JASON_X

Zběsilá jízda a neskutečný nářez! Tuhle fantasmagorickou geniálnost že režíroval sedmdesátiletý dědek?! Má úcta. Tímhle nabušeným akčním postapem se žánr akčního postapa posunul kamsi do vyšších filmových sfér, někam mezi filmové kategorie jako "umělecká záležitost", "orgasmický zážitek", nebo "pastva pro oči". Jsem okouzlen, pobaven a esteticky zcela ukojen. Jen nechápu, proč se to vlastně pořád jmenuje Mad Max, když Max je jedna z mála postav, která v tomhle filmu není více nebo méně šílená! ()

becki_tu

Nový Mad Max je příkladem ultrazábavného filmu, kterému výrazně pomáhá dechberoucí vizuál a nekompromisní autorské pojetí, které jde i místy za hranice zažitých žánrových konvencí. Nepatřím k fanouškům starých Mad Maxů a proto přiznávám, že do kina mě dostaly až výrazně pozitivní ohlasy kamarádů. A nemusím dvakrát zdůrazňovat, že právě na plátnech kinosálů s kvalitním ozvučením vynikne nový Max nejlépe. Chápu tak všeobecné nadšení i nadšené kritiky, ale komentáře o "nejlepším filmu roku" bych přeci jen zatím přešel mlčením. Nicméně nový Mad Max příjemně překvapil a všem, co mají rádi postapokalyptické světy, písek, přímočarou akci, ujeté postavy a tuning aut všeho druhu doporučuji návštěvu kina. ()

Earl_23

Obrovskej nářez. Po dvaceti minutách jsem chtěl odejít z kina, na konci jsem byl úplně nadšený. Je to fakt bláznovina, zajímalo by mě, na čem MIller ujíždí, ale neměl by přestat, protože nový Mad Max je nadupaný akčňák, který mi ještě dlouho zůstal v hlavě. Hardy jako vždy vynikající, ale stejně tak i NIcholas Hoult. Až někomu budete chtít vysvětlit, jak moc šílený ten Max je, pusťte mu scény s kytaristou :)). ()

luka4615

Ano, i já se připojuji k nadšeným recenzím a dokola omílanému faktu, že pozorovat něco takového v kině je záležitost přímo božská. Protože to, co se mi 120 minut míhalo před očima na velkém plátně, předčilo i mé nejdivočejší představy o tomto filmu. Film Mad Max: Fury Road celkem trefně vystihuje přízvisko MAD. Všechno co zde uvidíte, je svým způsobem praštěné, šílené ale přesto naprosto okouzlující. Vizuální stránka filmu by si podle mého názoru zasloužila čestné místo v síni legend, jelikož něco tak krásně vypiplaného jsem neviděl od dob filmu "Interstellar". A v kombinaci s tak akorát vysoustruženým příběhem se jedná o výbornou akční záležitost, u které se už teď, zhruba hodinu pro první projekci, nemůžu dočkat projekce další. Geniální dílo! (Viděno v kině Dačice) „My name is Max. My world is fire. And blood. “ ()

Beastmaster4

Tak tenhle následovník se poved téměř bez chyby. Zběsilá jízda, jak napovídá název, to určitě je a věřte, že jsem se během těch 2 hodin nenudil ani jednu minutu. Perfektní záležitost, který nedám 5 hvězd snad jen proto, že už mi některý scény přišli až moc uvolněý, přeřvaný nebo jinak ujetý....Na můj vkus to mělo být o fous mírnější a dal bych 5. Hardyho nemusím, Theron miluju, tak se to pěkně vyvážilo :-) Je to retro, punk, akční bomba!!! Není důvod se nějak rozepisovat, buď tenhle film sedne nebo ne. Vážnější diváci asi ohrnou nos, ale já jsem člověk obyčejný a rozhodně mě MAD MAX moc, moc potěšil :-) ()

matestlust

Já jsem věděl, že jakmile počkám trochu déle, vyslechnu si to kvantum nadšených hodnocení, budu číst stále dokola o ,,filmu roku " a tak dále, že ve výsledku budu očekávat tak moc až budu zklamán. A tak se přesně stalo. Film je jedna veliká jízda, kde se všeho všude dá nadechnout maximálně na pět minut, akce střídá akci, vše v naprostém pořádku, jak by mělo být..Ale ten výsledný efekt na mě nezapůsobil tak geniálně, jako například starý Mad Max 2 ( jasně, asi není úplně objektivní to srovnávat ). Film je chvílemi až moc chaotickej, 99% stopáže se odehrává v autech, což samo o sobě ( alespoň pro mne ) není úplně trefa do černého. Tom Hardy je dobrej, ale až zbytečně nasranej a na druhou stranu vlastně vůbec šílenej (angry max by se hodilo víc). Zběsilá kamera občas až bolí do očí. Záporák taky není uplně ,,zápornej " jak by si zasloužil. Tohle co tu píšu, to není úplné hanění, film je pecka, rozhodně v záplavě sračkoidních cajdáků made in USA je tohle vážně paráda, jen je kolem toho až moc humbuku, vyjmenoval bych stovky daleko daleko lepších akčňáků. 3,5 * ()

Lucasion

„Oh what a day, what a lovely day!" Georgu Millerovi trvalo dlouhých třicet let, než se vrátil na plátna kin. Fury Road měla velké problémy s postprodukcí, hádkami mezi herci a dokonce došlo i na zpětné dotáčky některých scén. Nicméně je to tu a pan režisér tak může potěšit nejen fanoušky staré trilogie Šíleného Maxe, ale i zcela nové. Je to už poměrně dlouho, co jsem dával první trailer na Mad Maxe na facebookové stránky s tím, že se jedná o jeden z nejočekávanějších filmů roku. Ano, Tom Hardy, Charlize Theron, písek, velká auta a ještě větší výbuchy. Po posledním třetím traileru jsem si říkal, buď to bude vážně tak dobré, nebo to bude opravdu strašné. A víte co? Nový Mad Max je vážně šílený a zběsilý k tomu! Od Šíleného Maxe se dalo čekat, že to nebude klidný film, ale tempo jaké nasadí v úvodních minutách je velmi rychlé a kupodivu mu to vydrží celé dvě nadupané hodiny. Film je doslova akční inferno, která si nebere žádné servítky. Během chvíle se totiž ocitáme na zaprášené cestě, abychom se během následující minutách ocitli ve skalách a pak opět v poušti. Výprava filmu je skvělá, od kostýmů přes drsně vypadající auta až ke geniálně zvolenému prostředí. Natáčení jistě dalo spoustu práce, ale film se doslova vyžívá v nehostiném prostředí, kdy vůně benzínu a pekelného ohně je denním chlebem všech zúčastněných. Co se týče příběhu, tak ten je místy vzadu. No nedá se říct, že je upřednostňována akce, i když možná ano. Tím, že se vlastně ocitáme ve stále stejném prostředí a bouračka střída bouračku, tak by se dalo říct, že samotný příběh je zcela vedlejší. Nicméně pár světlých okamžiků se v něm najde. Jako třeba Max versus pět polonahých modelek. I když je největším tahákem filmu akce, tak přesto se musí pochválit i výtečný soundtrack. (Teď nemám na mysli toho bílého kytaristu, co mu šlehají plameny z kytary) Film je doslova nabitý metalovými a rockovými pochody. Nechybí ani velké bubny. Lepší hudbu si akční thriller nemůže ani přát a tak největší pochvala patří určitě hudbě. Zběsilá cesta je zcela nejlepší blockbusterovou záležitostí za poslední roky. Je to zvláštní, ale baví zdaleka více než druzí Avengeři. Je to doslova vynikající koktejl všech dobrých aspektů filmu. Tom Hardy předvádí další ze svých mlčenlivých a bručivých charakterů a Charlize Theron (I bez vlasů se na ní rychle zvyká) zapadne do role Furiosi jako rukavička na ruku. Dalo by se i říct, že samotný film není o Maxovi, což ve výsledku ničemu nevadí, protože Theron v roli Furiosi bez problému zvládá jak řízení kamionu, tak i dialogové scény. Hlavní padouch filmu Immortan Joe (Hugh Keays-Byrne), je díky svému ďábelskému hlasu pořádný badass. I když veškerou práci za něj dělají poskoci, je vidět skrz plátno jeho krutost. "My name is Max. My world is fire. And blood.“ Co, kromě hudby, herců a akce, může film nabídnout? Mad Max je i místy obstojným thrillerem a zároveň se v něm najde pár vtipných situací. Kupříkladu Hardy si sundá kovový náhubek až skoro před půlkou filmu. Za zmínku rozhodně stojí i první konfrontace Furiosi a Maxe. I když se film už tváří místy drsně (třeba porod mrtvého dítěte), tak přesto se v něm moc krve nenajde. Spíš by se dalo říct, že nový Max zkrátka ví, co si může dovolit a přes nastavenou hranici ani ten největší kamion nejede. Co je docela zarážející, že tahle adrenalinová jízda se nelíbí pouze nám chlapům, ale i kupodivu si film užívají zástupci něžného pohlaví. Je to pravděpodobně tím, že ač je film neuvěřitelně nadsazený a šílený, tak i přesto se jedná o skvělou zábavu. A o tu jde především že? Velmi těžko přirovnat tento film k něčemu co se objevilo před tím. Film svojí skladbou mírně připomíná umělecké dílo, kterých se zdaleka nevidí tolik. Je to asi kvůli hudbě, akci a tím jak režisér dokázal pojmout celou honičku za pomstou. Existuje hodně důvodů proč si nenechat ujít nového Maxe v kině. Z nich se dá říct, že fanoušci akce nemůžou být zklamáni. Tenhle film je rozhodně největší akční jízda letošního roku. Navíc díky hudbě je to nepopsatelný adrenalinový zážitek. K tomu připočtu skvělé herce, kostýmy a taky ten fakt, že film vás vtáhne během prvních pár sekund. A i když se tváří jako čistě hloupá akční jízda, má přitom v sobě velké umělecké kouzlo. Snad nebudu za příliš velkého úchyla, když jasně řeknu, že se mi ten film fakt líbil a těším se na vydání Blu-ray. * Mad Max byl zcela bezkonkurenčně moje nejlepší ČSFD projekce. Tento film si jasně zaslouží celou recenzi v komentáři a basta* / I na počtvrté tenhle film baví. Jeden z nejlepších zástupců akčního žánru. [Csfd projekce4] (98 %) () (méně) (více)

MonaSax

Nejlepší blockbuster za několik posledních pár let! S odstupem času jsem nucena upravit hodnocení. Pořád platí, že jsem si tu šílenou jízdu užila, ale myšlenka, že jsem dala plné hodnocení za příběh, který je přeci jen dosti jednoduchý, mě neskutečně tížila. ()

Morholt

Dvouhodinová bizarní honička vyprahlou pouští, která je natřískaná akcí až po střechu a možná i nad střechu. Navíc Miller tady hýří nápady, takže co akční scéna, to originál. Nic se tu únavně neopakuje a adrenalin je pořád udržován na maximální hranici. O hercích to tady sice tolik nebylo, ale i tak je Hardy je ultradrsoň roku a Charlize kost, i když je plešatá a bez ruky. Vzhledem k tomu, že Miller natočil poslední dospělý film skoro před čtvrt stoletím, docela jsem se bál, ale teď se na víc než cokoliv jiného těším na pokračování. 100% ()

jerry12

80%. Mad Max třetího tisíciletí by se dal rozdělit na dvě v mnoha směrech odlišné poloviny. Po rozpačité první desetiminutovce, která rozhodně neslouží jako úvod do děje, přichází první superakční nálož, která je předzvěstí toho, co vlastně bude v Mad Maxovi v příštích dvou hodinách dominovat. Výrazovým prostředkem je tu obraz a doplňujícím zvuk; Mad Max si ani nehraje na to, že by chtěl být něčím víc. Znát je to především na scénáři, který dějově rozvětvuje určitá očekávání, ale nenaplňuje je dostatečně, tedy aspoň z hlediska vyprávění a postav; jejich necitlivá interpretace a prakticky žádné informace o nich nepůsobí tajemně, jak by se zdálo žádoucí, ale spíš trochu zmateně, stejně jako jejich motivace (odpovědí na otázky jako proč Furiosa zradila nebo jak je možné, že se podařilo tak jednoduše přetáhnout Nuxe na její stranu, se nedočkáme; prostě na ně nezbyl čas, ale pro posun kupředu byly nutné, takže zůstaly nevysvětlené, což byl od Millera svým způsobem odvážný krok). Charakteristické rysy postav začíná Miller jakž takž odhalovat až zhruba po hodině, což je pozdě na to, aby si divák vybudoval k postavám vztah, ale u filmů typu Mad Max, jejichž ústřední princip se váže na audiovizi a nikoli na vyprávění, je to víceméně odpustitelné. Tady pak začíná ona druhá polovina, odlišná od té první především hlubším přístupem k postavám a odhalováním jejich emocí (tudiž i trochu "zpatetizováním"), ale nadále si drží to, co dělá Millera Millerem - postapokalyptická nálada (především jako estetický prvek) tu funguje od začátku až do konce, excelentní výprava patří k nejlepším z poslední hollywoodské dekády, tónování do ohnivých barev umocňuje živost akce, přechod do depresivní studené modři naopak vytváří dojem chybějící naděje, citlivá kombinace obou variant pak jednoznačně prokázala, jak neuvěřitelně odvážně umí Miller pracovat s obrazem jako výrazovým prostředkem. Mad Max mi navíc utekl až nečekaně rychle, protože při neustálé akci (která se relativně zklidní až v poslední čtvrtině, nepočítaje závěrečnou řežbu) není prostě čas ani se nadechnout. Práce s kamerou v kombinaci s mimořádně dynamickým střihem (setinové záběry v akčních scénách střídají delší záběry na scenérie, ale příliš dlouhý záběr tady nenajdete snad ani jeden) navíc neumožňují příliš logicky uvažovat, takže absence výraznější dějové linie je v zásadě nutným a nepřekážejícím kompromisem. Miller není filmař, ale expresionistický malíř, jehož díla neposkytují prostor k zamyšlení nebo zuřivému sestavování fabule, ale nějakým zvráceným způsobem jsou prostě nádherná. Hřích by ale byl nezmínit také naprosto strhující hudbu, jejíž důležitost umocňuje kytarista často se objevující v mizanscéně, jehož význam je tu ryze doplňkový a na efekt; spojitost s příběhem nehledejte, tu tady nemá skoro nic. A nakonec, Tom Hardy mě začíná bavit stále víc a víc - jako Max toho příliš nenapovídá, ale řečí těla a mimikou dokáže říct všechno; Ben Affleck by se od něho mohl učit. Mad Max je expresionistické umělecké dílo, jehož význam nemůže mít trvalý dosah, protože prostě nenabízí nic, než brilantně obrazově a zvukově vystavěnou akci. Ta je ovšem tak dokonalá, že se Mad Max směle řadí k nejlepším snímkům roku, aniž by nějaký výrazný příběh potřeboval; tak přímočarou a dechberoucí magořinu, kterou upřímně nechápu, že byl někdo ochoten zaplatit, jsme tu dlouho neměli, a i když auta a zbraně ve filmech příliš nevyhledávám, musím říct, že Fury Road je pravděpodobně nejlepším blockbusterovým ryze akčním filmem poslední doby a v kontextu doby možná i nejlepším vůbec. A navíc v rámci zvoleného stylu i formy nemá precedens. Zážitek. () (méně) (více)

Shaqualyck

Čistej adrenalin, absolutní punk a nestoudná pastva pro oči. Na prahu sedmdesátky se George Miller rozhodl opustit tančící tučňáky i prasátko Babe a vrátit se tam, kde mu bylo nejlíp – do postapokalyptických kulis vyprahlé pustiny, o kterou v bizarních vracích zápolí vyšinuté moto-gangy. Tom Hardy výbornej (za celou dobu řekne asi tři věty) a Charlize Theron je tam plešatá a ke všemu jí chybí kus ruky. Úlet. ()

RelaxMan

Tenhle biják to je teda jízda. Už pár let se mi v kině nestalo, abych koukal na některé záběry s otevřenou pusou a říkal si v duchu "Wow! ". Vizuální stránka filmu je úžasná. Káry, kostýmy, make-up, rekvizity, skvělý soundtrack a do toho fungujicí 3D. Film má I své mouchy, za které nemohu dát plný počet hvězd. To, ale neznamená, že tento nadčasový kousek nebudu nikomu doporučovat. ()

ScarPoul

Ono je to tak. Z predchádzajúcou trilógiou to snáď okrem vesmíru postapokalyptickej budúcnosti nemá veľa spoločného. Príbeh je tiež pomerne jednoduchý a jednotvárny. Takú jednoduchú premysu vidíme väčšinou u artových filmoch, kde postava putuje a nič význačné sa v jej živote nedeje. Je vtipné že Miller zobral takú jednoduchú tému a nielenže na ňu nenabalil ďalšie línie( čo inak američania s obľubou robia, aby vysvetlili už aj tak zrozumiteľný príbeh - hovorím teraz ale o komerčnom filme), ale vytvorí ju tak jednoduchú, že jediné čo vám stačí je sa oprieť a užívať si atmosféru a balet akčných scén a choreografií. Balada na púšť. Pieseň o deštrukcií. Epos o výbuchoch. Teraz spätne po odchode z kina mi príde až vtipné, že Miller natočil spievajúci animák o tučniakoch. Táto poloha mu vždy sedela naviac. Skúste trocha prekúsnuť ploché dialógy a sústreďte sa na vizuál. Od kamery, cez strih až po drásajúcu hudbu Junkie XL je film vo výbornom rytme akčnej zábavy a zároveň prepisuje kroniky robenia akčného filmu. O tomto filme sa bude hovoriť dlho a tiež je jasné, že sa v následujúcich rokoch dočkáme rôznych vykrádačiek. Kravitzka je moja nová láska a Hoult prekvapivo znesiteľný. Hardy vo výbornej polohe a Theron si týmto hanbu nerobí. Rosie skôr do počtu, ale za tie nohy Statham pravdepodobne vraždí. Asi najdôležitejším aspektom filmu je ale jeho skvelé vykreslenie vesmíru bez toho aby ho Miller vysvetľoval v dialógoch, alebo v retrospektívach. Jeho svet je drsný a špinavý. Pomýlený a pokryvený. Na druhú stranu je to pekný odkaz k tomu, ako sa kedysi filmy robili a je z neho krvpotne vyťažené to najlepšie. Milník žánru a jedna z najlepších jázd, ktorá ma nenechala vydýchnuť. ()

Lacike

Aké trailery, aké nadherne trailery to malo a vysledny film ma do velkej miery minul. Behom prvej polhodiny ma neustale napadala myslienka, ze forma zvitazila nad obsahom. Az neskôr mi doslo, ze to uplne nie je pravda. Ano, postavy tu su bohuzial na druhej kolaji a v centre vsetkeho je jedna velka nahanacka. Dej je tak priamociary, ze to uz viac nejde. Cesta z bodu A do bodu B a nasledne (pozor spoiler) cesta z bodu B do bodu A. A popritom je v drobnych naznakoch ale dostatocne funkcne vykreslena zaujimava a originalna postapokalypticka buducnost. Vsetky tie detaily ako sa ludstvo zmenilo ma na celom filme bavili najviac. Takze vo vysledku to pôsobi ako taka akcna exkurzia do jednej z moznych sialenych buducnosti ludstva. Problem je, ze ja som stara citlivka, ktorej ide v prvom rade o postavy a ked ma tie nezaujmu, tak sa dost rychlo zacnem nudit. Naviac aj Max tu je len za vedlajsiu figurku takze Hardy nema sancu cokolvek predviest a v centre deja su nejake otravne zenske. Jediny kto ma zaujal bol Nicholas Hoult s jedinou vtipnou hlaskou v celom filme. Ani ju nemusim zopakovat, pretoze bola v kazdom trailery. A zaroven to je jedina postava, ktora si prejde nejakym vyvojom. Absenciu zaujimavych postav mi nedokazala nahradit ani spickovo prevedena akcia, pretoze mi po chvíli zacala pripadat monotonna. Nebola dostatocne rôznoroda, aby ma neustale bavila. Dufal som, ze sa Miller zmohne na viac ako na nonstop nahanacku po rovinke pri ktorej hlavni hrdinovia na kamione vpredu kolony zneskodia par aut za sebou. Najväcsou zahadou je pre mna to, za co tento film dostal R-kovy rating. Evidentne bol toceny v PG-13 style a kopa sialenych scen priamo kricala po tom, aby kamera zbabelo neuhla a my sme si mohli tie sialenosti vychutnat do sytosti. Bohuzial kamera uhla a napadaju ma tak maximalne 2-3 zabery v ktorych je trocha digikrvi, za co film hrdo ziskal chlapacky rating, ktorym sa mohli chvastat v reklamnej kampani. Ale dost negativizmu. Som rad, ze je dnes vôbec mozne, aby takyto typ filmu vznikol a dokonca sa aj zaplatil. Pripadnu dvojku pravdepodobne vynecham, pokial v jej centre bude znova len akcia, ale dufam ze vznikne a kto ma rad filmy v ktorych neustale nieco vybuchuje a do toho hra sialeny gitarista, tak bude spokojny aj s tymto dielom. 6/10. ()

jhrasko

Ja by som kľudne prijal, keby to bolo viac upotené a špinavé, ale je pravda, že tým pádom by to stratilo punc osobitého (čistého) vizuálu, ktorý je učite jedným z trademarkov blázniveho Millerovho (anti)blockusteru. Zabával som sa. P.S. Charlize je kus, ale mohla by sa menej prežívať. Menej vie byť viac. ()

Genero

Hájvej číslo jedna a po ní jede king, Hárdy jede hovnocucem, je fuck hájvej king. Hájvej king. A že se mu to jezdí, když mu nikde do ksichtu nebliká červená a v trase široko daleko žádný dědek v klobouku nebo s rozvahou kráčející rómská matka se svými pětašedesáti potomky. Tak někde v páté minutě šlápne na plyn, dá tam za dva, rozhýbá všechna ta dieslová škrundátka, cinkátka, šoupátka, stříkátka, vrzátka a šťouchátka a zastaví až na úplném konci. Kdyby mu ta soutěska nebyla malá a drobná kolize s pískovcem nezmařila cestovní plán, jezdí tam snad dodnes. Protinožec pan Miler, který filmaří od malička, v téměř stodvaceti letech natočil svůj s naprostým přehledem nejlepší biják, majstrštyk, na který čekal už od dob císařpána. Kam se sere galantní prasátko Babe a ostatní klasiky z jeho dílny. A kam se serou všichni ti minulí i budoucí Šílení Maxové. Zběsilá jízda malebnou australskou pustinou, kterou zalidnil všemi těmi typickými, rázovitými, postapokalyptickými postavičkami, jako je zlý albín s měchem na zádech, jednoruká lesba nebo dementní kytarový virtuóz, mi nedala vydechnout až do titulků a ještě přibližně pět až deset minut po nich taky ne. ()

GeusX

Zběsilá cesta - podtitul přesně vystihuje co můžete čekat. Je to parádní cool techno adrenalinová postapokalyptická jízda, která z vás udělá fandy do monster trucků i kdybyste nechtěli. Výborná hudba dokonale podporuje meganadupanou nápaditou zábavnou akci. Pořádně velký obraz a kvalitně hlasitý ozvučení je velmi žádoucí (pro plný požitek i nezbytné)! (Není vůbec na škodu znát i filmy s Melem Gibsonem, na které jsou zde nenápadné odkazy.) 100% (kino 2D, DVD/BlueRay - viděl jsem celkem: 4x) ()

Filmoví velikáni v Cannes budí rozpaky

Filmoví velikáni v Cannes budí rozpaky

21.05.2024

Vyjma hokejových komentátorů jsou v těchto dnech nejzaměstnanějšími pracovníky v celé Evropě nejspíš ti šťastlivci, kteří v Cannes drží stopky a měří, jak dlouho po skončení filmu trvají které ovace… (více)

Další Šílený Max je v přípravách

Další Šílený Max je v přípravách

02.05.2024

Již za pár týdnů nás v kinech čeká návrat do dynamického světa stvořeného vizionářem Georgem Millerem (Šílený Max). Furiosa: Sága Šíleného Maxe dorazí na plátna 23.5., tedy celých devět let poté, co… (více)

Godzilla -1.0 dostane i černobílou verzi

Godzilla -1.0 dostane i černobílou verzi