Nickyho rodina

Nicky's Family

Dokumentární / Drama / Životopisný / Historický

Slovensko / Česko / USA / Velká Británie / Izrael / Kambodža, 2011, 97 min

• Jufonka

Jo, tohle téma mě sice rozbrečí skoro vždycky - zvlášť ty původní záběry ze studia, kam si Nicholase pozvali, aby se všechny děti, které zachránil, postavily, ALE! To jsou původní záběry, za to přece hvězdy dávat nebudu. A i ta situace, která se stala za války udála, je opravdová, to si nevymyslel režisér, za to přece taky hvězy dávat nebudu. Ten film je natočenej HODNĚ špatně. Hrané části jsou vlastně skoro nechutný. Vypadají jak nějaká hraná kulisová pohádka z 80. let s rozpočtem 100,- Kčs! Jako kdyby někdo nahrál na první klapku pár scén, hodil to do počítače a přidal k tomu sépiový efekt. Hrůza, hrůza, hrůza! Nechápu, že něco takovýho mohlo projít. A výběr herců? To snad ani komentovat nebudu. Ale jednu připomínku si opravdu neodpustim - ta šílená herečka, která hraje jedno z dětí, holčičku, kterou si vyberou rodiče, už mě vážně štve! Její otec pracuje v televizi a očividně svou nechutnou malou dceru, která neuvěřitelně přehrává a s prominutim je mi z ní na blití, cpe do každýho druhýho filmu, dokumentu, rozhovoru, reportáže, prostě VŠUDE! A když se tam ten její ksicht objevil během pěti minut na fotce a v záběrech asi padesátkrát, tak jsem měla chuť televizi vážně vypnout. Musím zjistit, jak se jmenuje, a pak to sem dopíšu. Další věc, která byla naprosto hrůza - TEN KONEC! Poslední třetina filmu je totiž naprosto, ale naprosto totálně zbytečná, vykalkulovaná a trapná. Proboha! Ty mobily v sále a podobně, to se mi chtělo taky brečet, ale trapností a studem nad tim, jak tohle v tom dokumentu vůbec může být! Suma sumárum, jediné, co mi na tom filmu připadalo dobré, je to téma, protože mě zajímá. Jenže to téma existuje i bez tohodle dokumentu, není to nic nového a nepřináší to originální úhel pohledu. Diváka to sice rozbrečí, ale za to nevděčíme filmařskému umění, ale tomu, že ta situace opravdu smutná byla. Neskutečné zklamání. Pět hvězd jsem dala filmu Všichni moji blízcí, ale tomuhle asi nemohu dát víc než 2. Kdyby tam nebyl ten trapnej konec, tak asi dám 3. A úpně nejlepší jsou tady ty komentáře pokryteckejch pětihvězdičkářů, co píšou, že ti, co nedají plný počet hvězd, nemají srdce. Taková kravina, to snad ani neni možný. Snad se tu hodnotí to, jak je natočenej ten dokument! A ne to, co Winton udělal, to samozřejmě na 5 hvězd je! P.S.: Do toho dabingu schválně vybrali jen herce z Všichni moji blízící? Další věc, která mě štve. Vždyť dokumenty se nechávají s titulkama...(15.3.2012)

Vynikající dokument, který střídá dobové záběry se současnými a navíc i s hranými scénami, které velice vhodně ilustrují vyprávění. Emočně velice náročný se silným poselstvím. Tomu odpovídá i hudba, která vrcholí závěrečnou písní pro Nicholase Wintona.(6.7.2011)

Ach jaj, koniec to celé zabil. Väčšia sila ako keď vstávali v hľadisku všetci zachránení, sa jednoducho nedala dosiahnuť. Tam mal dokument skončiť a som si istý, že aj celkové hodnotenie na csfd by šlo nahor. Skrátil by som to na hodinu. Skutok sira Wintona je sám o sebe dosť neobyčajný a nepotrebuje nič pridávať..(23.3.2012)

silny pribeh, ale velmi slabe spracovanie, najma pokial ide o dramatizaciu povodnych udalosti, miestami az komicky zle, co je vzhladom na zavaznost temy neodpoustitelne, ale napriek tomu silne.(5.2.2015)

Nemyslím si, že lze vzhledem k osobě hlavního aktérova dát filmu méně než 5*.(1.7.2015)

Zajímavý a asi nejkomplexnější dokument o Wintonovi, jaký jsem měl možnost vidět. Vyčetl bych jenom zdlouhavost a vymývání mozků ohledně tématu solidarity na konci dokumentu.(20.6.2016)

Už dlouho jsem neviděla tak silný, hluboce lidský dokument. Nicholas Winton využil svůj dlouhý život smysluplně do poslední chvíle, byl to obdivuhodný a velmi skromný člověk. Chválím také vhodně zvolený mluvený i hudební doprovod. Skvělý dokument, 5* je pro něj málo!(9.9.2018)

Je pravda, že můj dojem z filmu byl silně umocněn tím, že jsem se dostala na premiéru v Kongresovém sále... Osobní přítomnost Havla a především samotného Wintona byla zážitkem natolik silným, že se skoro rovnal síle samotného příběhu. Jediné, co mne trochu zklamalo, byl tak malý počet hraných pasáží, kterých jsem očekávala trochu víc, ale i takhle je to velmi pěkné.(24.1.2011)

Ideálny dokument pre stredoškolské školy.Možno trochu skrátiť,opakujúce sa scény zo Sily ľudskosti už nepoužiť.Sir Nicholas Winton je človek s veľkým Č.Fakt,že záchranu temer 700 detí nespomenul 50 rokov a náhodne kufor s fotkami objavila jeho manželka na povale,vypovedá o tom,že to bol čin čisto spontánny a neuveriteľne ľudský od 29 ročného anglického muža, v tak ťažkej dobe.Ak by mal dokument Mateja Mináča urobiť lepším,ľudskejším a citlivejším čo i len jedného človeka,má určite zmysel.Na záver-možno tie dobré skutky predlžujú život,veď sir Winton má 102 rokov.Hviezdičiek dávam za dokument,nie za námet a Nicholasa Wintona.Ako sa v dokumente spomína,jeho rodina sa rozrástla na 5 700 ľudí (možno som si to presne nezapamätala),takže tomuto pánovi by som pridala 5 700 *.(16.6.2011)

Neuvěřitelný doják, který prostě ani jiný být nemůže. Vždy budou dokumenty tohoto typu hrát na city.(15.3.2012)

"Všechno se dá uskutečnit, když to není vysloveně nemožné, když na to člověk zaměří svou mysl a když je rozhodnutý, že to udělá." Přestože jsem již viděl dokument Síla lidskosti a tudíž jsem věděl, co je to za příběh, musím říct, že je to stále síla. I když se vlastně hodně těch silných okamžiků opakuje, je zde navíc ten přesah, který příběh Nickyho Wintona nastartoval. Škoda jen, že se úplně nakonec trochu zvrhl v agitku. Myslím, že to nebylo nutné. Ten, kdo chce pomáhat, tak toho by měl k tomu vyburcovat samotný příběh a není nutné připojovat žádné odkazy. To pak působí, jako propagační film. Proto snižuju na 4*, ale je to opravdu silný příběh. Sir Nicholas Winton je velmi inspirující osobnost a vlastně jedna z největších osobností, o které jsem kdy slyšel.(15.3.2012)

Malinko zklamání, když pominu hrůzy války, tak silným zážitekem je určitě vyprávění zachráněných "dětí", ale nejlepší část filmu byla pozvání Wintona do pořadu BBC... 3,5*(17.3.2012)

Film/dokument z hromádky děl, která by měla být hodnocena pěti hvězdičkami jen pro poselství, která s sebou nesou. Další ze strhujících příběhů lidské odvahy, která v podání Nicholase Wintona dokázala zachránit 669 lidských nevinných životů. Film tohoto formátu bychom měli dnes a denně sdílet a šířit, a to především u našich mladších generací!(22.5.2014)

Podle lidí s kterými jsem tento dokument zhlédl je to téměř to samé co už bylo jednou vyprodukováno. Mě ovšem tento dokument dostal a ve většině částí líbil. Možná se mohli trochu více zaměřit na 2sv. válku a udělat hraný příběh trochu celistvější. Posledních asi 15minut mi přišlo až trochu propagandistických, naštěstí ale v dobrém světle. 80%(12.2.2011)

Úžasný dokument,který si i přes Vážnost a hrůzu tématu nese příjemnou,úsměvnou až nostalgickou tvář.Vyvolává v člověku spousty pocitů - radost,bolest,soucit,nechuť,hrůzu,údiv....a v závěru téměř každého dotlačí k vnitřní otázce "A jak můžu pomoct já?" 4*hvězdy za pro mě zbytečné,herecky zkažené hrané pasáže,obešla bych se i bez nich(10.7.2011)

Slzy od začátku do konce. Takhle mě ještě žádný film nedojal. Nicolas je opravdu ČLOVĚK a to, co on udělal, by neudělalo ani procento lidí v dnešní době.(22.12.2011)

• Quipido

Příběh samotný je silný sám o sobě a nepotřebuji, aby mi ho někdo cpal do krku takouvou formou, abych se cítil špatně, když nebudu brečet! Nechci srážet co se tenkrát stalo, sám si to nedovedu dost dobře ani představit... ale tohle dílo není ani dokumentem, ani hraným filmem. Viděl jsem ho v kině a jsem názoru, že mělo jít rovnou do televizní distribuce.(9.2.2012)

Sila zobrazovaných udalostí je obrovská a pravdepodobne neexistuje človek, ktorého by Wintonove činy nedojali. Mináč je určite jeho veľkým obdivovateľom. Hrané zábery nijak výrazne nevadia. Vrcholom filmu je druhá tretina filmu v ktorej "praskne Wintonovo tajomstvo". Snaha o podnetný záver vyznieva do stratena a je tak trochu navyše.(14.3.2012)

Dávam neobjektívne 5*. Je to veľmi emocionálne, ale v takom tom dobrom slova zmysle. Človek, ktorý predvídal to, čomu nikto z mocných vtedy veriť nechcel a zachránil takmer 700 detí a nič za to nechcel je pre mňa najväčším hrdinom a tento dokument mu veľmi pekne vzdáva hold a približuje jeho skutok, jeho život a to, v akej obrovskej miere ovplyvnil osudy, životy i pohnútky druhých ľudí. Takmer celý čas som premáhala slzy a veľmi sťažka pregĺgala. Proste vynikajúce a odporučila by som to ako povinnú vyučovaciu látku na hodiny dejepisu i etiky/náboženstva.(25.6.2012)

Asi hodnotím spíše životní příběh než dokument. Dokumentů jsem viděla dost a tenhle je někde v průměru. Jedinečné je, co udělal jeden člověk a nikde se tím nechlubil, pro mnoho dalších lidí, kteří díky němu mohli žít. To je příběh, který mě chytá za srdce. A přiznávám půlku filmu jsem probrečela, některé záběry pro mne byli dost těžké. A tak nějak po shlédnutí člověk přemýšlí čím by mohl být lepší a co on sám by mohl pro svět udělat.....(9.1.2013)

• JamesSi

Nehodnotím Nicholase Wintona, ale dokument. Tenhle příběh si zasloužil lepší zfilmování. Tohle vypadalo jako velmi průměrný dokument pro dopolední vysílání ČT2. Hraná složka je nic moc a nesedí. Vizuál dokumentu vypadá jako něco z devadesátých let.(9.8.2015)