Harry Potter a Relikvie smrti - část 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter a Dary smrti - 1.

Dobrodružný / Drama / Rodinný / Fantasy

Velká Británie / USA, 2010, 140 min

David Yates

Předloha:

J. K. Rowling (kniha)

Steve Kloves

Eduardo Serra

Daniel Radcliffe, Emma Watson, Rupert Grint, Ralph Fiennes, Helena Bonham Carter, Alan Rickman, Carolyn Pickles, Jason Isaacs, Bill Nighy, Bonnie Wright, Tom Felton, Clémence Poésy, Michael Gambon, John Hurt, Miranda Richardson, Rhys Ifans, Jamie Campbell Bower, Brendan Gleeson, David Thewlis, Robbie Coltrane, Domhnall Gleeson, Helen McCrory, Evanna Lynch, Warwick Davis, Timothy Spall, Julie Walters, David O'Hara, Rade Šerbedžija, Imelda Staunton, Toby Regbo, Nick Moran, Peter Mullan, Richard Griffiths, James Phelps, Natalia Tena, Fiona Shaw, Oliver Phelps, Toby Jones, Frances de la Tour, Geraldine Somerville, Sophie Thompson, Matthew Lewis, Mark Williams, Matyelok Gibbs, Katie Leung, Harry Melling, Freddie Stroma, Adrian Rawlins, Michael Byrne, Arben Bajraktaraj, Devon Murray, Hazel Douglas, Steffan Rhodri, Kate Fleetwood, Ian Kelly, Guy Henry, Simon McBurney, Samuel Roukin, Emil Hostina, George Harris, Michelle Fairley, William Melling, Dave Legeno, David Ryall, Sam Creed, Elliott Francis, Daisy Haggard, Ned Dennehy, Scarlett Byrne, Ralph Ineson, Andy Linden, Anthony John Crocker, Greg Bennett, Paul Warren, Daniel Tuite, Jon Campling, Adrian Annis, Graham Duff, Richard Strange, Augustina Amoa, Jessie Cave, Isabella Laughland

Mark Day

Scénografie:

Stuart Craig

Kostýmy:

Jany Temime
  • tron

„Nechcel som nikoho zabiť. Len ublížiť alebo zraniť.“ Som fanúšik potteroviek a do šiestej (HARRY POTTER A POLOVIČNÝ PRINC) som žiadnej nedal pod 80%. Toto je však EŠTE zbytočnejší diel, ako bol POLOVIČNÝ PRINC (60%): prehnane povedané, všetko dôležité sa stane 10 minút na začiatku a 10 pred koncom. Medzi tým vata. Producenti (medzi ktorými bola prvý raz aj Rowlingová) ako hlavný argument toho, prečo záverečný román rozdelili na DVA filmy, uvádzali „kvôli smršti zvratov, udalostí a postáv, ktoré by sa nám nezmestili do jednej snímky“. Kam sa im to podelo, neviem, takže možno proste len klamali. Nové postavy (Ifans, Nighy) sa len mihnú, staršie (Thewlis, Gleeson, Rickman) dostali cameo (Maggie Smithová tu dokonca vôbec nie je) a putovanie prírodou mi pripadalo také nudné, až som začal riešiť, či decká neprechladnú, keď uprostred lesa stále vysedávajú na zemi a či ak rodičom vymažete spomienku na seba, či tým pádom zároveň vymažete i svoj rodný list. Navyše to začína čoraz mocnejšie pripomínať PÁNA PRSTEŇOV (ustavične treba zničiť nejaké artefakty, inak „temný pán“ zmocnie). Tiež sa mi nepáčilo, ako sú zlikvidované dve dôležité postavy: niekto povie „ten a ten zomrel“ a už sa o tom nehovorí. Mínusov je EŠTE viac: od smrtiacej (vzhľadom na to, že sa nič nedeje) minutáže po naivné dvojzmysly (čistá rasa čarodejníkov = Hitler). Oceňujem, že sa dokončujú veci z minula (Dobby má konečne zmysel), ale to je asi tak všetko.(28.3.2011)

• Nathalie

Příručka mladých svišťů pro stanování v prořídlém křoví. Možná jsem k chlapci s jizvou přespříliš krutá, ale nebýt několika kolektivních scén a Yatesovy řemeslné šikovnosti, skončilo by to trapasem. Když kdysi Brumbál řekl Harrymu, že nás čekají temné časy, netušila jsem, že měl na mysli Stmívání:) 55%(23.11.2010)

Kruh se uzavírá a Harry se vrací na začátek, ke kořenům. Žel bohu to neznamená návrat k příběhu o totalitě a odboji proti ní, ale o návrat k vizi Chrise Columbuse. A zatímco o Columbusovi se dá říct, že v podstatě uspěl, neb jeho úloha byla čistě ilustrátorská a nikterak umělecky ambiciózní, o Yatesovi se dá pouze poznamenat, že ve svém úkolu interpretovat a adaptovat selhal na plné čáře. Jednotlivosti filmu jsou režijně nápadité a emocionálně oslovují, Yatesův (jakkoli pomalu nabývám přesvědčení, že hlavním viníkem stojícím v pozadí je Kloves) přístup k adaptaci jako takové je ale zcela chybný; film jede na protivném sentimentu posledního dílu a velkolepého konce, což přece ospravedlňuje zachycování každého detailu z knihy a řazení jednotlivých scén za sebe bez jakéhokoli jednotícího motivu. Výsledkem je dojem, že se díváme na klasickou zpomalovačku z akčního filmu nataženou na dvě hodiny. Poukazování na obdobnou detailnost a „nedějovost“ šestého dílu je nepodložené, neb tam sloužily drobnosti určitému konceptu, který sám byl tvůrčím a velice volným uchopením předlohy; u Relikvií smrti si naproti tomu ani zdaleka nejsem jistá, zda doslovnost má nějaký smysl. Yates dojel na nutnost svázat dohromady volné nitky a tendenci svou a svých předchůdců, a sice „sága není dopsaná, nevíme, jakou roli bude tento detail hrát, proto ho vynecháme a budeme doufat, že se to nakonec neposere“; HP7 je plný scén, v nichž předstoupí postava a řekne: „Já jsem ten a ten, vlastně jsem tu byl celou dobu a teď tu budu dvě minuty čistě pro účel zápletky.“ Netřeba dodávat, že drtivá většina podobného doplňování vynechávek je zcela zbytečná a už teď se zlomyslným potěšením očekávám, jakým praštěným a nutně nefunkčním způsobem bude do osmého dílu opětovně vložen zapomenutý weasleovský bratr. Paradoxně nejlepší je ono přemrštěně kritizované posedávání ve stanu, neb právě tady Yates nejvíc předvádí svou invenci, schopnost vedení herců a aspoň zhruba načrtnout motiv zoufalého disentu. Hodnocení se ustálí po druhém zhlédnutí, až se ujistím, že stejně jako u Ohnivého poháru dobře vím, že je to celé úplně blbě, ale že se mi to i tak vlastně docela líbí. Několik spoileroidních poznámek k zajímavějším aspektům filmu: a) házením hrachu na zeď je sama o sobě skvělá narážka na repliku z Fénixova řádu, tj. I mustn’t tell lies. Jedná se o první a jediný pokus v celé sérii propojit filmy, které doposud stály samy o sobě, do jednoho celku – a právě z důvodu naprosté ojedinělosti se jedná o marný boj s větrnými mlýny. Tato Yatesova snaha je ultimátním dokladem, že příští adaptátor Harryho Pottera bude nucen pracovat se sérií jako s jedním příběhem – už teď při ohlédnutí za natočenými filmy vyvstává smutné poznání, že jediné, čeho jejich tvůrci dosáhli, bylo, že naučili tři lidi docela obstojně hrát. b) Tetsuovo přirovnání HP7 ke Stmívání je v jistém ohledu pochopitelné, třebaže ani zdaleka ne v takovém rozsahu, jak naznačováno. Velká část filmu má skutečně podobu povídání ve stylu „Musíme něco udělat, tak to radši neuděláme a budeme o tom mluvit“. První rozdíl spočívá prostě a jednoduše v tom, že jedna sága pojednává o nezávažných krávovinách, druhá nikoli. Druhý rozdíl pramení z toho, že ač obě série stále dokola opakují jasně řečené a známé emoce, důvod a vyznění je odlišné: emoce v HP vskutku nestojí na nějaké složitosti a emocionální prožívání diváka roste právě s dojmem rostoucí intimity postav a opakování v nové, silnější verzi doprovázené vědomím toho, že pouta postav se postupně utužují prožitými událostmi. Není přehnané tvrdit, že za to může také stále výraznější schopnost herců zprostředkovávat city. Naproti tomu opakované emoce ve Stmívání jsou pouze a jen řečené, nikdy ukázané nebo odůvodněné, a právě proto zcela prázdné. c) finálním dokladem toho, že Yates je ve skutečnosti schopný režisér, je velice inovativní a úžasně režijně provedené pojetí věty knižního Harryho „mám ji rád jako sestru“. Místo očekávaného slzavého a blbě napsaného výlevu se dočkáme bezeslovné taneční scény, v níž si my i postavy nenásilně uvědomíme, že tohle by nefungovalo. d) možným fanoušky kritizovaným okamžikem bude další posun ve ztvárňování intimity, resp. dvě scény, jež značí, že Yates se vědomě pokoušel naznačit kontrast mezi zamilovanou touhou a pouhým vulgárním chtíčem. Nutno dodat, že zde se mu daří jen napůl a Harryho a Hermionina hanbatá scéna bude žel vnímána spíš než jako doklad necitelnosti zla jako primitivní slintání.(19.11.2010)

Naprosto... únosné. Docela se nedivím, že je tady recepce tak polarizovaná... Trochu bych řekl, že se tady projevuje lidská tendence nevidět klady přes negativa a více versa. Říkejte si o mě, že jsem Švýcar, ale já tam viděl obé. Když pomineme už bez debat přijímaný, digitálně vyleštěný vizuál a s ním související formu, zbývá nám to, na čem poslední díly Pottera (mnohdy scénu od scény) stojí a padají - herecké výkony, casting, příběh a s ním spojené emoce. Co se herectví a herců týče, máme především možnost sledovat, co se za těch deset let naučila trojice Radcliffe, Watson, Grint . Názory se zhusta liší (má milá se třeba hodně nelichotivě vyjadřuje o tom, co předvádí Ronův představitel), já jejich výkony za sebe už poněkolikáté kvituju s uznáním - nesedíte z nich na zadku, ale na druhou stranu bez problému uvěříte Ronovi žárlivost, nebo Harrymu a Hermioně pomíjivý záchvat smíchu po velice odzbrojujícím způsobem trapném tanečku. Zbytek se tak nějak pokrátí... Moc příjemný atmosferický začátek s protivným, usopleným koncem nekoncem; zabíjení nudy ve stanu s napínavou infiltrací orwellovského ministerstva kouzel; prolog s charismatickým Rickmanem (absence jeho Snapea, mimochodem mé nejoblíbenější postavy ságy je v Relikviích obzvláště citelně znát) s relativně zbytečným epilogem a poněkud bezzubým (meh) Fiennesovým Voldemortem... a tak dále a tak podobně, chtělo by se říct. První půlka posledního Pottera (PPPP) samozřejmě taky hodně trpí tím násilně komerčním přestřihnutím příběhu na dvě části, které má za následek především výše zmíněné zmrzačení konce. Na definitivní rozsudek si tedy taky ještě těch pár měsíců raději počkám... 60%(14.12.2010)

Nevím, jestli za to mohla moje únava. Nevím, jestli za to mohla neznalost předlohy. Nevím, jestli za to mohlo moje IQ. Ale HP7 asi nebude pořádně fungovat bez HP8. Atmosféra z plátna přímo vyzařovala, zoufalství a odhodlaní jsem prožívala jako ústřední trojice, akce a vtip s nimi šlo v ruku v ruce, pláčem jsem zmáčela přítelovu bundu, proč mám ale hrozný pocit, že mi něco chybí? S otevřeným koncem nechám otevřené hodnocení, protože z nějakého důvodu nedokáži tento díl hodnotit nezávisle od závěrečného dílu a věřím, že po dalším shlédnutím zvýším hodnocení jen kvůli Dobbymu. Každopádně to Harry nebudeš mít lehké. PS: Animace k příběhu tří bratrů byla nádherná!!(29.11.2010)