Slavný „tříhvězdičkový” generál Eugene Irwin, jenž během své dlouholeté vojenské kariéry proslul jako vynikající vojenský taktik, byl odsouzen za čin, který ve skutečnosti nespáchal. Svůj trest si musí odpykat v pečlivě střežené vojenské věznici spravované nemilosrdným plukovníkem Winterem. Jeho drsné metody zavinily smrt již řady vězňů, ostatní žijí v každodenním a neustálém strachu. Irwin se brzy stává nepohodlným, protože se nehodlá smířit s Winterovým způsobem vedení věznice. Ačkoliv tomu nikdo nevěří, právě on se postaví do čela vězňů, odhodlaných vzdorovat ozbrojené přesile jen s holýma rukama… Vězeňské psychologické drama z trestaneckého prostředí natočil režisér Rod Lurie, který působivě rozehrává partii mezi dvěma povahově odlišnými muži a zároveň předkládá úvahu na téma zneužití moci. Generála Irwina si zahrál populární hollywoodský herec Robert Redford (Captain America: Návrat prvního Avengera, Brubaker, Zaříkávač koní, Jeremiah Johnson). V rolích jeho partnerů a protihráčů vystupují James Gandolfini (Rodina Sopranů, 8 MM), Delroy Lindo (60 sekund, Pravidla moštárny), Robin Wright Pennová (Wonder Woman, Blade Runner 2049) a Mark Ruffalo (Zodiac, Avengers). (Česká televize)

Schlierkamp

Americký film z vězeňského prostředí, jenž drží nad vodou svým charismatem odsouzený generál Irwin v podání slavného R. Redforda. Snímek má poměrně jednoduchý příběh a každá osoba je černobíle rozčlěněna na hodnou a zlou. Paradoxně jako ti hodní jsou ve filmu prezentováni vězni a ti zlí jsou bachaři v čele se záludným ředitelem vězení plukovníkem Winterem (J. Gandolfini), který nechává své návštěvy před vstupem do své kanceláře záměrně čekat. Gandolfini tak tvoří protiklad k Redfordovu dokonale bezchybnému charakteru, pevné vojenské disciplině a nezdolné hrdosti, jíž jsou postupně ohromeni všichni vězni bez výjimky. Závěrečná akční scéna, kdy si trestanci takřka přes noc vyrobí několik palných zbraní včetně katapultu, je minimálně nevěrohodná. Opakované záběry na třepotající se americkou vlajku ve větru jsou v takovém filmu samozřejmostí. Ačkoli film neoplývá kvalitními hereckými výkony a režie se také dvakrát nepředvedla, přiznávám, že jsem dvouhodinový thriller zhlédl dychtivě a celkové hodnocení pokazil zejména přehnaně nereálný závěr. ()

tranquill

"Nemůžou nám sebrat to, co jsme. A my jsme vojáci!" To nebyla vězeňská vzpoura, to byla skutečná válka v čele s vynikajícím Robertem Redfordem. Je to možná patetické akční drama, ale na mne zapůsobilo nesmírně. ()

duffi

Nedávám 5 hvězdiček často, ale u tohoto filmu nemůžu jinak, Redford skvělý a ten konec mne dostal, to jsem opravdu nečekal. Našly by se určitě výtky, ale "Nobody is perfect" :-) ()

Ceberus

Na rozdíl od Shawshanku jsou tady k sobě vězňové až nepřirozeně milí, což degraduje film z drsné reality na vězeňskou pohádku, podobnou spíše Kriminálu. Nemluvě o všude rozesetém typicky americkém patriotismu. Za zmínku snad stojí Gandolfiniho herecký výkon. ()

alonsanfan

Když se Robert Redford prochází jenom v nátělníku po vězeňském dvoře, tý brďo... Takhle bych chtěl taky vypada v pětašedesáti. Přestože nesnáším zelené mozky, v tomhle snímku jsem se nechal Robertem jako generálem odpykávajícím si svůj trest v pochybné věznici, doslova uhranout. Nevadil mi ani ten příšerný patos a Redfordovi jsem to fakt žral. Kdyby tohle byl můj velitel (tak přestože mám modrou) na jeho rozkaz vyběhnu ze zákopu proti nepřátelské palbě a sladce zemřu s úsměvem na rtech... ()

waska

Tohle je ten případ, kdy naprosto nevýrazný scénář i režii táhnou herci. A i když se všichni zúčastnění snaží seč můžou, nic víc než slabší průměr v mírně neuvěřitelném příběhu nezmůžou. ()

Patrik200s

Dobrý film s Redfordom, ktorý už samozrejme so snímkom s väzenskou tématikou už skúsenosť má. Hneď som si spomenul na Brubekera. Redford znovu nechal vyznieť svoju tichú charizmu. ()

Kingjiri

U Redfordů asi došly chechtáčky, a tak byl Robert svojí starou vyslanej, aby si k důchodu přivydělal na place ještě nějakou tu kačku jako herec. Last Castle je totiž béčko, občas působící až televiznim dojmem, lákající jenom hereckym obsazenim, na který jsem se taky chytnul. Herci teda dle očekávání dobrý (Ruffalo ve vedlejší roli potěšil). Příběh mě hodně mile překvapil nehollywoodskym závěrem, ale hrozně ho srážej velký logický nesrovnalosti, který prostě nejdou tolerovat (např. domluva na vzpouže v jídelně, kde mluví Redford ke všem vězňům - to tam jako zrovna nebyl žádnej dozorce, kterej by to moh slyšet?). Dvouhodinová stopáž to taky moc nevytrhla a zvlášť v první polovině se děj táhnul jak smrad. Nudnej a nevýraznej snímek, dvě silnější hvězdy. ()

Jan.S.Harold

Po příběhové stránce to možná není nic překvapivého a je to vlastně takové béčko, ale jinak musím říct, že je to po všech stránkách skvělé řemeslo. Práce s kamerou skvělá, herecké výkony... Je to oddychovka, ale nenudil jsem se ani vteřinu a klidně se k tomu budu vracet. ()

mudvayner

Vězeňské filmy mám rád. Tento je sice předvídatelný, utahaný a nikterak zajímavě natočený, ale na nedělní večer posloužil dostatečně. Až na ty příliš černobílé charaktery postav, to mě iritovalo. ()

bono22vox

Degradovaný generál vede vzpouru ve vojenské věznici. Strhující bitvou vrcholící patriotická pohádka, která dovoluje mnohem silnější identifikaci s hrdiny než současné válečné opusy... o výkonu R. Redforda se není potřeba rozepisovat, jeho charisma mluví za vše... ()

Amonasr

Sice docela dobrá podívaná, která má napětí i spád a je mi sympatická také myšlenka boje za lidskou důstojnost, nicméně příběh působí málo věrohodně. Zlý ředitel věznice - budiž, ale samí hodní a uvědomělí trestanci, kteří se jak jeden muž (až na jednoho váhavce) sešikují kolem čestného a spravedlivého generála, který se také dostal do vězení, to už je víc pohádka pro dospělé než možná realita. A v podtextu nechybí samozřejmě ani silný patos amerického vlastenectví, který vhání i otrlým trestancům slzy do očí. ()

topi80

Já vím, patos, spousta patetických keců, absolutní předvídatelnost a veškerá americká klišé přetékající daleko přes okraje obřího hrnce. Ale na mě to fungovalo. Aby ne, když už mě tvůrci bez problémů přiměli, abych fandil bandě odpudivých darebáků ve vězeňské vzpouře. Vězení a armáda jsou dvě prostředí, která mně jsou absolutně cizí, ale musím říci, že Redfordovo charisma fungovalo tak, že jsem druhý den málem s nadšením očekával povolávací rozkaz. No dobře, přeháním, ale byla to velmi solidní podívaná. ()

sWONDER

2 hviezdičky sú pre Poslednú pevnosť asi kruté, ale keď mňa vkuse rozčulovala debilita scenáru. Príde chlapík do nápravného zariadenia a za pár dní má všetkých omotaných okolo prsta. A to nehovorím o samotnom povstaní, ktoré je servírované štýlom nerieš čo, kde, kedy ani ako, proste žer. Ústredná dvojica gut. ()

Strašáci nanovo

Strašáci nanovo