Harry Potter a Relikvie smrti - část 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter a Dary smrti - 1.

Dobrodružný / Drama / Rodinný / Fantasy

Velká Británie / USA, 2010, 140 min

David Yates

Předloha:

J. K. Rowling (kniha)

Steve Kloves

Eduardo Serra

Daniel Radcliffe, Emma Watson, Rupert Grint, Ralph Fiennes, Helena Bonham Carter, Alan Rickman, Carolyn Pickles, Jason Isaacs, Bill Nighy, Bonnie Wright, Tom Felton, Clémence Poésy, Michael Gambon, John Hurt, Miranda Richardson, Rhys Ifans, Jamie Campbell Bower, Brendan Gleeson, David Thewlis, Robbie Coltrane, Domhnall Gleeson, Helen McCrory, Evanna Lynch, Warwick Davis, Timothy Spall, Julie Walters, David O'Hara, Rade Šerbedžija, Imelda Staunton, Toby Regbo, Nick Moran, Peter Mullan, Richard Griffiths, James Phelps, Natalia Tena, Fiona Shaw, Oliver Phelps, Toby Jones, Frances de la Tour, Geraldine Somerville, Sophie Thompson, Matthew Lewis, Mark Williams, Matyelok Gibbs, Katie Leung, Harry Melling, Freddie Stroma, Adrian Rawlins, Michael Byrne, Arben Bajraktaraj, Devon Murray, Hazel Douglas, Steffan Rhodri, Kate Fleetwood, Ian Kelly, Guy Henry, Simon McBurney, Samuel Roukin, Emil Hostina, George Harris, Michelle Fairley, William Melling, Dave Legeno, David Ryall, Sam Creed, Elliott Francis, Daisy Haggard, Ned Dennehy, Scarlett Byrne, Ralph Ineson, Andy Linden, Anthony John Crocker, Greg Bennett, Paul Warren, Daniel Tuite, Jon Campling, Adrian Annis, Graham Duff, Richard Strange, Augustina Amoa, Jessie Cave, Isabella Laughland, Stanislav Ianevski, Daniel Hill

Mark Day

Scénografie:

Stuart Craig

Kostýmy:

Jany Temime

Komentář jsem, včetně hodnocení, po druhém shlédnutí změnil. Je sice pravda, že se film táhne jak chlupatá deka, ale pořád nás nádherně připravil na závěrečné ukončení velké epopeje, které jsem se od mládí zúčastnil nejen proto, že Harrymu, když nastoupil v Bradavicích, bylo stejně jako mně. Fakt, že poslední díl se rozdvojil mi je naprosto jasný, ale zlobit se za to u tvůrců nemůžu. Pořád mi ale ve filmu plno věcí chybělo a o to budu mít větší důvod se ke knize vracet. U jedničky mě spíš mrzelo, že většina filmu se nemluvila a nejhorší byl fakt ten porod v půlce filmu, kde se vlastně vůbec nic nedělo. Ale i to mělo svůj důvod. Nakonec mě ale zamrzelo, že jsem předposlední příběh Harryho Pottera tak sundal. Vždyť například bajka ke konci filmu je natočená naprosto nádherně a akce tu taky není vlastně vůbec špatná. A co je hlavní...na závěr nás to připravilo docela věrohodně a víceméně ukázalo to, co ukázat mělo. Sice to bude nejslabší díl, ale zatracovat bych ho neměl.(4.12.2010)

• Mr.Apache

Věřte mi, že zrovna já to říkám dost nerad, ale (filmový) Harry Potter nikdy nebyl nudnější... Vata, které je v těch knihách od čtvrtého dílu požehnaně, doposud filmovou podobu příliš nezatěžovala, a já doufal, že to tak zůstane až do konce. Bohužel, nápad rozdělit poslední díl na dvě části nakonec dovolil, aby se ta vycpávková hmota z HP románů vedrala i na stříbrné plátno. A to je docela škoda.(14.5.2011)

• Nathalie

Příručka mladých svišťů pro stanování v prořídlém křoví. Možná jsem k chlapci s jizvou přespříliš krutá, ale nebýt několika kolektivních scén a Yatesovy řemeslné šikovnosti, skončilo by to trapasem. Když kdysi Brumbál řekl Harrymu, že nás čekají temné časy, netušila jsem, že měl na mysli Stmívání:) 55%(23.11.2010)

• verbal

"Čáry, máry, fuchty, z černé mouky buchty" zažvatlal infantilně Hery Potrat máchaje svým kouzelným klackem jako nezletilá mažoretka, pro které je toto "veledílo" primárně určeno. A divíte se mu, když jej pronásleduje nepředstavitelné bubu zlo, které vypadá, jako by si pan Lugosi zašukal s Gapou? Zaplať Satan, že si paní Rohlíková už nahrabala dost a začíná nám konečně vrcholit! Ačkoliv jí dávám tak maximálně rok než zjistí, jaká to byla kravina, zakroutit krkem své zlaté huse a celá ta kalvárie začne nanovo cyklem "Hery Potrat returns and begins". Zatím snad zůstane chvíli zaneprázdněna tím, aby nám mohli po ústavech volně pobíhat retardi, kousat ošetřovatele a navzájem se mrzačit! Tak jako předchozí počiny, i tahle Relikvie Smrdí. Smrdí vynikajícím marketingem, klobouk dolů! A mě je špatně, když si vzpomenu, kolik je skvělých fantasy knih nejen pro děti, ze kterých se nešílí, protože jejich autor již v chudobě zesnul, nebo neošukal správného nakladatele. Co paní Rohlíkové tedy rozhodně nelze upřít je, že mistrně využila díru! A to i tu v trhu. Grafomanským výcucem bestoffů všemožné fantasy literatury se dokázala bez skrupulí nacpat přesně mezi Tvajlajt a Pokémony a svou plagiátorskou homopohádkou zprznit vkus tisícům našich dětí a dokonce i několika slaboduchým dospělým z mé topky.(30.11.2010)

Mám pocit, že tohle už nemá nic moc společného se starým dobrým Harry Potterem. Vše je takové až moc temné a ta atmosféra Bradavic mi tam hodně chybí. Jako fanoušek ale Harryho stále respektuji. Jen jsem toho názoru, že "nového" diváka tenhle díl (alespoň tedy první část) nenadchne. Místy mám pocit, že se dívám na kanadský thriller. Dávám sice 4 hvězdičky, ale na úplně jiném žebříčku než u předešlých dílů. A stejně se těším na část 2.(13.5.2011)

• - Poslední klapka celého desetiletého natáčení série o Harrym Potterovi padla při skoku do krbu na Ministerstvu Kouzel. (Dekovnik)

• - Když Harry (Daniel Radcliffe) Hermiona (Emma Watson) a Ron (Rupert Grint) pomocí mnoholičného lektvaru dostanou na Ministerstvo kouzel, tak mají své hlasy, ovšem ve čtvrtém díle (Harry Potter a ohnivý pohár) Pošuk Moody (Brendan Gleeson), který také používá mnoholičný lektvar, svůj hlas nemá. (TheStitch630)

• - Pro natáčení byl postaven dům z lastur, na který se jich muselo ručně připevnit okolo 1600. (Janzic999)