Columbo: Vražda na předpis

(TV film)
  • USA Prescription: Murder (více)

Psychiatr Ray Flemming je deset let ženatý, avšak prožívá vášnivý vztah s herečkou Joan Hudsonovou, která je zároveň jeho pacientkou. S její pomocí připraví rafinovanou vraždu své ženy Carol. Zároveň si zajistí dokonalé alibi. Nepočítá ovšem s vtíravým a zdánlivě nedůvtipným policejním vyšetřovatelem Columbem. Poručík v odrbaném oblečení si všímá různých detailů a neustále dotírá s doplňujícími otázkami. Podle všeho od začátku dobře ví, jak se události seběhly. Otázka je, jak pachatele usvědčí...

Americký televizní film z roku 1968 byl prvním dílem, ve kterém se objevil proslulý losangeleský detektiv v podání Petera Falka a také základní model příběhu, v němž diváci od začátku znají vraha, jeho motivaci, provedení zločinu i pečlivě vytvořené falešné alibi. Sledují pak práci detektiva, který pochází z nižší společenské třídy než všichni „jeho" pachatelé a v jejich noblesním světě se pohybuje trochu jako slon v porcelánu. Není třeba dodávat, že podceňovaný vyšetřovatel přesto pokaždé dospěje ke kýženému řešení. Fenomenální seriál se naplno rozběhl tři roky po uvedení samostatného snímku. Nové řady pak vznikaly s přestávkami až do roku 2003, tedy přes čtyřicet let, a dnes patří mezi klasiku televizního detektivního žánru. Peter Falk zde vytvořil svou životní roli. (Česká televize)

Lacike

Uplne prvy Columbo a hned patri k tym najlepsim vdaka skvelej zapletke s neskutocne chladnokrvnym vrahom, ktory ma svoj plan premysleny do najmensieho detailu. Bohuzial pre neho sa slabym clankom stane jeho komplic. Samotny Columbo tu este nema vsetky svoje trademarky a zaroven je v urcitych momentoch neskutocne tvrdy, co je tiez nezvyk, ale zaroven sa mi to pacilo. Skoda, ze neskôr sa z neho stala nadobro komicka figurka. Rozhovory medzi Columbom a vrahom patria k tomu najlepsiemu v serii. Nakoniec este musim pochvalit famoznu hudbu. 8/10. ()

malylada

První film s geniálním detektivem. Snad poprvé byla možnost vidět detektivku i z pohledu vraha a popsání samotným vrahem hru, kterou rozehrává Columbo s podezřelými. Skvělý úvod a kdo by čekal, že se díly natáhnou do 35 let......9/10 ()

MikO_NR_1909

Prvý TV film s poručíkom Columbom (pilotná časť-nie seriál). Dopadlo to nad očakávania najkvalitnejšie ako mohlo. Prvé 2/3 päťhviezdičková záležitosť. Dôkladná vražda. Vrah nechyboval. Veľa fascinujúcich momentov. ()

Colonist

Falk je zde tak mladý. Je to sice ještě trochu jiný Columbo, ale jen vzhledem. Uvnitř je to ten starý dobrý Columbo. Vrah to měl tentokrát promyšleno velmi dobře a ke konci už začal být arogantní a myslel si, že má vyhráno, leč poručík na něj ušil jednu z největších boud seriálu. Mně ten konec přišel dobrý. ()

radektejkal

Nerad kazím vysoké hodnocení, ale to se ztratí v množství. Přesto že je to vymyšlenost první třídy, dává to zapomenout na celodenní trable. I to je jeden z vysokých záměrů, kterým se film může pochlubit. Pokud "cherchez la femme" následuje "trouver la femme" pak je to v pořádku, jak je tomu i zde. ()

MrPierc

Dosti drsný Columbo oproti dalším dílům. Mladý, nekompromisní a dívá se přímo do očí. Musím pochválit bravurní hudbu - chvílemi brnká nervózně a pak zase zní jako z nějaké bondovky. ()

johnny2005

Columbovi jsem totálně podlehl - a to i přes ono opakující se schéma v každém díle. Nebudu hodnotit všechny epizody, píšu verdikt jen k té úplně první. Hodnocení by stejně jen málokdy spadlo na nějaké tři hvězdičky. Tento seriál si zkrátka po celou dobu vysílání držel vysokou úroveň a velmi mě potěšilo i jeho opětovné sledování, když jsem si některé z dílů zapnul teď v roce 2006. Bravo poručíku! ()

sator

Peter Falk se dozvěděl o scénáři a o roli si jim řekl, když se ale po úspěchu filmu mělo pokračovat seriálem, do dlouhého projektu už se mu ale vůbec nechtělo. Poznávací znamenaní detektiva Columba (Peter Falk) jsou  kromě pomačkaného pláště a doutníku také vůz kabriolet Peugeot 403, vůz byl využit náhodou, protože jej zapomněl ve studiu neznámý francouzský herec a Falkovi se zalíbil. ()

andrii

Columbovo "zápisné" všetečnosti v zavedené ordinaci, směřující k bohaté kartotéce prominentních pachatelů - person. ()

RonaMidu

oblek měl Colombo ještě neonošený,nepomuchlaný,baloňák rovněž (i když ostré puky na kalhotách jako psychiatr a jeho přítel tedy neměl,to ne)....ale vlezlý a šťouravý byl už pěkně a proto případ zdárně vyřešil (myslím,že nic nevyzrazuju,nepamatuju se,že by něco nevyřešil) :-) ()

sskrblik

První Columbo nasadil laťku na tu správou míru. Už od začátku série postava neunavného detektiva působí výborným dojmem skvělé herecké práce Petera Falka... ()

lykan9

Columbovi se nedá snad nic vytknout, a to obzvlášť prvním dílům, ač se jedná o první dva televizní filmy nebo první díly seriálu. Je to prostě klasika s vynikajícím Peterem Falkem, která nikdy neztratí na lesku. ()

Autogram

Pokiaľ mi pamäť siaha, som Columbom nedotknutý, tak prečo nezačať úplným začiatkom, týmto pilotom. Vražda je tu na úrovni, je to promyslený intelektuální projekt. Bol som sice ukrátený hľadania a hádania vraha, ale zase sú tu neobvyklé veci ako psychický rozbor nielen vraha, ale aj Columba. Aj by to mohlo byť za päť hviezd pred pár desaťročiami, ale očakával som presne tie kroky ktoré nastali, kriminálka by predvídateľná byť nemala. Ibaže by to bolo tým, že som to predsa niekedy veľmi davno videl a usídlilo sa mi to v podvedomí. –––– Poručíku, poslední týden mi pokládáte poněkud nesmyslné otázky. A už mě začínají velmi unavovat. –––– Já nevím, ale se mnou je asi něco v nepořádku. Já nějak otravuju lidi, zdá se, že jsou ze mně nervózní. Možná mi řeknete, proč. Moje žena říkala, že by se na to měl někdo podívat. –––– Není tady zakázané kouřit, že ne? ()

zigíš

Opening credits jak z nízkorozpočtové bondovky, velmi stylové. Peter Falk ve svém Colombovském debutu možná působí uhlazeněji (dokonce elegantněji) ale atributy, které dělají jeho postavu legendární lze pozorovat už tady. A zejména ty povahové, jak je vtipně glosuje jeho protivník: ´Columbo vy jste úžasný, jste nejvlezlejší člověk kterého jsem potkal a sympatický, jste sympatický! Už vám řekli, že jste komický? Jste jak uličnický skřítek, kterému někdo sebral jeho mochomůrku.´ Nesporným plusem je chytré naplánování a provedení vraždy inteligentním záporákem, co ze své psychiatrické profese dovede Columba skvěle odhadnout (jasně, že ve finále šanci nemá, ale zkusil to statečně). Jo a ten konec, souhlasím mohl být promyšlenější, ale na poprvé se takovéto chybičky odpouštějí. ()

Richard_Ba

Vynikajúce ! Columbo bol perfektný. Na debut neskutočne dobré a neupadá pred ďalšími časťami ani náhodou. Peter Falk sa do tejto role neskutočne hodí a dokázal to hlavne svojim monológom zo slečnou pomáhajúcou pri vražde. Také vzplanutie emócií uňho častým úkazom nie sú, ale bolo skvelé vidieť aj inú tvár môjho obľúbeného inšpektora.___Scenáristi zabudovali pár skvelých obratov do deja, čo ho zdynamizovalo, a niektoré zábery mi pripomínali Hitchcocka. Veľmi kvalitný kus práce jednak ako časť kultu, jednak ako samostatná jednotka. ()

klúčik

Vražda na predpis -  Dr. Flemming , naplánoval vraždu manželky.  Colombo ho dostal , pripravil krásny ťah pomocou milenky Dr. Flemminga.  80%.. ()

tom.nosek

První Columbo, který je údajně takový "columbo-necolumbovský". To zatím nemůžu posoudit, protože jsem moc Columbů zatím neviděl, popř. si je nepamatuji, takže ho hodnotím opravdu bez očekávání z pozdějška. Je to velice zajímavá detektivka, myslím, že pokud by byla o něco kratší, tak by byla o to zábavnější, ale poručík Columbo je opravdu vychytaná postava, těším se na další díly. Protivník je inteligentní, vražda je důkladně naplánována a nezapomnělo se skoro na nic. Přesto to Columbovi vrtá hlavou a nedá si pokoj, než Raye Flamminga neusvědčí. ()