (V zajetí démonů, Saw: Hra o přežití) má momentálně plné ruce práce s vládcem oceánů, mezitím ale pod záštitou své produkční společnosti Atomic Monster nezapomíná ani na své… (více)