Dívka, která kopla do vosího hnízda

• Švédsko Luftslottet som sprängdes (více)

Lisbeth Salanderová plánuje pomstu. Chce se pomstít lidem, kteří se ji pokusili zabít, a také vládním institucím, které jí téměř zničily život. Zásadní komplikací je ale kulka, která jí uvízla v hlavě. Lizbeth leží pod přísným dozorem na jednotce intenzivní péče s nepatrnou šancí na uzdravení. Pokud se jí to povede, bude souzena za tři vraždy a jeden pokus o vraždu. Už tak bezvýchodnou situaci ještě vyhrocuje jiný pacient, který leží ve stejné nemocnici - její vlastní otec Alexander Zalaščenko, který se chce své dcery jednou provždy zbavit. Lisbeth totiž znamená nebezpečí pro něj i pro “Sekci” – nelegální skupinu uvnitř tajné policie, která mimo jiné odpovídá za to, že tenhle bývalý agent sovětské výzvědné služby zůstane i nadále v utajení... Novinář Michael Blomkvist se rozhodne, že nenechá Lisbeth v rukou státní spravedlnosti a požádá svoji sestru advokátku, aby Lisbeth u soudu zastupovala. Pokud přežije, bude muset s její pomocí prokázat svou nevinu a přimět soud a veřejnost, aby uvěřili jejímu neuvěřitelnému příběhu, v němž figuruje řada významných lidí, kteří se dopouštěli nebo alespoň tolerovali bezprecedentní násilí vůči bezbranným spoluobčanům ve snaze udržet se u moci. V souvislosti se soudem proti Lisbeth chystá nakladatelství Millennium zvláštní číslo, které má odhalit totožnost těchto lidí a jejich napojení na “Sekci”. Ta má ale dost prostředků a metod na to, aby tenhle „požár“ uhasila, ještě než se doopravdy rozhoří. Stačí umlčet Lisbeth a pisálka Blomkvista. (oficiální text distributora)

ledzepfan

Komentář může obsahovat náznaky spoileru :) .........................Moc pěkné vyvrcholení...Má oblíbená Lisbeth je tentokrát téměř naprosto neakční a funguje zde jako klidné oko hurikánu okolo kterého to pořádně vře..Najednou poznává,kolik přátel je za ní ochotno s naprostou samozřejmostí nastavit krk aniž by od ní čekali nějáké srdceryvné díky(nečekají protože jí znají :) ) ..Příběh je pěkně vykonstruovaný a zručně vygradovaný a u soudního procesu člověk cítí opravdové a až zlomyslné zadostiučinění..a finální sourozenecký fight je jen jakousi třešinkou na dortu......................Tyhle tři filmy byly prostě moc příjemným překvapením. ()

hous.enka

Bohužel tenhle třetí díl byl nejslabší. Ohromné množství postav, podivné vztahy mezi nimi a v celém tom filmu jsem se trochu ztrácela. Zasedání soudu bylo udělané dobře, ale jinak to bylo takové uspěchané a pro mě hodně zmatené. Pro čtenáře literární předlohy to ale mohlo být lepší, nevím. Jednička byla zkrátka vrchol a dvojka a trojka už jsou jen jakoby epilogy. ()

baribal

nejlepší rozhodně první díl, v něm se z celé trilogie odehraje nejvíce.. druhý díl je z valné většiny seznámení s minulostí lisbeth, o které jsme se v prvním díle dozvěděli pouze to, že někoho polila benzínem a zapálila. třetí díl je z valné většiny drama.. někdo má rád soudní procesy a někomu zase připadají nudné, "nejslabší" díl byl z mého pohledu ten druhý, ale to je osud prostředních dílů trilogie, bez začátku, bez konce... i tak ale nejlepší trilogie z evropského kontinentu... závěrem: remake davida finchera podle mého překoná první díl švédské produkce ()

maddy

V prvom rade je potrebné upozorniť, že The Girl Who Kicked The Hornests Nest nefunguje v žiadnom prípade ako samostatný film. Bez znalosti minimálne druhého pokračovania (najlepšie je ale mať za sebou aj prvú časť) bude neznalý divák stratený v postavách, udalostiach, motiváciách. To však nie je žiadna výčitka voči samotnému filmu, pretože už pôvodne bolo plánové sfilmovať celú Milénium trilógiu. Príbeh plynule nadväzuje na koniec „dvojky“ a tak sa tu opäť stretávame s Lisbeth, ktorá ale tento krát takmer celý film strávi v nemocnici alebo v súdnej sieni. Keď som jej v The Girl Who Played With Fire vyčítal, že už nedokáže utiahnuť celý film, tak tu na jej hereckom výkone a charizme opäť stojí celá atmosféra. Chvalabohu! Pretože na dva a pol hodinový film sa tu toho zase toľko neudeje. Napriek tomu, že očakávaný súdny proces prekvitá zaujímavou atmosférou, je až nečakane predvídateľný a bez akéhokoľvek zvratu. Film tak skončí bez výraznejšej gradácie alebo prekvapenia a ostane len otázka, či tých takmer 8 hodín s trilógiou stálo za to. Alfredson si priniesol presne tie isté chyby ako minule, jeho jedinou výhodou je to, že tento krát dostal do rúk o niečo jednoduchšiu látku, takže sa v nej nestratil tak ako v polovici „Dievčaťa s ohňom“. Vyvrcholenie kultovej ságy si napriek tomu predstavujem inak. CELKOVO: priemerné 3*, predošlej časti som dal 2,5*, táto je o malý kúsok lepšia, takže za opäť skvelú Noomi Rapace a miestami slušnú atmosféru tú pol hviezdičku prihodím, aj keď celý dej záverečnej časti sa dá s prehľadom zhrnúť do 10 minútového epilógu. Trilógia: The Girl With Dragon Tattoo = 3,5*, The Girl Who Played With Fire 2,5*, The Girl Who Kicked The Hornests Nest 3* ()

zlabus

O kousek lepší než díl druhý, leč prvním díl je kvalitativně stále v nedohledu. Celé mi to připadalo takové šíleně průměrné a tuctové. Jediný, kdo to drží nad (pod)průměrem je Noomi Rapace. 60% ()

pools

Asi nejsem stavěný na tenhle žánr, ale příjde mi to prostě strašlivě utahané. Herecké výkony nejsou kdovíjaká sláva. Hlavně to strašně působí jako televizní inscenace a ne film... Zápletka je taková klasická krimi, hlavně že vše dobře skončí. Prostě mě tahle Milénium histerie minula... ()

MartinezZ

16.5.2010 ~ Lisbeth spotřebovala svých osm životů a prodělává nejednoduchou rekonvalescenci v nemocnici pod policejním dozorem. Tamtéž je ovšem léčen i Zala, hlavní nejen záporák minulého dílu, velmi úzce spjatý mj. právě s ilegálním dovozem lidí a všeho možného a hlavně s ilegální buňkou vlivných lidí, nemajících sebemenší zájem, aby cokoliv, byť jen slůvko o nich, vyplulo na povrch. V tomhle ohledu se jim nelíbí ani Zalovo vzetí do vazby, ani neodstranění Lisbeth, která toho v tuto chvíli ví více, než by bylo zdrávo (a přesto jsou to jen střípky) a halvně ani to, že do toho celého rýpají novináři z Millennia. Těm jde nyní o život a tato hrozba způsobuje v jejich řídkých řadách nemalé rozkoly. Mikael podává zprostředkovaně Lisbeth pomocnou ruku a takřka sám pokračuje v pátrání, přičemž Lisbeth se připravuje na soud. Do hry se dostává více lidí z tajného mocenského spolku, mající za úkol odstranit vše a všechny, a také, na nepřímý Mikaelův popud, tajné vládní vyšetřování onoho spolku mocných a nebezpečných. ~ Tenhle díl je tak ten poměrně nejdelší. Ne svoji délkou, ale příběhem. Dostáváme se do politických mocenských pletich a rozkrývání starého skoro-vládního spiknutí, které v konečném důsledku nepřináší nic dobrého nikomu ze zúčastněných. Tedy skoro. Poodkrývání roušky toho, co a jak se proč dělo a jakou roli v tom vlastně sehrála Lisbeth je sice po prvních dvou dílech zajímavé, ale už poměrně dlouhé. Většina se totiž odehrává v soudní síni a i když je to hra s nervy a časem, přeci jen je tohle prostředí, řekněme, tak trochu "neakční". ~ Dohromady takřka sedmihodinový švédský kriminálně-thrillerový epos s, postupem času, lehce klesající kvalitou a nábojem. Ovšem i tak je to něco, co doporučím ke shlédnutí. Ve švédštině s titulky. Možná titulky nedokáží perfektně popsat to, co se doopravdy line z úst postavám, českého dabingu se ale poměrně bojím, bude-li takový, anglického jakbysmet. ~ Co mě ovšem poměrně překvapuje je to, že se celá tato trilogie objeví v našich kinech, i když trochu na hlavu postaveně. První díl se má objevit hned prvního července a to zřejmě pod českým názvem 'Muži, kteří nenávidí ženy' (což původnímu švédskému názvu odpovídá více, než anglické 'Dívka s dračím tetováním'). Poté se bude čekat cca. 40 dní na druhý díl 'Dívka, která si hrála s ohněm' a poté celé 4 měsíce (!!!) na díl poslední, 'Dívka, která kopla do vosího hnízda'. Těch 40 dní, cca. měsíc, je řekněme ještě tak akorát, ale proboha, proč dávat poslední díl, který už je venku a byl natočen ve stejný rok jako díly předchozí, až za více jak 4 měsíce??? Co je tohle za distributorský tah? Je tedy milé, že se mezi lid a do kin zase dostává i něco, stvořené mimo Hollywood, a i když dokážu pochopit, že to nebude kasovní trhák, tak proč to hned zabíjet tak dlouhým čekáním?! A pak se zas bude remcat, že lidi nechodí do kina a pirátí, když si mohou zkouknout celou trilogii o víkendu a ne v rozmezí div ne půl roku. Aneb komu není rady... ()

Historik

Po skončení filmu jsem pocítil výraznou úlevu, že už to mám za sebou. Bylo to úmorně dlouhé a nevzrušivé. Film nemá čím zaujmout. První díl série, který si vystačí sám a nepotřebuje pokračování, je s velkým přehledem nejlepší. Pak je to sešup. Poslední díl je patrně nejslabší. Nějak se to těm seveřanům tentokrát nepovedlo. ()

GodComplex

Zklamani a televizni nekvalita nastolena ve druhem dile pokracuje i v zaveru trilogie. O to je to horsi, ze se v podstate opakuje to same - stejni bad guys, stejne tema, stejna nuda. Puvodni "The Girl With The Dragon Tattoo" nebyl zadny masterpiece, ale mel sve kvality a urcite se jedna o jediny kousek, ktery se z tehle totalne prehypeovane serie vyplati videt, se zbytkem nema smysl ztracet cas. 2/10 ()

blackrain

Zlatým hřebem večera, respektive celého filmu je soudní přelíčení. Na to jsem se hodně těšila, protože při takových procesech se hodně ukáže a dá se při nich výborně brnkat na divákovi nervy. Kdybych nečetla knihu a nebyla bych teoreticky na všechno připravená, tak bych měla nervíčky napnuté jako špagáty. Lisbeth měla velkou odvahu přijít oblečená jako punkáčka k soudu a ke všemu i tak nalíčená. Normální člověk by snažil působit tak nějak nevýrazně, ale to ona ne. Ona je prostě za každou cenu svá. No, na to jak se chová nebo obléká už jsme si vlastně mohli z předchozích dílů zvyknout, takže by to nemělo nikoho překvapit a proč mě to stále překvapuje. Na závěr můžu říct, že se nám to zašmodrchané a zasviněné klubko lží a spiknutí pěkně rozmotalo. ()

Mikita

Nadšení a unešení z napínavé atmosféry jako u prvního dílu se bohužel neopakovalo. Odchýlení od krimi dramatu je veliké a tak zbývá jen zajímavé odvyprávění příběhu jednoho děvčete s dračím tetováním. Od zajímavého vyšetřování plného hackerských kousků, pátraní a skládání různých střípků se zde film uchyluje k rekapitulaci minulých příběhů a jejich dovysvětlení během soudního přelíčení. Co se týče zpracování a charismatu postav, to se nikam nevytratilo, atmosféra je okouzlující a strčí do kapsy mnoho amerických trháků, příběh je ovšem tak slabý a překombinovaný, že mě až nudil. ()

..Lucas..

Třetí díl byl určitě lepší než ten druhý. Kvalitou se přiblížil tomu prvnímu, výborně zahrané a vyvrcholené. Noomi je skvělá a to nejlepší na celé trilogii. ()

italka63

Velmi dobré zakončení celé trilogie, trochu více konverzační, ale skvěle celý příběh uzavřelo. A Noomi Rapace....to je opravdu figura v pankáčském oděvu, tak trochu hermafroditní, ale vem to čert:-) Takže když to shrnu-zítra stáhnu seriál Millenium a budu se těšit:-) ()

PogoJoe

Nejslabší díl celé série, hlavně prvních 60 minut mě docela nudilo. Snad jediný důvod, proč jsem se druhý den dodíval, byl, že mě zajímalo, jak dopadnou hlavní postavy. Žádné překvapení, zvrat či originální nápad se bohužel nekonal, nejsilnějším momentem bylo určitě sourozenecké střetnutí mezi dívkou, která kopla do vosího hnízda a obrem blonďákem, který by se určitě neztratil jako padouch nějaké Bondovky. Opravdu charismatický zloduch :-). Moc dlouhý film, lepší by bylo udělat celou sérii jako seriál s šesti 50-ti minutovými epizodami. Jako přes 2 hodiny dlouhé spektákly to často nudilo... A ještě jedno pozitivum - neokoukané švédské prostředí působilo velice oživujícím dojmem. ()

Helo

Jednoduše řečeno - lepší než dvojka, horší než jednička. Složitě řečeno - stále postrádá výbornou atmosféru prvního dílu, leč dočkáme se zde lepšího a pochopitelnějšího děje než u dílu druhého. A nakonec - Noomi je sympaťačka, ať už je se nahá objímá s číňankou, nebo je oblečená ve svých klasických punkerských hadrech a cetkách :) ()

Thomassi

Závěrečný díl trilogie Milénium rozuzluje nevyřešené otázky dvou předchozích. A nutno dodat, že tento díl jede ve vysokém tempu. Vůbec mi nepřišlo, že je to poměrně dlouhý film, naopak, byl jsem do toho tak zažranej, až jsem ztratil pojem o čase a najednou byl konec. První půle mi přišla jako skvělá kriminálka s napětím tak hustým, že by se dalo krájet. Ta druhá zase jako skvělé soudní drama se šťastným koncem. Až teď, po dodívání celé trilogie mi došlo, že počáteční nezájem a opomenutí tohoto skvostného díla švédské kinematografie by bylo jednou z největších chyb v mém dosavadním filmovém světě. Proto jsem rád, že to dopadlo nadmíru parádně. Švédové, a vůbec Skandinávci, když se do něčeho dají, musí to stát zato. A zde to platí dvojnásob. Poslední díl za 95% a celá trilogie za 90%. ()

m@rz

Správňáci mají Apple a Mac OS X. Zloduši Acer, HP a Windows XP :) Ale jinak se člověk opravdu ztrácí v těch lidech a většinu si ani nezapamatuje. ()

salalala

Tak nakonec ty čtyři dám, ale je to s hodně odřenýma ušima. Je ale fakt, že oproti nevýrazné a mnohdy nudné dvojce přichází poměrně kvalitativní zlepšení. S jedničkou to srovnávat nebudu, protože ta je úplně jinde. Alfredsonovi evidentně sedla spíš tahle rovina soudního dramatu. Napětí tu vytvořil poměrně dobré, k čemuž výrazně pomáhá i fantastická Noomi Rapace. Její pohledy a promluvy u soudu patří k nejlepším pasážím filmu. Je pravda, že to mnohdy pokulhává zejména uprostřed filmu a já jako neznalec knihy jsem se ne úplně orientoval, přesto to nějakým způsobem zajímavé je. Jen je škoda, že Nyqvist je ve své roli takový nijaký a ne moc charismatický. Naštěstí pro něj je tu ale pár efektních a napínavých scén, které jsou dobře natočené a fungujou i bez jeho větší pomoci. Ale abych to zkrátil - k celé trilogii mám plno výhrad, ale překvapivě jde o zdařilou sérii, do jejíhož dalšího sledování se mi ale moc nechce. Jsem ale dost zvědavý, jak obstojí, až si přečtu knihu a v porovnání s americkým remakem v režii mistra Finchera. Ale to je otázka až několika dalších let. Zatím 70% ()

TominoLa

Ani 3. díl nedosáhl kvalit 1. Nic to nemění, že jsem si tuhle trilogii moc užil. Už teď mi Mikael a Lisbeth chybí. ()

Worthington, Hopkins a únos pivního magnáta

Worthington, Hopkins a únos pivního magnáta