Drama o Anglii v 80. letech 20. století. Táta dvanáctiletého Shauna padl ve válce o Falklandy a Shaun teď naléhavě potřebuje mužský vzor i zastání. Zdá se, že je nachází v partě o něco starších místních skinheads. Situace se však komplikuje, když se do party vrátí propuštěný vězeň Combo - ten nebere skinheads jako životní styl a subkulturu, ale jako příležitost prosazovat své rasistické názory a ventilovat svou chorobnou agresivitu. Původní parta se rozpadá a Shaun prožívá deziluzi, která vede k jeho předčasnému dospění. (Honza dAve)

Madluska

This is England je docela zajímavý film, který mě ovšem lehce zklamal svým "mlčením" - myslím, že spousta věcí zůstala (bohužel) nevyřčena, takže obraz celé subkultury skinheads zůstává nedokončenou omalovánkou. Film tak u mě zabodoval především 4 věcmi: námětem, hudbou (předělávka Please, please, please let mi get what I want a Ludovico Einaudi pospolu? Ano!), obsazením (herci typově přesní) a atmosférou. Za ně hodně silné 3*. ()

klukluka

Syrový, silný. Dětský představitel Shauna vynikající, naprosto nevšední talent. Hodně mi připomínal Tomáše Holého. Příběh můžeš přesadit naprosto kamkoliv, typicky angličtí v něm byli jen ti Pákistánci. Ztotožním se i s tím, že rasismus a xenofobie jsou ve skutečnosti projevem nespokojenosti se sebou samým. V období současné uprchlické krize ale pociťuju, že být se sebou nespokojený je mnohem snazší. Zvlášť pokud se ukáže, že se z uprchlické menšiny může stát souhrou několika různých faktorů (počáteční kapitál, levnější pracovní síla, vzájemná soudržnost, sociální výhody...) společenská elita. Taková je Anglie by kvůli tomu mohla být za pár let většinovým publikem vnímána zcela odlišně a leckdo by se pro tu utopenou vlajku ještě rád potopil. Jsem zvědavej na další díly, třeba už tu podobu zla filmaři taky trochu přehodnotili. Tím, jak se mění doba, se mění i vyznění tohoto filmu. ()

Zagros

Taková je Anglie není filmový obrázek Anglie. Je to obrázek spíš jen její menší části, nebo ještě lépe napsáno, obrázek party mladistvých, kteří nejsou zrovna z ideálních rodinných poměrů a nějak neví, co se životem a žijí v Anglii. Jde vcelku o depresivní podívanou na nelehké dopívání jednoho chlapce, na pozadí složité společensko-politické situace (válka o Falklandy). Mladík Shaun je po smrti otce ve válce o Falklandy ztracený a tak se chytne party, která mu supluje rodinu (kamarádství, touhu někam patřit, něco znamenat, …). Parta lehce inklinuje ke skinheadům a cesta do pekel a do průseru je otevřená… To není vyzrazování děje, ale námět, který se postupně rozvíjí a dokáže i v dnešní době zaujmout. Atmosféru osmdesátých let se tvůrcům podařilo vytvořit výtečně, stejně jako depresivní pocit při sledování. Banda neznámých mladých herců odvádí vzhledem k tématu a řemeslné stránce filmu ideální výkon. Na příběh se moc nehraje, jde spíše právě jen o záznam životního cyklu jedné party, která mnohdy překračuje hranice. Film to není rozhodně špatný. Díky svému úspěchu na něj dokonce navázaly tři další minisérie. Nicméně mě až tak nechytnul a sledovat je už nehodlám. Asi mě přeci jen chyběl nějaký nosnější příběh, lepší dramatizace a gradace. Na podobné téma lze najít mnohem silnější kusy (Kult hákového kříže, Náš vůdce). ()

cab

Anglie 80. letech a chlapec, ktery postrada sveho otce a nejakeho vzoru, tak se pridava k mistni extremisticke skupine. Situace se samozrejme vyhroti a dalsi prubeh se nelisi od podobne napsanych dramat o zrychlenem dospivani a pozdejsim vystrizliveni. 45% ()

B4TM4N

Strašně skvělý záběry baráků! No a samotný film: poměrně akurátně vybalancovaný vzhledem ke svému potenciálně hořlavému obsahu, herecké obsazení na výbornou. Neviditelná režie tomuhle dílu perfektně sedla, pouze mi přijde, jako by tu a tam něco chybělo sdělit (aneb když se řekne A, řekne se i B: co po celou tu dobu dělala Shaunova matka? Její podivné zmizení ze syžetu mi hlava moc nebere, neboť je to v tomto příběhu postava velmi významná). A pak těch přestylizovaných posledních 45 sekund dostal kameru snad nějakej anglickej Brabec, nebo nevím...ale silný, svíravý zážitek z filmu to nějak nepokazí. Slabší 4 kousky. ()

Schuldiner

Celkem se mi to líbilo... Jen bych tomu vytkl několik scének a dějových událostí... např. rychlou přesvědčovací akci Comba a jeho lajnu... A následné rychlé rozhodování, kdo ji překročí a kdo ne... A pak Smell s malym Shaunem, nemůžu si pomoct, to bylo k smíchu... ´´Takže spolu budem chodit?´´ Jinak zajímavé psycho-drama.. S -Kultem hakového kříže- a -Romper Stomper- bych to nesrovnával, je to přeci jen trochu o něčem jiném... A navíc předešlé dva filmy jsou lepší... ()

Yarushka

Zajímavé pojetí problematiky skinheadů. Film jako takový povedený, herci skvělí, dobová hudba totéž a kostýmy opravdu vymakané. Od košilí až po těžké boty Dr.Martens, konec mi přišel jemně odfláklý. Zaslouží si to však pustit. ()

Disease

Ani ne tak o skinheadech a počátcích pronikání nacismu mezi ně, ale spíš příběh o dospívání, ovlivnitelnosti a celkem kruté životní lekci. ()

dormouse

12 letý Shaun přišel o otce ve válace o Falklandy a potřebuje nějaký mužský vzor. Nachází jej v pravicově smýšlejícím Combu, který se vrací z vězení. Brzy však zjistí, že si v životě bude muset na všechno vystačit sám. Zahráno výtečně, 12 letý Shaun Thomas Turgoose je skvělý. ()

angloumene

Vyjádření hrdosti ke svému národu může mít mnoho různých podob. Hned několik nám jich představuje This Is England očima mladého Shauna a tak se skrze jeho pohled na svět stáváme svědky velkého dramatu v rámci malé skupinky lidí. Pro mě film představuje další z řady velice povedených snímků zabývajících se podobným obdobím (Billy Eliot) nebo podobnou tématikou (Hooligans). Celkově 78 %. PS: někdy mám pocit, že tak jako je česká tvorba zabývající se komunismem do jisté míry podobná, stejně podobné jsou i anglické filmy zabývající se obdobím vlády Margaret Thatcherové. ()

ondrula

Tohle mi hlava moc nebrala. Dvě skupinky skinheadů se můžou posrat samou snahou, aby se zavděčili dvanáctiletýmu Shaunovi. Dělají to zcela bez zjevnýho důvodu či pohnutky, ale o to úporněji. Příběh je okořeněný prapodivnou love story, v jejímž rámci se začnou miliskovat děcko Shaun a obludná Rosamund Hanson. Samosebou dojde i k závěrečnému vyvrcholení krize příběhu, která spočívá v tom, že skinheadský vůdce si uvědomí, že jeden z nich je černoch a dá mu za to po hubě. Film je dost o ničem a vlastně asi nemá žádný jiný účel, nežli ukázat to, že skinheadi jsou dno společnosti, lůza a bílá chamraď. ()

LBsmoke

opravdu šikovné výborně vybraní herci a perfektně výstižené a ztvárněné ty momenty během "čajových dýchánků" ve kterých se to zohne jiným směrem.. spousta známých, zřejmých, ale přesto zajímavých věcí se tu objeví v detailním propracování, tak jak se na takové správné komorní drama hodí. BTW to o čem píše Tetsuo si nemyslím, že by byl problém tohoto filmu. ()

Oralfabet

Dost dobrý a hodně naturalistický film s dosti neobvyklým, a tím pádem pro mě i zajímavým hlavním hrdinou, spoustou nádherného britského slangu a postavami, které v žádném případě nejsou černobílé. Jo a fakt úžasnou hudbou! O skinheadech a jejich historii toho moc nevím, takže způsob, jakým byli vyobrazeni moc posuzovat nemůžu, ale těm, co ve svých komentářích píšou, že podle filmu vypadají vlastně všichni, jako strašně milí, neškodní lidé, asi pár scén uniklo. 7/10 ()

Strike

Tento film mohl být výbornou ,,studií" fenoménu druhé poloviny 70. a první poloviny 80. let 20.století - politizace subkultury skinheads. Je zde výborně ukázán zlom, kdy se z oldschool skins štěpí ultrapravicové křídlo (zde i napojené na Národní Frontu). Bohužel v posledních patnácti minutách je přehozena výhybka a stává se z filmu komorní drama o propuštěném vězni bez rodiny, což v podstatě boří vše předchozí. Škoda... ()

Santino7

Musím uznať, že ide o veľmi silný filmový zážitok, teda minimálne pre mňa určite. THIS IS ENGLAND má obrovské posolstvo a to je pre mňa to hlavné. Má pútavý príbeh, ktorý dokáže človeka osloviť, napriek tomu že je v podstate nadmieru krutý (a možno práve preto, veď predsalen, niektoré veci sa v svetlých odtieňoch zobraziť skutočne nedá). Okrem toho sa mi veľmi páčilo aj samotné prevedenie - najmä úžasne zachytená britská atmosféra osemdesiatych rokov, ktoré sami o sebe skutočne príliš sladké neboli (tisíce rodín poznačených vojnovým konfliktom o Falklandy, vysokou nezamestnanosťou, napätím voči menšinovým etnikám a podobne...). Tú autentickú špinavosť a všadeprítomnú chudobu cítiť v podstate v každom jednom zábere (chudobné štvrte, typické ošarpané industriálne podniky, rôzne nápisy po stenách a tak ďalej) čo vytvára naozaj skvele vystihnutý obraz doby prostredníctvom mládeže, alebo ak chcete - ďalšej z rady stratených generácií s takmer nulovými vyhliadkami na život. A nesmiem zabudnúť, už beztak kvalitný vizuál je doplnený ešte o výborné autentické zábery vojakov, prejavy "Železnej lady" Margaret Thatcher či zábery na hlúčiky búriacich sa občanov... Snímok však v prvom rade skvelo približuje samotnú komunitu skinheads, či tiež odlišnosti a rozdielne názory medzi staršou a mladšou generáciou skinheadov (pri riešení politických otázok, hláseniu sa ku krajne pravicovej ideológii, či napríklad vo vnímaní a správaniu sa k etnickým menšinám...). Celkovo môžem povedať, že spomínanú kultúru skinheads sa tvorcom podarilo zobraziť naozaj vierohodne - a profesionálne. Dopomohli k tomu jednoznačne aj kvalitné herecké výkony, postavy boli obsadené bez debát vynikajúco. Najmä Turgoose predviedol na svoj vek neuveriteľný výkon a podobne bravúrne obstáli podľa mňa aj Graham, či tiež Gilgun. Aby som to zhrnul, tento viacmenej nenápadný film ma skutočne presvedčil. A určite nielen iba tým, že samotná forma je takpovediac cool - veď fakt, že je britská tvorba štýlová, to už beriem v podstate ako samozrejmosť... Tento kúsok však okrem toho vyniká skutočne obrovskou výpovednou hodnotou. 100% ()

Honza dAve

Překvapivě silné drama o Anglii let osmdesátých. Dvanáctiletý Shaun přišel ve falklandské válce o tátu a chybějící zastání a mužský vzor hledá v místní partičce skinheadů. Když se do party vrátí propuštěný vězeň Combo a začne ji přetvářet ke svému militantnímu a rasistickému obrazu, situace se komplikuje a vede k Shaunovu procitnutí z iluzí a předčasné dospělosti. Nečekal jsem od This Is England mnoho, ale přijemně mě ten film překvapil, i když zpočátku vypadal jako product placement na boty od Dr. Martense, košile od Bena Shermana a reenies girls účesy. ()