Sociální síť

• Česko The Social Network - Sociální síť (více)
USA, 2010, 120 min

Scénář:

Aaron Sorkin

Kamera:

Jeff Cronenweth

Jesse Eisenberg, Justin Timberlake, Andrew Garfield, Brenda Song, Rooney Mara, Max Minghella, Armie Hammer, Joseph Mazzello, Melise, Natalina Maggio (více)

Mark Zuckerberg je mladý student Harvardu, který je posedlý elitními kluby. Umí programovat jako nikdo, jeho povaha je velmi zvláštní, ale přesto geniální. Rozchází se s ním přítelkyně Erica a jeho reakce na sebe nenechá dlouho čekat. Na svém blogu na internetu ji okamžitě zesměšní a zároveň jen tak z nudy vytvoří server, na kterém se hodnotí atraktivita různých dívek ze školy. A protože Harvard nemá společnou ročenku, musí Mark hacknout weby různých kolejí a fotky z nich získat. Server slaví obrovský úspěch a připojuje se na něj během jediné noci stále více studentů. Tento postup se ale nelíbí správcům harvardské sítě, která pod tak obrovským náporem spadne. Na Marka čeká trest v podobě podmínečného vyloučení ze školy. Marka si ale díky tomu všímá trojice studentů, bratři Winklevossové a jejich společník Divya Narendra. Ti společně hledají programátora, protože chtějí vytvořit sociální síť studentů Harvardu.
Mark jim sice spolupráci slíbí, ale ve skutečnosti se rozhodne na projektu spolupracovat se svými přáteli. Finančního ředitele v tomto projektu by měl dělat Markův přítel Eduardo. Ten s nápadem souhlasí a zakládají Facebook. Mark na Eduarda žárlí, protože mu nabídne členství Markův vysněný elitní harvardský klub. Mark neustále ruší schůzky s bratry Winklevossovými a jejich společníkem a chlapci postupně zjišťují, že jejich programátor realizuje jejich plán bez nich. Naštvou se a nakonec se rozhodnou podat na Marka žalobu. Facebook se mezitím těší stále větší oblíbenosti a Mark se rozhodne, že je na čase začít expandovat i na ostatní vysoké školy v zemi.
Stále více uživatelů se připojuje, Mark s Eduardem přijímají další programátory na práci a Eduardo vkládá do společnosti kapitál. Eduardo soustřeďuje svůj zájem na potencionální investory, Mark tuto potřebu ale nemá a nesouhlasí s možností reklamy na Facebooku. Větší důležitost přikládá schůzce s mužem jménem Sean Parker, který kdysi založil dvě internetové společnosti. Mark je z muže na první pohled unesen, Eduardo jeho sympatie nesdílí. Nicméně se nechá přemluvit, aby zafinancoval pracovní výlet Marka a několika společníků do Kalifornie, kde by mohl mít Facebook podle Marka slibnou budoucnost. Eduardo má několik pracovních schůzek v New Yorku, takže netuší, že v Kalifornii se mezitím rozjíždí velká spolupráce mezi Markem a Seanem. Sean slibuje pomoc s rozšířením Facebooku na další kontinenty a nutno podotknout, že se mu to daří. Když tuto skutečnost zjistí i bratři Winklevossové, jsou vzteky bez sebe a jsou odhodláni Marka zničit... (TV Prima)

FilmWave

Výborná konverzačka, trochu připomene loňský Frost/Nixon (ne snad obsahem, ale přestřelkami dialogů), ani trochu nenudí. Řemeslně také bezchybné (skvělá hudba NIN!). Ale přece jen je to trochu zjednodušené a místy příliš "dětské". ()

Rockerman

Není pochyb o tom, že je to skvěle natočené. David Fincher je tak výborný režisér, že dokáže i z minima vytěžit maximum. Facebook je pro mě "španělská vesnice" a určitě nebudu jedním z těch, kdo panu Zuckerbergerovi přispěje na jeho konto. Nicméně je to fenomén současnosti a natočit o tom poutavý film je umění. Panu Fincherovi se to povedlo. Jak ale říkám facebook není moje parketa a tak téma mě příliš nezajímá. Jestli je Mark Zuckerberg opravdu takový "hajzlík", jak nám ho tu představují, pak bych chtěl říct, že mi trochu připomínal Sheldona Coopera z Big bang theory. Prostě žije je ve svém světě počítačů a nevidí, že občas ublíží i lidem, které má(možná) i rád. ()

hazaba

Čím déle se mi tenhle film rozležel v hlavě, tím víc mi zalezl pod kůží. Ani nevím, čím to je - jestli fantastickým výkonem Jesseho Eisenberga, chytrou režii, vtípky (Justin Timberlake jako zakladatel Napsteru mě fakt dostal :-))... ale prostě je to tak. ()

Trešlson

Nejspíš to není definitivní hodnocení, ale po prvním shlédnutí ještě plný počet nedávám...Každopádně Social Network je výborný film a David Fincher u mě získává status jednoho z nejvšestranějších režisérů, protože ať už šáhne po jakékoliv látce, vždy se jedná o řemeslně dokonale zvládnutý film. ()

mala_kea

Povrchní, zbytečný film o zrodu jednoho převratného nápadu, jenž z několika týpků udělal pracháče a zbytek lidstva pomalu degeneruje na asociální zoufalce. Dialogy v rychlosti tisíc slov za vteřinu byly obdivuhodné a vtipné pokud je člověk stíhal pochytat. Což většinou nestíhal. Jinak The Social Network nenabízí scénáristicky žádné fiktivní povyražení, a když se tváří jako biografie, tak nás moc nepoučí, jelikož sama žijící předloha prohlásila, že jediné co je ve filmu na něm autentické jsou jeho tepláky. Možná ještě ty horentní sumy odpovídaly skutečnosti, ale kdybych potřeboval nutně vědět kolik kdo na tom zázraku nahrabal nebo vysoudil, stačilo, abych si prolistoval nějaký finanční magazín. Zkrátka Fincher ukázal i svojí jinou stránku, která mu (alespoň podle mě) moc nesedí. Film, ve kterém vlastně o samotném "FB", o životě lidí, kteří síti propadli, není nic, jen zveřejnění jednoho zamindrákovaného týpka, který prostě něco zkusil a ono to vyšlo. Nerad, ale musím jen za 3 ()

sbl

Fincher je prostě borec. S obrovskou lehkostí řídí tohle svědectví o tom, jak to vlastně s tím Facebookem bylo. Je to jako kdyby všechno jelo po máslech tam, kde ostatní režiséři selhávají a zabřednou do vod klišé, které je dnes už filmové faux pas. Podle mě hlavní devízou je pro mě objektivnost Finchera, který nám servíruje příběh, který nezná kladného a záporného hrdiny. Pouze sledujeme několik lidí, kteří jsou spojeni jedním skvělým(?) nápadem a jejich rozhodnutí, ať už špatných nebo správných. To, které jsou které si musíme určit sami. O hlavních postavách se nemá smysl ani zmiňovat, protože toho už v médiích bylo dost. Spíš jsem sledoval jak si bude vést mladý herecký ensábl. Jesseho Eisenberga jsem viděl ve skvělém, ale podle mě podceňovaném Adventureland a samozřejmě ve svěží zombie komedii Zombieland a musím uznat, že s každou rolí ho mám raději. Andrew Garfield si mě naprosto získal v poměrně neznámém, ale výborném snímku Boy A a tady perfektně doplňuje Eisenberga jako jedna součást dynamického dua. Taky se mi líbili "dvojčata", ale hlavní část stopáže tady válí první dva jmenovaní. Vše je prostě jak má být a proto nemůžu nedát méně než 5*, i když sto procetní to nebylo. PS: po shlédnutí Golden Globe Awards musím nesohlasit s kategorií nejlepší hudba. ()

Ben Nevis

Oscarový film by měl být výborný hned po prvním shlédnutí a ne až napotřetí. Social Network by více shlédnutí potřeboval už jenom kvůli těm rychlým dialogům, u kterých jsem nestíhala číst titulky. Oceňuji výbornou řemeslnou práci, díky které jsem se nenudila, i když se ve filmu celkem nic neděje. Kdyby scénář dostal do rukou méně schopný režisér, vznikl by nudný paskvil, který by každý poplival už jenom kvůli odchylkám od skutečnosti. Akorát nechápu, proč se slavný řežisér zahazuje se zakladatelem Facebooku, když by mohl najít miliony zajímavějších osudů? Každá módní vlna jednou opadne, Facebook nevyjímaje. ()

Smejdik

Fincher nám naservíroval filmařský zázrak, na kterém se technicky nedá co vytknout. Vše je dokonalé - hudba, kamera, střih, herecké výkony... ale bohužel musím říct, že film je vlastně o ničem. Žádná hlubší myšlenka, žádné emoce. Ten film byl natočen pro oči. Nic víc, nic míň. ()

jura-roy

Musím se přiznat, že jsem nad ohodnocením filmu váhal. Nakonec jsem se nechal přesvědčit k plnému hodnocení díky výpovědi filmu, kterou přináší a též díky onomu fenoménu, o kterém film je. Mark Zuckerbeg dokázal malý zázrak v jednadvacátém století, o tom žádná. Vliv na mne má ale jiná skutečnost. Tou je to, co se ve filmu neřeší, význam sociální sítě. Zuckerberg dokázal přimět lid, aby byl jako on na počátku vytváření facebooku a on, aby byl jako lid po spuštění facebooku. Lidé ztrácí sociální vazby v reálném životě, každý ví o každém vše a nic. Mark měl jednoho přitele a náhle jich má 500 miliónů, lidé měli pár přátel (přesto, že jich nyní mají na profilu stovky) a ty pravé teď ztrácí skrz "statusy". ()

Akana

Kdybych nezaznamenal ty nadšené ohlasy a nevěděl, že jde o Fincherovo dílo, asi by mě nikdy nenapadlo vypravit se do kina na film o vynálezci Facebooku (tenhle svět je mi víceméně cizí). Říkal jsem si co je tohle za námět a jak z toho jde udělat strhující filmovou podívanou. Sice pořád nevím jak, ale už vím že se to skutečně podařilo. Snad výborná dramatická stavba, herecké výkony, Reznorův hudební doprovod, čert ví, čím je film tak přitažlivý. David Fincher je mistr a Jesse Eisenberg je talent. 90% ()

gumbo

Filmů o současných tématech je málo a těch skutečně dobrých jen několik. Tento patří mezi ně. Bohužel jsou 2 hodiny příliš krátká doba na tak zajímavou story. Alespoň 30 minut, ale spíše tak hodina navíc by bodla. Když už ta sociální síť bere lidem pár hodin života denně, tak by neškodilo filmu o ní, taky jednu přidat. 90% P.S. Eisenberg mě příjemně překvapil. ()

Colleague

Beru zpět 4 hvězdičky a měním na 5. Nějak ve mně film vykvasil. Nejdříve jsem neobjevil nic převratného, ale možná díky tomu je film tak skvělý. Čekali jste hrdinu, který má geniální myšlenku, kterou zpeněží a všechno skončí happyendem? Nee tohle neni klasický komerční Hollywood a navíc takhle to nefunguje. Film se možná tolik podobá realitě až to mrazí. ()

hEROic

vybornej filmek... od zacatku do konce jsem se bavil na jednicku, coz je do jiste miry zpusobeno i tim, ze sam jsem tak trochu ajtak :) uprime jsem z tohoto filmu mel strach, protoze posledni dva Fincherovi filmy me nijak neoslovily, ale obavy to byly zbytecne... paradni spad, luxusni dialogy a film doslova zil pred ocima! je hnus ceho jsou lidi schopni a co s nima udelaji prachy a vidina uspechu, ale je krasa videt, ze film dokaze vyvolat tohle uvedomeni... 90% ()

WillyMarks

po shlédnutí prvních několika minut bylo jasné, že je to typický Fincher. Přemýšlel jsem nad tím, co tomu filmu chybí..teprve rozjímám po titulkách nicméně mě osobně tam nechybělo nic..spíš co mě velice potěšilo byly herecké výkony, skvělá hudba a perfektně zvládnutý scénář.... aneb Fincher na režisérské sedačce opravdu ví co dělá 92% ()

agassi68

Najviac ma prekvapil Timberlake. V tejto nadupanej jazde sa nestratil, ba naopak, presvedčivo zahral zakladateľa Napsteru, ktorý vycítil o čo ide, hneď po prvom stretnutí s Zuckerbergom. Doba, v ktorej žijeme je rýchla a film to dokonale zachytil. Napriek tomu sa v ňom nestrácate, aj keď sa zdá, že to je o problematike IT. Vzťahy sú to, čo ženie vpred aj kockaté hlavy a režisér to s prehľadom predviedol. ()

zabro

Zajimavy film o zalozeni facebooku. Tak nejak po shlednuti filmu me prinde, ze je v tomto filmu vypravena jen jedna polovina pribehu o zalozeni fcb. ()

J. T. Kirk

Myslel jsem si, že mě to nijak nepřekvapí a mé hodnocení bude při nejlepším 3*, ale nyní musím uznat, že jsem se spletl. Skvělá režie Davida Finchera, ostatně je to jeden z nejlepších režisérů, tak se není čemu divit. Pobavil jsem se a ty 2 hodiny jsem si skvěle užil. ()

BathoryMan

Nechápem čím bol až tak velmi tento film výnimočný.Počas dvoch hodín sa tam okrem súdneho procesu a pomalého spúšťania najslávnejšej sociálnej sieťe do sveta nič mimoriadne neudialo:( A všetko to bolo pozlepované High Life štýlom na Harvarde,niekolkými večierkami a množstvom kecov v baroch a na diskotékach.Jedine Reznorová hudba zaniečo stála (NIN patria medzi mojích favoritov).Vela kriku pre nič.3* ()

Adm.Nelson

Film o tom, ako sa človek odcudzuje ostatným, kedy sa kvôli nápadu a vidine množstva peňazí nehľadí na tých druhých, ktorí ale chcú mať tiež niečo z tej kravy dojacej doláre a útočia prostredníctvom nepríjemných súdnych procesov (dvojčatá, Saverin), alebo len majú to šťastie byť v správny čas na správnom mieste a vedia, ako manipulovať s ľuďmi (S.Parker). A zároveň v skratke podaná história založenia facebooku. Bezchybnú réžiu majstra Finchera s vychytávkami ako veslársky závod s Griegom v podmaze, alebo prestrihy z internátu na veľkú párty by som zahrnul všetkými možnými superlatívmi. Dialógy, kamera, práca so zvukom, hudba - všetky zložky filmu sú vytvorené s najväčšou možnou precíznosťou. Pre mňa osobne najlepší film roku 2010. 10/10. P.S.: Možno je to len náhoda, ale na tomto filme, ktorý je aj o zničení priateľských vzťahov, som bol v kine posledný krát s jedným veľmi dobrým kamarátom, s ktorým sme toho prežili dosť veľa. Niečo (čo nebudem rozoberať) sa ale medzi nami stalo a kamarátmi už nie sme. Nemusím asi ani dodávať, že si ma hneď vymazal z friend listu na facebooku... ()

BOURQUE

Väčšinou je to tak, že keď ste zvedavý na nejaký (dobrý) film, tak sa najprv podívate na meno režiséra. V prípade filmu Sociálna sieť uvidíme meno David Fincher. 99% ľudí potom vie, že toto meno je zárukou na to, že uvidíme niečo výnimočné. Samozrejme sa to opäť potvrdilo. Je až neskutočný, čo dokáže jeden z najväčších filmových mágov dnešnej doby. Počas celého filmu moja pozornosť bola 100% a nálada neklesla. Okrem režiséra a taktiež skvelého kameramana by som vyzdvihol ešte trojicu aktérov: Jesse Eisenberg (jednoznačná nominácia na zlatú sošku), Justin Timberlake (jeho výkon bol pre mňa pozitívnym sklamaním) , Andrew Garfield (jednoznačne nová vychádzajúca hviezda, stejne ako Jesse - keď to nepokazí :) ). K tomu ešte dobrá a kvalitná hudba. Misia je splnená. Osobné hodnotenie: 92% (*****) ()

Fincher chystá film se scenáristou Sedm

Fincher chystá film se scenáristou Sedm

24.02.2021

Příběh GameStopu na velkém plátně

Příběh GameStopu na velkém plátně

01.02.2021

Studio MGM zakoupilo práva na chystanou knihu The Antisocial Network od spisovatele Bena Mezricha. Ten přitom knihu oznámil na konci minulého týdne, a to přesto, že její příběh vlastně stále probíhá… (více)

Jak to vypadá s pokračováním Sociální sítě?

Jak to vypadá s pokračováním Sociální sítě?

08.10.2020

Snímek Sociální síť Davida Finchera a Aarona Sorkina patří mezi jedny z nejlepší životopisných dramat vůbec. Právem taky získal tři Oscary za Adaptovaný scénář, Střih a Hudbu skladatelů Trenta… (více)

Dočkáme se pokračování Sociální sítě?

Dočkáme se pokračování Sociální sítě?

13.01.2019

Jen málokterý film se může chlubit tak perfektní kombinací režiséra a scenáristy, jako byla Sociální síť z roku 2010. David Fincher (Sedm, Zodiac) a Aaron Sorkin (Pár správných chlapů, Steve Jobs)… (více)