Kniha přežití

• Austrálie

The Book of Eli

Akční / Drama / Dobrodružný / Thriller

USA, 2010, 113 min

Každý, kdo se bude divit, proč jsem Knize přežití dal ****, nechť se podívá, jak jsem ohodnoti Costnerova Postmana. Dobře, nehledejte to - dal jsem mu pět. Oba filmy mají hodně společného. Nemyslím tím jen postapokalyptickou budoucnost a jednoho chlápka, který si to mašíruje krajinou s jakýmsi cílem / úkolem / posláním / čímkoliv. Podle mě mají oba i velkou smůlu - všichni od nich totiž očekávají temný příběh plný akce, a tak logicky, když dostanou (v případě Knihy přežití) komorně pojatý pohádkový "walk movie", protahují zklamané obličeje a nevrle bručí. Přitom z mého pohledu Kniha přežití rozhodně zajímavá je. A komu se u ní bude chtít zapojit mozek, toho donutí i přemýšlet. Technicky je tahle téměř dvouhodinová scifárna zvládnutá na jedničku - ač béčko největšího kalibru (přestřelka na ulici ve městě), všechny akční (ano, jsou tam) scény jsou natočené doopravdy originálně. První Eliho potyčka, kterou vidíme coby statický záběr na bojující siluety, moje oblíbené jednozáběrové rozstřílení domu, které si rozhodně pustím ještě hodněkrát... Já jsem spokojený. Závěrečná myšlenka a pointa sice nijak zvlášť nepřekvapí (dobře, trochu ano - nic to ale nemění na tom, že by scénárista za řešení některých situací a jednání některých postav potřeboval nafackovat), ale ani neurazí. Potěšili herci (Washington i očividně se vyžívající Oldman) i hudba, která udělala snad polovinu atmosféry. Čtyři čisté hvězdy. Sežerte si mě.__P.S. Komentáře typu "reklama na náboženství" jsou čím dál vtipnější.(8.7.2010)

• novoten

Pár soubojů s nožem a jedna větší přestřelka akční epos neudělají. A co je horší, jedna podezřelá pointa a pár pokusů o existenciální dialogy už vůbec nestvoří drama. Kniha přežití se potácí odnikud nikam, herci se plouží přesně zasazeni do svých nepřekvapivých škatulek a všechno končí jedním velkým otazníkem nad tím, jestli je tohle myšleno vážně. S rozumným odstupem stále slabší rozhárané nic, které nad hranicí jedné hvězdy drží pár pablesků postapokalyptické atmosféry.(11.12.2010)

Všichni víme, co má vzadu v baťohu za knihu. Všichni víme, že světem, kterým bude procházet, by jsme projít nechtěli a možná ani nedokázali. Všichni víme, že Denzel je borec. Ale jaký bude film? Mě bratři Hughesové nezklamali ani maličko, film zvládli, atmosférou, prostředím, herci... Vše sedí, jak má a potenciál využívá do poslední kapky. Ovšem, jak na to tady koukám, většina ostatních uživatelů asi čekala post apokalyptického Kmotra za pár dolarů:) Takže já zase jednou spokojeně odcházím o dům dál...(28.5.2010)

• Hellboy

Book of Eli má asi takovou myšlenkovou hloubku, jako o 15 let starší Vodní svět. Oba filmy obsahují mnoho parametrů, které lze úspěšně srovnávat. Ostatně kniha přežití by se rovnou mohla jmenovat třeba Pouštní svět. Takovou vtipnou perličkou je třeba hlavní záporák. V obou filmech je to zasloužilý a prvotřídní herec, ve Vodním světě Dennis Hopper, zde Gary Oldman. Oba si bohužel vybrali hrozně brakový scénář, ale účty se musí platit, takže jim není co vytýkat. Oba naprosto dokonalým způsobem - tedy přehráváním ztvárnili šílené megalomany. Jeden z nich touží po ropě, druhý po bibli. Co je dnes cennější? A co bude hodnotnější za 20 30 či 50 let? Srovnávat se dá třeba hlavní postava, Kevin Kostner, respektive zde Denzel Washington. Pokaždé hrdina proti své vůli, v jednom případě s žábrami, v druhém případě vybaven pouze tmavými brýlemi a 6. smyslem. Tak jako tak, na Vodní svět se rád znovu podívám, protože je to zábavné akční béčko, téměř esence termínu guilty pleasure, zatímco Book of Eli je prostě jen velmi špatný film. A vůbec nesejde na tom, jestli to je nebo není "náboženská agitka". Je to špatně napsaný film tečka.(29.7.2010)

• B!shop

Furt jsem si rikal, jak je kurva mozny, aby postapokalypticka rezba s Denzelem dostavala dve a min hvezdicek, kdyz pritom trailer vypadal libove. No a pak jsem film skouknul. Zatimco zhruba prvni hodina je vcelku v pohode, zadny dlouhy vysvetlovani co se stalo, proste sme vrzeny do postapokalyptickyho prostredi, ktery je vykresleny docela dobre, ale neprinasi nic moc novyho, tudiz vsude poust, poboreny budovy a rozmlaceny auta a touhle krajinou prochazi spinavej, malomluvnej drsnacky vypadajici Denzel, kterej resi potycky macetou. Ne, ze by to bylo neco svetobornyho, ani bitky nijak neoslni, ale proste diky Denzelovo charismatu docela v pohode. Kdyz na scenu pribyl jeste Gary, tak me potesilo, ze dostal Denzel zaporaka na urovni a tesil jsem se co pride. No a od ty chvile de film do sracek, ze zacatku nenapadne, ale postupne stale rychlejs a rychlejs, jakmile jsem totiz nekdy v 60ty minute pochopil, co ze to je ta Book of Eli a o co ze to tu tem postavam jde, zacal jsem tusit pruser, kterej se nasledne dostavil a obzvlast pointa o Denzelovo postave je vyblitek roku, no proste druha pulka mi naprosto znicila zazitek z filmu, protoze takovej vyblitej blabol se jen tak nevydi. Prvni pulka na 3, druha odpad, tak dejme tomu ty 2*.(14.5.2010)

• - Eliho (Denzel Washington) biblické pasáže "Hospodin jest můj pastýř, nebudu míti nedostatku..." je kompletní citace biblického žalmu 23. Poslední slova ve filmu a zároveň zakončení modlitby Eliho: "Dobrý boj jsem bojoval, běh jsem dokončil, víru zachoval" je pak z 2. knihy Timoteovi, čtvrté kapitoly, verše sedm. (Kuny27)

• - Všechny scény boje muže proti muži natočil Denzel sám, bez použití kaskadéra. (TomikZlesa)

• - Kristen Stewart odmítla roli ve filmu kvůli plánovanému natáčení ságy Twilight. (TomikZlesa)