V roce 2089 archeologové Elizabeth Shawová a Charlie Holloway objeví nástěnnou malbu v jeskyni ve Skotsku, která se podobá několika dalším malbám jiných kultur. Elisabeth a Charlie považují postavy na nich ztvárněné za Stvořitele lidí z jiných planet. Stárnoucí boháč Peter Weyland financuje výpravu vesmírné lodi Prometheus na vzdálenou planetu LV-223, z níž Stvořitelé údajně pocházejí. Na palubě cestuje skupina vědců, Weyland, velitelka mise Wickersová a android David. Prometheus přistane na opuštěné hornaté planetě, kterou posádka začne zkoumat. Naleznou zde válcovité nádoby, kamennou sochu humanoidní hlavy a neznámé bezhlavé tělo, o němž se domnívají, že patřilo jednomu ze Stvořitelů. Vědci najdou i další těla, což je přivede k domněnce, že Stvořitelé patrně již vymřeli. Členové posádky Millburn a Fifield se rozhodnou vrátit zpátky na loď, ale cestou se ztratí. Spustí se draslíková bouře, expedice musí být přerušena a posádka se vrací na loď. David tajně vezme jednu z nalezených nádob, v nichž se nachází tajemná tekutina. V lodní laboratoři je objevena shoda mezi DNA Stvořitelů a lidskou DNA. David zkoumá válce s tekutinou a její vzorek nepozorovaně přimíchá Charliemu do pití. Krátce poté se spolu Charlie a Elizabeth vyspí. Mezitím hadovité zvíře zaútočí na ztracené vědce Millburna a Fifielda. Millburn zemře a Fifielda pohltí temná tekutina. Při dalším průzkumu planety David objeví další tělo Stvořitele, tentokrát ovšem přežívajícího ve stázi, a spolu s ním i vesmírnou mapu, na které je zvýrazněna Země. Mezitím se u Charlieho projeví příznaky neznámého onemocnění a znetvoří mu obličej. Wickersová odmítne ho dále držet na palubě a upálí ho plamenometem. Testy ukážou, že Shawová je těhotná, ovšem v jejím těle je ukrytý mimozemský zárodek. Pomocí chirurgického robota se podaří zárodek z jejího břicha vyoperovat. Shawová poté zjistí, že Weyland se chce setkat s posledním žijícím Stvořitelem, aby ho zachránil před blížící se smrtí stářím... (TV Prima)

majkl44

Nic jsem od toho nečekal, ale ten film byl horší než jsem se domníval z upoutávek. Jak tento příběh mohl někdo chtít natočit, to mi hlava nebere. Řekl bych, že na scénáři mělo být více zapracováno. Je mi to celkem líto kvůli dobrým tvůrcům před kamerou i za ní. Chápu, že je nutné pokračování z toho důvodu, že v něm možná zodpoví několik otázek, ale jinak bych tento projekt nechal radši ladem, jak se to stává i u lepších filmů, které by si podle mě zasloužili pokračování spíš.. Snad z 2 nebude jen prequel.. ()

romajz15

Celkem důstojný prequel Vetřelců. Z hlediska dějové linie je to blbost, protože ve dříve se odehrávajícím Vetřelec vs. Predátor už mají vetřelci normální vzhled a zde jsou najednou evolučně zaostalejší. Jsem celkem zvědavý na pokračování. ()

Jolinar

Hodně zvláštní film, takový překombinovaný mišmaš. Sice to šlape pěkně, několik scén jako ta s císařských řezem je výborných, ale celkově jsem se s postavami nějak nestačila spříznit. ()

pravdovravny

Aktuálne hodnotenie na IMDB je 7.1, takže s toho vyplýva,že niektoré slovenské a české ,, DETI" zasa podhodnocujú a robia zo seba pózerov. Prometheus je veľmi slušný úvodný film k Alien univerzu. Bude položená veľká kopa otázok, ktoré Vám nedajú spávať!.:) Nieje to také hororové a temné ako Ridleyho prvý votrelec, ale je to natočené pre dnešné publikum. Michael Fassbender je neskutočný, predčil aj Bishopa!:) ()

Castrator

Antiprométheovské nálady jsem nechápal při prvním zhlédnutí filmu, ani při druhém pár dnů po prvním, ani po cca 4 letech při zhlédnutí třetím. 66 % na ČSFD a 7,1 na imdb mi přijde strašně málo na takhle perfektně natočený film, který má něco z Blade Runnera i Vetřelce. Ano, Scott nechává diváka na holičkách a divák moc neví, co si myslet, ale o to je film a diskuze a články o něm zajímavější a nabízí každému najít si to své. Scott naťukává jak to bylo nejen s vetřelčím ksindlem, ale i lidstvem na planetě Zemi (viz začátek filmu) a v mnoha Davidových (android-Fassbender, divák se dozví během pár minut filmu, nejde o spoiler) dialozích i monolozích naťukává smysl bytí, lidstva, uměleé inteligence a života a vesmíru vůbec. Skoro hodinu a půl si drží atmosféru z prvního Vetřelce a je to fakt paráda, konec s Vetřelcem nemá nic společného a, dle komentářů, je právě závěr filmu důvodem pro nižší hodnocení, ale podle mě je i konec zdařilý a smysl dává. Suma sumárum jako fanda sci-fi, vesmíru, Scotta a vetřelčích filmů jsem byl pokaždé spokojen a i po letech mě Prometheus hodně bavil. Není to úplně dokonalé dílo, legendárním se nestane, ale pořád podle mě jde o skvělý film a zaslouží to nejvyšší hodnocení. Vetřelec, 1979, 90 %, 28. nejlepší film: Ani zde se nic nevysvětluje (co je vetřelec zač, odkud se vzal, kde se vzaly kokony atd.), všichni si vystačí s primitivní zápletkou, zrůda ohrožuje a postupně žere lidi na vesmírné lodi a my máme strach. Vše je brilantně natočené. Vetřelci, 1986, 90 %, 29. nejlepší film: Ani zde se nic nevysvětluje (co jsou vetřelci zač, odkud se potvory vzaly, atd.), všichni si vystačí s primitivní zápletkou, zrůdy ohrožují a postupně žerou lidi a my máme strach. Vše je brilantně natočené. Prometheus, 2012, 66 %: Zde se podle mnohých nic nevysvětluje (minimálně vznik vetřelece zde vysvětlen je) a je to chyba filmu, já se ptám proč zrovna tady? Protože se Scott rozhodl natočit "pokračování" či prequel, který ale Vetřelce v názvu vůbec nemá a diváci se mylně domnívali, že jim Scott polopaticky naservíruje co jsou vetřelci zač? Prometheus je stejně jako první dva vetřelčí filmy brilantně natočen, strach tam je (něco tam venku číhá a bude zabíjet), tak proč 24 % v hodnocení dole? Hodnocení Promethea je pro mě jednou ze záhad ČSFD. Se podívejte, které sci-fi filmy mají těsně vyšší hodnocení: Vetřelec: Vzkříšení (1997), 67 %, Chata v horách (2012), 67 %, Fakulta (1998), 67 %, Critters (1986), 67 %, Pozdrav od juggerů (1989), 67 %. Prometheus 66 %? To jako fakt?;-) ()

lykan9

Osobně se považuji za velikého fandu Vetřelčí ságy a když měl přijít do kin Prometheus v režii Ridleyho Scotta, tak jsem byl natěšen jako nikdy před tím. Možná právě proto, že jsem k filmu přistupoval tímto způsobem, tak jsem byl až tak zklamán. Vizuálně je film sice velmi poveden a některé postavy jsou zajímavé, hlavně výkony v podání M. Fassbendera, Ch. Theron a I. Elby. Bohužel zápory převažují. Jsem velmi zklamán z výkonu Noomi Rapace a co je ještě horší, tak film samotný je místy velice nudný. Další věc, která mě vadí je, že stvořitelé jsou v porovnání s prvním filmem Vetřelec o poznání menší, až je to do očí bijící. Úplně sice Promethea nezatracuji, ale zklamán rozhodně jsem. ()

pursulus

Mé hodnocení celé "vetřelčí" řady a můj názor na ni jsou ZDE. (Vysvětlení, proč hodnotím více snímků jako celek, lze nalézti na mém profilu v úvodní části "O hodnocení".) ()

Pump

Zvedám ze 4*na 5* ! Pominu li stupidní reakce některých postav.... Nejzajímavější teze na vznik života na zemi od Darwina. ()

klima777

Veškeré trailery a další upoutávky jsem viděla. Tudíž jsem až příliš dobře věděla, co dostanu. Bylo to mohutné, bombastické a opulentní. Bylo to zatraceně velkohubé. Bylo to krásné. A byl to Ridley "jak vyšitý" (respektive jedna z jeho mnoha tváří). Jen se mě parádní spektákl tentokrát nedotknul tak osobně jako ostatní díly vetřelčí série (mesaliancím s Predátorem se ovšem vyhýbám obloukem)... ano, jde o prequel... ne, že ne. Tohle není Blade Runner. Tohle je letní blockbuster. Může-li se někdo rozplývat u Gladiátora, potažmo Avatara (jejichž kouzlo na mě jaksi nefunguje); mé srdce se fanouškovsky tetelí při sledování do detailu vypiplaného a řemeslně ohromujícího Promethea. A možná zvládnu i pokračování (btw: ano jde o jinou planetu, či měsíc: http://www.bbc.co.uk/news/entertainment-arts-18298709). 3,5 utěšené a celkem radostné hvězdy. Třeba proto, že mám v oblibě mýty o tricksterech a každý Sumer by vám řekl, že všichni v sobě neseme kapku podvraťácké, zamořené krve Kinguovy. Lift off! ()

Killda

Půlka filmu se zdála jako vyloženě Ridleyovské sci-fi. Pak se ale vše rozběhlo a film ztratil všechny kvality... Je to škoda, ale není to ani ostuda! Těch pár scén mě bude nějakou tu noc strašit, bohužel je film plný nelogičností... stačilo se jen držet receptu prvního Aliena, Ridley však chtěl epický nářez s mnohem rozsáhlejším mimozemským světem. Což je škoda, protože ani jedna potvora nemá potenciál stát se ikonou jako Vetřelec... I tak film doporučuji, nejlepší sci-fi posledních let. ()

KASUGI

Zklamání. Úvodní scéna slibovala něco velkolepého, ale hlavně tak odlišného oproti ostatním alien filmům, bohužel ten zbytek (tj. celý film) už je v podstatě jednou viděné. Výstižněji řečeno vezměte Vetřelce jedničku, vyřízněte první čtvrtku filmu (než Nostromo opustí planetu), roztáhněte to na celovečerák a máte Promethea. K tomu připočtu nepochopitelné divadýlko kolem ratingu (jestli tohle bylo Rko, tak Cameronovi Vetřelci jsou ultrabrutální krvák) a častokrát promarněné 3Déčko: průlet Prométhea nad skalistou krajinou, kdy loď letí daleko od kamery a při zemi je na facku a poslední záběr filmu si o jiný úhel kamery vyloženě říkal...68% ()

Handy8

Člověk aby na Scottovy filmy přestal chodit do kina, protože smysl vždycky začínají dostávat až v director's cutu. Ale Prometheovi nejspíš ani ten nepomůže (inteligenci postavám nejspíš nepřidá). Děd za kamerou to má pořád pevně v ruce a jednotlivé scény (operace, odkrouhnutí bio a geologa nebo unik před bouří) jsou působivé, ale scénaristicky je to takový bordel, že jsem zvědav, do jaké míry to ten dc zvládne všechno napravit. Linie s Waylandem totálně zbytečná (objevil se, pronesl pár zbytečných vět a chcípl). Nemluvě o tom, že oné hutné vetřelčí atmosféry se člověk taky nedočká. Když vzpomínám, jak si všichni jeho skalní příznivci (včetně mě) uchcávali ze zprávy, že Scott natočí dvojdílný prequel, je mi do breku. ()

Deniel

Proc mi to delas Ridley? Proc si sam sobe posiras hlavu? Ja opravdu nevim co si o tom mam myslet. Myslim si, ze ani Ridlymu se nechtelo moc myslet, tak se vykradl, vysral na papir a byl stvoreny prometheus. Film funguje krasne asi 1. polovinu fakt skvele, za to ty 3*... ale v okamziku kdy uz tam nabehl "zombik" jsem se nestacil divit a misty se dokonce i smal... Emotivni sceny typu LUKE I AM YOUR FATHER sis mohl nechat uvnitr sveho tlusteho streva, kdyby aspon teda byla emotivni :D:D:D:D Opravdu si myslim, ze lidi co se podileli na scenari byli totalne HIGH AS FUCK, protoze to je fakt rozbredla sracka. Opravdu me serou scenky typu: rozrezu si bricho, vytahnu z neho jakousi potvoru, prispendlim bricho a dam si prespolni beh.... Stvoreni Aliena ok.. ale ta koncova scena? div jsem se nepozvracel proboha, no nic no, tento film me utvrdil v tom, ze uz to je jen o penezich a co se bude libit lidem, kteri si proste sem tam chcou zajit na nejaky ten filmek... "Priste me aspon pozvi na veceri nez se mnou budes chtit vyjebat Ridley" (Eric Cartman) ()

Roseinka

Docela zajímavý film. Pokud bude pokračování, změním hodnocení na 4 hvězdičky. Mám příliš nezodpovězených otázek, na které bych ráda znala odpověď nebo alespoň bych byla ráda, aby se potvrdila moje teorie. Každopádně Ridley Scot se nezapře, natáčí fakt dobrý filmy, do kterých vybírá skvělé obsazení, což v tomto případě platí dvojnásob. ()

zigíš

..vlastne sa mi z tej záplavy otázok, čo film ponúka podarilo zodpovedať len jednu: ´prečo sú scénáristi v hollywoodu tak mizerne platený´ ()

Taio

Konečne aspoň ako tak kukateľné 3D, kde bol aj obraz v 3D a nielen titulky. Ak mam začať výkonmi tak Fassy to sami zda niekedy preháňal statočne. Theronovej vážna rola celkom sekne ako aj to obtiahnuté oblečenie. Rapace, Elba aj mladý Pearce- može byť. Chýbalo mi to votrelecké napätie, lebo tuto to sami zda uhrali na "zlakni sa". Popcorn mi asi 100x vyskočil spolu so srdcom. Ale držalo ma to furt v dianí čiže priemerové 3* dávam. Inak pre mňa doslova fail bola scéna s ultrarychlou operáciou... OST♫ 4/5 Príbeh 3/5 Výkony 3/5 Napätie 3/5 Humor 2/5 ... 60% ()

Myrreczech

Co se vizuálu týče, asi můj největší zážitek (ano, ani Avatar mi víc nedal). Samotný příběh je možná trochu děravý a předvídatelný, ale stejně mi to na zábavě neubralo. Soundtrack je úžasný a herci dobře vybraní (hlavně Noomi jako nová Rypleyová). Co do obsahu je první polovina perfektní, temná a nepředvídatelná. V druhé polovině se dočkáme spíše akční řežby, která už tolik nevysvětlí, ale pořád si můžeme vychutnávat famózní efekty a dovíme se více podrobností z vetřelčího universa. Škoda konce, který mi přijde až fatálně trapný (myslím tu část s Noomi). Jinak ale rozhodně dobře strávený čas u plátna. ()

R1CH1E

Na horor jsem se málo bál, na akční film je tam akce jak šafránu, ale sci-fi prvků je tam víc než dost. Skvělá kamera, vymakaný vizuál, skvělá řemeslná práce a solidní výkony herců zachránili film před pádem do šedi průměrných sci-fi filmů. A co se děje týče, scénář stál totálně za hovno. Přiletíme na planetu, něco tam objevíme, to nás povraždí a jeden to jako vždy přežije. Nůdá. Aspoň že s vysvětlením vzniku jednoho z nejděsivějších filmových monster jsem byl spokojen. ()

Kurikmoon

Nie zlá SCI_FI. Občas nelogické konanie postáv. Herci sú zaujímavý.... Ale aj ich ubije rozhodne nie nadpriemerný scenár a podľa mňa zle rozložená dynamika filmu. ()

Tvůrce Watchmenů údajně chystá Star Wars

Tvůrce Watchmenů údajně chystá Star Wars

17.03.2022

Fede Alvarez natočí nového Vetřelce

Fede Alvarez natočí nového Vetřelce

05.03.2022

Skončí Del Torův vysněný projekt u Netflixu?

Skončí Del Torův vysněný projekt u Netflixu?

02.12.2021

Pro fanoušky filmaře Guillerma Del Tora (Tvář vody, Hellboy) není žádným tajemstvím, že jeho snem je natočit jednoho dne adaptaci knihy spisovatele H. P. Lovecrafta V horách šílenství. Jednou už k… (více)

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů