Kniha přežití

The Book of Eli

Akční / Drama / Dobrodružný / Thriller

USA, 2010, 113 min

• verbal

Sotva se Jean-Paul Dvojka odebral k Řediteli, narazil si Torquemada tiáru frajersky do čela, svolal meeting Vatikánského knižního klubu a sprcal je na tři doby za nedostatečnou propagaci Firemního almanachu. A voilá, katolické "Bojiště země" je na světě.... Dvouhodinová reklama na Bibli přínosná, jako zákaz použivání kondomů v Africe a zábavná jako celibát.(11.5.2010)

Původně mě ta křesťanská propaganda hrozně srala. Denzel s ní chodil od ruiny k ruině a každýmu cpal knihu, která dokáže odpovědět na všecky otázky. Jenže celá tahle reklama na církev, Ježíše a jeho spasení se odehrávala v tak luxusním prostředí, že špatně hodnotit prostě nemůžu. Akce byla totiž špičková. Denzel ze sebe vysoukal to nejlepší, co dokázal a mělo to energii, jako dlouho žádný takový film. Nedávno jsem například viděl Cestu, a ta, i když se odehrávala v podobném světě, nudila jako blázen. Nevím proč, nedokážu to pochopit. Sám rád čtu knihy z takového světa a vidět filmy také není na škodu. Pár takových už je. Ten pocit, že jste na světě sám nebo že je pár lidí a zbytek jsou mutanti, nebo sráči je zajímavý. Dá se z toho hodně vytěžit. Už jenom proto bych tu křesťanskou myšlenku v tomhle filmu nezahazoval. Ono to vlastně mělo důvod. Kniha přežití je tak hodně zajímavý film, který dokázal to, že se o něm mluví. A to je dobře. Když se o filmu mluví je lepší, než aby zapadl do šedivého průměru. Což zdejší uživatelé s přehledem dokázali. Většinou v tom ale hledali něco více, protože ten film k tomu nabízí. Ona myšlenka celého příběhu totiž nutí zdejší všeznalce nad filmem přemýšlet a stejně nakonec vysledují, že to je velká zhovadilost. To já nad filmem nepřemýšlel, prostě jsem si užíval vizuální orgasmus, a taky to nakonec tak vypadá.(17.7.2010)

• Viktooorka

Komentář obsahuje SPOILERY!! Denzle, Denzle, jak jsi mě mohl donutit, abych si tě půjčila za 50Kč a pak celý film trpěla u tvého biblického poslání? Proč? Co jsem Ti udělala? Ty máš takové štěstí, že Tě mám tak ráda a že jsem ti schopná odpustit tu první polovinu filmu, kdy kosíš všechny ty hloupá stáda, kteří se tě snaží zabít a je mi jedno z jakého důvodu. Ale bohužel Ti už nedokáži odpustit, že ta ona kniha přežití, kterou celou dobu tak chráníš, je Bible! A promiň, že to musím napsat, ale za konečnou pointu a tvou údajnou slepotu bych Ti nejradši vyškrábala oči!! Jenže jak jsem již řekla, mám Tě ráda, tak nebudu zlá, DVD vrátím neporušené a až tě uvidím někde v nějakém časopise, lihovkou ti začmárám obličej. Prakticky zůstaneš beze změny, jen trošku více opálený, a já to budu brát jako satisfakci :o)(26.7.2010)

jednu hvězdu navíc za naprosto omračující nádherný a dojemný závěr s pointou, která mně ohromila a dorazila. Sice díky ní zase vyvstaly otázky, hlavně jak a co, na druhou stranu, ve filmech jsou často i mnohem větší nesmysly a to, co bylo v tomto filmu, je stoprocentně proveditelné a možné. Takže žádná tragédie, spíše respekt. Ten dovětek s Milou Kunis ale být nemusel. Teď k celému filmu: Ten je o jednom drsném černochovi, který putuje Amerikou někam, nese u sebe velmi záhadnou knihu (to tajení jejího názvu bylo směšné.. jakoby si autoři mysleli, že divák nepozná, co je to za knihu, z traileru..) a likviduje kohokoliv, kdo se mu postaví. Pak udělá největší chybu svého života, po krku mu začíná jít starouš Gary (vypadal opravdu hodně špatně), jehož motivace sice příliš smysl nedává, ale hraje svoji roli přesvědčivě a jako šílený záporák ujde, a náhle má velký problém. Bratři Hughesové nám přitom nezapomínají dávat efektně najevo, v jakém prostředí se příběh odehrává, a tak je skvěle zpracována postapokalyptická krajina v každém druhém záběru. A s ní i nebezpečné gangy, ztroskotalí lidé, lidé bez zábran, zloději, vrazi a prostě klasická společnost velmi milých lidí po katastrofě. Akce je někdy zpomalována, vizuálně videoklipově podpořená, plná brutalit a rozsekaných šmejdů. Škoda, že ji bylo dost málo, některé nudné až nesmyslné a hloupé konverzační scény bych s klidem nahradil Denzelovou mačetou.. V celku je sice děj pitomý a ničím překvapující, ale hlavní myšlenka a náboženský kontext hodně zachraňují (aspoň u mně) Nejsou prostě tak vtíravé a v kontextu se závěrem mají nějakou cenu (například u Devítky to bylo přesně naopak).. SUMA: postapokalyptické temné drama o hledání duchovna a spásy uprostřed trosek starého světa.. Svět po válce je úžasně vizuálně plný a "okouzlující", Hughesové využívají svoje schopnosti pro natáčení cool scén, kamerové filtry jsou vytíženy na maximum, ale stále by to chtělo ještě leccos doladit. Třeba hlavní myšlenku. A děj. Hudba je docela průměrná, občas ale docela příjemná, Denzel hraje uvěřitelně a Mila Kunis je k sežrání.. Závěr je nejlepší část filmu. Nenechte se odradit hodnocením a pokud máte čas, zkuste to. U mně zabodoval více než velkorozpočtový, kultem podpořený, leč jen akční nářez bez jediné zapamatovatelné scény či dobré pointy Terminator Salvation(19.5.2010)

Chápu, proč se Joel Silver snažil prodat tenhle film jako velkolepý akční post-apokalyptický nářez. Když mu Hughesové předložili finální sestřih, muselo mu být jasné, že nalil osmdesát mega do něčeho, co by se mu nevrátilo do konce života. The Book of Eli je docela netradiční road movie, která v symbiotické poloze audio/video má až meditativní účinek. Zvláštní, že i těch pár bouchajících momentů (které se pak všechny zběsile nastříhaly do traileru), k tomu všemu pasuje a neruší. Jediná výtka tak směřuje ke scénáristovi, jemuž občas smysluplnost děje uniká mezi prsty. Škoda, že dle výsledného hodnocení kolem mnozí čekali dalšího Terminátora s bonusem šokující pointy, kterou přitom odhadnete z nástřelu děje (a plakátu), tudíž nemá smysl se tím chvástat.(28.5.2010)