Chlapec v pruhovaném pyžamu

• USA The Boy in the Striped Pajamas (více)

Osmiletý Bruno žije se svojí rodinou v Berlíně, kde má i spoustu přátel. Jednoho dne se ale musí rodina přestěhovat, protože Brunův otec, nacistický voják, dostal novou práci na venkově. Nový domov je chladný a plný nacistických vojáků, a protože v okolí nikdo jiný nežije, vypadá to, že Bruno nové kamarády jen tak nenajde. Hned v první chvíli si ale všimne „farmy“, na kterou vidí ze svého okna. Farma je ve skutečnosti koncentrační tábor... Bruno se stále nudí, rád by vyrazil někam ven, ale smí být pouze před domem. Brunova sestra Gretel tráví hodně času s nacistickým vojákem Kotlerem. Jednou Bruno náhodou objeví cestu z domu. Také si všimne černého kouře, který vychází z „farmy“, pak upadne. Pomocník Pavel Bruna ošetří a jeho matka mu za to poděkuje. Pavel býval kdysi lékař, teď škrábe brambory. Brunovi se podaří zmizet z domu a na svojí výpravě narazí na tábor, za jehož plotem sedí osmiletý chlapec Shmuel. Bruno se s ním skamarádí a chodí ho často tajně navštěvovat. Bruno pořád nechápe, kde to vlastně Shmuel žije, ale ví, že je Shmuel Žid. Dvakrát týdně mají Bruno a sestra domácího učitele, který je učí nacismu. Z malé Gretel se stává nacistka a věří v Hitlera, její matka je z toho v šoku... Za Brunem a jeho rodinou přijede na návštěvu děda, babička odmítla přijet, protože je proti tomu, co její syn dělá. V den slavnostní večeře se Brunova matka dozví, že je tábor vyhlazovací a s manželem se hrozně pohádá. Od té doby se Brunova matka chová jinak. Na večeři se voják Kotler prořekne, že jeho otec utekl ze země, protože nesouhlasil s tím, co Hitler dělá. Brunův otec to slyší nerad. Kotler je z rozhovoru velmi nervózní, a když sluha Pavel omylem rozlije víno, Kotler ho na chodbě umlátí k smrti. Gretel pak řekne Brunovi, že „farma“ je pracovní tábor a že Židé jsou nepřátelé. V domě se chystá promítání a slavnostní večeře a Shmuela poslali, aby tu leštil sklenice. Když mu dává Bruno jídlo a povídají si, přistihne je Kotler. Bruno Shmuela zapře... Brunův otec pak promítá lživé video o tom, jak krásné je to v táborech, a Bruno mu uvěří... Bruno chodí za Shmuelem každý den, ale ten tam není, až se jednoho dne zase objeví. Shmuel má poraněné oko, někdo ho zbil. Bruno se Shmuelovi omlouvá a on mu odpouští. Brunova babička zemřela během bombardování a na hrob jí poslal kytku i Hitler. Brunova matka chce kartičku s jeho podpisem sundat, protože ví, že by ji tam babička nechtěla, ale Brunův otec jí to zakáže. Brunovi rodiče se pak doma pohádají, Brunova matka nazve svého manžela nestvůrou a chce i s dětmi pryč. Brunův otec tedy dětem oznámí, že se budou druhý den stěhovat. Bruno tu ale chce zůstat... (TV Prima)

Desmi

Ojedinělý náhled na holocaust očima dvou dětí. Shmuel (zavřený v koncentrčním táboře) a Bruno (syn vysoce postaveného nacisty) nechápou, co se kolem nich děje, a z jejich nevinných dotazů Vás nejednou zamrazí. Pokud hledáte opravdu pěkné drama z období duhé světové války, tak jste na správné adrese.. ()

Merenre

Cílová skupina: čtenářky Bravíčka a ženy v přechodu. Další tovar typu: "A teď jim pořádně zahrajeme na ty jejich labilní city a tentokrát tam narvem koncentrák, protože na to si nikdo nedovolí nic říct."... ale dovolí. ()

Polter1

Potenciál tohoto príbehu bol odviati vetrom do koncentračného tábora. Chabé ba až amatérske herecké výkony, odfláknutá réžia pána Hermana, krátkosť film, ktorému by rozhodne svedčalo aspoň 135 min. a mnoho ďalších rušivých elementov. Takže je to, ako s výbornou knihou v pôvodnom znení, ktorá sa po zlom preklade stane priemernou. ()

Rust_Francis

Vím, že v moment, kdy jsem se na to díval, měl jsem chřipku jako prase, ale slzy mě určitě netekly kvůli rýmě...děcká naivita a upřímnost je jako vždy naprosto odzbrojující. ()

Goumen

Hodně silné atmosférické drama se skvělým námětem. Líbil se mi kontrast dětského naivního myšlení a děsivé skutečnosti, kterou ten kluk v průběhu filmu začal poznávat. Závěr byl pro mě dost depresivní a jen tak na něj nezapomenu. ()

robfi odpad!

Skoda, ze USA nenatocili neco o Camp Bucca anebo Guantanamu, kdyz maji takovy propagandisticky talent... ()

PONK odpad!

Nevedel som ze v nacistickom nemecku, používali namiesto svojho rodneho jazyka plynulu angličtinu . . . ()

BarGoldstein

Dobrý, spíš tři a půl. Ještě že to nenatočila maďarská banda, to by z toho byla stejná teploušská burleska jako Saulův syn. ()

kolly13

Pokud v půlce filmu vytušíme pravděpodobný konec, z něhož tvůrci naštěstí neuhli, a pomalu se rozbalující film nám dá jen to, je to málo. Ať je provedení dobré a kamera je skvělá. ()

Ace.A.T.L.

Brunoa neznalost událostí kolem, nemohla skončit jinak, než tak jak skončila a to je z filmu tak nějak cejtit po celou dobu. Ale vůbc to nekazí zážitek z filmu. Konec je hodně silnej a drsnej a rozhodně to adekvátně zaknčí celej příběh. Já jsem se nenudil a nebude mi vadit, pustit si to znovu. Za m 3* a DOPORUČUJU ()

Tomas_PO

Netradičný pohľad na holokaust očami nechápajúceho 8 ročného dieťaťa, vrcholiaci finálnou, nesmierne emotívnou scénou, ktorá tomu všetkému dá zmysel. Trošku ťažší film, no čo iné sa dá čakať od témy holokaust. Výborné obsadenie v podobe David Thewlisa ako krutého veliteľa koncentračného tábora a Very Farminga ako jeho ženy a ľudskejšieho ja. Ešte aj vedľajšie úlohy Ruperta Frienda ako oddaného Nazi vojaka a Davida Haymana ako deportovaného žida boli výborné. A samozrejme detské úlohy čoby hlavné postavy stvárnené výbornými Asa Butterfieldom a Jackom Scanlonom. ()

Diego75

Opravdu surové drama, které dokáže správně zamrazit. Měl jsem možnost vidět Asu Butterfielda v jiné roli než je Otis ze Sex Education a přesvědčit se o tom že uměl i jako malý skvěle dramaticky a věrohodně hrát. Jednoduše se jedná o velmi silný emoční zážitek, ale asi ne na plný počet hvězdiček. ()

Kozlowski8

Absolutně prvoplánově zkonstruovaná záležitost, která má diváka emočně roztrhat na kusy svým představením hrůz holokaustu. Ta prvoplánová snaha je patrná v každé scéně a je zřejmá i v typovém a charakterovém vykreslení hlavních postav. Otec - fanatický fašista, matka - citlivá a naivní žena, Brunova sestra - puboška bez názoru, mladý voják - prototyp zlého, krutého esesáka a samotný Bruno - naivní (na svůj věk až moc) chlapec, který absolutně nechápe situaci. S celou tou snahou bombardovat divákovy emoce jde ruku v ruce naivita a nereálnost některých pasáží (každá, odehrávající se u plotu lágru, podhrabání se pod plotem obzvlášť). Jeden velký kýč. 40 %. ()

r007

Velmi nerealistické, až k nevíře. To si snad dělal režisér srandu ? Snad jako pohádka pro malé děti, které nejsou schopné vidět detaily. Kluk svým vnímáním asi na úrovni 5 let ( i když mu má být 8 ), ledaže by to bylo naschvál  aby bylo vidět, že ho tak formovala rodina. Což zase tak reálné není, protože maminka vypadala vcelku normálně.  Možná by měli takový film natočit němci, třeba by to líp vystihlo jejich mentalitu. Ale když nad tím tak přemýšlím, jako pohádka to není až tak špatné.  Má to i své dobré momenty. (Dospělí se nedokážou rozhodnout, co vlastně chtějí dělat. Třeba Pavel dělal doktora a teď se rozhodl škrabat brambory ). Ale podhrabat se do tábora ? WTF ? ()

jackalsc

Film dobrý, na jedné straně oceňuji výběr herců z možného výběru anglicky mluvících. David Thewlis i Vera Farmiga se mi do těch rolí hodí (Thewlis jak vyšitý), na druhé straně mi ale vadí, že ve filmu nejsou němečtí herci s německým zněním. Chápu, že je to britská produkce a, že to bylo dělané aby anglicky mluvící tomu rozumněl, ale tak nějak jako u seriálu Chernobyl, kde mi chybělo ukrajinské znění mi chybí němčina zde. Prostě to není ono. Příběh je jako většina filmů o koncentrácích smutný, ale docela originální a nabízí trochu jiný pohled očima malého kluka, který svádí vnitřní boj mezi realitou za plotem a propagandistickou nacistickou kampaní, kterou do nich hustí ze všech stran. ()

Scorsese zavrhl Di Capria

Scorsese zavrhl Di Capria

18.03.2010

Neměl ale na výběr. Hrdina jeho nového filmu totiž bude mít pouhých 12 let, a přestože je Leo „věčný kluk“, tohle bychom mu asi neuvěřili. A tak se Marty musí alespoň dočasně vzdát svého oblíbeného… (více)