Harry Potter a Relikvie smrti - část 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter a Dary smrti - 1.

Dobrodružný / Drama / Rodinný / Fantasy

Velká Británie / USA, 2010, 140 min

David Yates

Předloha:

J. K. Rowling (kniha)

Steve Kloves

Eduardo Serra

Daniel Radcliffe, Emma Watson, Rupert Grint, Ralph Fiennes, Helena Bonham Carter, Alan Rickman, Carolyn Pickles, Jason Isaacs, Bill Nighy, Bonnie Wright, Tom Felton, Clémence Poésy, Michael Gambon, John Hurt, Miranda Richardson, Rhys Ifans, Jamie Campbell Bower, Brendan Gleeson, David Thewlis, Robbie Coltrane, Domhnall Gleeson, Helen McCrory, Evanna Lynch, Warwick Davis, Timothy Spall, Julie Walters, David O'Hara, Rade Šerbedžija, Imelda Staunton, Toby Regbo, Nick Moran, Peter Mullan, Richard Griffiths, James Phelps, Natalia Tena, Fiona Shaw, Oliver Phelps, Toby Jones, Frances de la Tour, Geraldine Somerville, Sophie Thompson, Matthew Lewis, Mark Williams, Matyelok Gibbs, Katie Leung, Harry Melling, Freddie Stroma, Adrian Rawlins, Michael Byrne, Arben Bajraktaraj, Devon Murray, Hazel Douglas, Steffan Rhodri, Kate Fleetwood, Ian Kelly, Guy Henry, Simon McBurney, Samuel Roukin, Emil Hostina, George Harris, Michelle Fairley, William Melling, Dave Legeno, David Ryall, Sam Creed, Elliott Francis, Daisy Haggard, Ned Dennehy, Scarlett Byrne, Ralph Ineson, Andy Linden, Anthony John Crocker, Greg Bennett, Paul Warren, Daniel Tuite, Jon Campling, Adrian Annis, Graham Duff, Richard Strange, Augustina Amoa, Jessie Cave, Isabella Laughland

Mark Day

Scénografie:

Stuart Craig

Kostýmy:

Jany Temime
  • Bluntman

První částí posledního dílu (ehm) pro mě přestává být z estetického hlediska zajímavé dobrodružství obrýleného kouzelníka a za pozornost stojí již jen jako fenomén, který na místo toho, aby cílil na nejširší diváckou skupinu, se zaměřuje na fandovskou základnu. Umocnilo se to, co mě tolik iritovalo na šestce - není o čem vyprávět (a když se o to film snaží, selhává), zatímco styl se snaží diváka přesvědčit, že o něco zásadního jde. Charakteristické znaky blockbusteru nahradil fanouškovský diskurz. Nejen že je sedmička až otrocky věrná předloze (a invence v podobě taneční scény působí nepatřičně), ale zároveň postavy přebírají rétoriku hard-core fandů (testujeme navzájem své znalosti kvízovými dotazy, popř. počítáme s tím, že víme, kde je kdo a co je co, ačkoliv tomu bylo předtím ve filmových adaptacích věnováno minimum prostoru a zde mají klíčové prvky i postavy pouhou úlohu nezbytného zjevení se). Ačkoliv jsem dostatečně obeznámen, abych se neztrácel, nebaví mě to. A nejotravnější mi přijde příklon k fan-fiction, kdy nejde o hledání viteálů a přípravu na souboj s Vy-víte-kým, kdy by se vyprávění posunovalo dopředu, ale naopak stojí na místě a nirmá se v pocitech postav, které na místo záchrany světa a svého života řeší milostné trable. Potíž je v tom, že ústup epiky na úkor lyriky selhává proto, že vyprávění ve své "omezenosti" na titulního hrdinu jednak umísťuje úmrtí vedlejších postav mimo hlavní dění, a tak emoce absentují, a prostředí, které by mělo vykreslovat emoční stav ústřední trojky, je ve svém odkazování se k historickým realiím příliš doslovné a nefunkční. Nepomáhá ani styl, který nijak výrazně nevybočuje z toho, co se stalo normou v rámci blockbusterů let minulých, a tak užití (velkých) detailů pro zvýšení dramatičnosti a rádobyrealisticky trhané akční sekvence jen unavuje. V kině jsem se nedokázal zabavit ani záměrnými nadinterpretacemi (mainstream pracující s vyprázdněnou narací) a podvratným čtením (HP jako vyprávěni o vybojování si heterosexuality, když po Harrym jde Voldemort, který se obklopuje samými muži či butch lesbami a který musel oddělat svou konkurenci v podobě staré buzny Brumbála). Ne, ono je to o síle kamarádství, toleranci a tak, což musí být v závěru explicitně řečeno jednou z postav, protože divák se sérií možná dospívá, ale cílovka je ve věku, kdy se jí často odkrvuje mozek a krev se navaluje do jiných částí těla.(23.11.2010)

První část Relikvií smrti měla být nudným výletem do divočiny s kupou dlouhých vysvětlovaček. Pod Yatesovýma rukama se však proměnila v realistické drama s takovou kadencí srdceryvných momentů, že se z toho budou Harryho fanoušci ještě dlouho vzpamatovávat. I přes matný závěr jde o nejlepší možnou přípravku na finální kouzelnické střetnutí, a těžko si představit, jaký masakr se na nás chystá. Jisté je akorát jedno – jestli budou druhé Relikvie lepší než první, dostane generace sporadických čtenářů dárek, o jakém se ještě před pár lety nikomu ani nesnilo.(13.11.2010)

Oproti šestce, která nic moc extra nepřinesla (krom již dávno tušených věcí ohledně Snapea) se tahle sedmička (nebo šest-a-půlka?) rozjela o něco lépe. Harry nám konečně dospěl (dá-li se věk 17 nazvat dospělostí) jak fyzicky, tak i charakterově a celý film už netápe tolik mezi diváckými kategoriemi 7-10 a 11-14, nýbrž dějově i stylizací překračuje laťku zletilosti, čímž zase o kousek více zaujme (aspoň část) dospělého diváctva - a naopak o to více odradí to nedospělé. Hermiona je čím dál větší kočka (ano, už jsem ji zařadil mezi TOPku nejhezčích hereček), Ron také o něco méně vyšiluje a jediné, co mi tak vadilo byla přemrštěná stopáž - o 20 minut méně by stačilo - a také trochu upozadění rodinky Malfoyových, kteří se mi dosud velmi líbili svým záporáctvím, čišícím rovnou z jejich faceliftu. Jsem zvědav na osmičku - a taky na to, jestli J:K:R podle Verbalova "doporučení" celý příběh za pár let resuscituje a přidá dalších 5 až 28 dílů, takže se třeba dočkáme i Harryho Pottera v důchodu a případně pak i jeho záhrobních eskapád... Jednu z možných variant pokračování již jistý vtipálek rozvinul tady. :-)(2.8.2013)

• Arx

Přestože nejsem fanoušek Harryho Pottera a přečetl jsem pouze první díl, tak předchozí filmová zpracování se mi moc líbily ale dokud jsem neměl možnost shlédnout tento film. Po první hodně povedené scéně a průměrné první hodince, přejde film do stavu totální nudy. Jednotlivé scény jsou tak zdlouhavé, jako například pobyt v lese v druhé polovině filmu. Copak to nejde trochu zkrátit? Chápu, že je problém vždycky přepsat tak obsáhlou knížku do filmového zpracování a člověk musí mít pořád pocit, že tam něco chybí a je toho málo ale tohle rozhodně šlo lépe vyřešit. Těch 150 minut je doslova nudně děsivých a to je to jen první část. David Yates tedy rozhodně zklamal. Tento film je jen bezduché pokračování, které má za úkol jediné - vydělat co nejvíc peněz a to se jistě podaří. Tento film, byť je kvalitou nejhorší ze všech tak rozhodně to nelze říct o výdělcích a dokonalým P.R. Všude plakáty, dokonce i v hlavních zprávách na naší televizi na to běží upoutávka. Každý to musí vidět a já se jen směju těm, kteří za to svoje peníze utratili. Já se totiž chodím do kina nerad nudit! 30%(15.4.2011)

Musí se nechat, že četnost trapných scén rapidně klesla, ale ono to asi bude tím, že se tam ty dvě hodiny vlastně nic neděje a jediná část, která trochu rozproudí krev je ta ze začátku, kde se všichni promění na Harryho Pottera a mně se udělalo krapet špatně z toho ,že budu muset koukat na +-10 Radcliffů 2 hodiny v kuse bez odpočinku, ale naštěstí se to nevyplnilo a koukal jsem jen na jedno tohle herecký dřevo. Každopádně až na pár menších částí opět nuda, ale já tu serii dokoukám, já si věřim, že to nevzdám a budu in.(3.4.2011)

• - Pro natáčení byl postaven dům z lastur, na který se jich muselo ručně připevnit asi 1600. (HappySmile)

• - Narozdíl od přechozích dílů měl být snímek promítán kompletně ve 3D. U první části Relikvie smrti se od záměru ale upustilo, a to přibližně jen 40 dnů před plánovanou premiérou. Důvodem byl fakt, že tvůrci nestihli převést celý film do třetího rozměru, a protože nechtěli přesunout datum plánované premiéry, uvedli snímek pouze v klasickém rozměru. (Andrew78)

• - Keď ide Harry s Ronom na pánske záchody, v jednom zábere stojí Ron v rade za Harrym, v ďalšom však už obaja stoja zarovno v druhom rade. (Johnny.ARN)