Šílenci z Manhattanu - Série 1 (série)

USA, 2007, 10 h 12 min (Minutáž: 45–52 min)

Tvůrci:

Matthew Weiner

Jon Hamm, Elisabeth Moss, Vincent Kartheiser, Christina Hendricks, January Jones, Rosemarie DeWitt, Maggie Siff, John Cullum, John Slattery, Bryan Batt, Aaron Staton, Rich Sommer, Bess Rous, Julie McNiven, Kristen Schaal, Anne Dudek, Talia Balsam, Robert Morse, Darby Stanchfield, Andy Umberger, Kiernan Shipka, Adria Tennor, Alastair Duncan, Kristoffer Polaha, Kate Connor, Christopher Allport, Alison Brie, Randy Oglesby, Jim Abele, Jay Paulson, Ian Bohen, Rebecca Creskoff, Joel Murray, Elizabeth Rice, Megan Duffy, Hrach Titizian, David Carbonara, Rachel Oliva, Kate Norby, Teddy Sears, La Monde Byrd, Paul Schulze, Joseph Culp, Crista Flanagan, Bruce French, Brian Klugman, Kathryn Taylor, Nathan Anderson, Dey Young, Jacqueline Kennedy (a.z.), Jade Ramsey, Nikita Ramsey, Ryan Cutrona, Allan Miller, John Walcutt, Dwight D. Eisenhower (a.z.), Richard Nixon (a.z.), Adam Kaufman, Mark Moses, John F. Kennedy (a.z.), Lyndon B. Johnson (a.z.), Katherine Boecher, James Keane, Alexa Alemanni, Marten Holden Weiner, Michael Gladis, Stephen Jordan, Allison Fleming, Alexis Stier, Megan Stier, Brandon Killham, Morgan Rusler, Brynn Horrocks, Channing Chase, Mark Kelly, Troy Ruptash, Aaron Hart, Darren Pettie, Deborah Lacey, H. Richard Greene, Rick Scarry, Kate Powers, Elizabeth Ince, Danny Jacobs, Jerry Kernion, Joe O'Connor, Haley Mancini, Anna Campbell

Komentáře uživatelů k sérii (6)

Rozhodně oceňuju detailní vykreslení 60.let, reklamního průmyslu, zvyků mužů a postavení žen včetně zasazení do reálných událostí té doby. Jon Hamm jako Don Draper je naprosto perfektní, bohužel jeho postava mi byla díl od dílu méně sympatická a děj pokulhával. Uvidíme, co přinese 2.série.(3.10.2018)

První sezónu jsem si už před lety hodně užil a nic se na tom nezměnilo ani dnes. Dnešní doba je poněkud překřemíkovaná (počítače, mobily, implantáty, atd.), takže jsem si retro záležitosti velmi oblíbil, a Mad Men určitě patří k těm povedeným. Kromě Christiny Hendricks v roli Joan Holloway jsem ocenil hlavně kvalitní scénář s velice dobře napsanými dialogy.(16.10.2019)

Hodně pomalý rozjezd a nedostatek sympatických postav mě ze začátku málem odradil, ale nakonec jsem došel k závěru, že občas je asi v seriálech nutné jít na to pomalu (navíc prostředí reklamní agentury asi ke zběsilému tempu nijak nevybízí), a že skutečnost, že nějaká postava mi úplně nepřiroste k srdci, neznamená, že není fascinující ji sledovat. Je to prostě solidní první série, zaujala, navnadila, chci sledovat dál. To nejlepší určitě teprve přijde. Jo a John Slattery, kterého jsem se až dosud znal pouze jako Ironmanova tátu, je fakt skvělej. 8/10(31.5.2020)

Mad Men je všude znám jako ten seriál, o němž všichni vědí, ale téměř nikdo ho neviděl a já jsem tomuto faktu chtěl aspoň v rámci osobní osvěty dát za vyučenou a pustil se s nově nabytým časem do tohoto kolosu. Byl jsem příjemně překvapen. Dobu 60. let miluju samu o sobě, její zosobnění tento seriál zvládá na jedničku, ať se bavíme o výpravě, navozeného feelu, nebo vystižení tehdejší lidské nátury skrz několik společenských vrstev, všude si je jistý v kramflecích. Kulturní zásady nedějovosti, sitcomovská monotónnost dějových působišť a pomalé tempo vyobrazované dekády se chytře promítají na samotném díle, vy nemáte pocit, že sledujete seriál odehrávající se v těchto letech, vy máte pocit, že z ní přímo pochází. Na čem seriál hlavně stojí jsou postavy, je jich mnoho, proto si každá vyzobává svůj prostor pro řádné prokreslení, hlavní postava Dona Drapera je jedna z nejvíce charismatických hrdinů, co jsem kdy viděl, Jon Hamm jako kdyby do šedesátek přímo patřil a svou roli spíš žil než hrál a už jen kvůli němu bych dal Mad Men šanci i když nevydrží na dlouho. Šílenci v žádném případě nejsou pro každého, diváka musí nejlépe aspoň trochu zajímat (a když už ne zajímat, tak mít chuť se něco dozvědět) reklamní a markeťácká témata do jejichž kontextu je seriál zasazen, divák se musí pokusit naladit na šnečí tempo a celoseriálovou stabilitu zdánlivě neměnného, ale když všechny oběti aspoň trochu vykonná, tak dostane velmi příjemné zadostiučinění. Úvodní série jako začátek dlouhého celku funguje velmi dobře, od uvedení postav, vystavění jejich konfliků a prvních vzájemných vztahů je velmi kvalitní a už zdejší důležité části projeví svoji důležitost o mnoho sérií dál, což jasně vykazuje sebejistotu autorů a čistou vizi v tento projekt, jež do samotného konce seriálu neopadne. 9/10.(21.4.2020)

|| 1. série – 90% Jak už bylo řečeno, velmi pomalý rozjezd. S tím nemám takový problém, jako s jinými prvky. Konkrétně jsou pro mě těžko stravitelné dialogy. Spolu s občas málo explicitními výrazy herců působí dialogy občas nejednoznačně a mám problém rozpoznat určité situace a chování. K tomu se váže má druhá kritika. Vedlejší postavy slouží spíše jako výplň a nedostává se jim pozornosti. Ani na konci první řady jsem neznal jejich jména a musel si to hledat na internetu. Poslední kritika se týká slabších zápletek, které se dostávají do popředí ke konci řady. Dle mého názoru jsou průhledné a vyloženě prosté, jako z telenovely. Očekávám, že tyto problémy vymizí v další řadě. Co naopak oceňuji, je velmi věrné vykreslení tehdejší doby. To je pro mne hlavní tahoun tohoto seriálu. Reklamní business z 60. let je zajímavý, reklamní spoty jsou na základě skutečných událostí, a celé to podtrhuje atmosféra, kdy ženy nebyly rovné mužům.(3.9.2018)

Rozjezd je velmi pomalý, ale člověk se do toho nějak nakonec dostane. Nádherně vytvořená dobová atmosféra, všechno naprosto tip top, všechny ty účesy, dobové oblečení jak by to někdo přehnal se sytostí dnes řečeno :D Velice půvabné herečky, zejména Christina Hendricks, upřímně podle mě jí to sluší v takovém retro stylu snad nejvíc. Jon Hamm, další důvod proč jsem nepřestal sledovat. Tento herec je podle mě naprosto nedoceněný. Poprvé jsem ho viděl v černém zrcadlu a říkal jsem si ,,Co to sakra, ten je vážně dobrej, jak se jmenuje?" Se opravdu divím, že není moc proslaven a nikdo ho v podstatě nezná. Každopádně tento seriál je přesně určen na takovou dobrou kávu, úplné vypnutí a ponoření se do atmosféry. Protože pokud se člověk neponoří do té dobové atmosféry, seriál ztrácí mnoho ze svého kouzla.(24.3.2018)