Sociální síť

• Česko The Social Network - Sociální síť (více)
USA, 2010, 120 min

Scénář:

Aaron Sorkin

Kamera:

Jeff Cronenweth

Jesse Eisenberg, Justin Timberlake, Andrew Garfield, Brenda Song, Rooney Mara, Max Minghella, Armie Hammer, Joseph Mazzello, Melise, Natalina Maggio (více)

Mark Zuckerberg je mladý student Harvardu, který je posedlý elitními kluby. Umí programovat jako nikdo, jeho povaha je velmi zvláštní, ale přesto geniální. Rozchází se s ním přítelkyně Erica a jeho reakce na sebe nenechá dlouho čekat. Na svém blogu na internetu ji okamžitě zesměšní a zároveň jen tak z nudy vytvoří server, na kterém se hodnotí atraktivita různých dívek ze školy. A protože Harvard nemá společnou ročenku, musí Mark hacknout weby různých kolejí a fotky z nich získat. Server slaví obrovský úspěch a připojuje se na něj během jediné noci stále více studentů. Tento postup se ale nelíbí správcům harvardské sítě, která pod tak obrovským náporem spadne. Na Marka čeká trest v podobě podmínečného vyloučení ze školy. Marka si ale díky tomu všímá trojice studentů, bratři Winklevossové a jejich společník Divya Narendra. Ti společně hledají programátora, protože chtějí vytvořit sociální síť studentů Harvardu.
Mark jim sice spolupráci slíbí, ale ve skutečnosti se rozhodne na projektu spolupracovat se svými přáteli. Finančního ředitele v tomto projektu by měl dělat Markův přítel Eduardo. Ten s nápadem souhlasí a zakládají Facebook. Mark na Eduarda žárlí, protože mu nabídne členství Markův vysněný elitní harvardský klub. Mark neustále ruší schůzky s bratry Winklevossovými a jejich společníkem a chlapci postupně zjišťují, že jejich programátor realizuje jejich plán bez nich. Naštvou se a nakonec se rozhodnou podat na Marka žalobu. Facebook se mezitím těší stále větší oblíbenosti a Mark se rozhodne, že je na čase začít expandovat i na ostatní vysoké školy v zemi.
Stále více uživatelů se připojuje, Mark s Eduardem přijímají další programátory na práci a Eduardo vkládá do společnosti kapitál. Eduardo soustřeďuje svůj zájem na potencionální investory, Mark tuto potřebu ale nemá a nesouhlasí s možností reklamy na Facebooku. Větší důležitost přikládá schůzce s mužem jménem Sean Parker, který kdysi založil dvě internetové společnosti. Mark je z muže na první pohled unesen, Eduardo jeho sympatie nesdílí. Nicméně se nechá přemluvit, aby zafinancoval pracovní výlet Marka a několika společníků do Kalifornie, kde by mohl mít Facebook podle Marka slibnou budoucnost. Eduardo má několik pracovních schůzek v New Yorku, takže netuší, že v Kalifornii se mezitím rozjíždí velká spolupráce mezi Markem a Seanem. Sean slibuje pomoc s rozšířením Facebooku na další kontinenty a nutno podotknout, že se mu to daří. Když tuto skutečnost zjistí i bratři Winklevossové, jsou vzteky bez sebe a jsou odhodláni Marka zničit... (TV Prima)

Chobotovec

Většina diváků bude "filmem o fejsbůku" zklamaná. A to je asi dobře. Pokud jste cyničtí a nihilističtí oportunisté a vaše okolí vás považuje za "pretentious", velice příjemně se sžijete s hlavními postavami (proto tak velká hodnocení od kritiků; nota bene - dávám pouze 4 hvězdy). Jinak ve Fincherově podání je The Social Network prakticky o tom samém jako Fight Club: prostě taková ta klasická každodenní existenciální krize, z které člověk chtě-nechtě začne magořit. Ve světě, kde i chrabrý rytíř víry Antonius Blok marně hledá smysl svého počínání - tak přesto v přesně takovém světě existuje tajemná duchovní síla, která, i přestože se zítra od nás očekává mnohastránková esej, nás prozřetelně vede k tomu, abychom nepodlehli úlevnému spánku, ale abychom vytrvali, a pokorně, plni bázně a úzkosti, proklikávali refresh na profilové stránce naší bývalé přítelkyně. ps: 5 hvězdiček dávám výhradně filmům, které diváky aspoň na chvíli přesdvědčí, že svou bývalou platonickou přítelkyni vlastně ani zas tak moc nepotřebují... see You on Facebook! ()

xxENDxx

Fincherovi se podařilo udělat dvě hodiny kecání, za pomoci úžasný hudby od Trenta Reznora, tak zajímavě, poutavě a divácky vstřícně, že po i po dvou hodinách jsem si připadal, že koukám teprv chvilku a chtěl jsem víc. Jestli to bylo přesně tak ve skutečnosti, jako ve filmu, není podstatné. Podstatná je forma, které se nedá vytknout ani ň. ()

martiňák

Rád budu chválit - je to senzační film. V některých pasážích dokonalost sama, jako celek skvělý. Ale od začátku ... účet na Facebooku nemám a ani po shlédnutí tohoto filmu si ho zakládat nebudu, i když uznávám, že je to celkem praktická i dobře udělaná věc. Filmy točené podle téměř současných, lehce skandálních událostí většinou nevěští nic dobrého, točí se často hlavně s touhou vydělat na aktuální senzaci. Takže z tohoto pohledu mě Social Network spíš odrazoval. Na druhou stranu film režíroval David Fincher, takže nebylo co řešit. Na film jsem se těšil a očekávání měl vysoká. Očekával jsem, že nepříliš zajímavé téma DF pojme po svém a vytvoří zajímavý příběh (nehledě na přesnost popisu skutečnosti). Očekával jsem pečlivě vystavěné drama s precizně vystiženou atmosférou a trefným popisem charakterů i univerzálnější výpověď o dané době a cestě za úspěchem. Očekával jsem mimořádný filmový zážitek a všeho se mi dostalo v maximální míře. Přiznám sice, že Zodiaca stavím z Fincherových filmů ještě o něco výš, ale i Social Network je za jasných 5*. ()

KOOHA

Nic jsem od toho nečekal a byl jsem velmi překvapen. Vůbec jsem předem nic nevěděl o tom jak vznikl Facebook a byl jsem nad míru spokojen. I když to k úplné dokonalosti rozhodně není, určitě doporučuju.....které části jste nerozuměla? PS. kouknul jsem na to znova je to hodne dobry. tim, ze se na to da kouknou znova to znaci, ze si to zaslouzi byt v top. ()

Harts

Zajímavé, sice skoro žádná vypovídající hodnota, neodlišuje se od filmů o tom, že někdo kvůli slávy přišel o přátele, není až tak strhující a je trošku povrchní, to je tím, že se do filmu nedalo vtlačit více. Ale jde o Facebook, o tom, jak jde realizovat sny a určitě to mnoho lidí namutivuje, a hlavně je to o facebooku a v tom je to jiné:-) ()

Manhattan

Wow, Fincherovo podání vzniku facebooku je tak dokonálé, jako žádný jiný film o IT. Nechal jsem se unášet příběhem nenažraného, moci chtivého studenta Marka, který svým, snad možná i nedomyšleným činem odstartuje sérii událostí, které ani on sám neočekával. Určitě budu držet palce na Oscarech, protože podle mého názoru je tohle film roku 2010. Fincher své origami poskládal bez jediné chybky, a doufám ve dvojku za pár let, jelikož většinou, co má rychlý vzestup, pak čeká i velmi rychlý pád. ()

radaza

Asi jsem divný, ale na tenhle film bych se po druhé nepodíval, takže za 3*. Je dobře natočený, má spád, herci jsou dobří...ale. Nepřekvapuje mě a to byla vždy Fincherova deviza. Pokud na začátku pochopíte, že Zuckenberg má Asperga, tak už nepřekvapuje jeho chování a jinak shrňte děj...a zjistíte, že moc vět nenapíšete. A protože nejsem Američan, životopisy miliardářú mě nefascinují, pokud se nejedná o "Letce".... ()

Wopat

Možná si zasloužím ukamenování, ale mě to moc nenadchlo. Bylo zajímavé podívat se jak fenomén Facebook vznikl, ale znovu už bych to vidět nechtěl. ()

smrtacik

Nie je pochýb, že film s touto tématikou bol odsúdený na komerčný úspech, nech by ho natočil ktokoľvek a tak som bol veľmi zvedavý či bude stráviteľný čoby ,,seriózne" filmové dielo. To, že na režisérsku stoličku sa posadil David Fincher značne dráždilo moje očakávania. A výsledok? V 120 minútach dostanete kvalitný filmový zážitok so všetkým korením, ktoré robí film výborným filmom. Fincher zaujme od začiatku a nepoľaví, diváka opantá priamočiarosťou, pričom neodflákne takmer žiadnu scénu a film ubehne bez jediného hluchého miesta. Jesse Eisenberg dáva postave Zuckerberga všetkú charizmu, ktorú takáto postava ma mať a zdatne mu sekunduje aj zbytok hereckého obsadenstva, vrátane ,,rádoby aj speváka" Timberlaka. Film veľmi nerieši čo je pravda a nie, čo je zlé a dobré, vo svete ľudí separovaných do určitých skupín si status každý určí sám tak ako na FB. Úspech a peniaze v sebe vždy potom nesú nevyhnuteľné, to však nadmieru inteligentní ľudia väčšinou berú zo svojho pohľadu. Toto všetko je však len vyvrcholením určitého sna, respektíve určitej motivácie. Výborný film, nie pre námet, ale spracovanie. Hodnotenie: 90% ()

Castielo

Zajímavý příběh o chytrém studentovi Harvardu, který se díky nápadu dostane do kolotoče problémů.Vše podle skutečné předlohy. Hezky natočené, děj místy až moc rychlý, ale jako celek ucházející. Pro mě lepší 3* ()

Stíba

Fincher netočí špatné filmy. S tím jsem šel do kina a věděl, že tohle může dopadnout velice dobře nebo výborně. Výsledek bych viděl někdy mezi. The Social Network nenabízí žádné moderní vychytávky, zato zaujme skvělými dialogy a precizním zpracováním komerčně velice dobře uchopitelného tématu. O pozadí vzniku Facebooku jsem toho moc nevěděl a o to více mě děj dokázal udržet v plné pozornosti. No a znovu k dialogům a také k některým scénám. Nedávno jsem v kině navštívil druhý díl Wall Street, který je rovněž po stránce dialogů na vynikající úrovni. Tenhle kousek ho převyšuje v tom, že je opravdu hodně vyvážený a nenabízí trochu slabší místa což bylo právě u Wall Street drobným problémem. Stejně tak jako u Wall Street i tady jsou některé momenty výraznější než ty ostatní a vzhledem ke kino upoutávce, která vás dokázala na film navnadit a neukázala vám z něj to nejlepší jak bývá často zvykem si je opravdu užijete. The Social Network je tak velice komplexním a precizně zpracovaným filmem bez nedomyšleností. S Inception je to tak největší hvězda letošních velkofilmů. ()

MartX

Již od chvíle, kdy jsem se dozvěděl, že má film zabývající se tématikou vzniku dnešního fonému facebooku vyjít, jsem se na něj těšil. Nyní, když jsem ho shlédl, nezbývá než smeknout před režisérem. Od první minuty film člověka připoutá. Díky zajímavým momentům, se čas šine velice vpřed. Jelikož všichni znají dnešní podobu facebooku, jsou zvědavý, kdy se ve filmu objeví konečně ta poslední verze. Díky tomuto snímku, jsem byl překvapen, za jakých okolností facebook vznikl, proč vznikl a kdo ho má na svědomí. Dalo by se to označit za dokument o vzniku facebooku podanný velice skvělým způsobem. V závěru jen dodám, že bych uvítal podobné filmy zaměřující se na vznik i jiných velkých webových nebo počítačových aplikací. ()

kiimi

Pokud člověk moc myslí, někdy zbytečně hodně věcí vymyslí. Tento film stejně jako Pirates of Silicon Valley mě neskutečně motivuje k tomu, co dělám a co chci dělat. Co se samotného filmu týče, umění Finchera se zase projevilo v plné síle. Facebook historie - krátká a přitom nezajímavá? Jak z toho může být 2hodinový film? A přitom to jde. Nejde totiž o fejsbůk, ale zase o mezilidské vztahy, které jsou zde zachyceny v několika rovinách. Jemný vtip a sarkasmus navíc tomuto snímku dodává to správné koření. ()

Pingu

Nápad, který se zrodí jen jednou za generaci. Fenomén, který možná další generace ocení jako další mezník v historii lidstva a Marka Zuckerberga jako génia, který tento fenomen stvořil. Možná .... Jedno je ale jistý už teď. David Fincher mně tímhle filmem dostal, ba přímo nadchnul a po celý dvě hodiny nenechal ani vydechnout !!! Perfektní, poutavý příběh mladýho kluka, kterej se kvůli svý ješitnosti rozhodne pomstít svej už "bejvalce" za to, že si dovolila se s ním rozejít a tak vytvoří na universitní síti stránku, kterou za první dvě hodiny navštíví 22.000 lidí !!! Tím spustí celý další běh událostí ..... Další slova si ještě nechám projít hlavou, ale tenhle film by klidně mohl zaútočit na moji nedotknutelnou TOP10 !!! ()

bif

Začalo to už skvěle nenápadným trailerem a přerostlo to ve film roku (kašlu na Avatar), Fincher tady jasně ukázal, že patří mezi nejlepší režiséry naší skromné planety a to i bez filmového vzdělání (viz. jeho památná věta :)) ) a natočil něco co má dokonalou kameru, zvuk, režii, herecké výkony....prostě The Social Network!! Smekám před Fincherem a už se nemůžu dočkat na jeho další snímek (The Girl with the Dragon Tattoo). ()

Tomo

David Fincher je muj hodne moc oblibeny reziser a myslim si, ze ten film lepe udelany byt nemohl. Pecka hudba, pecka spad, pecka vsechno. Pet hvezdicek jsem nedal jen proto, ze jsem z toho nebyl uplne paf, ale to u vaznych scenaru podobnym tomuhle byva asi zridka.. ()

ZackSawyer

O tom, že Facebook pohltil miliony lidi nemůže být pochyb, ale film postavený na tom jak to vlastně celé bylo či nebylo, opředeno kontroverzí a hlavně dvě dějové linky - soudní jednání x vyprávění, no já nevím. Nějak netuším v čem tkví taková genialita tohoto filmu, když jsou to jen kusé informace. Tak vysoké hodnocení? Není to přece jen tím, že spousta "fejsbůkařů" se v tom vidí? V absurdnosti statusu - svobodný, nezadaný a přesto s někým chodíš? S jedním se však souhlasit dá, takový nápad na novou originální věc, která pohltí miliony lidí chodí jednou za x let/desetiletí a dají se na tom vybouchat prachy. Tohle možná zjistil i D. Fincher ;-) a proto udělal film o současném kultu. Pro mě je však Button mnohem mnohem lepší film. ()

Fincher chystá film se scenáristou Sedm

Fincher chystá film se scenáristou Sedm

24.02.2021

Příběh GameStopu na velkém plátně

Příběh GameStopu na velkém plátně

01.02.2021

Studio MGM zakoupilo práva na chystanou knihu The Antisocial Network od spisovatele Bena Mezricha. Ten přitom knihu oznámil na konci minulého týdne, a to přesto, že její příběh vlastně stále probíhá… (více)

Jak to vypadá s pokračováním Sociální sítě?

Jak to vypadá s pokračováním Sociální sítě?

08.10.2020

Snímek Sociální síť Davida Finchera a Aarona Sorkina patří mezi jedny z nejlepší životopisných dramat vůbec. Právem taky získal tři Oscary za Adaptovaný scénář, Střih a Hudbu skladatelů Trenta… (více)

Dočkáme se pokračování Sociální sítě?

Dočkáme se pokračování Sociální sítě?

13.01.2019

Jen málokterý film se může chlubit tak perfektní kombinací režiséra a scenáristy, jako byla Sociální síť z roku 2010. David Fincher (Sedm, Zodiac) a Aaron Sorkin (Pár správných chlapů, Steve Jobs)… (více)