RedDuck

Námět, zpracovaní i výkony mladých herců excelentní. Pokud jde kritiku nedůvěryhodnosti kvůli nedostatku myšlenky na které by společenství stálo a přílišné urychlenosti...podle mě jen dobře, ukazuje to totiž univerzální jednoduché rysy, ktere se často omílají tak že jsou samozřejmé, tady byly názorně ukázané. Konec očekávaný, možná by paradoxně k zajímavosti pomohlo kdyby neskončil tragicky - mě by docela zajímalo jak by se s koncem "Vlny" jednotliví aktéři postupně vyrovnávali. ()

mourinho

Film NÁŠ VŮDCE pracuje s vynikajícím námětem. Zmanipulovat dav je skutečně i v dnešní době velmi snadné a nebezpečné zároveň. Tady jsou cílovou skupinou mladí středoškoláci a i když se defakto jedná o pedagogický experiment za účelem ukázat studentům, že i v současném Německu, byť tomu řada z nich nevěří, je možné nastolit diktaturu, situace se záhy učiteli vymyká z rukou a následky jsou tragické. Je jen škoda, že tvůrci nebyli při zpracování tohoto velmi originálního nápadu odvážnější. Šlo z toho určitě vytřískat mnohem víc, takto je to takové uhlazené, jako by si film hlídal rating a mohl se tak bez skrupulí promítat coby varovný příklad třeba na školách. Ale i tak velmi dobré. ()

drankeryth

Tato drama ma zaujala jeho spracovanim do konecneho vysledku, aky som ho mal moznost vidiet na obrazovke. Tema nacionalizmu je poucna, ze sa to nema s nim prehanat, inac budu s vami zaobchadzat ako s poslusnym stadom oviec. Velmi ma pobavil ich pozdrav, ktory sa troska podobal na nacisticky, ktorym disponovali nemecki vojaci pocas vojny. Ale tento mi pripadal taky smiesny a trosku aj taky prihriaty:) ()

MikeeTheory

Jak dokáže člověk manipulavat s lidmi? Jak může pouze jeden člověk oslovit tak velkou skupinu lidí? Jak se rodí diktatura? Pokud si budete klást takové otázky, tak doporučuji, abyste shlédli film "Náš vůdce". Neříkám, že se dočkáte přímé odpovědi, ale rozhodně budete mít o čem přemýšlet a snáze si tak uděláte svůj vlastní názor. Myslím, že je ale naprosto zřejmé, že každý člověk má potřebu někam patřit a u lidech, kteří jsou frustrovaní, to platí dvojnásobně. Pokud tedy budete mít chuť si zapřemýšlet (jako já), tak neváhejte a koukněte se na to. Velmi povedené ... ()

Heroine

Tohle není špatný námět, a není to ani špatné zpracování. Problém je jinde. Celá věc je nedůvěryhodná, a naprosto nerealistická. Základní blbost je, že by lidi NIKDY nedrželi takhle pohromadě bez jakéhokoli cíle, jako to praktikuje Vlna. Jasně, mají uniformu, svůj vlastní pozdrav, svůj uzavřený okruh, ale k čemu? Nemají žádnou svojí filosofii, ideologii, ani cíl. Ať mi nikdo nevykládá, že by na takhle vratce postavených základech někdo vybudoval pevnou komunitu, a že by na to zlákal tolik lidí. Definitivně ne. Jinak ale obsazení je dobrý, a na německý film je to celkem kvalitní podívaná. ()

Hapretor

Super sonda do opuštěných duší, a jak to dopadá, když labilní jedinec nemůže někam patřit. "Latentně" ukázaná psychologie subkultur. ()

Rami

Hodnocení filmu odpovídá slabším 4 hvězdičkám. Téma je skvěle vybrané, stejně jako herci. Chybí tomu ale bližší náhled na pohnutky hlavních hrdinů a hlavně postavu učitele, který se ze dne na den změní. Celková přeměna by trvala rozhodně déle. Hlavní chyba učitele je, že na konci experimentu neanalyzoval před svými žáky klady a zápory "fašismu" a jednoduše ukončil projekt. A stejný konec měl i film. Náhlý, plochý, z ničeho nepoučený. Žáci se poté vrátili ke své sebestřednosti - spolupráce skončila - nadaní se vypracovali a potřební zůstali bez pomoci. Zásadní chyba současného demokratického světa - neřeš co tě nepálí. ()

BARWA

Zdálo se to jako nevinná hra a snaha poučit žáky o nebezpečí diktatury - a zjistilo se, jak málo stačí k tomu, aby došlo ke katastrofě... Každý jsme ovlivnitelný, každý v životě hledáme oporu a zázemí, chceme někam patřit, v něco věřit a nikdo si nechceme připustit, jak lehce jsme zmanipulovatelní... V počtu je síla, ale taky nebezpečí... ()

DHDV

Skvělé!!! A když si učitel v policejním autě uvědomí, že přišel nový mučedník.. hmmmm... Silný film ()

BeranSon

Překrásná ukázka toho, že diktatura se dá obnovit kdekoli na světe, a toho že lidstvo je jen stádo ovcí, které se řídí jen podle pokynů od pasáka. Od Němců se mi velmi zalíbil jejich postoj k filmu, ostře se pustili na své konto a pro žádnou jinou zem není tak typická diktatura. Na konci skutečně působivé vyvrcholení a průběh více nežli zajímavý. Mě osobně film skutečně oslovil. 7/10 ()

Iwiiik

Tak nějak bych si to představoval pokaždé. Film mi byl doporučen, kouknul jsem na obsah a řekl si, že to bude zajímavá věcička v klasickém evropském stylu. Zasedl jsem k obrazovce a má očekávání nebyla ani jednou zklamána, ba naopak. Po projekci jsem hezky kinematograficky ukojen (jak po stránce emoční, tak z hlediska formy) vstal z gauče a v klídku si vychutnal "přemýšlivé" cigárko. Mám rád filmová zpracování těchto sociálně-patologických témat a fakt, že snímek o moci autokracie pochází ze skopčácké produkce, je pro mě o to cennější. Není co vytknout....není za co strhnout body. Film o Vlně bělokošilatých vymaštěnců bych nechal vysílat jako povinnou projekci ve školách na celém světě. ()

oli009

Síla. Žádná maličká vlnka nebo obyčejná vlna, ale doslova tsunami bylo to, co mě smetlo. Úplně mě to srazilo na kolena a donutilo mě to přemýšlet o tom, proč si vlastně myslíme že lidé jsou víc než zvířata. Vždyť nejsme zas tak rozdílní, třeba taková lví smečka má taky svého vůdce a lidé se očividně pod správným vůdcem dokážou změnit v bezduché panáčky snadněji než si chceme připustit. Ono upřímně se mnou to taky slušně zamávalo, vlastně jsem vůbec nechápala, jak se to mohlo stát, jak to, že to všichni najednou začali brát tak vážně a dokonce jsem ani nedokázala najít ten určitý bod, ve kterém se to zlomilo z normálního projektu v diktaturu. A momentu, kdy se i učitel začal chovat jako absolutistický vůdce, kterej má neomezenou moc, jsem nemohla uvěřit. Doslova mě zaplavila panika, že by i ten poslední člověk, co měl být nad věcí, dokázal být touhle ideologií zachvácen. Ale úplně nejlepší bylo, jak mě naprosto geniálně očůral a to nejenom mě, ale i ty studenty. To byla vážně paráda. ()

canucks333

Špičkový nemecký film o tom ako tenká je dnešná ,,demokracia" a ako ľahké vlastne je nastoliť aj v dnešnej dobe nacizmus. Civilná atmosféra, ktorá by mohla vyznievať ako bežná len podtrhuje mrazivosť snímku. Dychvyrážajúce však je, že snímok je založený na skutočných udalostiach. Výborná réžia a herecké výkony! Videl som 1x v českom dabingu ------------ 95% ()

anatheman

Tak zaprvé je vhodné říci, že učitel užíval vhodné didaktické metody, dobře organizoval hodinu i žáky. Zároveň u nich vyvolal ukázkovou motivaci k učení - přímo je možné tento stav označit jako vroucí nadšení pro předmět. Cíle byly formulovány srozumitelně a, co se týče výstupů, je zřejmé, že učivo u žáků bude zafixováno trvale... To, že se vše nakonec kolosálně posralo, je věc druhá... Každopádně tohle byla síla. Jedná se o šokující snímek, který jasně ukazuje, jak lze (nejen) mládež efektivně zmanipulovat. Jsme svědky fascinujícího přerodu relativně nevinných postav do neskutečných zfanatizovaných zrůd. Jen někteří prozřeli dříve, než bylo pozdě, zatímco hrstka jedinců byla odsouzena takřka již od počátku. Psychologická hra je tedy výrazným atributem tohoto jedinečného filmu. Zřetelně se ovšem ozývá nadčasová myšlenka, která jasně sděluje, jak destruktivní mohou být totalitní režimy a s tím související do extrémů vyhrocené ideologie, které se tak "slavně" vyznamenaly ve 20. století. Nesmíme ale zapomínat, že je tohle především problém člověka, u kterého je nutné, aby byl schopen tomuto zmanipulování a následnému sebezničení čelit. Na závěr musím pochválit kompoziční výstavbu filmu a především monstrózní finále s mrazivým zakončením. Zkrátka úžasné, tleskám! ()

kkarx

Co zrovna na té skupině bylo tak špatně kromě toho, že se studenti svévolně stávali pořád radikálnější a násilnější? Církev funguje úplně stejně a je financovaná z veřejných financí... ()

GMVajgl

Film se zabývá potenciálně bezedným tématem - bohužel v provedení spíše povrchním. Místo, aby ho hlouběji rozvíjel, tak ukazuje strojené "party" německých teenagerů ve stylu amerických filmů. On to totiž je remake amerického filmu: TV film "The Wave" (1981) je mnohem stručnější, důvěryhodnější, mnohem méně cringe a je k vidění na youtube. "Die Welle" (2008) je v podstatě kopie, ale trochu vynechává to hlavní poselství: "Že fašismus je / může být uvnitř každého z nás." Je jednoduché odsuzovat pouze ty ostatní, ty zlé nacisty a fašisty kdovíkde a kdovíkdy. Jenže různé prvky fašismu jsou všude kolem nás - třeba uniformy v týmových sportech (fotbal, hokej), kde trenér často prosazuje tvrdou disciplínu. Školy jsou často tyranické instituce. A zaměstnání? No jéje, tribalismus a kolektivismus je v mnoha firmách a korporátech jako vyšitý. Film jinak o sobě tvrdí, že je "podle skutečné události", přitom ty "skutečné události" zbytečně přehání. ()

mi-ib

Škoda, nedověděl jsem se proč byli ti lidé hned tak zfanatizovaní, prostě jsem to musel jen přijmout. Dobře nosili stejné oblečení, ale co se odehrávalo v jejich hlavách? Závěrečná scéna byla tak trochu na efekt, jako velké vyvrcholení. Přiznávám, dostala mě. Přesto to bylo celkem pěkné pokoukáníčko, a někdy si to určitě rád zopakuji. ()