Perníkový táta - Série 5

(série)
USA, (2012–2013), 12 h 56 min (Minutáž: 43–55 min)

Tvůrci:

Vince Gilligan

Hudba:

Dave Porter

Bryan Cranston, Anna Gunn, Aaron Paul, Dean Norris, Betsy Brandt, RJ Mitte, Bob Odenkirk, Jesse Plemons, Laura Fraser, Jonathan Banks, Steven Michael Quezada (více)

Epizody(16)

V poslední řadě už Walt nemusí roli drsného mafiána jen předstírat – morální úpadek ho přivádí až na vrchol drogového impéria, kde riskuje všechno a všechny. (Netflix)

klukluka

Vynikající. Na pomezí geniality. Za sebe jsem v této sérii objevil jen 1 drobnou chybku: Walter se domluví s konkurencí, že ji neodprodá surovinu, ale že jí bude dodávat hotový produkt. Ten pak místo toho lifruje do Česka, přesto ho nestihne žádný trest. S ohledem na to, jak moc to bylo vyladěný, věřím, že pro to existuje zdůvodnění. Je možný, že toho do Evropy směřovala jen malá část a konkurence z druhého konce Států si přesně podle dohody přicházela na svý, ale já jsem tam tuhle informaci nezachytil. Jinak to ale bylo celý famózní, skutečný grande finale rozdělený na 16 částí. Obdivuhodná záležitost. Smekám... ()

Vajonek

Tak už i já jsem dojela na konec tohoto legendárního seriálu. Než jsem se začala dívat, byla jsem poněkud na pochybách, jestli zrovna tato záležitost na mě zapůsobí jako jeden z nejlepších seriálů všech dob. A ty pochyby jsem vlastně měla ještě dlouho po začátku (viz mé komentáře k jednotlivým dílům a řadám). Ale postupně se to rozjelo, já jsem se nechala pohltit a teď už se také řadím k těm, kteří Breaking Bad považují za jeden z vrcholů seriálové tvorby. Nemá smysl se tady asi dlouze rozepisovat, v čem všem je tenhle seriál tak skvělý - kdo viděl, ví (a už sem o tom napsal:)), kdo neviděl, stejně úplně nepochopí (jako kdysi já) a bude si to muset zjistit podíváním sám. Možná snad jen pár mých subjektivních (nikoliv vyčerpávajících) TOPů, které mám přece jen potřebu vypíchnout (některé aspekty jsem se pokoušela už naznačit/shrnout v průběžných komentářích): Čas od času se o nějakém audiovizuálním počinu říká, že se v něm sešla herecká extratřída, zde je to ale fakt pravda, naprosto, věřte tomu (většinu herců jsem předtím vůbec neznala a pak nestačila žasnout, co všechno v nich je, co dokážou předvést, s přibývajícími sériemi a vývojem jejich postav stále něčím překvapovat). Tahle extratřída měla celou dobu co hrát - postavy tu jsou skvěle do hloubky prokreslené, mají vývoj, scénář je dějově nabitý, nechybí různé odbočky, zvraty, napínavé i velmi překvapivé momenty. Z celého seriálu dýchá ale zároveň vám neruší zážitek určitá preciznost, dohlédnutí na sebemenší detaily - je až neuvěřitelné, že v seriálu s tolika zvraty a složitými peripetiemi člověk nenachází vícero logických chyb, které by ho práskly do očí. I zvraty, které vám na první dobrou třeba nepřipadají úplně smysluplné, většinou nakonec zpětně když ne úplně "sežerete", tak alespoň "vezmete na milost" (viz níže např. můj přístup k rozhodnutí Walta pokračovat ve vaření perníku i po divokém závěru čtvrté řady a zametení stop zkraje řady páté). Možná tam nějaké nelogičnosti jsou, ale tvůrcům se daří od nich odvést divákovu pozornost, případně si jich všímáte, ale nevadí vám zase nějak nepřekonatelně či vám to tvůrci vykompenzují zase něčím jiným. Tím narážím na něco, čím je Breaking Bad podle mě také specifický - umně si dokáže pohrávat (v z uměleckého hlediska dobrém slova smyslu) s divákem - zaměřit jeho pozornost, odvést ji (třeba skrze různé absurdní momenty, vtípky i ve vypjatých situacích nebo přemýšlivější pomalejší pasáže) zase jinam a tím mu např. způsobit o to větší překvapení nebo šoky později; nechat působit atmosféru, vzbuzovat různorodé emoce, několikrát třeba i během jednoho dílu vyznění měnit a nechat diváka se v tom "plácat" a prožívat si to; zkoušet, co všechno ještě divák vydrží, co svým oblíbeným postavám ještě odpustí a co už ne. Tím, jak se často ta atmosféra mění, jak nečekané, rychlé některé ty přechody a zvraty jsou, je zážitek o to intenzivnější a zanechává vás to nejednou úplně paf, psychicky rozložené jako málokdy (viz zejména poslední díly páté série). V rámci páté série jsem se i já nechala výše popsaným způsobem překvapovat, žasla jsem, nechala se citově ždímat, přistoupila na hru, ve které jsem pozorovala, co jsem ještě ochotná zkousnout u svých oblíbených postav, abych je měla stále ráda. Mou nejoblíbenější postavou po celou dobu byl (jak jinak než) Walt (protože co by byl Perníkový táta bez Perníkového táty, že) a musím říct, že i když jsem se v průběhu seriálu s tím, jak čím dál více přecházel na stranu zla, obávala, že ho na konci budu už pouze nesnášet, tak k tomu nedošlo. Pořád mám i přes hnusárny, které dělal (zejména další hlavní postavě Jesseemu), pro tu postavu prostě slabost a když už něco, je mi jí spíše líto. S tím asi také úzce souvisí moje ohodnocení páté řady "pouze" čtyřmi hvězdičkami - jednak jsem pořád toho názoru, že by do seriálu i přes veškeré TOP neopakovatelné momenty, které pětka přinesla, i přes to, že mi přes původní pochyby Waltovo rozhodnutí pokračovat ve vaření nakonec s dalším vývojem a odhalením motivů postav začalo docela dávat smysl, dějově více zapadal otevřenější konec ze čtvrté řady. Jednak by se mi pak ty sympatie pro Waltera Whitea pro sebe samu asi trochu lépe ospravedlňovaly:) Každopádně, pokud máte rádi kvalitní seriály, které nejsou jen zábavné, ale také chytré a těší vás nechat se občas emocionálně rozložit tak, že budete mít podobně jako v celé té jeho perníkové jízdě Walt možná až moc intenzivní pocit, že jste "alive", určitě si Perníkového tátu dejte. Jestli vás neodradí pomalý rozjezd, budete bohatě odměněni (je dost pravděpodobné, že i na potřebnost páté série budete mít jiný názor než já, uvědomuju si, že jsem v tomto asi v těžké menšině:)). () (méně) (více)

Blondsky

„Remember my name” je hlavní slogan páté série a já můžu jen říct, že si ho ku*** pamatovat budu. Série perfektní v každém ohledu. Bez jediné slabé epizody, všechno perfektně uzavřelo a nabídlo nejlepší herecké výkony seriálové tvorby. Ozymandias je mistrovské dílo televizní tvorby, někteří tvrdí, že i kinematografie samotné. Následující a zároveň poslední dvě epizody jsou geniálním dovětkem, které chtěji uzavřít celý kruh provázející všech 5 sérii, přičemž se ani nesnaží ždímat emoce. Ú Ž A S N É! /100%/ ()

WayDott

Tak pátá série byla ze všech opravdu nejlepší. Po konci čtvrté série jsem si říkala, o čem ještě ta pětka může být, když čtyřka byla taková nějaká uzavřená ve všem. Jen je mi líto jak to dopadlo :-( ()

Renfield

Říkal jsem si, jestli tomu nebude chybět Gus, první epizoda tohle úplně nevyvrátila, dál už by na zbytečné prodlužování jeho linie nebyl prostor. Je co uzavírat, navíc přichází čas na otevřenou konfrontaci Walta s Hankem, který v oné místnosti nachází pro některé velmi nevhodné čtení. Bazén, garáž a fotka prachů v sudu, je čas na Ozymandias, který nejen že předčí tyto zmíněné scény, trumfne i všechny dosud nejlepší epizody. Je totiž kapitolou samou o sobě, vůbec když jde o fantastickou pouštní část, která ukončí život několika postav, aby to ti, co přežijí, měli snad ještě horší... tedy jeden přeživší, druhý se propadá hlouběji do temnot. Sice v jiném smyslu, ale "sympaťák" Todd a banda jeho strejdy toho Guse nahradí a Walt díky nim dojde alespoň k částečnému vykoupení. Protože závěr je naprosto famózní, cestu k němu lemuje všudypřítomný zmar, tak alespoň tak! Zase je nutné vyzdvihnout tady snad ještě lepší práci s postavami, výbornou kameru a její prolínání s hudbou, například v parádně sestříhané vězeňské likvidaci. Větší prostor pro Mikea, jeho práci, ale i něco více z osobního života. A samozřejmě to, co Todda nejlépe představí, Dead Freight. Výborně natočená vlaková loupež a úvod epizody s její finální pointou... tohle nakonec platí téměř vždy, ale právě zde především. 95% ()

Oralfabet

REWATCH 2022: Pořád ta nejlepší série v historii televizní tvorby. Líbí se mi, že se tvůrcům (podobně jako v případě Better Call Saul) podařilo ze začátku ještě nastavit místy docela odlehčený tón (příkladem budiž například fantastická epizoda s Vamonos Pest), než se všechno začne nevyhnutelně řítit vstříc absolutní zkáze. Ten konec je prostě devastující, brutální, ale i nádhernej. Nepřekonatelná záležitost. ()

Lukin413

První plovina série stoji hlavne na interakci mezi ústřední trojicí, nejvíce svou atmosférou připomíná prequel Better Call Saul. No a pak nejlepší cliffhanger v historii a jízda až do konce. ()

Porp

Posledná epizóda, kedy to všetko nekompromisne smeruje k smutnému koncu sa zameriava na objasnenie motívov konania dvoch hlavných postáv, ktoré sa v predchádzajúcich epizódach mohli zdať dosť nelogické. Vince Gilligan sa tak majstrovky vyhol osudu mnohých úspešných seriálov, ktoré sa v záverečných epizódach buď zamotali samé do seba, alebo sa ocitli akoby v slepej uličke. ()

Hpatrik

Spolu s první je pátá nejlepší série. Narozdíl od čtvrté je tahle našlapaná k prasknutí, velmi dobře napsaná a skvěle zahraná, takže i přesto že má nejvíc dílů (16), díky kvalitnímu obsahu nenudí a pěkně odsýpá. Je opravdu neskutečné jak se za těch pět sezón seriál a její postavy změnili k nepoznání, např. transformace Walta je až neuvěřitelná, a v podání Cranstona dechberoucí. Pak taky žánrová transformace samotného seriálu, který přechází z mírně komediálního tónu první série, až do nervydrásajícího thrilerové podívané série poslední, kde se tvůrci nebojí zabíjet důležité postavy jak na běžícím páse, a to způsoby, ze kterých mrazí. ()

Likan7

Neuvěřitelný s jakými kvalitami pětka přišla. Totální nářez, který měl možná trochu pozvolnější úvod, ale minimálně od poloviny je to byl díl za dílem, klenot za klenotem. Skvělý scénář, postavy, hutná atmosféra a závěr, který jsme asi ani nemohli dostat lepší! ()

MickeyWolf

Asi nejrozporuplnější série. Absolutně nevím jaký mám mít k postavám vztah, jelikož jsou každou epizodou jiní. Takže je jednou nenávidím a pak zase lituju, hotový kolotoč emocí. Nicméně je to asi nejlépe ukončený seriál co jsem kdy viděl a za to jsem převelice rád, především kamera tu vyvrcholuje v naprostou genialitu během každé scény a nedovolí vám ani na vteřinu, spustit oči z obrazovky... ()

bohhous22

Justice for all....S tímhle dílem nic neotrese ještě hodně dlouho...... všichni a všechno je daleko za hranou dokonalosti a geniality ,ale Aaron Paul....??? BrBa je návyková záležitost a koukám na to snad po 6te... A začínám si uvedomovat,že hlavní rozdmýchávač emocí je právě postava Jesseho!!! Neuvěřitelný kreace, kterýma nechává všechny protagonisty lehce za sebou... zkrátka vysvětlil proč mají holky z Filipín o 0,5 ° C teplejší frndy ()

SilentMemory

Priala by som si aby to skončilo inak, ale pri takom smere akým sa to uberalo bolo v istom momente jasné, že už nie je návratu. Zobrazili iba drsnosť života a to, ako sa veci odvíjajú keď na ne nahliadame krátkozrako. Bola som prekvapená, že sa nedokázal zmeniť ani kvôli deťom z dôvodu  sebectva. Ale to skôr ženy disponujú tým citom a nejakým sebazaprením, že prioritne deti. Ale tak vykompenzovali to u Jeseeho, ktorý je dobrák a má rád deti. Keby sa mal Walter zmeniť tak ako Jesee Pinkman, musel by priznať že spravil chybu a žiť s tým. Čeliť tomu v inom kontexte a v normálnom živote by bolo asi náročné. ()

PaTeXx

Po čtvrté sérii mi jeden člověk řekl, že v páté sérii teprve poznám pravé Breaking Bad. A já jsem tomu nevěřil. Ale měl kurva pravdu! Pětka se vezla na neskutečné vlně a pokud se nepletu, tak tady žádná epizoda nemá pod 90%. To už o něčem vypovídá. I to, že (myslím) dva díly mají 99% (JAK KURVA MŮŽE MÍT NĚCO 99%?). Konkrétně druhá polovina, respektive od konce osmého dílu, ta byla zkrátka fantastická. ()

tomino28

Měl jsem rád Hanka :'( Ale přes jeho (spojler!) špatný konec oceňuji, že i když se celý seriál blížil do finále, snažili se tvůrci zachovat ho maximálně uvěřitelný a zároveň napínavý. Místy by se atmosféra opravdu dala krájet. Jinak v podstatě není co dodat, Breaking Bad si udržel vysokou úroveň od začátku až do samotného konce a nelituji jediné minuty, kterou jsem sledováním strávil. ()