Columbo: Vražda na předpis

(TV film)
  • USA Prescription: Murder (více)

Psychiatr Ray Flemming je deset let ženatý, avšak prožívá vášnivý vztah s herečkou Joan Hudsonovou, která je zároveň jeho pacientkou. S její pomocí připraví rafinovanou vraždu své ženy Carol. Zároveň si zajistí dokonalé alibi. Nepočítá ovšem s vtíravým a zdánlivě nedůvtipným policejním vyšetřovatelem Columbem. Poručík v odrbaném oblečení si všímá různých detailů a neustále dotírá s doplňujícími otázkami. Podle všeho od začátku dobře ví, jak se události seběhly. Otázka je, jak pachatele usvědčí...

Americký televizní film z roku 1968 byl prvním dílem, ve kterém se objevil proslulý losangeleský detektiv v podání Petera Falka a také základní model příběhu, v němž diváci od začátku znají vraha, jeho motivaci, provedení zločinu i pečlivě vytvořené falešné alibi. Sledují pak práci detektiva, který pochází z nižší společenské třídy než všichni „jeho" pachatelé a v jejich noblesním světě se pohybuje trochu jako slon v porcelánu. Není třeba dodávat, že podceňovaný vyšetřovatel přesto pokaždé dospěje ke kýženému řešení. Fenomenální seriál se naplno rozběhl tři roky po uvedení samostatného snímku. Nové řady pak vznikaly s přestávkami až do roku 2003, tedy přes čtyřicet let, a dnes patří mezi klasiku televizního detektivního žánru. Peter Falk zde vytvořil svou životní roli. (Česká televize)

Godhaj

,,Jste uličnický skřítek, kterému někdo sebral jeho mochomůrku.“ První setkání s poručíkem Colombem pro mě dopadlo velmi dobře. Detektivní příběh je kvalitní a napínavý po celou dobu. Poručíkovým protivníkem je správně nesympatický psychiatr. Jejich vzájemná slovní pošťuchování mají grády a šmrnc! Co mě trochu překvapilo, je Colombův zjev. Tady totiž ještě není tak pomuchlaný jako je tomu v dalších dílech, ale to se časem naštěstí spravilo. ()

Pitryx

A co jako? To, co řekl Ray v soukromí Kolumbusovi pak mohl zapřít a bylo po ptákoch. Také jsem nedal souvislost proč ta mrcha herečka Roye práskla. No, devadesát minut dialogů není nic pro mne, ale neposunoval jsem, takže těch dvacet to dostane. A taky za to, že jsem uhádl tu fintu na konci. Hahaha. ()

majky19

První snímek, ve kterém se Peter Falk představil v roli poručíka Columba a laťka zde byla nastavena opravdu velmi vysoko a udržela se na stejné úrovni více než 35 let, během kterých Falk v této roli exceloval. ()

PROTIVETRU

"Prví Columbo"..moje očakávania ani nepredčil ani nesklamal. Vysoko nadpriemerná TV detektívka (keby nešlo o TV film, možno by som šiel o * dole ), ktorej väčšinovou náplňou, tak ako vlastne v každej neskoršej epizóde seriálu,aj keď Vražda na predpis nie je jeho oficiálne súčasťou, sú poručíkove,niekedy nenápadne odveci a niekedy možno okato rýpavé dialógy s vrahom. A priznám, že keby to bola moja prvá skúsenosť s ním, asi by som uveril, že v tom prípade trošku tápe a nechápal by som niekedy jeho chovanie, avšak kto už má nejakého Columba za sebou (predpokladám, že väčšina divákov nevidela komplet filmy po poradí tak ako ja) už vie, že tento chlapík má za klobúkom, a tak si vychutná každý jeho pohľad z ktorého na páchateľa srší: "Mám ťa ale ešte ti to nepoviem, lebo chcem aby si mi to objasnil":)) ()

piskotnik21

Jeden z najlepších Colombov, síce to ešte nie je úplne ten poručík v baloniaku, ako ho poznáme neskôr (je tu dosť agresívny a ani nie tak komický). Vrah (psychiater) je veľmi inteligentným a zdatným protivníkom, jeho spoločné rozhovory s Colombom sú výborne napísané (najmä scéna v ordinácii vraha). No a záver je vynikajúci. ()

PeteBuck

Skvelá pilotná časť. Keby seriál skončil rovnako dobre ako začal, bola by to dokonalosť sama. Columbo je proste jednotka. "Dr. Flemming urobil jednu chybu slečna Hudsonová, a tou chybou ste vy. Ste slabý článok. A ja sa k nemu dostanem cez Vás." Columbo zo seba robí blbca, ale keď zvážnie, tak vyzerá a JE rovnako nebezpečný ako brokovnica so zrezanou hlavňou, ktorá Vám mieri na hlavu. Nezostáva Vám nič iné, len sa modliť za rýchly koniec. Columbo stúpa na päty Sherlockovi Holmesovi. ()

Hammond

Proti Columbovi stojí protivník, který je vzdělaný, inteligentní, kalkulující, plánující, charismatický a který má Columba velmi dobře přečteného - narozdíl od ostatních našeho detektiva nepodceňuje a dobře ví, co se skrývá za jeho neohrabaným zevnějškem. Navíc se náš pachatel nedopustil žádné chyby, a tak na to poručík musí jít trochu jinak.... ()

Bodega_Bay

První Columbo, takový precolumbo. Není zmačkaný, má učesané vlasy a docela hezký kukuč a občas klade nepříjemné otázky. Dokonce je občas i rázný a přísný. Musím říct, že je to velmi povedený film, který by obstál i bez dalších epizod. Jednoduše kvalitní detektivka. ()

Dr.dogous

režie 5 scénař 5 výprava 3 herci 4 celkem 17 hodnocení 85 % Nervní milenka - slabý článek řetězce. Colombo se zaměřil na ní. A tak dlouho buší do kovadliny, až se článek přetrhne. Ote ()

Kolárek

TV film nikoli ještě seriál. Lepší než jakýkoliv pozdější Columbovský díl. Důvěryhodné usvědčení na konci. Vrah výborně zahraný. Zaslouží si divákovu nenávist. Nejprve svoji ženu natěší, že je celá bez sebe a těší se na dovolenou a pak ji odpraví vlastníma rukama. Peter Falk se zde zjevuje zprvu skoro nenápadně. Pozornost ale na sebe strhne bez problémů. ()

Sashmen13

Tak tady jsme začali, je vidět, že Kolombo teprve začíná, ale mám toho týpka rád: ). Hrád hloupého mi vždycky přišlo jako vynikající taktika, která se občas dost hodí. ()

mol1111

Opravdu povedená detektivka, mnohem lepší než druhý pilot. Columbo je tu mnohem nepředvídatelnější, střídá svoje typické polohy s drsnějšími, kdy dovede tlačit na spolupachatelku a vyhrožovat (a je škoda, že ze seriálu vymizely). ()

LukasCL

Úplně první Columbo. Rozhodně lepší pilot než Výkupné za mrtvého, ale na plný počet bodů to není. Ten konec mě zkrátka nenadchnul. ()

january

Nojo, tak to dopada, kdyz vrahovi vsechno vychazi, takze se Columbo nema ceho chytit. Ten konec byl bohuzel dost slaby. ()

Nag0

Dr. Flamming sťa by robot bez emócií, rozosievajúci intelektuálne verbálne semená podporujúce jeho okázalý status. Je to smart film, kde Columbo berie prípad ako reťaz cez ktorú sa musí dostať, a k tomu mu dopomáha nález najslabšieho článku (len hádam, že v budúcnosti to bude mať podobný spád). Logický vývin udalostí po úvodnej jednoduchej zápletke nás ako diváka privádza expresne k záveru, bez zrejmých lapsusov, vypointovanému, s pre mňa pamätným tichým uznaním od doktora. 4* ()