Modus smrti (TV seriál)

• Švédsko

Modus

Modus

Krimi

Švédsko, 2015–2017, 11 h 53 min (Minutáž: 43–45 min, Alternativní: 45 min)

Předloha:

Anne Holt (kniha)

Jacob Groth

Melinda Kinnaman, Henrik Norlén, Kim Cattrall, Marek Oravec, Simon J. Berger, Esmeralda Struwe, Magnus Roosmann, Peter Jöback, Johan Widerberg, Lily Wahlsteen, Krister Henriksson, Liv Mjönes, Ellen Jelinek, Primus Lind, Eva Melander, Julia Dufvenius, Simon Norrthon, Gerhard Hoberstorfer, Annika Hallin, Stephen Rappaport, Christoffer Jareståhl, Anki Lidén, Maja Rung, Philip Martin, Siw Erixon, Leona Axelsen, Tind Soneby, Jo Rideout, Giovanni Bucchieri, Ellen Fosti, Chantelle Bagara, Keyon Bagara, Suzanne Reuter, Maria Löwgren, Suzanne Ernrup, Greg Wise, Alexandra Rapaport, Pierre Tafvelin, Mårten Klingberg, Sofie Rosell, Ida Wallfelt, Ronja Svedmark, Apollo Asplund, Lukas Klave, Omid Khansari, Morten Faldaas, Amelia Drake, Sascha Zacharias, Malena Engström, Chatarina Larsson, Josef Belzikoff, Annika Gardeskog, Ida Marianne Vassbotn Klasson, Anna Ulrika Ericsson, Kalled Mustonen, Per Ragnar, Lena Ringkvist, Hannes af Geijerstam, Per Nyberg, Malou von Sivers, Björn Andersson, Ann Johansson, Nicklas Hansson, Oscar Rosberg, Alexi Carpentieri, Joakim Wirström, Cecilia Nilsson, Josefine Tengblad, Peter Edding, Anders Beckman, Sofia Eriksson, Simon Settergren, Elizabeth Moynihan, Peter Caulfield, Paprika Steen, Johan Rabaeus, Samuel Fröler, Anja Lundqvist, Lachele Carl, Sasha Behar, Billy Campbell, Bijan Daneshmand, Nina Zanjani, Donald Högberg, Christopher Wollter, Lo Kauppi, Katharina Cohen, Maria Norgren, Demetri Goritsas, Jonas Malmsjö, Marika Lagercrantz, Martin Marquez, Emilia Poma, Sigge Eklund, Albin Flinkas, Lars G. Aronsson, Mirja Turestedt, Joakim Gräns, Linn Björnvik-Gröder, Mina Azarian, Rolf Lydahl, Amanda Davin, Gary Whitaker, Josh Lenn, Carolin Stoltz, Håkan Lindhé, Caisa Ankarsparre, Gloria Ormandlaky
  • amirgal

Jelikož se s patrně s nikým se zde komentujícími neshodnu na hodnocení, tak si mne prosím vůbec nevšímejte, hovořím teď pouze k těm, kteří mne sledují. Pokud by si někdo chtěl nechat poradit, jak eklektismem aj. pokazit jinak možná dobrý seriál měl by se obrátit na tvůrce tohoto výjevu. Základním kamenem neúspěchu je svatá trojice stěžejních postav - psycholožka, vyšetřovatel a vrah. Všichni naprosto bez charismatu a bez účelu. Vrah, který je znám téměř od první chvíle a většinu seriálu postává nečinně v pozadí jako nezaměstnaný Polák, čímž pokazí jakékoliv překvapení ze spáchaného zločinu. Patrně měl tzv. hrát ksichtem, ale na to nemá dostatečné charisma a budete se muset spokojit s jeho vizáží druhořadého filmového bodyguarda. Paní psycholožka, o kterou se perou policie na obou stranách oceánu, je ustaraná roztržitá unavená mamina, která svou vynikající inteligenci a intuici hraje dost neuměle a má sklony k neprofesionálním, hloupým a lehkovážným úletům. Palce nedržíte ani nudnému vyšetřovateli, který neví, co vlastně se sebou a s vyšetřováním snad vůbec nikam nehýbe. Všechny charismatické a potenciálně zajímavé postavy a herci se v seriálu bohužel jen mihnou. V seriálu jsou také nepěkné chyby - např. spoiler: oběti až na jednu byly zabity zezadu - říká forenzní lékařka, paní psycholožka briskně odvětí - je vidět, že se nebojí konfrontace - rád se dívá obětem do tváře. Po tom přestanete postavy i vyšetřování brát vážně. Je to zbrklé, jakoby si to po sobě ani nepřečetli, narychlo vřazené ďábelské motivy - např aluze na Red Dragon apod. jsou nekonstruktivní, nadbytečné a trapné. Většina symbolů a odkazů není nijak vysvětlena, promyšlena, prostě tam pouze je, aby tam byla, a čím víc tím lépe. Autor překladu titulků k Mostu tento seriál doporučoval, ale byla to z mého hlediska chyba. Nekoukejte na to. Od pátého dílu jsem musela zkouknout na dvojnásobnou rychlost, protože se to nedalo vydržet. Dvě hvězdičky za vizuál. Děkuji za pozornost.(6.1.2019)

Od severského krimi jsem očekával laťku hodně, hooodně vysoko. Bohužel toto rčení se zde nepotvrdilo a já dostal úplně obyčejně průměrnou detektivku. Škoda, že vždycky upoutávky, recenze a intro seriálu vypadají na obalu pěkně, ale uvnitř jsou špatné. 50% ***** Druhá série mě velice mile překvapila a zvedla laťku hodnocení o něco výš. 80%(16.2.2018)

Když jsem vyplácala poslední díl Mostu, nezbylo mi než sáhnout po tomhle:)) Ano, je to horší, předně to nemá ty grády, které sliboval začátek. A ten konec jako cože? Je pravda, že je to poměrně oblíbený konec, ale když to udělá Sara Lund nebo Martin Rohde, je to zásadně jiné, než v tomto případě. V tomto případě to spíš připomíná velkolepý rozmach se značně umolousaným a ustřiženým ocáskem... Jako by tvůrci nevěděli, jak z toho ven. Nebo že by naopak velmi dobře věděli, jak jedině lze z toho ven, vezmeme-li v potaz všechnu tu lidumilnou legislativu a soudnictví? No fakt nevím. Nicméně byly tam jisté momenty, které mě u toho udržely, poměrně pěkně vyklreslená atmosféra, zdařilé herecké výkony a Simon J.Berger je opravdu fešák - takže nakonec celkově celkem spokojenost.(3.2.2016)

Škoda malo to skvelý potenciál, pretože feelingom a kamerou je to čistý Broen. Aj príbeh a motív je veľmi zaujímavý, ale to by nemohli adaptovať knihu od A. Holtovej, ktorá bola aj jednou z producentiek a jej dve knihy som mal problém dočítať a pochybujem, že po jej knihách ešte siahnem. Všetky jej hlavné postavy sú ploché až beda, hlavný vyšetrovateľ je iba prívesok, ktorý na nič nepríde sám a vozí externú konzultantku a dúfa, že sa jej dostane do nohavičiek a ona urobí celú robotu za neho. Najviac ma však mrzí nevyužitie hlavného záporáka. Málokedy sa stáva, že by sme vedeli od začiatku, kto je vrah. Ale odbiť jeho pozadie a prečo robí, čo to robí iba dvoma vetami, keď si čítame jeho policajný spis je plýtvanie jeho potenciálom. No proste fail. No a finále ani nehovorím. Prečo sa, ale oplatí seriál vidieť? - ségra Joela Kinnamana je sexi milfka a jej bežiacu scénu v družikovských šatách len tak z hlavy nedostanem; už ste videli Trapped aj Broen a hľadáte niečo na tieto zimné večery, kde sa môžete zabaliť do deky, s čajom/vínom/whiskey a užívať si nádherné nočné zábery so Stockholmu a Uppsaly; tých necelých 8 hodín ubehne ako voda a skrátite si tak čakanie na Snehuliaka a nový Broen; ako fanúšik Nordic Noiru nebudete sklamaný, ak nebudete čakať druhý Broen alebo Killing; nič pre homofoby a rasistov 6/10(5.12.2016)

U tohoto seriálu již mám dojem,že jde o trademark severské detektivní tvorby.Budiž,dívá se na to dost dobře,ale chybí mi tu něco výraznějšího,než postava psycholožky, která sype moudra, jenž zná i průměrný divák. Naštěstí jedna výjimka tu je a tím je postava vrahouna v podání Marka Oravce. Jakmile se objeví na scéně,hned je "veseleji" a díky němu je zajímavá i linka s autistickou dcerou, která dokáže vytvořit správnou thrillerovou atmosféru. Tady se tvůrci mohli více "zdržet" než vyplňovat jednotlivé díly rodinnými problémy,které jen zvýraznily místy loudavé tempo seriálu.(26.10.2017)