Harry Potter a Relikvie smrti - část 1

• Velká Británie Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1 (více)
Trailer 4
Dobrodružný / Drama / Rodinný / Fantasy
Velká Británie / USA, 2010, 140 min

David Yates

Předloha:

J. K. Rowling (kniha)

Steve Kloves

Eduardo Serra

Daniel Radcliffe, Emma Watson, Rupert Grint, Ralph Fiennes, Helena Bonham Carter, Alan Rickman, Carolyn Pickles, Jason Isaacs, Bill Nighy, (více)

Dlouho obávaná válka se zlem začala, Voldemortovi Smrtijedi kontrolují ministerstvo kouzel i Bradavice a zatýkají všechny, kdo by se jim chtěli postavit. Harry a jeho přátelé mají před sebou těžký úkol, chtějí najít a zničit tajemství Voldemortovy nesmrtelnosti - viteály. Při pátrání po nich nejsou nikde v bezpečí, proto se každý den přesunují a stanují v lese. Jejich samota vyústí v hádky podporované temnou mocí viteálu. Ron pak své přátele opouští. Ne na dlouho, brzy si uvědomí sílu přátelství a začne své kamarády hledat. Společně jsou poté úspěšní a jeden viteál se jim podaří zničit. Opět sjednocené trio se vydává navštívit otce Lenky Láskorádové. Od něho se dozvídají o Relikviích smrti - neporazitelné kouzelné hůlce, kameni schopném vzkřísit mrtvé a neviditelném plášti, který shodou okolností Harry již sedm let vlastní. A tato hůlka je to, co Voldemort hledá, jako pojistku proti Harrymu... (TV Nova)

Trailer 4

Recenze (1 962)

Tom Hardy

Nevyhnutelná prohra daná slabou předlohou. Kdyby se to v druhé půli nepřehouplo v nudnější heterosexuální verzi Zkrocené hory (stan, stan, žárlivost, stan, úprk, stan), mohl to být jeden z nejlepších dílů série. Takhle ani omylem. Kdysi padala v případě filmů Kill Bill vol. 1 a Matrix Reloaded tatáž výtka, že jde o pouhou „část celku“. Oba filmy podstatně lépe vynikly až s druhou částí. Je třeba si ovšem uvědomit, že v obou případech šlo o tempem vyvážené filmy, jejichž základní chybou byl čistě otevřený konec. Ten první Relikvie smrti také má, navíc ale nudí zbytečnou vatou, kterou šlo nahradit / vyškrtat. Společně s Princem dvojí krve je Relikvie smrti – část 1 nejzbytečnějším dílem filmové série. Jeho nedostatky mají jedinou výhodu. Pokud bude i druhý díl podobným otrocky doslovným opisem, máme se přeci jen na co těšit. Druhá část knihy je totiž o poznání výživnější než ta první. ()

Tetsuo

Sním, či bdím? Tahle nekonečná nuda se někomu může líbit? Nejenom, že nebylo třeba Relikvie smrti rozdělovat na dva filmy a stačil jeden, ale obávám se, že celá sága by se bez problémů vlezla do tří celovečerních filmů. Tohle natahování, neustálé opakování, předzvěsti a přípravy na "něco velkého" jsou opravdu otravné. Jak kdosi už správně napsal, Relikvie smrti jsou něco mezi Cestou (The Road) a Šifrou mistra Leonarda a z obou si bere jen to horší. A ta romantika pro puberťáky? Jako samostatný film o třech dospívajících, kteří objevují svou sexualitu v anglické přírodě, by to možná bylo i dobré, jen by to nesměla být první část bombastického finále "největší filmové ságy všech dob". Chvílemi to svou nezvládnutou sebedůležitosti už připomíná Twilight. ()

POMO

Videl som prvých štyroch Potterov, ďalší ma už ako ne-fanúšika nelákali. Deathly Hollows Part I som zhliadol iba pre lákavé "Dark-Knight-Style" billboardy. A k smrti som sa nudil. Začiatok série oboznamoval s postavami, s pekným filmovým prostredím, a v prípade Cuarónovej trojky bol aj osobitým, úžasne temným filmovým dobrodružstvom s množstvom režijných vychytávok. Filmy mali vlastný príbeh, diváka vždy niekam posunuli. V kontexte k nim je Deathly Hollows Part I iba nastavovanou onanistickou kašou, otrocky, bez akejkoľvek kreativity sfilmovanou predlohou, ktorej kvality nepoznám, ale ak sú obdobné, tak amen tma. ()

verbal

"Čáry, máry, fuchty, z černé mouky buchty" zažvatlal infantilně Hery Potrat máchaje svým kouzelným klackem jako nezletilá mažoretka, pro které je toto "veledílo" primárně určeno. A divíte se mu, když jej pronásleduje nepředstavitelné bubu zlo, které vypadá, jako by si pan Lugosi zašukal s Gapou? Zaplať Satan, že si paní Rohlíková už nahrabala dost a začíná nám konečně vrcholit! Ačkoliv jí dávám tak maximálně rok než zjistí, jaká to byla kravina, zakroutit krkem své zlaté huse a celá ta kalvárie začne nanovo cyklem "Hery Potrat returns and begins". Zatím snad zůstane chvíli zaneprázdněna tím, aby nám mohli po ústavech volně pobíhat retardi, kousat ošetřovatele a navzájem se mrzačit! Tak jako předchozí počiny, i tahle Relikvie Smrdí. Smrdí vynikajícím marketingem, klobouk dolů! A mě je špatně, když si vzpomenu, kolik je skvělých fantasy knih nejen pro děti, ze kterých se nešílí, protože jejich autor již v chudobě zesnul, nebo neošukal správného nakladatele. Co paní Rohlíkové tedy rozhodně nelze upřít je, že mistrně využila díru! A to i tu v trhu. Grafomanským výcucem bestoffů všemožné fantasy literatury se dokázala bez skrupulí nacpat přesně mezi Tvajlajt a Pokémony a svou plagiátorskou homopohádkou zprznit vkus tisícům našich dětí a dokonce i několika slaboduchým dospělým z mé topky. ()

Radyo

Oproti šestce, která nic moc extra nepřinesla (krom již dávno tušených věcí ohledně Snapea) se tahle sedmička (nebo šest-a-půlka?) rozjela o něco lépe. Harry nám konečně dospěl (dá-li se věk 17 nazvat dospělostí) jak fyzicky, tak i charakterově a celý film už netápe tolik mezi diváckými kategoriemi 7-10 a 11-14, nýbrž dějově i stylizací překračuje laťku zletilosti, čímž zase o kousek více zaujme (aspoň část) dospělého diváctva - a naopak o to více odradí to nedospělé. Hermiona je čím dál větší kočka (ano, už jsem ji zařadil mezi TOPku nejhezčích hereček), Ron také o něco méně vyšiluje a jediné, co mi tak vadilo byla přemrštěná stopáž - o 20 minut méně by stačilo - a také trochu upozadění rodinky Malfoyových, kteří se mi dosud velmi líbili svým záporáctvím, čišícím rovnou z jejich faceliftu. Jsem zvědav na osmičku - a taky na to, jestli J:K:R podle Verbalova "doporučení" celý příběh za pár let resuscituje a přidá dalších 5 až 28 dílů, takže se třeba dočkáme i Harryho Pottera v důchodu a případně pak i jeho záhrobních eskapád... Jednu z možných variant pokračování již jistý vtipálek rozvinul tady. :-) ()

• Poté, co na Ministerstvo kouzel nastoupil druhý nový ministr Pius Břichnáč (Guy Henry), změnil zlatou sochu uprostřed fontány v atriu ministerstva na šedý sloup. Ten znázorňuje moc a diktaturu a je na něm vyobrazeno, jak drtí těla mudlů. Na sobě měl napsáno motto "V kouzlech je síla", které mělo v mudlech vyvolat strach. (Boucek)
  • Ve škole čar a kouzel v Bradavicích hořelo, požár vzniknul díky pyrotechnice, která se používala ke speciální efektům. Oheň zničil část kulis a rekvizit. Naštěstí nebyl nikdo zraněn a tak nebyla ani ohrožena premiéra prvního dílu. (asdfasdf)
  • Harry (Daniel Radcliffe) tu má jakýsi střep zrcátka, filmoví diváci, kteří nečetli knihy, ale nemohou tušit, co je zač. V knižním pátém díle mu ho dal k Vánocům Sirius (Gary Oldman) a je to „dvousměrné zrcátko“ – slouží ke komunikaci dvou vzdálených lidí, kteří obě zrcátka mají. Právě díky zrcátku mohl Aberforth Brumbál (Ciarán Hinds) poslat Dobbyho, aby Harryho od Malfoyových zachránil. (germik)