Na počátku přijíždí policie na místo vraždy, kterou ohlásil úspěšný cévní chirurg Richard Kimble. Obětí se stala jeho milovaná manželka Helena. Lékařovu vyprávění o jednorukém muži, se kterým se v bytě utkal, však policie nevěří a z vraždy podezřívá právě Kimbla. Šokovaný lékař je odsouzen k smrti. Spolu s dalšími vězni nastoupí do vězeňského autobusu. Když se dva vězňové pokusí o útěk, sjede během rvačky autobus ze silnice a převrátí se na železniční trať. Kimblovi, kterému řidič sundal pouta, aby mohl pomoci zraněnému dozorci, se podaří uprchnout. Na místo nehody dorazí FBI vedená agentem Samuelem Gerardem. Ten se okamžitě vydává po stopách uprchlíka. Střetnou se v tunelu kanalizace, kde se Kimble snaží agenta přesvědčit o své nevině. Gerardovi je to však jedno. Má jej chytit a ne soudit. Lékaři se opět podaří uniknout, dostat se do Chicaga, kde se okamžitě pustí do pátrání po jednorukém muži. Zjistí si v nemocnici, jaký typ protézy vrah nosí, a poté si vytipuje pět mužů, z nichž jeden by mohl být hledaným pachatelem. Gerard, který je lékaři v patách, brzy pochopí, že Kimble hledá jednorukého muže, o němž se zmiňoval. Nepřestává však pronásledovat svého uprchlíka, který si začíná uvědomovat, že případ je mnohem složitější, než se zpočátku zdálo. Dostává se na stopu nebezpečného podvodu s novým lékem, do něhož je zapleten také jeden z jeho kolegů. (TV Nova)

Chermy

Na tehdejší dobu napínavý a chytrý thriller. Mně ale nikdy nepřirostl k srdci a možná proto jsem jej dokoukal až dnes. Jako amerického prezidenta bránícího Air Force One jsem měl Harrisona radši :-). Zřejmě se jedná o nejlepší film Adrewa Davise, ale 119. nejlepší film, tady na CSFD? To mi přijde přepálené. Možná je to tím, že Uprchlík nikoho neurazí....naproti tomu daleko osobitější filmy dělí často diváky na nesmiřitelné tábory....tak možná proto takové hodnocení. ()

JohnCZ

Velice dobrý akční thriller, který je skvělý především díky tomu, že postava Harrisona Forda není žádný nesmrtelný akční hrdina, ale úplně normální člověk a film není (až na skok z přehrady) nijak zvlášť přehnaný a tudíž dost uvěřitelný. Celkově jde o klasický akční film 90. let z těch kvalitnějších vod. Herecké výkony nejsou bůhvíjaké, ale ústřední duo je sympatické. Svého Indyho sice Harrison Ford asi už nepřekoná, ale Richard Kimble rozhodně nijak výrazně nezaostává. A T. L. Jones zase hláškuje o sto šest. ()

Blofeld

Společně s North by Northwest nejlepší film svého žánru! Český dabing se taky maximálně povedl... T.L. Jones ve své nejlepší roli. ()

villon17

Prostě musela zemřít jeho žena. Ono by nebylo jednodušší zabít rovnou Kimbela. Ale co. I tak měl film grády, zápletku s hlubším rozuzlením a zkrátka vším, co se dá od akčního snímku čekat, ale i, a to je milé překvapení, nečekat..."Tenhle pád by přežil tak jeden člověk z miliónu. Už ho žerou ryby." "Fajn, tak chyťte tu rybu, co ho sežrala." ()

Marek1991

Utečenec je známy film, ktorého problém je, že je v niektorých momentoch až príliš snový a jeho možnosť uskutočnenia v realite je možná len v niektorých krajinách. Veď koľko ľudí už bolo popravených za niečo, za čo nemali byť. Ford a Jones, toto je ich film. Viac inšpiratívny a morálny než neskorší Štvanec, no miestami možno trocha naivný, no na tú dobu to bolo skvelé a skôr ho treba posudzovať vzhľadom na rok, lebo tieto filmy obsahujú veľa praktických rád, ktoré sa dajú uskutočniť len na určitom mieste a v určitom čase. ()

Cubinho

Povedené drama na oblíbené téma - Mylně odsouzený na útěku před (ne)spravedlností. Stejně jako H. Ford bude proždy v mých očích Han Solo, tak nejlepším útěkářským filmem zůstane Frajer Luke. 8/10 ()

corpsy

Dnes už legendárny akčný príbeh podľa úspešného seriálu zo 60tych rokov. Film napínavý od prvej do poslednej minúty. Som fakt rád, že kvality tohto diela si všimla aj ctená Akadémia. Naozaj excelentná zábava. ()

Ajinka126

Určitě nemohu doporučit. Já jsem se na to dívala 2hodiny napjatá, co se stane a potom jsem měla přijmout tak hloupý, nudný a odbytý konec? To snad nemysleli vážně. Možná v roce 93 to stačit mohlo, ale teď mě to akorát rozzlobilo. ()

Torision

Tahle pecka i dvacet let po natočení stojí na piedestalu mezi akčníma filmama. Moc se tu nestřílí, nerve ani se tu nevalí jeden digitální trik za druhým, ale je to napínavý, skvěle naspaný a drží si to pozornost celou stopáž. ()

PauloZ

Pro mě nejlepší Harrisonova role. Není to můj oblíbený herec, ale tady mu to jde a dostal mě na jeho stranu. Film má hodně solidní tempo, takže se člověk nenudí a ty 2 hodiny mě bavily. ()

Kryton

Nejlepší thriller 90.let! Vynikající herecké výkony dvojice Ford - Jones. Tady si oskara zasloužil i Ford. Po celou dobu film pumpuje napětí jako srdce krev do celého těla. ()

fannah

Opravdu strhující thriller. Další film, u kterého jsem seděl jako opařený. Obsazení Harrisona Forda a Tommy Lee Jonese je perfektní. Andrew Davis natočil skvělej film, který se určitě zapsal do historie svým příběhem i zpracováním. ()

Cimr

Pro mě obrovské překvapení! Nebýt Premiere a jejího pětihvězdičkového hodnocení, asi by se mi Uprchlík ztratil v těch všech blbostech co na Nově dávají a mají takové ty úžasně originální názvy typu "Náhlá smrt", "Smrt v plamenech", "Polibek smrti" a tak dále a tak dále. Nevím sice, kdo byl nominován na Oscara vedle T.L. Jonese, ale stejně si myslím, že ten si ho zasloužil nejvíc. Nejlepší jsou ale letecké pohledy na noční New York. ()

NinonL

Komentář může obsahovat SPOILER. Nemůžu si pomoct. Film začíná slibně, ale nelogičností a nesmyslných náhod přibývá, až z Harrisona Forda skoro udělají Supermana II. Taky špatně vysvětlená proměna Tommy Lee Jonese z téměř psychopata na "taťku od rodiny" mi hodně neseděla. Celý film jsem byla jak na trní a jen čekala, kdy doktor Richard Kimble začne létat a jeho policejní kolega chodit do kostela. Sorry. ()

Adasin

Nahánění uprchlíka a 130 minut? Zdá se to hodně, ale zdání klame. Zde hodně klame. Žádná nuda, ale poctivé drásání nervů, člověk neví, koho si vybrat... nakonec jsem si vybrala Forda. I tak mi tam ale něco chybí. 8/10 ()

Greg

"I didn't kill my wife! - I don't care!" Jeden z nejlepších snímků Harrisona Forda. Režisér Andrew Davis udržuje napětí od začátku do konce a i když se řešení dá odhalit už těsně před koncem, stejně jsem byl napnutý, jak film dopadne. I přesto, že je prakticky na začátku, patří pronásledovací scéna v kanalizačních rozvodech k tomu nejlepšímu ve filmu. Harrisonovi skvěle sekunduje i Tommy Lee Jones a společně tvoří výbornou dvojici. ()

Spin-off Vikingů nabírá obsazení

Spin-off Vikingů nabírá obsazení

28.01.2021

Chystaný seriál Vikings: Valhalla od Netflixu nabírá obsazení. Spin-off původních Vikingů, kteří završili svoji cestu v šesté řadě, bude využívat stejných irských kulis a z pozice producenta na něj… (více)

Zemřel kameraman Michael Chapman

Zemřel kameraman Michael Chapman

22.09.2020

Uprchlík bude mít filmový remake

Uprchlík bude mít filmový remake

28.11.2019

Před časem jsme psali o tom, že se do televize chystá nová verze Uprchlíka s Kieferem Sutherlandem a Boydem Holbrookem. No a zdá se nebude jediná. Studio Warner Bros. totiž pověřilo scenáristu Briana… (více)

Remake Uprchlíka má obsazení

Remake Uprchlíka má obsazení

19.09.2019

Herci Boyd Holbrook (Logan: Wolverine, Predátor: Evoluce) a Kiefer Sutherland (24 hodin, Telefonní budka) byli obsazeni do nového remaku Uprchlíka, který se objeví na chystané streamovací službě pro… (více)