Harry Potter a Relikvie smrti - část 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter a Dary smrti - 1.

Dobrodružný / Drama / Rodinný / Fantasy

Velká Británie / USA, 2010, 140 min

David Yates

Předloha:

J. K. Rowling (kniha)

Steve Kloves

Eduardo Serra

Daniel Radcliffe, Emma Watson, Rupert Grint, Ralph Fiennes, Helena Bonham Carter, Alan Rickman, Carolyn Pickles, Jason Isaacs, Bill Nighy, Bonnie Wright, Tom Felton, Clémence Poésy, Michael Gambon, John Hurt, Miranda Richardson, Rhys Ifans, Jamie Campbell Bower, Brendan Gleeson, David Thewlis, Robbie Coltrane, Domhnall Gleeson, Helen McCrory, Evanna Lynch, Warwick Davis, Timothy Spall, Julie Walters, David O'Hara, Rade Šerbedžija, Imelda Staunton, Toby Regbo, Nick Moran, Peter Mullan, Richard Griffiths, James Phelps, Natalia Tena, Fiona Shaw, Oliver Phelps, Toby Jones, Frances de la Tour, Geraldine Somerville, Sophie Thompson, Matthew Lewis, Mark Williams, Matyelok Gibbs, Katie Leung, Harry Melling, Freddie Stroma, Adrian Rawlins, Michael Byrne, Arben Bajraktaraj, Devon Murray, Hazel Douglas, Steffan Rhodri, Kate Fleetwood, Ian Kelly, Guy Henry, Simon McBurney, Samuel Roukin, Emil Hostina, George Harris, Michelle Fairley, William Melling, Dave Legeno, David Ryall, Sam Creed, Elliott Francis, Daisy Haggard, Ned Dennehy, Scarlett Byrne, Ralph Ineson, Andy Linden, Anthony John Crocker, Greg Bennett, Paul Warren, Daniel Tuite, Jon Campling, Adrian Annis, Graham Duff, Richard Strange, Augustina Amoa, Jessie Cave, Isabella Laughland, Stanislav Ianevski, Daniel Hill

Mark Day

Scénografie:

Stuart Craig

Kostýmy:

Jany Temime
  • Arx

Přestože nejsem fanoušek Harryho Pottera a přečetl jsem pouze první díl, tak předchozí filmová zpracování se mi moc líbily ale dokud jsem neměl možnost shlédnout tento film. Po první hodně povedené scéně a průměrné první hodince, přejde film do stavu totální nudy. Jednotlivé scény jsou tak zdlouhavé, jako například pobyt v lese v druhé polovině filmu. Copak to nejde trochu zkrátit? Chápu, že je problém vždycky přepsat tak obsáhlou knížku do filmového zpracování a člověk musí mít pořád pocit, že tam něco chybí a je toho málo ale tohle rozhodně šlo lépe vyřešit. Těch 150 minut je doslova nudně děsivých a to je to jen první část. David Yates tedy rozhodně zklamal. Tento film je jen bezduché pokračování, které má za úkol jediné - vydělat co nejvíc peněz a to se jistě podaří. Tento film, byť je kvalitou nejhorší ze všech tak rozhodně to nelze říct o výdělcích a dokonalým P.R. Všude plakáty, dokonce i v hlavních zprávách na naší televizi na to běží upoutávka. Každý to musí vidět a já se jen směju těm, kteří za to svoje peníze utratili. Já se totiž chodím do kina nerad nudit! 30%(15.4.2011)

• Cervenak

Nepochopiteľný úpadok. Nikdy som žiadnemu HP nedal nižšie hodnotenie ako 8/10. Tejto debilne (a tým myslím fakt debilne) napísanej, ultranudne zrežírovanej, afektovane zahranej, neznesiteľne naťahovanej, do seba zahľadenej a fantasy bľabotaním vyplnenej nezáživnej sračke nedám viac ako 3/10, aj to bude 2,9 bodu za Príbeh troch bratov. Zlatý Twilight, zlatý Posledný vládca vetra, zlatá Narnia. A to myslím celkom vážne. Pokúšal som sa to pozerať trikrát, na tretí pokus som to s najvyšším sebazaprením a znechutením teda dorazil, ale mám dojem, že mi to zobralo silu na rok života.(30.4.2011)

Komentář jsem, včetně hodnocení, po druhém shlédnutí změnil. Je sice pravda, že se film táhne jak chlupatá deka, ale pořád nás nádherně připravil na závěrečné ukončení velké epopeje, které jsem se od mládí zúčastnil nejen proto, že Harrymu, když nastoupil v Bradavicích, bylo stejně jako mně. Fakt, že poslední díl se rozdvojil mi je naprosto jasný, ale zlobit se za to u tvůrců nemůžu. Pořád mi ale ve filmu plno věcí chybělo a o to budu mít větší důvod se ke knize vracet. U jedničky mě spíš mrzelo, že většina filmu se nemluvila a nejhorší byl fakt ten porod v půlce filmu, kde se vlastně vůbec nic nedělo. Ale i to mělo svůj důvod. Nakonec mě ale zamrzelo, že jsem předposlední příběh Harryho Pottera tak sundal. Vždyť například bajka ke konci filmu je natočená naprosto nádherně a akce tu taky není vlastně vůbec špatná. A co je hlavní...na závěr nás to připravilo docela věrohodně a víceméně ukázalo to, co ukázat mělo. Sice to bude nejslabší díl, ale zatracovat bych ho neměl.(4.12.2010)

Jedno velké "uffffffff" a nevěřícný podiv nad tím, že se i mistr Yates může utnout. Část 1 má pár režijně vytříbených momentů (úvodní cca desetiminutovka, Godrikův důl, příběh tří bratří), ale i ty jsou semlety Klovesovou neschopností funkčně adaptovat, která už Potterovi nehází jen klacky pod nohy, ale vyloženě ho zařezává. Netuším, jestli je Kloves skutečně takový hlupák a neschopa, že nedokáže předlohu osvěžit trochou vlastních nápadů, anebo jen ctí fanoušky s Rowlingovou a snaží se jim za každou cenu zavděčit, pravdou ale je, že jestli někdy nezvládl funkčně adaptovat, pak v tomto případě. Nevadí mi celková neakčnost, nevadí mi pomalé tempo a rozdělení na dvě části. Vadí mi, že musím dvě a půl hodiny sledovat trojici zadumaných teenagerů v lese, přičemž zásadní postavy série umírají mimo obraz a o jejich skonu se dozvídáme mimoděk. Vadí mi, že pokaždé, když se rozběhne akční scéna, je o deset vteřin později utnuta, aniž by se řádně rozjela a stihla vygradovat. A vadí mi, že musím polovinu filmu poslouchat jalové "stanové" dialogy, které naprosto nic neřeší, aniž bych věděl "co se chystá tam venku?" Proč se nemohlo na pár minut odbočit do Bradavic (Neville si to dává v pouhé jedné scéně s takovým přehledem, že Potter a spol. z dálky závistivě čumí), zaskočit k Voldermortovi na kafe, anebo omrknout partyzánské plány zbytků Fénixova řádu? Výmluvy typu "protože v předloze sledujeme ústřední trojici" jsou k ničemu. Pokud píši scénář o zrodu fašistické společnosti, je záhodno, abych ukázal, jak vlastně funguje. Ne že nechám zaznít dvacet jmen zesnulých z rádia, rozházím všude létáčky s Harryho obličejem a tím to pro mě hasne. V závěru si navíc bere dovolenou i paní logika a selský rozum, což ve světle všudypřítomné vážnosti působí snad ještě směšněji, než scéna zničení medajlonku, a naivněji, než infiltrace na Ministerstvo. Zkrátka a dobře, Potter teď bude mít až do konce cejch série, která těsně před finále padla o řádný fous dolů... a moc nevěřím, že se s druhou části výrazně zvedne. Ne když vím, jak rádoby sofistikovaná, nablblá a nechtěně legrační byla druhá půlka knihy. P.S.: Desplat nezklamal a už poněkolikáté dokázal, že svou ukolébavkovou hudbou zvládne uspat kohokoliv. Spolu s Klovesem, prosím, postavit ke zdi a zmáčknout spoušť. P.P.S.: Po druhé projekci většina výtek zůstává (hlavně druhá půlka je scenáristický fail o velikosti koňského přirození), ale pravdou je, že jsem se ani jednou nenudil a první polovina mě dokázala velmi často emocionálně ždímat. Jaké z toho plyne ponaučení? Příště na půlnočky kašlu...(18.11.2010)

Yates me ze zacatku prekvapil. Zadny zbytecny okecavani, v lehce katastrofickym duchu to rozjede v plny parade a ja sem byl spokojenej, ze se konecne vykaslal na ty vztahovy dramata. Jenze zabave je po 45 minutach konec a zase resime vztahy mezi postavama, tentokrat je hlavni trojka vetsinu casu sama v lese, takze to vypada spis jak dobrodruznej film o kamosich na cundru. Navic by se meli resit vitealy, ale vyresi velky hovno a najednou se zacnou resit nejaky relikvie. Proste opet, pravdepodobne kuli osekany a na dve casti rozsekany knize to je cely lehce zmateny a zaroven teda bohuzel misty uz trochu nudny, protoze obcas se fakt nic moc nedeje a hlavni trojka nejsou tak dobry herci, aby utahli dlouhy minuty sedet ve stanu a cumet. Zkratka od Yatese zatim nejslabsi dil, jelikoz se jedna o Part 1 tak navic vcelku dil zbytecnej a jsem moc zvedavej na zaver, jestli aspon tam naserviruje nejakou fajn akci. Hodne slaby 4*.(2.1.2012)

• - Hrad Alnwick v hrabství Northumberland, který představuje exteriéry Bradavic, zaznamenal nárůst návštěvnosti 120 % od uvedení 1. dílu série v roce 2001. [Zdroj: Metro] (hippyman)

• - V jedné ze scén Voldemort (Ralph Fiennes) zabije Charity Burbage (Carolyn Pickles) po vyslovení "Avada". K zabití člověka je ale potřeba celé kletby, tedy "Avada kedavra". Kdyby stačila polovina zaklínadla, byl by Harry (Daniel Radcliffe) mrtvý již ve druhém díle, kde Dobby vyrazil hůlku z ruky Luciuse Malfoye (Jason Isaacs) dříve, než stihl dokončit vyslovení kletby. (Kroup4)

• - Ve scéně, kdy Xenofilius Láskorád (Rhys Ifans) kreslí znamení relikvií smrti, se mezi nakreslením kruhu a trojúhelníku zřetelně změní tvar kruhu. (Brooks_xx)