Kniha přežití

The Book of Eli

Akční / Drama / Dobrodružný / Thriller

USA, 2010, 113 min

• novoten

Pár soubojů s nožem a jedna větší přestřelka akční epos neudělají. A co je horší, jedna podezřelá pointa a pár pokusů o existenciální dialogy už vůbec nestvoří drama. Kniha přežití se potácí odnikud nikam, herci se plouží přesně zasazeni do svých nepřekvapivých škatulek a všechno končí jedním velkým otazníkem nad tím, jestli je tohle myšleno vážně. S rozumným odstupem stále slabší rozhárané nic, které nad hranicí jedné hvězdy drží pár pablesků postapokalyptické atmosféry.(11.12.2010)

• imf

Drsný Denzel a vizuál, koupený z druhé ruky od borců za kamerou Terminator Salvation, drží nad vodou tuhle postapokalypsu, ve které místo zombie řádí nemytí motorkáři, degeneráti a pár nadržených knihomolů. Scénář vypadá jak vlhký sen dvanáctiletého kluka z katolického internátu, akční scény jsou sice vyžehlené, ale nastrkané do děje jen tak, aby se neřeklo a zbytek času zabírá pouhé bloumání po rozbořené Americe, které je sice hodně fotogenické, ale jen minimálně ždímá svůj potenciál (atomovou válku vnímáte jen mimoděk, Denzel mluví v hádankách, což je zbytečné, protože o původu jeho tajemné knihy je jasno během několika minut). V závěru už se to zvrhne v neředěnou vírologii, jak za časů Bojiště Země. Od fiaska ale snímek drží sympatický hrdina a jistá ruka bratří Hughesů. Přesto mi asi dneska nedá spát, proč to celé nemohlo být trochu hlubší, chytřejší, akčnější a méně průhledné. Jeden z těch filmů, u kterých klesáte na hodnotící stupnici i proto, že jste na autory naštvaní za to, jak slibný koncept zahodili. Tentokrát do biblického žvatlání, naivních podtextů a triviální pointy. Škoda... další Šílený Max už by se docela hodil. (5/10)(11.1.2010)

• Enšpígl

Tenhle film je zajímavej asi jako zpráva, že v jihovýchodním Vietnamu zlevnili jabka. Na začátku je chlap v lese, ve kterým velmi teatrálním způsobem zabije jakéhosi křížence kočky a velké konzervy. Pak je střih a chlap - turista si to štráduje silnicí, cestou potká nějakou bandu imbecilů, tak je sejme a jde dál. Pak je střih a turista je ve městě, kde si dojednává nabití mobilu. Pak je střih a turista je u baru kde si dojednává láhev vody, je mu řečeno že láhev vody je drahá záležitost, tak hodí na na bar upocenej šátek ze svý hlavy, barman koukne a drsně zasyčí, ještě přitlač a turista skutečně přitlačí a přihazuje prošoupané špinavé rukavice, pak následujou významný pohledy, který mají zřejmě nazančit, že turista za vodu opravdu velmi draze zaplatil. Pak se ukazuje, že jsou v hospodě samý imbecilové a tak je turista všechny sejme. Pak se na scéně objevuje druhý hovado, který pro změnu sbírá knížky, zřejmě vášnivej čtenář. Vášnivej čtenář zjistí, že turista má taky nějakou knížku, tak jí chce. Turista jí odmítne vášnivýmu čtenáři dát a radši zmasakruje větší část čtenářovi bandy. Turistu to už nebaví a chce jít na další procházku. To se ale nelíbí vášnivýmu čtenáři a zaúkoluje svýho pohunka ať turistu zastřelí. Pohunek vystřelí a turistu trefuje do zátylku. Čekalo by se, že se turista skácí k zemi, ale kdepak, turista se v klidu otočí, kulka nekulka, zamíří přímo na pohunka, který je od něj tak na 50cm a vystřelí. Čekalo by se, že pohunek tu kulku musí jasně slíznout ,ale kdepak pohunek stojí jak kdyby se nechumelilo dál, za to vášnivý čtenář se zničeho nic začne svíjet v bolestech. On je sice několik desítek metrů od pohunka, ale koho to sere, prostě kulku slíznul vášnivej čtenář a hotovo, kdyby se v tu chvíli ve filmu objevil Vlasta Burian, nedivil bych se. Po téhle střelecké vychytávce se turista otáčí a definitivně odchází na další procházku. Zbytek filmu nemá ani cenu popisovat, protože se nese ve stejným duchu, jak ze strany turisty, tak ze strany vášnivýho čtenáře. Ovšem pozor !!!! Jako zlatý hřeb večera přijde finální rozuzlení a to je v kontextu s přechozím dějem tak blbý, že kdyby žirafa porodila jahodovou zmrzlinu bude to mít větší logiku.(17.2.2010)

Ze začátku to vypadalo jako něco, co by mohlo dokázat navázat na Mad Maxe a já si fakt lebedil, když jsem koukal na drsnýho Denzela Washingtona, kterej během prvních 20ti minut stihnul nasekat asi 15 nějakých odporných, špinavých a volezlých šmejdů svojí úžasnou mačetou a navíc to celý dělá v klídku a pohodě a s kamennou tváří, stejně, jako když místo mačety v navazujících 10 ti minutách prozměnu postřílí další bandu nechutných zvratků posapokalyptický společnosti svojí pistolí a brokárnou, jenomže co je to naplat, když v další průběhu se počet mrtvých rapidně snižuje, ze zajímavýho příběhu se stává náboženská nudná trapárna a když konec je tak debilní, že bych si radši místo toho pustil rúžovou zahradu. Ne to jsem přehnal, tohle jsem přežil, zahradu bych asi živej nedokoukal, ale každopádně to je celý hodně zkažený, na nadějnej začátek se celkem rychle zapomene a to že to má super postapokalyptický prostředí to rozhodně nezachrání ani u mě(8.5.2010)

Tohle mi málem úplně uniklo ! Nějak jsem na to "zapomněl", přitom tak zásadní, známej film. Sice je to vykrádačka Mad Maxe 2, 3 trochu ... a ještě mne zklamal Gary Oldman, u kterýho jsem zvyklej na grandiozní herecký výstupy. Role záporáka pro něj byla jak ušitá, ale buď špatnej scénář postavy, nebo sám Gary na to prostě sraly ... Tak nějak filmem prošel, aby zaplnil roli hlavního záporáka bez většího "nasazení". Denzel však tradičně excelentní, jeho postava výborná. Vizual, atmosféra a hlavně fighty, jejichž choreografie mi připadla dost obkoukaná z tradiční japonské "katana éry" 60. a 70. let (což je to nejlepší co může existovat). Dlouhá stopáž vůbec nevadila, bavilo mě to max celou dobu. Fakt dobrý a díky uživateli Evilphoenyx za připomenutí - výtku :-D , protože díky němu bych to možná ani nikdy neviděl ... ;-)(1.4.2015)