Kniha přežití

• Austrálie

The Book of Eli

Akční / Drama / Dobrodružný / Thriller

USA, 2010, 113 min

PostApokaliptická perfekcionistická krajina, která je jak vystřižená ze hry Fallout 3 a náboženská výprava za lepším zítřkem. To co si film první polovinu u diváka pěstoval, to tu druhou záhy rychle zbořil, téměř až k základům. Začátek Book of Eli je výborný a drsnost s jakou se představil připomínal Mad Maxe 3 a Resident Evil 3, a jako divák jsem se těšil na každou další minutu, ošem do doby než se objevila sexy Mila Kunis, která perfektně nalíčená mezi ostatní špinavce prostě nezapadla, moc tomu ani nepřidal konec ve stylu, který připomínal návrat Lary Croft z Tomb Raidera, Denzel Washington má hodně dobrou paměť a vše skončí vlastně Happy - endem. Film má opravdu dobrou myšlenku, která ovšem není dovedena až do zdárného konce, takže divák si z filmu neodnese to co chtěl film ve skutečnosti zdělit, ale to už je problém špatné interpretace ze strany režiséra a ne diváka. 60 %(31.5.2010)

• B!shop

Furt jsem si rikal, jak je kurva mozny, aby postapokalypticka rezba s Denzelem dostavala dve a min hvezdicek, kdyz pritom trailer vypadal libove. No a pak jsem film skouknul. Zatimco zhruba prvni hodina je vcelku v pohode, zadny dlouhy vysvetlovani co se stalo, proste sme vrzeny do postapokalyptickyho prostredi, ktery je vykresleny docela dobre, ale neprinasi nic moc novyho, tudiz vsude poust, poboreny budovy a rozmlaceny auta a touhle krajinou prochazi spinavej, malomluvnej drsnacky vypadajici Denzel, kterej resi potycky macetou. Ne, ze by to bylo neco svetobornyho, ani bitky nijak neoslni, ale proste diky Denzelovo charismatu docela v pohode. Kdyz na scenu pribyl jeste Gary, tak me potesilo, ze dostal Denzel zaporaka na urovni a tesil jsem se co pride. No a od ty chvile de film do sracek, ze zacatku nenapadne, ale postupne stale rychlejs a rychlejs, jakmile jsem totiz nekdy v 60ty minute pochopil, co ze to je ta Book of Eli a o co ze to tu tem postavam jde, zacal jsem tusit pruser, kterej se nasledne dostavil a obzvlast pointa o Denzelovo postave je vyblitek roku, no proste druha pulka mi naprosto znicila zazitek z filmu, protoze takovej vyblitej blabol se jen tak nevydi. Prvni pulka na 3, druha odpad, tak dejme tomu ty 2*.(14.5.2010)

• KevSpa

Kniha přežití je velkým zklamáním. Za kamerou totiž stáli bratři Hughesovi, kteří mají na svědomí nejen vizuálně skvělý film Z pekla. Jenže při veškerém jejich talentu a schopnosti vybudovat ponurou atmosféru a stvořit vizuálně zajímavé dílo chybí jejich snímku pořádný příběh a bez něj se film tohoto ražení zkrátka neobejde.(26.2.2010)

• Viktooorka

Komentář obsahuje SPOILERY!! Denzle, Denzle, jak jsi mě mohl donutit, abych si tě půjčila za 50Kč a pak celý film trpěla u tvého biblického poslání? Proč? Co jsem Ti udělala? Ty máš takové štěstí, že Tě mám tak ráda a že jsem ti schopná odpustit tu první polovinu filmu, kdy kosíš všechny ty hloupá stáda, kteří se tě snaží zabít a je mi jedno z jakého důvodu. Ale bohužel Ti už nedokáži odpustit, že ta ona kniha přežití, kterou celou dobu tak chráníš, je Bible! A promiň, že to musím napsat, ale za konečnou pointu a tvou údajnou slepotu bych Ti nejradši vyškrábala oči!! Jenže jak jsem již řekla, mám Tě ráda, tak nebudu zlá, DVD vrátím neporušené a až tě uvidím někde v nějakém časopise, lihovkou ti začmárám obličej. Prakticky zůstaneš beze změny, jen trošku více opálený, a já to budu brát jako satisfakci :o)(26.7.2010)

• TheMaker

Řeknete si: hl. role Denzel Washington, rozpočet 80 melounů, kurva to bude film ! Ale hovno ! Kam se peděly ty investované peníze? Denzel je sice cool, ale největší pozornost na sebe strhává charismatická a půvabná Mila Kun(d)is, která je snad každým filmem čím dál tím krásnější a Gary Oldman, který se pro role záporáků narodil. Kromě pár akčních scén, které moc nepobaví a jedné naopak naprosto skvělé přestřelky u které je obdivuhodná kamera, film nabízí jen myšlenku, abyste konali druhým jen to, co chcete, aby oni konali Vám. Což je nádherná myšlenka (za sebe mohu říci, že se podle ní snažím opravdu řídit), ale to jsem si radši mohl ty dvě hodiny rovnou číst Bibli.(28.1.2010)

• - Denzel Washington kvůli filmu trénoval bojová umění s Danem Insanto, který se učil od legendárního Bruce Lee. (TomikZlesa)

• - V arabštině a hebrejštině je Eli synonymum pro Boha. (Chatterer)

• - Všechny scény boje muže proti muži natočil Denzel sám, bez použití kaskadéra. (TomikZlesa)