zette

Pouta jsou film, kdy forma natoceni prevysuje scenar. Namet je vyborny a scenar take neni uplne nejhorsi, jen se tristi v napadech rezie a kamery. Ta sice prichazi se zajimavymi napady, Pouta tak ale pusobi trochu neucelene ( narozdil treba od nemeckeho filmu Zivoty tech druhych ). Atmosfera a prislovecna sed a chlad jde z filmu citit ale velice silne. Velmi ocenuji i obsazeni neokoukanych hercu, Maly hral velice dobre. Film ma nekolik dobrych scen, najde se zde vsak i dost hluchych pasazi. Davam velmi silne tri hvezdicky, pokud bych od filmu necekal strasne moc a tolik se na nej netesil, pridal bych ctvrtou. ()

Pajky3

Pro mě v podstatě neznámé obsazení nebylo rozhodně na škodu. Působilo to na mě civilněji, víc jsem věřil tomu, že se to děje/dělo. Hlavní hrdina pro mě byl oříšek, vůbec jsem nevěděl o co mu vlastně šlo. I když to byl nádhernej záporák, až neuvěřitelnej, na naše poměry. Sice tomu ještě něco chybělo, ale chápu, proč tenhle film slavil úspěch. Má v sobě něco tajemného, něco co u něj vytváří zvláštní atmosféru. Takovou syrovu a chytlavou. Až do konce jsem čekal co se bude dít a co se ještě stane a na konci jsem si vzpomněl na Perníkovou věž. ()

Biggy

Po hodně dlouhé době jsem se odvážil jít na česko-slovenský film a konečně jsem se trefil do něčeho kvalitního. Přiznám se, že jsem nikdy předtím neviděl jediný film Radima Špačka a z hereckého obsazení jsem se setkal tak akorát s Kaiserem. Ale to co předvědl v hlavní roli vyšinutý tajný státní příslušník Antonín Rusnák, to jsem mu 100% věřil a s napětím sledoval co se bude dít dál. Přes pár zbytečně hluchých míst, natahovaných pasaží jsem se přenesl se zaujetím až ke konci, každá část filmu pro mě byla nová. Stylově vypiplané záběry o jejichž úpravy se staralo opět jediné a nejlepší studio filmové postprodukce UPP dodávaly filmu pěknou lehce mrazivou atmosféru. Můžu opravdu vytknout pouze natahování příběhu, dlouhé záběry kritizovat nemůžu, protože nutí člověka nad vším co se stalo a stane, přemýšlet. Jednoznačně 5/5 a doufám, že brzo narazím na další takhle kvalitní CZ/SK film. ()

Blackros

Jsem na vahách mezi 3mi a 4mi hvězdičkami. Názor na film se mi mění snad po 5ti minutách čím víc nad tím přemýšlím. Na jednu stranu je velice dobrá volba vybrat (až na vyjímku tvořící Kaisera) neokoukané herce, na druhou stranu nevím proč, ale Ondřej Malý mi velice celou dobu připomínal Karla Rodena (nejen vzhledem, ale i strohými větami a mimikou), takže to na mě působilo snahou natočit film srovnatelný s jinými dramaty za co nejmíň peněz. Pravda je, že postavy jsou vykresleny dobře, herecké výkony nejsou nejhorší a zase jednou jsem viděl český film, ze kterého by se mi rovnou nechtělo zvracet. ()

campix

"Ukaž občanku ty sračko", tato věta mi zněla v hlavě ještě pár hodina po shlédnutí. Pro mě velké české překvapení s výborným výkonem Ondřeje Malého, který je naprosto skvělý a pro mě hlavně neokoukaný. Příběh, takový bezvýznamný pro většinu lidí, ale velmi špinavě natočený se zajímavou, ale rozhodně ne špatnou hudbou. Pro mě jeden z nejlepších filmů, za poslední roky, který vznikla v našich luzích a hájích a další z řady v poslední době velmi oblíbených dobově stylizovaných filmů (Občanský průkaz, 3 sezony v pekle, Habermmanův mlýn). Malý naprosto dokonalý a silný filmový zážitek, škoda se o tomhle filmu nemluvilo více. Tu pozornost by si zasloužil. ()

frings

Neuvěřitelně hnusně odporný film. Takový může něčím zapůsobit, tento mě ovšem nezaujal ničím! Světlá chvilka Natálie Drabiščáková, za tu jedna hvězda. Vysoké hodnocení je evidentně ovlivněné tématem. ()

mortak

Uctyhodný pokus o přenesení pocitu bezvýchodnosti a slizkosti normalizace. Na první pohled se sice zdá, že jde o dvoudílnou televizní incenaci, která se nedopatřením dostala na filmové plátno (výprava je opravdu strohá), ale Pouta nabízejí daleko víc než kterýkoliv český film týkající se totality (snad mimo Bumerangu a trochu více uhlazeného protektorátního Protektora). Za prvé jsou tu na české poměry nevídaně prokreslené charakterizace hlavních postav, které každou scénou vystupují víc a víc z plátna (chápu délku filmu - tady se opravdu nemohlo škrtat) a za druhé je radost sledovat špičkové herecké výkony - žádné figurkaření, žádné pokusy o laciné vtípky, tedy něco v českém filmu nevídaného . Ano, občas to v dialozích zašustí papírem, občas to ve scénaři pořádně zaskřípe, ale jako celek se Pouta vymykají 99% české filmové produkce a převyšují ji ve všech směrech. ()

Angelopul

Zdá se, že naši autoři filmových předloh neumí psát o současných problémech a že natočit film o minulém režimu znamená zaručený komerční úspěch. Jak si jinak vysvětlit, že se u nás v posledních letech skoro netočí o ničem jiném. Tento film však kupodivu z řady trochu vybočuje. Například není tak pitomý a nerealistický jako KAWASAKIHO RŮŽE. Příběh je sice místy trochu prvoplánovitý a při troše snahy se jde dopátrat určitých nedomyšleností, na druhou stranu není tak zjednodušující a patetický, jako byl například německý DAS LEBEN DER ANDEREN. Nejvyšším kladem filmu jsou jednoznačně herecké výkony některých neokoukaných tváří, např. Lukáše Latináka ale především Ondřeje Malého, na kterém je celý film postavený a jeho postava špatňáka číslo jedna je perfektně vykreslená. A ačkoliv nemám rád filmy, které hloupě generalizují a jednoznačně vyobrazují minulý režim jen jako dobu temna, tak musím konstatovat, že zde se podařilo opravdu uvařit atmosféru jako koleno. Krom zajímavé kamery za to může i povedený hudební podkres. Nejsem si ale jistý, jestli mi vyhovuje jednoduchost a schématičnost ostatních ůstředních postav i když se nám je snaží Radim Špaček představovat trochu rafinovaněji než je u nás zvykem a v konečném důsledku to dává větší prostor postavě hlavního STBáka Ondřeje Malého. Také výprava a kostýmy mi přišly až moc nastrojené, pořád jsem si ríkal, že takhle přeci lidé tenkrát nevypadali. Tak hrozné jako v seriálu VYPRÁVĚJ to ale nebylo, tuto laťku jen tak někdo nepřekročí. Přihmouřit oči musíme jak je zvykem i nad historickou výpovědí a autentičností tohoto snímku. Na druhou stranu musím říct, že některé obrazy nebyly špatné a vyvolaly ve mě řadu vzpomínek, například pamatuji podobnou soudružku jako byla kádrovačka Jana Válková - Janěková, nebo se mi při výsleších vybavil tón, jakým se s námi bavili někteří vyučující ve škole. Toto vše dělá z Pout nadprůměrný film. Myslím si ale, že bychom se neměli pořád vyrovnávat s minulým režimem ale pokusit se raději nějak poladit ten současný. ()

BoXBe

Temná freska temných lidských osudů v zajetí jednoho temného mozku v temné době na temném pozadí praktik temné policie socialistického Československa. Opravdu povedená kamera a scénář. Jako kniha by měla předloha nesporný úspěch, kdyby byla psána aspoň z poloviny s tak odvážnou vizí, jakou dali filmu jeho tvůrci. Neříkám, že jsem se kdovíjak bavil, to jsem ani nečekal, ale že budou Pouta až tak nekompromisní k lidské bezcennosti, to bylo místy opravdu silné kafe a za to je třeba filmu zatleskat. Nastavovat tehdejší generaci zrcadlo bez "typického českého humoru" bez servítek a srozumitelně pro generaci dnešní, u nás umí málokdo. ()

dr.fish

Na jednu stranu perfektní atmoška i herci. Na druhou stranu ale nejasný koncept, kdy film neví čím chce vlastně být. Odmyslím-li úplně zasazení děje do Čech, je z toho docela dobré drama o vyhoření. Tak je to asi třeba brát, nezaobírat se detaily a tím co je, a co není možné. Nakonec se miska vah překlápí do pozitiv. 75% ()

SeanLSD

A ja som si vždy myslel, že mám 80. roky rád,,, POUTA sú z toho rodu filmov, o ktorých sa dajú popísať hromady superlatívov, ale je omnoho lepšie sa na ne pozrieť a nechať sa doslova primraziť o sedačku. Kým KAWASAKIHO RŮŽE machrujú vo svojej televíznej upútavke, že sú "filmom, na který se čekalo 20 let", POUTA prišli nenápadne, skromne, tu nečakane praštia rovno medzi oči a zaryjú sa do mozgu. Na Antonína ( žádnej Tonda ! ) Rusnáka tak skoro nezabudnem, ak vůbec niekedy - a jeho predstaviteľ je potom ešte prekvapivejší. S výkrikom "veni, vidi, vici" strčili POUTA do kapsy absolútnu väčšinu českej a slovenskej produkcie a dokonca takmer bez problémov zatienili aj vlaňajších favoritov v podobe PROTEKTORA a 3 SEZÓN V PEKLE. Áno, tak ! Fantastický tvorivý tím preukázal horúce srdce, chladnú hlavu a isté ruky a ak tento rok uvidím v kine lepší náš film, asi sa zbláznim... alebo poseriem. ()

Flyer

Konečně český film, který nám neukazuje dobu bolševika tragikomickou formou, ale stylem, který mrazí víc než letošní lednové počasí. Depresivní atmosféra by se dala krájet a parádní herecký výkon Ondřeje Malýho mi skoro vzal dech. Jediné, co bych filmu vytknul, bylo občasné rozvleklejší tempo. Jinak ale spokojenost. ()

AdaMM

Možná to není nejlepší český film v poslední době, ale zaujal mě skutečně hodně. Skoro všichni v komentářích mluví o skvěle zahrané postavě Antonína, ale mně přišly zajímavé i ostatní výkony - třeba Luboš Veselý jako disident / práskač. Výborná kamera i hudba, jediné, co snad jde vytkntout je občas doslovnost, rozvláčnější začátek a některé zbytečně polopatické vysvětlivky / wtf detaily (ty hořící koše)... Celkově ovšem velký film, o kterém se bude ještě dlouho mluvit. ()

sator

O "té" době vím své, žil jsem v ní a co nevím, doplnil jsem z knih či dokumentů, proto koukat 2 hodiny na toto panoptikum, nemá pro mě žádný význam, od filmu čekám víc-odborníci prominou... ()

alchac

No, teda. Čekal jsem, že Pouta budou dobrý film. Na české poměry možná i výborný film. Ale že mi jejich prostřednictvím bude dovoleno zhlédnout dle mého názoru jeden z nejlepších českých porevolučních filmů, to jsem tedy nečekal ani náhodou. Pouta jsou po všech stánkách vynikající a depresivní atmosféra normalizační doby temna z nich doslova teče. S hodně velkou dávkou nadsázky bych Pouta popsal jako pořádně drsnou a temnou verzi Americké krásy (a lepší). Nemá cenu se tu rozepisovat o jednotlivostech, protože by to stejně nebylo dost výstižné. Musím však zmínit alespoň výkon Ondřeje Malého - potkat jeho Antonína Rusnáka v autobusu, asi bych raději přešel na jeho druhý konec (autobusu, ne Rusnáka :) ). Nechápu jak je možné, že tenhle malý velký Herec doteď unikal pozornosti režisérů a producentů. ()

hans500

Nejlepší český film posledních let. Především brilantně napsané a psychologicky prokreslené postavy, především Antonín je skvělá a nepředvídatelná postava, navíc hlavní ve fenomenálním podání Ondřeje Malého (škoda, že je to český film, to je doslova Oscarový výkon). Perfektně vykreslená atmosféra, excelentní dialogy a vynikající režie. Bez debat 5*. ()

TomStall

Formálně téměř bezchybné, k dokonalosti chybí o kousek razantnější prostříhání a tvrdší gradace. Antonín je minimálně stejný řízek jako Kopfrkingl.. Nevíš co mluvíš.. Ale mluvíš hodně. Bezprostředně po projekci jsem měl tendenci kvalitativně srovnávat s Kawasakiho růží. S odstupem pár dnů zjišťuji, že ve mě ale Pouta zanechala daleko hlubší dojmy. btw nejlépe zahraný český porevoluční film.. (co jsem měl možnost vidět) ()

maxxxim

Film ponúka takmer dokonalé spracovanie v českej spoločnosti stále rezonujúcej problematiky minulého režimu so všetkými nonsensmi, ktoré k nemu neodmysliteľne patrili. Všetko sa odohráva na zemi medzi obyčajnými československými občanmi nevyhovujúcimi vtedajšej politickej mašinérii a mysleniu. A tak nám tvorcovia ponúkli možnosť nahliadnuť na všetky metodické postupy bezpečnostných zložiek. Od otravných výsluchov, cez domové prehliadky, vyhrážky a fyzické útoky až po "vyhnanie z republiky". Spočiatku vás môže odradiť veľmi pomalé tempo, to sa však neskôr zmení, čiže oplatí sa počkať. Malá výhrada k neobvyklému sklonu kamery, pri ktorom clona spôsobuje neprirodzene široký tok svetla či použitie metódy metrickej montáže, ktorou očividne nebol dosiahnutý predpokladaný efekt. A ani tá ozvena nebola bohviečo. Stopáž nemusela mať takú extrémnu dĺžku, postačilo by niečo okolo 1h 30min. a 4s, prípadne 3s. Ináč nie je čo filmu vytknúť, len malé upozornenie na záver, film nie je vhodný pre osoby mladšie 18 rokov, pretože im asi nebude mať čo povedať, ale čo je hlavné vyžaduje dávku trpezlivosti. ()