Harry Potter a Relikvie smrti - část 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter a Dary smrti - 1.

Dobrodružný / Drama / Rodinný / Fantasy

Velká Británie / USA, 2010, 140 min

David Yates

Předloha:

J. K. Rowling (kniha)

Steve Kloves

Eduardo Serra

Daniel Radcliffe, Emma Watson, Rupert Grint, Ralph Fiennes, Helena Bonham Carter, Alan Rickman, Carolyn Pickles, Jason Isaacs, Bill Nighy, Bonnie Wright, Tom Felton, Clémence Poésy, Michael Gambon, John Hurt, Miranda Richardson, Rhys Ifans, Jamie Campbell Bower, Brendan Gleeson, David Thewlis, Robbie Coltrane, Domhnall Gleeson, Helen McCrory, Evanna Lynch, Warwick Davis, Timothy Spall, Julie Walters, David O'Hara, Rade Šerbedžija, Imelda Staunton, Toby Regbo, Nick Moran, Peter Mullan, Richard Griffiths, James Phelps, Natalia Tena, Fiona Shaw, Oliver Phelps, Toby Jones, Frances de la Tour, Geraldine Somerville, Sophie Thompson, Matthew Lewis, Mark Williams, Matyelok Gibbs, Katie Leung, Harry Melling, Freddie Stroma, Adrian Rawlins, Michael Byrne, Arben Bajraktaraj, Devon Murray, Hazel Douglas, Steffan Rhodri, Kate Fleetwood, Ian Kelly, Guy Henry, Simon McBurney, Samuel Roukin, Emil Hostina, George Harris, Michelle Fairley, William Melling, Dave Legeno, David Ryall, Sam Creed, Elliott Francis, Daisy Haggard, Ned Dennehy, Scarlett Byrne, Ralph Ineson, Andy Linden, Anthony John Crocker, Greg Bennett, Paul Warren, Daniel Tuite, Jon Campling, Adrian Annis, Graham Duff, Richard Strange, Augustina Amoa, Jessie Cave, Isabella Laughland

Mark Day

Scénografie:

Stuart Craig

Kostýmy:

Jany Temime

Finále ságy sa blíži a zároveň, zdá sa definitívne rozdeľuje masy. Ak Yates dokázal takto atmosféricky a pôsobivo previesť tú menej zaujímavú časť knihy, dvojkou" určite nemôže šliapnuť výrazne mimo. Aj keď by si Harry Potter zaslúžil lepšieho scenáristu ako Steva Klovesa, bolo by nefér jeho prácu očierňovať. Do školy sa tentokrát ani nepozrieme a vďaka zmene konceptu a neustálym prechodom lokácií tento krát tempo výrazne nedrhne. Veľa ale naprávajú aj mladí herci, ktorí pod skúsenou režisérskou taktovkou konečne dospeli a uveriteľnosť emočných situácií medzi nimi je asi najhmatateľnejšia v sérii. A s Desplatovými hudobnými motívmi, či výrazne temnejším vyznením v ktorom nechýbajú i prekvapivé momenty to skrátka funguje. Nebyť čitateľ predlohy, možno by môj názor nadobúdal odlišné kontúry ale za týchto okolnosti mi neostáva nič iné len vychutnávať tento zážitok plnými dúškami.(23.11.2010)

Komentář jsem, včetně hodnocení, po druhém shlédnutí změnil. Je sice pravda, že se film táhne jak chlupatá deka, ale pořád nás nádherně připravil na závěrečné ukončení velké epopeje, které jsem se od mládí zúčastnil nejen proto, že Harrymu, když nastoupil v Bradavicích, bylo stejně jako mně. Fakt, že poslední díl se rozdvojil mi je naprosto jasný, ale zlobit se za to u tvůrců nemůžu. Pořád mi ale ve filmu plno věcí chybělo a o to budu mít větší důvod se ke knize vracet. U jedničky mě spíš mrzelo, že většina filmu se nemluvila a nejhorší byl fakt ten porod v půlce filmu, kde se vlastně vůbec nic nedělo. Ale i to mělo svůj důvod. Nakonec mě ale zamrzelo, že jsem předposlední příběh Harryho Pottera tak sundal. Vždyť například bajka ke konci filmu je natočená naprosto nádherně a akce tu taky není vlastně vůbec špatná. A co je hlavní...na závěr nás to připravilo docela věrohodně a víceméně ukázalo to, co ukázat mělo. Sice to bude nejslabší díl, ale zatracovat bych ho neměl.(4.12.2010)

S odstupem času mám definitivně jasno. První část Relikvie smrti je druhým nejlepším filmem série po Vězni z Azkabanu. Pro nečtenáře je to sice znovu až překvapivě zkratkovité a rychlé nástupy na scénu některých postav jsou až úsměvné, ale díky Desplatovi se snímek může opřít o parádní soundtrack, komorní pasáž putování ústřední trojice je slušně vyhrocená a dusnou atmosférou se velmi přibližuje knize a hlavně se v závěru ukáže Dobby, tentokrát už jako největší frajer a finále pláži je díky němu tou nejemocionálnější scénou ze všech osmi filmů o Harrym Potterovi. Vzhledem k tomu, co se stalo, ale hlavně ještě stane, by možná nemělo být, ale Yates to do diváků nejvíce napálil právě tady.(9.8.2015)

• LihO

Neviem či to bolo tým slovenským dabingom, alebo to bolo tým filmom, no pripadalo mi to nechutne stupídne, lacné, detinské, úplne predvídateľné... tak bezduchý a hlúpy scenár sa moc často nevidí :D vravel som si, že horšie to už byť nemôže a hláška " mám rád Hermionine ohníčky " ma dorazila. Ten tanec Harryho s Hermionou prišiel v úplne nevhodnej chvíli a pokazil atmosféru filmu. Tiež som dúfal, že to bude aspoň trochu akčné a napínavé, no tie úbohé suché scény sa zdali byť nekonečné a tých 146 minút trvalo večnosť. Ako fanúšik Harryho Pottera musím povedať, že toto bol jednoznačne najslabší diel. Nebyť tých pár dobrých scén, čo tomu dali aspoň nejakú úroveň, tak to bez váhania hodnotím ako "odpad".(24.11.2010)

• Renton

Scénář: Steve Kloves .. Čáry, máry, fu(c)k. Tento film absolutně nefunguje. Téměř stopadesát minut rozbředlé, nudně natočené a vleklé vyprávěné látky, která o to víc uráží, že vzniknula jen a pouze pro kasovní zisk a jejíž samotná hodnota je mizivá (ještě že mne lístek do kina stál jen 50 kč, větší sumy bych zajisté litoval). ___ Knihu jsem četl jenom jednu a to ani ne celou (nezaujalo), ale z toho co se „děje“ ve filmech (viděl jsem všechny) už asi tři díly zpět musí být přetaženo z hodně mizerné předlohy. A David Yates tomu nasazuje korunu svou únavnou režií, plnou táhlých záběrů přírodních scenérií a nezvládnutou dramatizací klíčových scén. Sice pár scén udělal poměrně vtipnými, zbytek ale vyzněl převážně směšné. V poměru s vynaloženým rozpočtem a známosti předlohy jde o jeden z nejhorších a především nejzbytečnějších výsledku. Vše, co obsahuje sedmá kniha, by zaisté šlo smrsknout do jednoho filmu, navíc celá série už dlouho trpí seriálovostí ovšem na zbytečně velkém rozsahu stopáže, kterou není schopná naplnit. ___ Nejsem zklamán, po minulém díle bylo očekávání po zásluze nízké - ale takovej poser jsem teda nečekal! Relikvie nudy – část 1. 20%.(11.12.2010)

• - Tvůrci museli přesunout scénář k filmu do bezpečí poté, co se zloději několikrát vloupali do domu Devona Murraye (Seamus Finnigan) v Kildare, aby ho ukradli. (HappySmile)

• - Kniha s názvem "Bajky barda Beedleho", kterou odkázal Albus Brumbál (Richard Harris) Hermioně Grangerové (Emma Watson), skutečně existuje. Vyšla v roce 2008 a ve stejném roce vyšel i její český překlad. V knize nalezneme také poznámky Albuse Brumbála, který v ní i vysvětluje různé podrobnosti ze světa čar a kouzel. Mezi další podobné publikace z pera J. K. Rowlingové patří učebnice "Famfrpál v průběhu věků" a "Fantastická zvířata a kde je najít". (mlSean)

• - Poté, co se ke štábu odmítl připojit skladatel John Williams, o hudbu se postaral Alexandre Desplat, jež ozvučil například Muže ve stínu (2010). (Jeremy.jk)