Pomáhat a chránit

• Irsko The Guard (více)

Komediální thriller POMÁHAT A CHRÁNIT se odehrává na západním pobřeží Irska. Policista z malého městečka Gerry Boyle (Brendan Gleeson) má konfliktní povahu, zvrácený smysl pro humor, umírající matku, zálibu v prostitutkách a hlavně ho vůbec nezajímá mezinárodní obchod s kokainem, kvůli kterému mu jednoho dne na dveře klepe agent FBI Wendell Everett (Don Cheadle). Víc než aktivnímu řešení případu se Boyle věnuje posmívání a podrývání Everettovy autority, okolnosti mu ale nepřejí. Nejprve jeho nový horlivý parťák zmizí, pak ho začne vydírat jeho nejoblíbenější šlapka a nakonec se ho ¨C podobně jako všechny ostatní členy místní policie ¨C pokusí podplatit samotní pašeráci drog. To už je příliš i pro Boylea, který pochopí, že musí vzít věci konečně do vlastních rukou a jediným člověkem, kterému může věřit, je právě Everett. Vše se schyluje k výbušnému finále. (oficiální text distributora)

Kingjiri

To jsem se zase jednou s místnim hodnocenim seknul. Řikal jsem si, jaká to bude parádní zábava plná irskýho (resp. britskýho) humoru, ale fakt nevim, co na tom všichni viděj. Pár povedenejch politicky nekorektních a lehce rasistickejch vtípků ještě dobrou zábavu neudělá. Navíc se tu povedená scéna objeví jednou za čas, takže zbytek stopáže tvoří vata v podobě slabší krimi zápletky a celej příběh má hodně pomalý tempo. Jediný, co můžu pochválit, je herecký obsazení Gleeson-Cheadle, díky čemuž se to jednou vidět dá. Na komedii je Guard málo vtipnej, na thriller málo napínavej a v rámci krimi žánru je scénář dost nepřesvědčivej. Pro mě velký zklamání, dvě silnější hvězdy. ()

Sgt.Cliffer

Asi 15 minut jsem přemýšlel nad originálním komentářem... marně - vše už bylo řečeno. Tohle je protě geniální, černohumorní, suchý Irský film, který si nebojí utahovat si z ničeho a nikoho. Za mě 4 hvězdy. ()

Torpid

Pět hvězd hlavně za skvěle napsanou a zahranou hlavní postavu vesnického policajta. Nádherná kombinace Ira, novodobého Švejka a Ignácia J. Reillyho. A pro filozofující padouchy mám slabost. ()

Razzor_82

"To je kurva nádhernej den!" Gleeson jako vesnický polda řeší v poklidném maloměstě případ pašování drog. Je to staromládenec a jeho metody a přístup k práci mě bavili. Trojice záporáků pobaví nad svou tupostí. Obyčejný příběh bez větší zápletky. Celý film je postavený na suchém irském humoru, který buď dáte nebo ne. Vše jede v poklidném tempu a teprve finální přestřelka nabídne pořádnou akci. Nechybí vtipné narážky na černochy nebo ameriku. Já se bavil. 7/10 ()

montimuf

Proč je to vždycky na mě? - Protože jsi psychopat. - Sociopat, ne psychopat. To mi vysvětlili v blázinci. - V čem je rozdíl? - To nevím. Z ostrovů ke mně dolétla v krátkém čase již druhá fajnová věcička. Po překvapení s titulem Attack the Block, jsem po The Guard naopak šáhl s velkým očekáváním. Jinak to ani nešlo, po shlédnutí přehledu obsazení. A byl jsem navýsost odměněn. Trio Gleeson, Cheadle, Strong dává snímku pořádný koule. O zbytek se postará nespočet nezapomenutelných hlášek, neustálé narážky na "countryismus" a otírání se o pokrytectví v otázce rasismu. Pro mě je to zcela jasné - KRÁLOVSKÁ ZÁBAVA = KRÁLOVSKÉ HODNOCENÍ. PS: Pojďme, prosím, pořádně pofackovat toho ola, co tomu dával český název! ()

Claude Speed

Zdejšímu hodnocení se velice divím, protože mě toto dílo vůbec nebavilo. Asi mi nepřijde irský humor moc vtipný, zápletka taky nebyla nic moc, a slovo "fuck" tady zaznělo snad ve všech možných tvarech. Možná jsem divný, ale skoro nic se mi v tom filmu nelíbilo. Ale smiluju se alspoň nad Markem Strongem. 11%. ()

Franc1s

Doprdele, myslím že jste mě zabil? - Taky myslím. A už vídíš světlo? -Neposmívej se mi... Jako thriller bych to nebral, spíše lehkou detektivku s černým humorem. S parádním stále hláškujícím Gleesonem a koncem bez chyby... Prostě úlet, na který se zase jednou rád podívám. ()

Lumberjack

Škoda, Gleeson to táhne neuvěřitelným způsobem, ten jeho lišácký výraz, když politicky nekorektně utře svého černého kolegu je úžasná. Navíc scéna, kde si drbe genitálie je naprosto odrovnávající, bohužel to ale na víc než průměr nestačilo. Možná to chtělo jiného herce do role amerického agenta - Don Cheadle mi tam moc neseděl a taky ten konec mě také extra nenadchnul... ()

milhouse333

Všechny vtipné momenty jsou nacpány do traileru, film se vleče a když už příjde vtipná hláška, nezasmějete se, protože jí znáte přece už z toho traileru. Posledních dvacet minut je lepších, ale to už je zase jasné, že jsou to minuty poslední... Takže po "jednotce příliš rychlého nasazení", velké zklamání. ()

markotter

Tenhle film stojí a padá na výkonu Brendana Gleesona, který je ve své roli unaveného, zkorumpovatelného a zhuleného policisty naprosto geniální. Celý film je takovým slabším odvarem Jednotky příliš rychlého nasazení střídající slabší a silnější momenty, ale v celkovém kontextu vyznívající velmi zábavně. Navíc se mi líbil otevřený konec, kde si mohl sám divák zvolit, jak by chtěl, aby náš hrdina strávil zbytek svého života. ()

Tamten

Ačkoliv na začátku působí jako další bláznivá komedie z řad BLáznivých střel či Policejní akademie, velmi rychle se z toho stane umírněný film s inteligentním humorem nutící občas i k drobnému zamyšlení. ()

E lan

Výlet za kulturou a mentalitou Irů je sice zajímavý, ale co naplat film je to vcelku nudný a tak nějak o ničem. Možná jako nezávislý film uspěje, většinu lidí ale podle mne nepobaví. Mne nevyjímaje. ()

klasik79

Po prvních 15minutách jsem to vzdal... Ale nedalo mi to a další den jsem dal filmu ještě šanci a udělal jsem dobře ...nakonec jsem se docela bavil ()

ER

Příběh o tom,jak to vesnický policejní buran nakope chytrákům z FBI-řečeno velmi zjednodušeně. Ovšem faktem zůstává,že nejzajímavější na filmu je, jak pragmatický pohodář,policista Boyle,svým léta fungujícím konvenčním způsobem odhalí to, co nedokážou vzdělaní detektivové. Vlastně by to dokázali, jenže podplácení funguje a čím jsi chytřejší, tím lépe se dáš uplatit. To však na místního "šerifa" neplatí,ten je spokojený s párem hezkých děvčat z Dublinu a irskou whisky. A kdo mu naruší zavedený řád, toho pěkně nakope...miliarda sem,miliarda tam. ()