sta

tohle by byla nejlepsi ceska tridilna televizni miniserie vubec.. kde, do háje, byli všichni ti perfektní herci posledních deset let?! a uziti hudby WWW paradni! update: napodruhy zvedam na pět ()

befelemepsvz

Panejo, fakt jízda. Je to dobrý po všech stránkách. Malý je paradání, divim se, že ho našli až teď, a vůbec ot profituje z málo známejch herců a naopak jedinej známej ksicht je Kaiser, a to je přesně to, co role majora potřebovala. Výprava je velmi precizní, já tu dobu nezažil, ale můj tatínek, co byl v kině se mnou, řikal, že mu šel až mráz po zádecch z toho jak to bylo přesný všechno, jak se mu to vrátilo. Tenhle film si myslim je dobrá facka režimu, kterej tu tak dlouho plenil, přesně krze ty vyhořelý lidi, hlavní "hrdiny" Pout. ()

Sandiego

Naprosto nekompromisní snímek, který od prvního okamžiku uchvátí pečlivě vytvářenou dusnou atmosférou vyšinuté doby, která je hyperbolizována až do podoby patologického panoptika (výborně vybrané typy, neotřelé tváře a neherci dodávají interakcím a dialogům mezi postavami na neopakovatelné autenticitě). Některé okamžiky, v nichž vládne ticho a dojde jen k výměně pohledů či dotyku působí neuvěřitelně silně, jde také o jediné záblesky lidskosti v celém filmu, který však mají sílu mít dopad na něj jako celek. Ondřej Malý suverénně ovládá prostor, skvělou protiváhu tvoří komicky laděný Latinák a Farkašová zaujme nejen krásným zevnějškem, který ve stylizovaném světě působí až jako zjevení. Velkou devizou je rovněž Špačkovo naprosto suverénnní zvládnutí dlouhých záběrů, které ani chvíli nepůsobí staticky a využívají i podmanivých kompozic, které z normalizační šedi dokáží vytvořit neotřelé vizuální orgie. Skvěle je zvolená i elektronická, zlověstně působící hudba, která se nijak neroztahuje a nechává vyniknout i tísnivému tichu. Naopak zamrzí jakékoliv nevariování tempa, které by odlehčilo trochu těžkopádnou strukturu, do níž sem tam pronikne i zbytečná, opakující se a nic nerozvíjející scéna. I tak ty dvě a půl hodinky uběhnou až nečekaně rychle, hlavně díky čisté gradační linii, která bez zakolísání stoupá čím dál strměji vzhůru, i když se to projevuje jen vnitřně, formální prvky zůstávají tímto vývojem netknuty. Suma sumárum - další překvapení z naší produkce, které zachází co se týče nekonvenčnosti o notný kus dál než vrcholné české snímky minulého roku a rovněž zde lze mluvit o dosti osobitém rukopisu. ()

nirvanafan

Netvrdím, že jsou pouta špatná. Snaha o naprostou autentičnost se vyvedla, tím to ovšem končí. Film je zbytečně dlouhý, což ubírá na dramatičnosti. A opět jeden z těch filmů, v němž jsou mi všechny postavy upřímně u zadku a tím pádem mě to nechá emocionálně chladnou. A to já nemám ráda. ()

O.Peta odpad!

Po půlce filmu vzdávám všechny naděje a odmítám dál sledovat své utrpení, víc se už trestat nepotřebuju. Při výběru filmu jsem dal po čase šanci české tvorbě a ukázalo se to jako špatná volba. Přitom poslední rok mě zase začal přesvědčovat, že i v současnosti tu je potenciál točit kvalitní filmy a to z různých žánrů. Pouta jsou ale to nejhorší co mě mohlo potkat, prostě to moje hlava nepobrala, ať jsem se snažil, co to šlo. Nepochopím, jak se u toho může někdo vyžívat, leda tak spát, nebo si číst knížku. No nic, velký nádech, rychle to hodit za hlavu a jít si spravit chuť něčím, co má hlavu a patu. Nebudu shovívavý a dávám rovnou odpad! Protože míra nasranosti je velká. Jsem mohl rovnou zůstat u „primáckých“ Cest domů, před kterými jsem paradoxně utíkal. ()

Laxik

Vypadá to jako Roden, má to hlasový projev trochu jako Karel Roden, gestikuluje to jako Roden, má to přímo rodenovské charisma a hraje to stejně podmanivě, jako Karel Roden, ale není to on, co je to? Je to Ondřej Malý. Pouta jsou jednoznačně profesionálním a řemeslně dokonalým filmem. A pak že to u nás nejde. Bohužel na druhou stranu se mi tu nelíbily postavy, protože i když byly dobře napsané, herci povětšinou pěkně přehrávali a celé to tím opět získávalo tu lacinost tak typickou pro jiné české filmy. ()

GodComplex

Jedna hvezda za prekvapive vyborny soundtrack a druha za skvely song ve finalnich credits. Jinak je to nicim zajimavy, typicky cesky komunisticky hnus. 4/10 ()

Magyar

Kam se schovat, když bezmoc je všudypřítomná? Skočit na dno lomu, do vlastního stínu, se zavázanýma očima. ___ Jsi propastí stínů, jsi lesem, jsi snem, jsi uvězněn hlubin převráceným obrazem. ()

SarumanKo

Naše dejiny sú bohaté na nepreberné množstvo námetov a prostredí pre úžasné scenáre, a ich zrealizovanie potrebuje len odvážnych a šikovných filmárov. Špaček a spol. to proste dali, pretože Pouta sa náramne vydarili. Svojsky sa vysporiadali s eštebáckym svinstvom na pozadí boriacich sa medziľudských vzťahov v živote citovo vyprahnutého, zlomeného štyridsiatnika so sklonmi k nesmiernej agresivite. Ondřej Malý je Joe Pesci českého filmu, s tým rozdielom, že Malého eštebák nie je len smršť neopodstatnenej brutality, je to excelentne herecky zvládnutá postava s veľkou psychologickou hĺbkou a absolútne filmu dominuje. Priznám sa však, že ma milo prekvapila prítomnosť dvoch slovenských hercov v kľúčových úlohách, ktorí ich stvárnenie zvládajú nemenej dobre. Pouta sú hutné, atmosférické a "poutavé", bravúrne aj po technickej stránke, majú však jeden nedostatok, a tým je dĺžka. Občas som totiž mal pocit, že je ten film tematicky bohatší než dejovo, a vystrihnutím 20 až 30 minút by iba získal na vnútornej dynamike. (8/10) ()

kaylin

Silné české drama. Docela mě překvapilo, že jsem o snímku vlastně ani moc neslyšel. Ano, je to z doby před revolucí a trochu může vadit, že podobných filmů je u nás strašně moc, ale tady je krásně ukázána paranoia doby a to, co si člověk mohl dovolit, když byl na "správném" místě. Výborné herecké výkony a skvělé psychologické lidské drama. ()

Remedy

Hned od úvodních minut (za doprovodu výborně zvolených WWW) na diváka dýchne syrová atmosféra, která dává tušit, že Pouta rozhodně nebudou "jen dalším českým filmem", ale že si hodlají razit vlastní cestu (jestli si tím „připoutají“ nebo naopak odpoutají větší množství diváků, toť otázka). Dobře zvolené a nasnímané industriální kulisy, nápadité propojení zvuku s obrazem a výkon Ondřeje Malého – to je v kostce to nejlepší, co mohou Pouta nabídnout a nutno podotknout, že v porovnání s 95% ostatní české produkce je to opravdu diametrální rozdíl. Postava Antonína Rusnáka v sobě typizuje (alespoň ze začátku) příkladného a strach budícího agenta STB, kterému poté vlivem stereotypu a ztráty přesvědčení tak trochu šibne a stává se tak pro své okolí ještě nebezpečnější. I když ten film není dokonalý a má občas pár slabších míst, nemohu jít s hodnocením pod 90%, protože je na české poměry opravdu dobře natočený a zahraný (potěší i přesvědčivé výkony ostatních neokoukaných herců). Opravdu bych se divil, kdyby byla Pouta v roce 2010 překonána nějakým jiným českým snímkem, i když, kdo ví. Chtělo by se mi věřit, že se blýská na lepší časy.)) ()

slunicko2

Malé české estébácké On the road. 1) Jako portrét doby a pár lidí kolem STB a jejích "klientů" to je zajímavé, i když dech mi to nebere. Jako film to taky není k zahození, jenom bych upřednostnil méně vysvětlovacího popisu a hlubší psychologickou kresbu hlavních postav. Nenudil jsem se, ale ani mě snímek citově nezasáhl. Jsem nezúčastněný pozorovatel podobně jako drtivá většina pracujícího lidu tehdy. 2) Pěkné čisté herectví 44letého Ondřeje Malého (o vynikajícím Oldřichu Kaiserovi v malé sice, ale přesvědčivé roli nemluvě) i dalších nepříliš známých herců přispívá k dobrému diváckému ohlasu. 3) 37letý homosexuální herec, scénárista a režisér Radim Špaček ve filmu zobrazil do sebe obrácený mužský svět, v němž je druhé pohlaví jen do počtu, přestože se hlavní zápletka točí kolem ženy. Není mi to proti mysli, ostatně politika vždy byla především samčí záležitostí. Jen mě to tak napadlo. ()

italka63

Byla jsem překvapena, a to velmi mile.Scénářem, hereckými výkony, celým zpracováním filmu. Syrovost, ten stres, co visí nad hlavou, práce Stb, věrné reálie..skvělý hlavní představitel Ondřej Malý a Oldřich Kaiser, který exceluje v roli jeho nadřízeného. Jen tak dál.... ()

topi

Příběh jednoho estébáka (neskutečně přesvědčivěj Ondřej Malý), kterýmu rupne v bedně a začne likvidovat lidi i mezi sebou. Dusivá a houstnoucí atmosféra 80. lét je zachycena naprosto přesně i díky kameře Jaromíra Kačera. Druhá polovina filmu už potom strašlivě graduje a nepustí divákovu pozornost až do posledního záběru. Parádní temný film z dob estébáckých rejů. ()

YURAyura

Tak opravuji - oba fimy s podobnym tematem jsou super {i OP} - uz se dlouho nepovedlo, aby si nasi filmari supli, takovou kvalitku dvakrat do roku, ale pravda kazdy je urceny jinemu publiku. Na OP se bude promitat ve skolach jeste par let jako soucast osnov, ale pouta nemaji na to vetsinoveho divaka zasahnout. Jedna se o banalni vztahovku zasazenou do normalizace, ale priznejme si, ze stejne tak by mohla fungovat i v dnesnich kulisach. Chapu, ze doba se trochu, ale opravdu ne zas az tak dramaticky, zmenila. Co se nezmenili, to jsou lidi - stejni, jak byli v 82, tak jsou i v 2010. Jejich problemy se mozna posunuly vic do existecna - a bude hur, ale s postupem Ciny bude hur, ale jinak je film porad aktualni. Formalistika, vyprava, Maly, Latinak, strih, Kaiser - super. Interiery, obeceni a zenske predstavitelky uz zas tak dokonale nebyly - klidne je mohli jeste daleko vic upozadit, protoze toto je vysostne muzsky film, kde se baby tak maximalne ukoluji. Proto je tam oresna sekretarka i jerabnice ve zbytecne mnoha zaberech - spravna mira odsunuti do druheho planu byla dosazena u manzelek a kadrovacky. Za me film malo tlacil na pilu aby se stal nesmazatelnym milnikem pocatku dekady 21.stoleti. Ale pro odraz ceske spolecnosti napric casem to funguje vice nez dobre - ano, nepotrebujem zadne kladne postavy - manzelky prominou.... ()

Thomassi

Poté, co jsem si přečetl, o čem tak zhruba Pouta jsou, čekal jsem něco ve stylu Životy těch druhých. Konec konců, téma i samotný příběh je dost podobný. Bohužel musím říct, že německý film byl celkově lepší, byl lepší hlavně co se týče příběhu. Na druhou stranu nechci Pouta odsuzovat. Na naše poměry je to kvalitní film a i když není příběhově tak silný, je naprosto přesvědčivý, co se týče chování lidí v takových situacích. Tento snímek je krásným příkladem rozkladu lidské psychiky, která je naprosto podkopávána totalitním režimem. Co dokáže takový režim udělat z lidí, kteří se pak chovají dnes až nepochopitelně. A to je velké plus tohoto filmu, který je smutný a v určitých okamžicích se na něj dívá dost obtížně. A tím druhým plusem je herecký výkon pro mě do této doby naprosto neznámého Ondřeje Malého. Tak vžitého herce jsem snad v naší kinematografii neviděl. Naprostá zrůda vychovaná státem, která si dělá vše, co se jí zachce. Podle mě nejlepší český výkon minulého roku. Navíc tomu všemu dodává tragickou atmosféru naprosto depresivní muzika. Nebýt toho, podle mě, špatného příběhu, možná by to bylo i za plno, tak 75%. ()

Rosalinda

Zkurvenej systém v kombinaci s naprosto chorou myslí jednoho "účastníka StB"... to je tedy pěkně a nemile "zasraná" věc. Pardón!!! Zpracování tohoto všeho bylo velice dobré. Nad výkonem Ondřeje Malého se musím pozastavit, protože byl vynikající. Vůbec casting celkově se velice povedl, herci byli zkrátka skvělí. Pro mne veliké plus v tom, že jsem, upřímně řečeno, kromě Lukáše Latináka, Ivy Pazderkové a samozřejmě pana Kaisera a ještě jedné dámy, jejíž tvář znám, jméno však nikoli, opravdu nikoho neznala, takže jsem mohla vnímat čistě jen filmové postavy. A že to byla kolikrát síla. Na naše poměry bych řekla, že film je to nadprůměrný, ale když si uvědomím, jaké filmy hodnotím čtyřmi hvězdičkami, tak to by tu muselo být hodnocení povolené až do desítky. Co je ale bez výhrad, je hudba včetně závěrečné písničky, která se mi fakt líbila a musím ji někde "poplašit". Celkově 3,5. PS: Po zhlédnutí v TV 2014 musím tu půl hvězdičku přidat. Nedá se svítit. Prostě "se zhasne, když vejde do místnosti". ()

Mairiel

Nikdy bych nevěřila tomu, že se nějaký český film zařadí mezi mé nej. Nebudu tady vykládat, jak je to geniální dílo, spasení české kinematografie a podobně, protože si to sama nemyslím. Důvod, proč na něj musím od shlédnutí pořád myslet, je čistě subjektivní. Způsob vykreslení charakterů a hlavně postava Antonína celkově se na mě nějakým podivným způsobem napojují, takže mám pocit, že být na jejich místech, dělám přesně to samé. Tohle všechno jsem já! (A zkrátka mám slabost pro postavy zběsile orientované na nějaký nesmyslný a sebedestruktivní cíl...) ()

salalala

No, tak tohle je opravdu dost rána. Takovýhle film u nás, to klobouk dolů. Neuvěřitelně syrové dílo, které nemá obdoby. Špaček se hodně vytáhl a předvedl něco neskutečného. Nádherná výprava, která opravdu vypadá realisticky a dává si záležet, kamera jakbysmet. Hudba je výborná, nevím, kdy naposled jsem v českém filmu slyšel takovou. Závěrečný song je pecka. Z čeho ale mrazí, je výkon Ondřeje Malého. Svou postavu pojal tak odpudivě a hnusně, že Lev musí být jasný. Jeho Antonín může kandidovat na největší svini českého filmu. Vůbec bych se nedivil, kdyby tohle vysbíralo všechny Lvy. Je to fakt zjevení, těžká depresivní atmosféra a sázka na neokoukané herce. Kaiser měl málo prostoru, ale byl opět výborný. Děsí mě, že se tohle tady dělo a věřme, že už se to dít nebude. Do plného počtu chybí jen mírná rozvleklost začátku a konce a přílišná délka. Dvě hodiny by bohatě stačily, takhle je to někdy pomalé až moc. Jinak ale velká kvalita. 75% ()