Strážci - Watchmen

Akční / Mysteriózní / Sci-Fi
USA, 2009, 162 min (Special Edition: 215 min, Director's Cut: 186 min)

Režie:

Zack Snyder

Předloha:

Alan Moore (komiks)

Kamera:

Larry Fong

Hudba:

Tyler Bates

Billy Crudup, Malin Åkerman, Carla Gugino, Patrick Wilson, Jeffrey Dean Morgan, Jackie Earle Haley, Matthew Goode, Matt Frewer, Stephen McHattie (více)

Anglický komiksový scenárista Alan Moore bývá považován za jednoho z nejschopnějších a nejvšestrannějších autorů. Legendární komiksový tvůrce se proslavil tituly jako V jako vendeta nebo Bažináč, ale za jeho přelomové dílo bývá považována komiksová minisérie Strážci (v originále Watchmen), kterou vytvořil s kreslířem Dave Gibbonsem v roce 1986. Strážci se setkali s nadšeným kritickým přijetím a představují milník v moderním pojetí komiksového žánru. Alan Moore vytvořil temný mnohovrstevnatý příběh, v němž dekonstruoval superhrdinský mýtus a současně reflektoval tehdejší ohrožení jadernou válkou. Spletité mnohovrstevnaté vyprávění odehrávající se v zároveň v časové souběžnosti i minulosti využívalo všech možností komiksového média a dlouho zaznívaly domněnky, že předlohu nelze převést na stříbrné plátno. Filmové adaptace se nakonec ujal režisér Zack Snyder, který si předtím vydobyl renomé adaptací komiksové verze řecké historie 300: Bitva u Thermopyl. Děj Strážců se odehrává v alternativní historii Spojených států amerických v roce 1985, kdy naplno zuří studená válka a svět se ocitá na pokraji jaderné zkázy. Zápletka se zaměřuje na příběhy jednotlivých superhrdinů během vyšetřování vraždy jednoho z nich – Komedianta. Nekompromisní Rorschach za jeho smrtí vidí rozsáhlé spiknutí, které má zlikvidovat nebo zdiskreditovat bývalé superhrdiny. Ti už dávno nejsou považování za ochránce lidstva, ale živoří na okraji společnosti. Rorschach se je pokusí zmobilizovat ve snaze zabránit jaderné katastrofě. Jejich cílem by mělo být strážit lidstvo. (Česká televize)

Mairo15

Komix jsem nikdy nečetl a asi taky proto jsem do půlky filmu uvažoval o 2 až 3 hvězdách, ale po skončení filmu jsem si říkal, že bych na to šel klidně znova. Krev, sex a zase krev, zpomalovačky, hudba, brutální visuální stránka, zrození Dr. Manhattna, je to prostě cool.... ()

MiCM

To si teda fakt nedokážu představit kdo takový film ocení.. Pro mně neskutečný ústřel, takového X-mena můžu hodně, ale tohle už není ani sci-fi..a nedej bože takhle dlouhé, to je fakt o život.. ()

tomxxx

Komiks jsem bohužel nečetl, ale zvláštní retro zpracování se mi líbilo. Film byl však šíleně dlouhý a místy jsem se nudil. Akční scény a animace nic moc. Jinak bylo ve snímku několik záležitostí, které divák neznající předlohu, nemohl pochopit. ()

Sabiana

Komplikovaný film podle komplikovaně dokonalého komiksu. Zack Snyder se opravdu sanžil, aby do filmu nacpal všechno a docela se mu to podařilo. Film je uměním, stejně jako komiks. Hlavní herci jsou výborní, režije, soundtrack, bez chyby. ()

Micro41CZ

Napodruhé plně doceněno. Jeden z nej filmů 2009, možná vůbec nej. Koncentrace precizní filmařiny, perfektních charakterů a jejich konfliktů a emocí. Tohle zpracování je zkrátka Pochoutka s velkým P. A dá se na ni koukat stále dokola, chytne a nepustí. ()

ywo666

Pozrel som si tú tú super extended verziu 215 minút, tsakže spravím nový komentár. A musím uznať, že to je veľký epos. Snyder preukázal neskutočnú mieru talentu. Komix samozrejme nepoznám takže nebudem súdiť ako sa to držalo predlohy. Ale niektoré postavy sú kurva zaujímavé. Rorschach mi prišiel možno ako najzaujímavejšia postava. Hláška, "None of you seem understend. I am not lock here with you. You locked here in with me", bola len taká čerešnička na torte. Druhý, kto zasluhoval jednotku s hviezdičkou bol Dr. Mannhattan, ktorý bol výborne spravený po všetkých stránkach. Až šli z neho zimomriavky. A ten smutný face som mu tiež žral. Prekvapivý záporák a jeho plán sa tiež vynikali bežným "save the world" konceptom. Ostatné postavy ma bavili trochu menej. Hlavne Malin a Patrick hrali slabšiu dejovú líniu. Ale stále slušnú. A ten kreslený komix??? Fest zaujímavý. Hlavne koniec. Ale ako zapadal do filmu? Na bežný blockbuster je to až príliš ťažké. Ale pre mňa ideálne. Až na druhý krát dokážem oceniť kvalitu filmu. Po zhliadnutí super dlhej verzie a pochopení, že hlavná dejová línia bude podstatne kratšia ako tie vedlajšie. Parádna filmárina. 90. 5* ()

Javad

Je to dokonalé, dokonalý komiks ! Po každej stránke úžasne natočené. Viac už netreba písať, keď už toto nie je pre niekoho dobrý komiks (spracovanie komiksu), tak potom už neviem. ()

Iroquaise

jestli se u Temného rytíře nemá cenu rozepisovat, tak tady už tuplem ne...neuvěřitelně nabušený film, výborně natočený, hutný, nejen že úspěšně shrnuje Mooreovo knihu, ale změny oproti původnímu textu jsou provedeny v duchu předlohy...byl jsem na tom čtyřikrát v kině, je to lahoda ! ()

July

Jedním slovem úžasné. Zpočátku jsou Strážci poněkud rozvleklí, i přes velmi zajímavé charakterizace skvěle propracovaných postav, ale přibližně v polovině nabírají tempo téměř nadsvětelné. Především John je výborná postava, ale Rorschach, Laurie, Sůva ani Ozymandias za ním moc nezaostávají. Sympatická je absence superschopností s výjimkou Johna (a zčásti Ozymandia, ale u něj se dá uvěřit, že se s vysokou inteligencí, rychlostí a vnímavostí narodil). Realisticky temné a depresivní, pěkné dobové zasazení a krásně netypický konec. Nebýt počátečního pomalého tempa, dala bych 5*. ()

tnp101

Tento zajímavý snímek určitě nesedne každému. Již jen kvůli velice neobvyklému způsobu natočení, který se často nevidí. Film je téměř bez akce a chápu, že pokud člověka příběh nevtáhne, musí prožívat velice kruté tři hodiny "keců". Snímek čerpá ze stejnojmeného dosti uznávaného komiksu, který získal několik velice prestižních ocenění. Zack Snyder se někdy možná až přehnaně drží komiksové předlohy, takže i například nepatrná věc na psacím stole, která byla v komiksu, ve filmu samozřejmě nechybí. Pro fanoušky komiksu (bohužel jsem ještě neměl tu čest) se tak film stává opravdovými oživenímy obrázky. Film (potažmo komiks) z velké části tvoří retospektivní vložky, které v konečném výčtu působí, pro díváky, které se řadí do skupiny těch, které film zaujal, užitečným dojmem. Herecké obsazení nemá chybu a Rorschach je perfektní (jak postava, tak herecké ztvárnění) Dr. "nestyda" Manhattan vypadá také velice věrohodně. Hudba je tvořena z velké části dobouvou muzikou. Ve finálním výčtu musím říct, že i po postupném zhlédnutí všech verzí (kinoverze (2x), dir. cut a SE) jsem se ani krátkou chvilku nenudil. Toto se mi nestává často - ještě když připočtu extrémní stopáž. Z tohoto důvodu nemůžu jinak, než hodnotit pěti hvězdičkami. RECENZE ČESKÉHO BLU-RAY: Dvoudiskové Blu-ray Watchmenů jsem si pořizoval s velkým nadčením, ale možná právě proto jsem byl nakonec lehce sklamaný. První velké sklamání mě čekalo ihned poté, co jsem zjistil, že česká verze obsahuje pouze kino sestřih filmu. Opravdu nepochopím, co distributorovi bránilo v tom, aby nám naservíroval alespoň directors cut verzi, která všude v zahraničí vyšla ihned s prvním vydáním filmu na BD. Můžeme jen doufat, že se tu v našich končinách někdy objeví nejdelší SE sestřih. První disk obsahuje pouze film. Po obrazové stránce není co vytknout. Film je novějšího data, takže je vcelku očekávané, že to bude vypadat hezky. Video je seřízlé do poměru 2,39:1. Perfektní podání barev je dosti patrné zejména u Dr. Manhattana a smajlíka :). Zvuková stránka je též kvalitní, ale barák s tím asi nezboříte, jelikož je tu dost mluvení, i když musím uznat, že když už je tu něco akčnějšího, zní to více než pěkně. Toto se však stejně jako u kvality videa vzhledem ke stáří filmu také dá čekat. Již poněkolikáté a asi ne naposledy doporučuji koukat na film s orginální zvukovou stopou (nejen kvůli znatelně lepší kvalitě Dolby TrueHD, ale i kvůli kvalitě dabingu, který ani zdaleka nemůže konkurovat originálnímu znění - především hlasu Rorschacha). Co se týče druhého disku, ten obsahuje bonusy. Těch není málo, ale mohlo určitě být víc. Je jich kolem dvou a půl hodiny. Disk obsahuje tři zhruba půlhodinové dokumenty (jeden o komiksu, další který pojednává o tom, jak je komiks (film) reálný a třetí o lidech, které si hrajou na superhrdiny). První byl dobrý, druhý také a třetí o ničem. Dále tu mamé "making of" videa, ta jsou velice zajímavá. Poté je na obsahu videoklip My Chemical Romance a velice pěkné kratičké video dobových zpráv NBC o Dr. Manhattanovi. To je vše. Všechny bonusy jsou v HD rozlišení (kromě zpráv) a obsahují české titulky. Celkové hodnocení ode mě nebude nejvyšší a to hlavně kvůli jen kinoverzi filmu a tomu všemu, o co jsme přišli v porovnání se zahraniční director´s cut verzí (ano, mám na mysli Maximum Movie Mode). 70% () (méně) (více)

Jazzzz

Lidstvo je chamraď a vcelém tomhle filmu je to na první pohled znát... Co je vyšší cíl? Ve vietnamu se zabíjeli stovky, tisíce neviných i vinných bez vyššího smyslu, a nejen ve Vietnamu... Vyhubit miliony lidí může mít smysl... Krom krásné kamery má tenhle film i jisté na první pohled jasné poselství... Jedna postava se mi vryla do paměti a snad nikdy na ní nezapomenu... Já totiž taky nedokážu v jistých věcech dělat kompromisy a hrát divadlo... Proč pět? Protože tohle opravdu není komiksová adaptace jak ji známe, ale je to drama skryté za lacinou skořápku komiksové adaptace, která bohužel mnoho lidí odradí... ()

BoncheR

"Boh je tu a je to Američan..!" Celý tento film je plný amerického narcizmu a ideí o tom aké by to bolo úžasné, keby sme mali takýchto strážcov ktorý by ochraňovali pospolitý ľud. Podľa môjho názoru by mali natočiť ešte jeden film ktorý by nás oboznámil so všetkými hrdinami, takto zabili polovicu filmu, vykecávačkami o hrdinoch, a aj tak z toho nebol žiadny úžitok, . A k akčným scénam : keď už som sa dočkal akejsi akčnej scény, hneď ju aj pokazilo jej zbytočne násilné spracovanie. Keby sa aspoň trošičku pohrali so scénami a vysofistikovali príbeh, mohol z toho byť celkom príjemný akčňák. Ale toto je trochu -dosť úbohé. Ľudia....fakt ma mrzí že sa takto pesimisticky vyjadrujem o tomto filme ale myslím že by bolo treba taký diel ako pri Batman-ovi (teda prvý) aby sa "objasnili" charaktery všetkých postáv...proste aby sa tento film nejako uviedol. Preto bol Temný rytier taký dobrý, pretože ho ten prvý diel akoby predstavil. Takto to žiaľ vyzerá že Watchmeni začal..odnikiaľ. Mrzí ma to ale..ja to vidím na /20%/ ()

anli

Nejsem žádný komiksový čtenář a k jejich filmové podobě přistupuji jako ke každému jinému žánru,jen to nemohu srovnávat s předlohou.Na filmu je vidět,že tenhle komiks je přece jen jiný,než ostatní.Hrdinů tu máme mnoho,stačí si jen vybrat)jeden je divnější než druhý) a jakási alternativní realita,skládající se z několika vrstev příběhu z doby studené války má opravdu řádně temnou a zajímavou atmosféru i celé zpracování.Scénář si jede po své linii a vypráví velmi slušně příběh ústy jednoho z hlavních hrdinů.Režie Zacka Snydera je opravdu nápaditá a je vidět,že tenhle komiks je jeho srdeční záležitost.Herecké obsazení je skvělé-zejména Crudupa,,Wilsona a Carlu Gucino si divák opravdu užije.Vizuální stránka filmu je bezchybná,má ono komiksové ladění a onen zvláštní nádech,který mít má.I zvuková stránka je skvělá,stejně jako kamera a hudba.Trošku je podle mě nevyvážený příběh,který se chvílemi rozjede,pak se zabrzdí a zase rozjede,takže skvělou atmosféru a akci přeruší podivná nuda(i když temná)a to je škoda.Možná jen režisér váhal,jestli točí sci-fi,akční film nebo drama a tak tam chtěl mít pro jistotu vše,což podle mě zabránilo dojít k úplné dokonalosti.Je ale možné,že čtenáři komiksu právě tohle chtěli a budou nadšeni.Za sebe dávám 80% a spokojen jsem byl také,jen bych to možná malinko zkrátil( na SE verzi bych si asi netroufl).Na tomhle filmu mě bavila nejvíc jeho vrstva akční a zábavná,stejně jako ta filozofická.A svět je opravdu malej! ()

uiu

Když Watchmen, tak jedině Director's Cut nebo Ultimite Cut. V těchto verzích není žádná americká prudérnost a Dr. Manhatten nemá dokreslené spodní prádlo ve scénách, ve kterých je v obyčejné verzi má :) Jinak je důležité si uvědomit, že film je podle "utopického" komixu - Co kdyby Amerika vyhrála válku ve Vietnamu a Nixon byl zvolen znovu prezidentem? Co kdyby existovali lidé, kteří v maskách potírají zločin? Jak by se vláda a společnost zachovala, kdyby takový mezi námi chodili? Ti, co hodnotí 3 a méně očividně vůbec nepochopili dobu, ve které byl vůbec tento komix napsán a co se snaží sdělit. A odsoudit je přitom tak jednoduché než se pídit po tom, proč to odsuzuji. ()

Gar-mogoth

Nejgeniálnější superhrdinský komiks. A to jak na papíře, tak i na plátně. A režisérský sestřih z toho dělá ultimátní požitek. ()

mickyreed

Strašně mě mrzí, že jsem ten film nedocenil hned na první shlédnutí ... je to fakt masterpiece a Director's Cut tomu dodává ještě víc voltů ()

Yoshimitsu

Už jsem to někde psal, že nejsem úplný fanoušek DC a Marvel komiksů. Nebudu to tady krizitovat, ale pro mě to byl neskutečně dlouhý a nudný filmový zážitek. Dávám 20% ()

Watchmen ve stylu Jokera?

Watchmen ve stylu Jokera?

05.01.2021

Jeremy Irons přebírá stráž

Jeremy Irons přebírá stráž

27.06.2018

Už nějakou dobu víme, že kabelová stanice HBO připravuje seriálovou adaptaci slavného komiksu Alana Moorea Strážci – Watchmen. Projekt nebude mít nic společného s filmem Zacka Snydera z roku 2009,… (více)

Watchmeni míří do televize

Watchmeni míří do televize

25.06.2017

Zack Snyder před osmi lety zadaptoval asi nejslavnější comicsovou minisérii všech dob. Kultovní Watchmeni v jeho podání stáli 130 milionů dolarů, vydělali však "jen" 185 milionů, takže je nejde… (více)

Sin City míří do televize

Sin City míří do televize