• Francie

Chéri - Eine Komödie der Eitelkeiten

Romantický / Drama

Velká Británie / Francie / Německo, 2009, 89 min

• Flakotaso

Tak prázdný film jsem už dlouho neviděl. Motají se tam tam dvě, tři postavy, předříkávají naučené fráze a hážou do kamery naučené fotogenické ksichtíky a pod tím vším není ani kousek něčeho smysluplného. A ten konec tomu dal korunu, byl spíš k smíchu než k pláči. Vůbec jsem nepobral, čím ten snímek chtěl být, působilo to na mě jako nějaký zoufalý výkřik do tmy. Nechápu, jak tohle historicko-romantické béčko mohlo soutěžit o Zlatého medvěda. Dvě hvězdy snad jenom za kostýmy a slušnou hudbu.(6.11.2011)

Milenecké, bolestné, soužící, žárlící, pravá láska, šílené barvy a kostýmy. Zajímavý příběh dvou lidí, kteří se do sebe zamilovali, i když byli od sebe "vzdáleni" jednu generaci. Zpočátku se vztah založený pouze na vzájemném potěšení a štěstí nezdál být ohrožen, ale poté, co matka chlapce dohodla sňatek s mladší dívkou začíná správná psychologie. Nastupuje na scénu smutek, bolest, stesk, nechuť, vnitřní boj a šílená žárlivost. Film je natočený mile, nenásilně, se zajímavou hudbou, kostýmy a překypuje všemi barvami. Musím podotknout, že Michelle Pfeiffer mi snad poprvé nevadila a uznávám, že tato role jí sedla jako ušitá. Film, který se hodí pro ty, co momentálně srdečně netrpí. ..teda nevím co na něm viděla, byl to jenom rozmalenej mazánek zralý lidově na přes drž..!(9.10.2010)

Frears natočil v podstatě velmi zajímavý a sympatický film. Vtipné a nadýchané dialogy zakrývají dramatickou vsuvku o tom, jak byly děti pro své rodiče pouze zátěží a poté výhodným obchodním artiklem. Výborná ústřední dvojice Michelle Pfeiffer, Rupert Friend a taky Kathy Bates. Ještě musím zmínit skvělý, lehce ironický konec.(6.9.2009)

Dlouho sem se trápila nad otázkou kolik dát hvězdiček. Tento film má spoustu kladů. Například herecké výkony z Ruperta se stává skvělý herec! A Michelle opět dokázala, že i po padesátce dokáže okouzlit svou krásou, ale hlavně svým talentem. Skvělá hudba, kamera a dialogi. Tomuto filmu lichotí i to že není přehnaně dlouhý. A konec byl úžasný. Tak to mám ráda, nepárat se stím. Zdělit rozněžněnému divákovi toužícím vědět co bylo dál co nejironičtějším způsobem :) A proto všechno dávám 4. s klidným srdcem.(28.8.2011)

Snímek je na první pohled velmi hravý, noblesní, plný veselých barev zalitých sluncem, s vtipnými dialogy, ale pod povrchem jde o drama stárnoucí kurtizány, která se poprvé zamilovala a mladého hochštaplera, kterému se stalo to samé. Zatímco ona je už vyzrálá žena, on je slaboch, téměř gigolo, a takovým už zůstane. Vlastně je to silné oidipovské téma, protože ona, jako bezdětná, si ho udržuje coby milovanou hračku a on, zanedbávaný matkou, našel ženu, která o něj pečuje, řídí ho a zajímá se o něj. Zároveň mu ale nedovolí dospět, což je jedním z důvodů předvídatelného konce. ___ Vyzdvihla bych herecké výkony. Michelle Pfeiffer je okouzlující, krásná, silná, ale zároveň si v závěru uvědomí, že její éra už nenávratně skončila. ______ Rupert Friend je jako rozmarné děcko, sobecký a krutý, ale i vášnivý a zoufalý. ____ Kathy Bates coby jeho manipulativní a jen ve svůj prospěch jednající matka, je nádherně napsaná postava. Tváří se mile, jako hodná tetička od vedle, ale její jednání prozrazuje nelítostnost. Neohlíží se na nic. Předhodí své kolegyni z branže syna, aby se o něj nemusela starat a pak si ho beze všeho zase vyzvedne, když se hodí do jejích plánů. Chová se krutě, nemilosrdně kolegyni předvede, jak směšně vypadá věkově nerovný pár, a to když si pozve na návštěvu groteskně působícího mladíčka a obstarožní, přízemní děvku. Au, ta žena umí bodnout do srdce a dělá to pro potěchu, aniž by to bylo nutné. Snad vrací rány z minulých dob, kdy obě ještě působily v profesi a přetahovaly se o movité milence. ____ MÓDNÍ OKÉNKO NA ZÁVĚR: Secesní róby, které nosí Michelle Pfeifer, působí nádherně, skvěle podtrhují její stále lepou postavu a barevně dokonale ladí s její mléčnou pletí a blond vlnitou kaskádou vlasů. Ta móda neslušela každému, ale ze štíhlých žen, dělala elegantní princezny. /27. 6. 16./(27.6.2016)

• - Romány Colette Chéri (1920) a La Fin de Chéri (1926) u nás vycházely jako Zlatíčko (1931) a Zlatíčkův konec (1932). Druhý román byl později znovu vydáván jako Život a smrt Drahouška Freda (1978). (NinadeL)