Columbo: Vražda na předpis

(TV film)
  • USA Prescription: Murder (více)

Psychiatr Ray Flemming je deset let ženatý, avšak prožívá vášnivý vztah s herečkou Joan Hudsonovou, která je zároveň jeho pacientkou. S její pomocí připraví rafinovanou vraždu své ženy Carol. Zároveň si zajistí dokonalé alibi. Nepočítá ovšem s vtíravým a zdánlivě nedůvtipným policejním vyšetřovatelem Columbem. Poručík v odrbaném oblečení si všímá různých detailů a neustále dotírá s doplňujícími otázkami. Podle všeho od začátku dobře ví, jak se události seběhly. Otázka je, jak pachatele usvědčí...

Americký televizní film z roku 1968 byl prvním dílem, ve kterém se objevil proslulý losangeleský detektiv v podání Petera Falka a také základní model příběhu, v němž diváci od začátku znají vraha, jeho motivaci, provedení zločinu i pečlivě vytvořené falešné alibi. Sledují pak práci detektiva, který pochází z nižší společenské třídy než všichni „jeho" pachatelé a v jejich noblesním světě se pohybuje trochu jako slon v porcelánu. Není třeba dodávat, že podceňovaný vyšetřovatel přesto pokaždé dospěje ke kýženému řešení. Fenomenální seriál se naplno rozběhl tři roky po uvedení samostatného snímku. Nové řady pak vznikaly s přestávkami až do roku 2003, tedy přes čtyřicet let, a dnes patří mezi klasiku televizního detektivního žánru. Peter Falk zde vytvořil svou životní roli. (Česká televize)

DocBrown

Asi ve třetině do té doby tuctové kriminálky se oběví jakýsi mladý pohledný detektiv a vezme historii krimi do svých rukou. Pár let se pak jakoby nic nedělo, ale o to větší smršť dalších dílu pak přišla. Ne všechny rysy jsou už zde, ale většina z nich ano. Včetně vytravalosti, manželky a usvědčení pomocí takového podvodu. Bez Falka sotva za tři (kvalita zadní projekce je otřesná). ()

prezdivaka

Někdy mě baví, být jako Columbo a odhalit nesmyslnou věc. Jsou tam téměř vždy. Psychiatr Ray odchází z ordinace a před ní čeká neodbytný Columbo. Vnutí se do ordinace s tím, že by byl rád, kdyby mohl chodit na sezení, aby se zbavil obsese věčného podezřívání. Doktor mu nabídne drink a odhalí utajený bar za knihovnou. Připraví dvě whisky a ve stříbrném kyblíku má kostky ledu, které rukou hodí do sklenek. Jak by tam mohly být kostky ledu? V knihovně? V kanceláři v Kalifornii? ()

Mikino00

Velmi slušný rozjezd seriálu, který tvoří špičku detektivního žánru. Falk a jeho postava teprve rozehrává možnosti své postavy, není to ještě úplně ono. ()

Garch

Pilotní Columbo (celovečerní film, ceněný dnes jako jeden z nejlepších TV krimi v dějinách) už má v sobě úplně vše, co ho určuje a zároveň odlišuje od ostatních kriminálek. Je zbytečné vypočítávat propriety, styl nebo to, že vraha potkáme dřív, než vyšetřovatele. Přesto, trvalo celé čtyři roky, než se začal natáčet seriál (!?), který můžeme milovat i někdy nesnášet za to samé - styl nikdy nepřekvapí, ale je s bývalým andělem Peterem Falkem unikátní. ()

majec4

Columbov pilot a hned si musel ziskat plno fanusikov. Vrazda bola skvelo pripravena. Pobavila ma smrt plna zvratov a s tym spojene reakcie vraha. Bol sice charizmaticky a ako nam ukazal na zaciatku, aj inteligentny, no porucik proste ponuknutu sancu vyuzil naplno. Smolka Dr. Flaming. Porucik siel po nom od zaciatku, ale bolo vidiet, ze ma na to svoje dovody. Samotne vysetrovanie bolo neskutocne. Tie jeho otazky a otravnost su proste na patent. Velmi sa mi pacilo, ked mu Dr. robil vyklad jeho osobnosti. Vystihol ho brilantne a divakom vlastne s predstihom ukazal s akym clenom sa budu stretavat niekolko dekad. ()

jasanka

První Columbo, mnohem mnohem drsnější, než jak ho známe z pozdějších dílů. Osobně dávám přednost tomu pozdějšímu - "hloupému zapomnětlivému sympatickému" - Columbovi než tomuto. ()

zdeny99

Tak tohle je úplně první díl Columba! Díl, ve kterém Peter Falk ještě netušil, že se díky Columbovi nesmazatelně zapíše do dějin filmu. Vražda na předpis samotný film, který není součástí toho slavného seriálu. Není to ještě klasický Columbo, jak ho známe. Nemá své auto, baloňák, ale už zde je dotěrně otravný. A samotná epizoda je fascinující, stejně jako jsou Nina Foch (mrtvá manželka) a Katherine Justice (milenka) fascinující ve svých šatičkách. [1689. hodnocení, 67. komentář, 87%] ()

Hapretor

Zapomeňte na Hercule Poirota, Toma Masona, Magnuma, Angelu Lansbury a podobný shity, i na Šerloka Homelesse ... Columbo vyřeší vždycky všechno a všude. Nikdo si na něj nepřijde. Jezdí v popelnici na kolech, oblečení má jak zevl, na první pohled působí jak ňouma ... jen dokonalé "mimikry". ()

lemonova

Je zaujímavé vidieť Columbove začiatky bez starostlivo vybudovaného imidžu. Musím však uznať, že príbeh je skvelý od začiatku do konca a Columbo je neodolateľný. ;) ()

RedDuck

Mladý poručík Columbo si prostě všímá detailů a šťourá se v nich. Střet s vrahem je tady chvílemi i docela drsný, jinak ale columbovsky hravý. Samotný vrah jako psychiatr si Columba sám profiluje. Rozuzlení byl pouze trik narážející na předchozí zločin a ne detektivní práce, ale pro tu atmosféru to rád odpustím. ()

Besyn

Myslím,že úplně první Colombo.A velmi slušné hned na začátek.Za pět to není jen kvůli tomu konci,který ač možná byl nepředvídatelný,tak po scénáristické stránce chabý. ()

emdvojka

Výborny porúčik Columbo a záludný a prefíkaný protivník Gene Barry ako Dr. Flamming. Grandiózna detektívka ktorá nenudí ani minútu... ()

chrispe

Mladý Columbo, kterého psychiatr prokoukne na první dobrou. Ale ani to mu nepomůže, páč Columbo ho prokoukne zrovna tak. Příjemná podívaná. ()

Psycho.R

Columbo, kdy ještě není Columbem. V tomhle pilotu byl ještě drsným týpkem, který svoje tradiční a osvědčené postupy nemá osvojené. I to, jak přišel na rozlousknutí vraždy mi nepřišlo tak dobře konstruované, jako v jiných dílech. Avšak je to stále on. ()

haWranka

Tak trochu jiný Columbo, přesto stejný. Moc se mi líbí, jak ho hlavní záporák-psychiatr prokoukne ("Jste inteligentní člověk, ale děláte ze sebe hlupáka.", "...triky s doutníkem..." atd.) a my pak můžeme v mnoha dalších filmech sledovat, jak Columbo tyhle svoje fígle dovádí do dokonalosti. ()

swiss

Mladý, ostříhaný, ještě se nevracející detektiv. Dokonce křičel! I titulky byli jiné. Detektivka dobrá! ()