Johnny English se vrací

Johnny English, le retour

Johnny English sa vracia

Dobrodružný / Komedie / Akční

USA / Velká Británie / Francie, 2011, 101 min

"Znemožnil jste mě před ministrem zahraničí, ztratil jste jedinou stopu na Vortex a navíc jste chtěl zabít moji matku!" - "Dvakrát." Bean znovu jako Clouseau... Teda English. Dělá si to srandu z akčních filmů a samoosobě to akční je. Pobavila mně nebezpečná babička s vysavačem, English na invalidním vozíku nebo rvačka na lanovce. Je to lepší než jednička o tom žádná, ale pořád to není víc než průměrná komedie. "Vám svoje číslo nedám!" - 60%.(21.1.2018)

Pokračování Johnnyho Englishe by ve srovnání s nemastným neslaným prvním dílem mohlo být horší snad jen ve dvou případech: Kdyby hlavní roli nehrál Rowan Aktinson, nebo kdyby ji hrál, ale z nějakého záhadného důvodu by přestal být vtipný. K ničemu takovému naštěstí nedošlo a já můžu říct, že Johnny English se vrací se mi líbí více než jeho předchůdce. Ve filmu je mnohem více pamětihodných momentů, z nichž absolutně nejlepší je vychytralá hongkongská honička, přibylo originálních (židle, vrtulník) a nevídaně dotažených fórů (výcvik u tibetských mnichů a jeho postupné zúročování v praxi – obzvlášť v lanovce), není tu ani jedna fekální scéna, pro kterou bych scénáristy nenáviděl jako v případě předchozího filmu, a díky neustálým soubojům s maniakální uklízečkou se dozvíme, že opakovaný vtip může být stále vtipem, pokud se ví, jak ho opakovat. A největším kladem je fakt, že agent English tentokrát není tak nehorázně nemotorný idiot, ale spíše schopný a sympatický člověk, který má ovšem dost často smůlu.__P.S. Scéna v titulcích mě rozplakala. Samozřejmě smíchy.(4.2.2012)

Film jako celek drží spíš silou vůle, ale má geniální jednotlivý gagy. Jako příklad nechť nám poslouží třeba ta záchodová scéna, která v podstatě neustále graduje. Uměním dohrávat rozehrané gagy do nečekaných konců nedisponuje mnoho filmů. Hrozně se mě líbílo že i opakovaný fór je stále fórem viz Englishovi střety s "uklizečkou" . Rowan umí se svým ksichtem pracovat dokonale, v dřívejších dobách se mě zdálo , že to trošku přeháněl a gagům to trošku ubíralo, tady v tom filmu jsem tenhle pocit neměl. Osobně si myslím, že je to nejvyspělejší "Atkinson" co jsem viděl a bylo zde mnoho momentů u kterých jsem se ze srdce zasmál a to je v dnešní době opravdu vítaný úkon na mým obličeji. Ještě slovíčkem k Rosamund.......ňam.(24.10.2011)

• Matty

Hrozba globálního terorismu jde stranou, Johnny English se vrací. Význam výcviku, jimž agent v prologu prochází, zůstává utajen až do posledních minut. Englishovy vnější projevy vykazují stále stejnou míru malodušnosti. Nechápe a odmítá pochopit, co se kolem něj děje, z čeho jsou dokola těženy vtipy obdobného ražení. Rozeznatelné jsou stupněm předvídatelnosti (povětšinou velmi vysoký) a tím, nakolik jejich pointa souvisí s kopnutím do pánského rozkroku. Své lepší grimasy už dávno vyčerpal i Atkinson, ještě jednou vytěžující postavu pana Beana (skeč s poštovním pytlem), oproti němuž se English pohybuje v příliš seriózním kontextu, aby nás mohl bavit alespoň svou nadreálnou excentričností. (Proto také výrazně lépe funguje brutálně stylizovaný Austin Powers, který náznak vážnosti okamžitě sestřeluje Myersovým pitvořením.) Z naprosto jiného filmu sem stejně jako v jedničce zavítala chabá romantická podzápletka, jejíž předčasné utnutí jako by značilo Englishovu neschopnost (nemožnost?) dospět, stát se mužem. Pár záblesků ambicióznější legrace (střešní „honička“) není rozvinuto dostatečně, aby se druhý Johnny English dal označit za nápaditý komentář proměn, jež žánr špionážních filmů za poslední roky prodělal. English působí jako menší idiot zejména díky tomu, že dostal za parťáka většího idiota. Oba jsou obdobami filmových nadšenců, kteří vzhlížejí k neohroženým agentům typu Jamese Bonda. Nedochází jim přitom, co je z vyznění filmu zřejmé – bude-li svět spasen, pak ne hrdiny, ale náhodou. Dozvědět se něco takového ze žánrové podívané by bylo skoro důvodem ke znepokojení, nebýt ta podívaná příliš natvrdlá, abyste jakémukoli jejímu podtextovému sdělení přikládali větší pozornost. Čekání na další bondovku si lze zkrátit i zábavnější činností. Třeba poslechem královniných vánočních projevů. 50%(12.10.2011)

Skvěle natočená akční komedie, kterou nemá smysl jakkoli podrobněji pitvat. Jen byste si tím zkazili pocit z dobré zábavy, kterou nám Rowan přednesl svým nenapodobitelným způsobem. Ano, spousta fórů bylo předvídatelných, laciných nadbytečných nebo co já vím, co všechno se bude tomuto filmu vytýkat. Ale takový být měl a přesně takový skutečně je. Při scéně s křeslem na poradě jsem čůral smíchy, i když byla stokrát omletá trailerem. A souhlasím s tvrzením samotného Atkinsona, že postava Englishe je anglickému tajnému agentovi mnohem blíže, než James Bond. P.S: Počkejte si až do konce. P.P.S: Koncem nemyslím okamžik, kdy se po závěrečné scéně ztmaví plátno...(27.10.2011)

• - Celosvětová premiéra proběhla 4. září 2011 v Sydney. (BMW12)

• - Ve scéně, kdy Johnny English (Rowan Atkinson) navštíví svého parťáka Tuckera (Daniel Kaluuya), hraje Tucker (Daniel Kaluuya) automobilovou hru Need for Speed. (Beckett51)

• - Dívka u motorky, které English sebere její helmu, když jede na vozíčku, je Atkinsonova dcera Lily. (S.U.E.S.)