Dívka, která kopla do vosího hnízda

• Švédsko Luftslottet som sprängdes (více)

Lisbeth Salanderová plánuje pomstu. Chce se pomstít lidem, kteří se ji pokusili zabít, a také vládním institucím, které jí téměř zničily život. Zásadní komplikací je ale kulka, která jí uvízla v hlavě. Lizbeth leží pod přísným dozorem na jednotce intenzivní péče s nepatrnou šancí na uzdravení. Pokud se jí to povede, bude souzena za tři vraždy a jeden pokus o vraždu. Už tak bezvýchodnou situaci ještě vyhrocuje jiný pacient, který leží ve stejné nemocnici - její vlastní otec Alexander Zalaščenko, který se chce své dcery jednou provždy zbavit. Lisbeth totiž znamená nebezpečí pro něj i pro “Sekci” – nelegální skupinu uvnitř tajné policie, která mimo jiné odpovídá za to, že tenhle bývalý agent sovětské výzvědné služby zůstane i nadále v utajení... Novinář Michael Blomkvist se rozhodne, že nenechá Lisbeth v rukou státní spravedlnosti a požádá svoji sestru advokátku, aby Lisbeth u soudu zastupovala. Pokud přežije, bude muset s její pomocí prokázat svou nevinu a přimět soud a veřejnost, aby uvěřili jejímu neuvěřitelnému příběhu, v němž figuruje řada významných lidí, kteří se dopouštěli nebo alespoň tolerovali bezprecedentní násilí vůči bezbranným spoluobčanům ve snaze udržet se u moci. V souvislosti se soudem proti Lisbeth chystá nakladatelství Millennium zvláštní číslo, které má odhalit totožnost těchto lidí a jejich napojení na “Sekci”. Ta má ale dost prostředků a metod na to, aby tenhle „požár“ uhasila, ještě než se doopravdy rozhoří. Stačí umlčet Lisbeth a pisálka Blomkvista. (oficiální text distributora)

Kuzlo

Pre mňa perfektné zakončenie celej trilógie. Oproti akčnejšej dvojke (ale aj najslabšej) sa skoro úplne vytratili akčné scény. Zmenilo sa to na "pokojný" súdny proces, pri ktorom som si ani neuvedomil ako rýchlo mi ubehol čas. ()

Skip

Naštěstí si tvůrci po příšerné dvojce dokázali tímto závěrem trilogie výrazně zlepšit reputaci. Larsson se v knize pořádně rozparádil a bůhví, co by ještě vymyslel, kdyby nezemřel. Takhle se to knižně i filmově vcelku obstojně uzavřelo, ale rozhodně není Milénium něco, na co bych po letech vzpomínal ()

Vědma

Nepřehledný mišmaš bez napětí. Knížku jsem nečetla, ale doufám, že tahle adaptace je nepovedená, protože jinak bych se do tak rozsáhlého díla nepouštěla. První díl byl proti druhým dvěma o několik tříd výš jak dějem, tak atmosférou. I soudnímu procesu, který pro to měl všechny předpoklady, se podařilo mě do filmu vtáhnout jen částečně. A co se týká Michaela Nyqvista - nečekala bych, že to řeknu, ale dejte mi Daniela Craiga, protože tohle bylo naprosto neslané - nemastné. Kromě Lisbeth tady byl jediný herec, který se mi líbil a to byl představitel doktora. ()

Dubro

Švédsku trojku musím odmeniť ruskou päťkou, pretože ako divákovi nepoškvrneného originálom (rozumej románovú predlohu) mi tých 429 minút trilógie nestačilo. Pri takomto predstavení by som zvládol aj viac. Ostáva len dúfať, že pokiaľ rozhodím sandále, ešte sa od tvorcov týchto diel dožijem obdobných divadiel. ()

Eldrick

Lepší než než sequel, ale kde je kurva nějaká dramaturgie? Dyť trojka, stejně jako dvojka jsou jen urážkou původního filmu. ()

Sheldra

Demence a předvídatelnost dosáhla takového stupně, že nemůžu dát ani ty tři. Je to ještě horší než dvojka a jediným záchranným kruhem je Noomi s Michaelem. Čtyřka už by nejspíš znamenala totální ztroskotání... ()

kinderman

Velmi dobrá detektivka se přehoupla v pokračováních do roviny (téměř politického) thrilleru a nádavkem tu máme soudní drama. Bohužel, úroveň druhého a třetího snímku shledávám spíše televizní a jsem opravdu rád, že jsem s projekcemi vyčkal, až si trilogii přečtu. (Trojka se měla jmenovat Spiknutí starců.) ()

Huntelaar

Napínavé to je, ale pořád se nemůžu zbavit pocitu, že první díl a příběh v něm se odehrávající je mnohem napínavější, charismatičtější, konspirativnější zkrátka zajímavější než jakékoli další osudy ustřední dvojice, která se v něm (vlastně náhodou) potkala. Příjde mi jako zbytečně vykonstruovaná vata. ()

fmash

Sestupná tendence započatá druhým dílem trilogie v tomto posledním bez skrupulí pokračuje. Zatímco první část působila velmi samostatným dojmem, dvojka na jedničce citelně parazitovala, třetí část pak je bez svého předchůdce takřka nemyslitelná. To sice není žádná velká vada, horší ale je, že po půlhodině jsem měl sto chutí jít se věnovat něčemu smysluplnějšímu, než dalším hodinám sledování dávno vytěžené historky, jakkoli uměle komplikované. Po jedničce jsem měl cukání začít si něco s předlohou (překonat předsudky), po dvojce mě to celkem přešlo a po trojce, tak to už mě ani nehne. Nebýt scén u soudu, nad dvojku bych nešel. Takhle 2¾. Docela by mě zajímalo, jestli to sklouzávání k parodii bylo záměrné, ale ne zas tolik, abych nad tím složitě bádal. ()

Lord.Jim

Poslední díl trilogie, opět akční a dobré, jako předchozí dva díly. Závěrečný zátah na hlavní padouchy je naprostá bomba. Trilogie Milénium je po dlouhé film, který mě opravdu zaujal. Souhlasím s Verbalem111 a ještě podotýkám: "De viktigaste hjältinna och hennes pojkvän är både bra att äta". ()

berusche

Nevím zda úmyslně či náhodou, možná matoucí švédské názvy, přeskočila jsem nejhůře hodnocenou dvojku a vrhla jsem se rovnou na trojku. A musím říct, že jsem udělala víc než dobře. Jednička byla taková normální kriminálka, ze které vypadla honba za několinásobnými vrahy, tohle dílko je ovšem plné komplotu z těch nejvyšších míst, to vždy budí respekt. A já se přiznávám, že ačkoli jsem četla jen tu jedničku a její přenesení na plátno se zdařilo, nebudu už asi číst ty ostatní, protože jsem maximálně spokojena. Vlastně mě trochu mrzí, že je konec. Takové dobré kriminálky se totiž Amíkům už nějaký ten pátek nedaří, proto je tohle osvěžení filmových vod. Nemluvě o realistických hereckých výkonech, gradaci, výběru prostředí a mohla bych pokračovat. ()

Cl3ricK

Tak máme tady poslední díl trilogie Milénium. Kniha byla parádní, ale filmu jsem moc nevěřil, protože přeci jen bylo tam moc moc dialogů. Ale jaké jsem zažil překvapení, ono ten děj šel pochopit, mělo to celé hlavu a patu. Docela velké starosti jsem měl ohledně počtu postav, páč v knize jich je docela dost. Tvůrci si zřejmě uvědomili, že některé nejsou tak důležité a raději je vypustili. Velké plus a celově velká spokojenost. Teď jen čekat, jak se celé trilogie zhostí amíci. ()

kagemush

Knížky jsem nečet, a tak nevím jestli autor napsal trilogii o nešťastném , nasraném děvčeti,nebo po úspěchu první knihy se rozhodl vydělat si nějakou tu švédskou kačku. Teď když mám celou filmovou trilogii za sebou,se mi jeví ta druhá část jen jako spojovačka mezi dílem prvním a třetím. Poměrně zbytečná záležitost,kterou mohlo nahradit několik tak oblíbených flešbeků.Podrůměr ovšem jen vrámci trilogie. Samostatně pořád nadprůměr. A stejně tak tenhle díl.Kdy na psychohnus jedničky ani náhodou,ale samostatně jakože společenské krimidrama, že by se i mistr Damiani snad spokojeně ošíval.( i když z mého pohledu sešlápnutého cynického čecháčka až trochu naivní apoteóza demokracie/po švédsku/-kéž by to tak opravdu fungovalo) ()

Jigy

Oproti Mužům horší čtyři, ale o malinký kousek to stačilo k tomu, abych převážil k tomuto hodnocení. Mám prostě rád politické thrillery se špionážní tematikou podpořené úžasnou hereckou etudou Rapace v doprovodu stejně dobrého Nyqvista. ()

M.i.k.e

jednička zůstala nepřekonána,nicméně třetí díl je více než důstojným zakončením téhle osobité série.Série o které sem zprvu nic nevěděl,posléze se jí vyhýbal,abych s ní nakonec strávil tři příjemné večery a i díky netypické švédštině si jí zamiloval.Trošku škoda,že první díl nasadil laťku tak moc vysoko,že zbylé dva díly nebudou řádně doceněny... ()

Hennes

Závěr trilogie mi přišel asi nejvíc natahovaný a "ukecaný". Z původní kriminálky v díle prvním a thrilleru v díle druhém, se zde dostáváme do vyloženého souboje novinářů s agenty tajné skupiny, založené vládou v sedmdesátých letech. Novináři nechybují a sbírají jeden důkaz za druhým. Lisbeth se pomalu zotavuje a postupně si uleví na neoblíbených příbuzných. Ohromný happy end na závěr. Není to vyloženě špatné, ale kdyby to nebylo součástí trilogie, asi bych na to koukal jinak. Nevím jak to chodí ve Švédsku, ale zda by Lisbeth dostala do vazební věznice své punkerské oblečení a mohla odkráčet k soudu s množstvím kovových doplňků, včetně obojku pro dogu ? ()

rakovnik

Kvalitní závěr celé minisérie, i když musím podoktnout, že někdy autor až moc tlačil na pilu a občas jsem kroutil hlavou nad vývojem děje a chováním postav. Ale ono to všechno prostě jako celek do sebe tak hezky zapadá, že některé prohřešky tvůrců filmu jsou zapomenuty. ()

Worthington, Hopkins a únos pivního magnáta

Worthington, Hopkins a únos pivního magnáta