V roce 2089 archeologové Elizabeth Shawová a Charlie Holloway objeví nástěnnou malbu v jeskyni ve Skotsku, která se podobá několika dalším malbám jiných kultur. Elisabeth a Charlie považují postavy na nich ztvárněné za Stvořitele lidí z jiných planet. Stárnoucí boháč Peter Weyland financuje výpravu vesmírné lodi Prometheus na vzdálenou planetu LV-223, z níž Stvořitelé údajně pocházejí. Na palubě cestuje skupina vědců, Weyland, velitelka mise Wickersová a android David. Prometheus přistane na opuštěné hornaté planetě, kterou posádka začne zkoumat. Naleznou zde válcovité nádoby, kamennou sochu humanoidní hlavy a neznámé bezhlavé tělo, o němž se domnívají, že patřilo jednomu ze Stvořitelů. Vědci najdou i další těla, což je přivede k domněnce, že Stvořitelé patrně již vymřeli. Členové posádky Millburn a Fifield se rozhodnou vrátit zpátky na loď, ale cestou se ztratí. Spustí se draslíková bouře, expedice musí být přerušena a posádka se vrací na loď. David tajně vezme jednu z nalezených nádob, v nichž se nachází tajemná tekutina. V lodní laboratoři je objevena shoda mezi DNA Stvořitelů a lidskou DNA. David zkoumá válce s tekutinou a její vzorek nepozorovaně přimíchá Charliemu do pití. Krátce poté se spolu Charlie a Elizabeth vyspí. Mezitím hadovité zvíře zaútočí na ztracené vědce Millburna a Fifielda. Millburn zemře a Fifielda pohltí temná tekutina. Při dalším průzkumu planety David objeví další tělo Stvořitele, tentokrát ovšem přežívajícího ve stázi, a spolu s ním i vesmírnou mapu, na které je zvýrazněna Země. Mezitím se u Charlieho projeví příznaky neznámého onemocnění a znetvoří mu obličej. Wickersová odmítne ho dále držet na palubě a upálí ho plamenometem. Testy ukážou, že Shawová je těhotná, ovšem v jejím těle je ukrytý mimozemský zárodek. Pomocí chirurgického robota se podaří zárodek z jejího břicha vyoperovat. Shawová poté zjistí, že Weyland se chce setkat s posledním žijícím Stvořitelem, aby ho zachránil před blížící se smrtí stářím... (TV Prima)

eugeene

Napíšu to, co už tu zaznělo aspoň milinokrát - fantastický film, se skvělou výpravou, efekty i hereckým obsazením. Škoda jen, že nápad a děj je víceméně jen přesná, nicméně lehce upravená verze scénáře od původního vetřelce téhož režíséra. Pár věci mí asi ušlo, protože jsem nepochopil začátek a konec (respektive jsem nepochopil PROČ.) 70% btw: Guye Pierce jsem tam zaboha nepoznal a to k nepoznání zrovna není. DOPLNĚNÍ: po druhém shlédnutí jsem se rozhodl jednu hvězdu ubrat, důvodem je fakt, že jsem přišel na to, že není moje blbost, když jsem po prvním shlédnutí nepochopil děj, ale že scénář má skutečně díry a děj filmu je naprosto nelogický. ()

Luk80

Natěšenost se zastavila, už to začína!! A hned v ůvodu přichází neskrotný úžas nad vizuální podobou. Je jasné, že v 3D projekci každý hltá co může. Ano je to fajn. Dějově ovšem Prometheus moc toho nepřináší a divák si tak odnáší pouze ten bomba dojem a kvanta otázek, jak je vůbec možné něco takového stvořit. Každý si ale odnese to své. Každopádně je to špica jak si s tím tvůrci pohráli. Fassbender v roli androida byl ve všech směrech skvělý a kdybych měl označit ten největší moment, tak rozhodně Tvor co se vkrádá do těla dobře vypadajcího mimozemšťana neboli tvůrce. ()

BoncheR

Fakt dobrý nápad - hľadanie po počiatkoch Ľudskej civilizácie, no absolútne nedotiahnutý do konca. Alebo to mal byť poriadny horor (to je tá horšia varianta), alebo to mal byť softly akčný, softly napínavý thriller. Nič z toho sa ale nestalo. Bolo to naozaj len pekne zabalená voda, nálepkou hollywoodu a pečiatkou Ridleyho Scotta. Ako režiséra ho naozaj uznávam, no v tomto prípade sa mu to nevydarilo. Efekty krásne, kulisy tiež, no dej to nemalo takmer žiadny. Trpel som od polovičky, a keby nebolo na plač všetko "zabíjanie" bolo by to na smiech. Slabota, vyhodených 6€ a stratené 2 hodiny. Soráč Ridely... toto nie. ((40%)) ()

anli

Ridley Scott se vrací s Vetřelcem,kterého vlastně stvořil a svým režijním mistrovstvím redefinoval v roce 1979 žánr.Tohle jistě stačilo k tomu,aby se všichni fanoušci a milovníci filmu nemohli dočkat dalšího Scottova Vetřelce.A všichni jsme byli jako na trní.A čekali.A vyplatilo se?Scott uchopil téma trochu jinak,než si mnozí mysleli.Vše tady směřuje k jednomu slovu-evoluce.To je jasný základ celého filmu.Nejdřív ze všeho je nutné říct,že ho uchopil skvěle a tak ,jak se na filmového mistra přelomu 20. a 21.století sluší.Osobně jsem se nejvíc bál jednoduchého děje a vyskakování a nahánění vetřleců,které by už nemohlo přinést nic nové.To se naštěstí nestalo.Ale přece jen to úplně geniální není.Takže popořádku.Film časově spadá před prvního"Vetřelce"z roku 1979 a tak jsme všichni čekali,jak se objasní vznik téhle rasy a spoustu nezodpovězených otázek okolo.To se vyplnilo jen zčásti.Scott sice perfektně doplňuje již vzniklý vesmír o další prvky a pomocí několika propojovacích můstků navazuje na vetřelčí svět a geniálně stvořenou mytologii,ale na spousta otázek neodpovídá a nechá diváka,aby přemýšlel sám.A také pokládá spoustu otázek nových a to zřejmě čekal jen málokdo.Vesmírná loď Prometheus se vydává na vzdálenou planetu prozkoumat původ lidské rasy a první třetina filmu je tak dokonalá,jak jen může být.Scott je tady ve svém živlu a ukazuje divákovi přesně to,co chce vidět a proč je takový mistr.Je tam spousta skvělých nápadů,momentů a je to správná sci-fi podívaná.Po příletu na neznámou planetu se nám v plné kráse opět představuje H.R.Giger a jeho rukopis je vskutku nádherný a dechberoucí.Takže druhá třetina filmu,kdy dochází k průzkumu planety je také brilantní a mistrovská,i když možná trochu víc komorní,než mnozí čekali.Já si myslím,že je ale přesně taková,jaká být měla.Vizuálně je to opravdu něco,co se ve filmu hned tak nevidí a divák se opravdu tetelí blahem.Poslední třetina filmu se žánrově změní na klasický akční horor,jehož prvky tu samozřejmě nemohou chybět,ale já jsem si je představoval trochu jinak.Film v téhle části balancuje na béčkové hranici,i když poměrně slušně.Pro mě je to ale nejslabší část filmu,kterou částečně zachraňuje až konec.Pár lekaček si tu divák užije,ale kdo čeká vyskakování vetřelců z děr,bude velmi zklamán.Kdo čeká vizuálně nabité sci-fi s dobrým příběhěm,bude nadšen.Osobně si myslím,že je dobré jít na film nezasažený reklamní masírkou.Je to pak mnohem čistší zážitek.Co se týče herců,byl jsem velmi spokojen i když tu spíše vytvářejí křoví.Michael Fassenbender je opravdu skvělý android,stejně tak i Noomi Rapace jako archeoložka hledající odpovědi.Charlize Theron je správná tvrďačka a role jí sedí.Občas jsou v ději mírné logické dropauty,ale to u tohohle typu filmu není nijak závažné,pokud to není příliš přehnané.A to tady není.Spíše se občas nějaké postavy chovají trochu nelogicky a chvílemi tak nějak,jako by nepobrali moc rozumu.A občas jako malé děti.A to je vlastně pro mě jediná slabina filmu.Protože i onu akční a vyvražďovací část jsem si celkem užil.Takže celkově je to opravdu vizuálně strhující podívaná se skvělou kamerou,zvukem a efekty.Hudba mohla být možná trochu dynamičtější,ale to je jen otázka vkusu.Najdeme tu spousta vetřelčích atributů a najdem odpovědi i na spousty otázek.Ale spousty nových vyvstává,protože si samozřejmě producenti nechali otevřená dvířka pro pokračování.To bychom samozřejmě moc vidět chtěli,aby se nám celá mytologie hezky uzavřela a opravdu jsme konečně poznali celý vesmír.A taky se moc těším na režisérský sestřih,který jistě "Prometheus"časem dostane.Kdo chtěl výborné sci-fi,po kterém rád přemýšlí,bude uchvácen a nadšen.Pro ostatní to bude skvělý vizuální zážitek,kterému možná něco k úplné dokonalosti chybí(že by možná nějaký ten vetřelčí kabrňák?).Osobně jsem byl velmi spokojen a místy uchvácen a nadšen,zejména díky nápadům a vizualizaci.Takže dávám 80% a Ridley děkujeme. () (méně) (více)

_DAVE_

Do jisté míry určitě zklamání. Prometheus víceméně o tom, že Scott chtěl natočit jakýsi vlastní remake Vetřelců 2, no a asi se bál zeptat Camerona jestli to může udělat. :) S Vetřelci má tohle hodně společného, ale co se týče kvality, tak schází. Najdeme zde: ženskou v hlavní roli, průzkum objektu na cizí planetě, líheň s vejci, únik a závěrečný fight v záchraném modulu, máme tady něco jako Bishopa, záběry z kamer na hlavách - prostě obšlehnuté masivně. Úplný závěr filmu je vyložený odkaz... Chybí ale ta atmosféra, spád, třeba rozjezd je hrozně utahaný. No alespoń ve 3D dobře vypadá.. ()

venison

Když na to nekoukáte jako na na dalšího "Vetřelce", tak je to skvělá sci-finka srovnatelná s temnějším "Avatarem".. Počáteční scéna s vodopády naprosto famózní.. Atmosféru ponurou, temnou, mystickou, démonickou a industriální si film zachoval.. Film provází spousta otazníků, tak si myslím, že se velmi brzo dočkáme nějakého toho pokračování.. Trošku se opakuje utržení hlavy robotovi.. Stejná je i charakteristika hlavní postavy - ženy, která dokáže překonat všechny muže ve vesmíru.. Bez dechu jsem sledovala scénu s projekcí vesmíru v "rohlíku" a nezapomenutelná bude pro mě sekvence s "operací".. Jinak zhruba od půlky se děj dá celkem jasně odhadnout :-( Noomi Rapace dokázala krásně ztvárnit svou hlavní postavu - ukázala ocelovou ženu, která má zároveň jemnou dušičku, smysl pro čest, odvetu a lásku nejen ke své práci.. Logan Marshall-Green mňamka chlapa sfoukl s lehkostí.. Michael Fassbender fašista-robot každým coulem.. Charlize Theron nám už holka bohužel trošku stárne, ale lady s chladným srdcem a postojem nadženy jsem jí na stoprocent zbaštila.. Fakt jako přemýšlím, co tomu vytknout a napadá mě jen, že oproti vetřelcologii měli loď až moc naleštěnou, vypíglovanou a na to, že se má děj odehrávat před vetřelčí jedničkou přemodernizovanou :-) Ještě si to šlehnu minimálně 3x a pak budu spokojená :-D ()

elanius

(82/2012, Cinema) / Prvé čo ma napadlo chvíľu po dopozeraní, bolo to, že niekomu by trebalo za druhú polovicu filmu zlámať ruky. Vyberám zo zaujímavostí: "Damon Lindelof neskôr prepísal scenár a urobil z neho prístupnejší film". Ďakujeme pekne pán Lindelof. Už len to, že tento chlapík napísal scenár ku Cowboys & Aliens ho malo automaticky diskvalifikovať pre film Prometheus!! Opäť k filmu. Prvá tretina u mňa jednoznačne na 5*. Pomalé, mrazivé, napínavé, presne také, aké fungovalo v Alienovi. Nič viac tomuto filmu netrebalo. Druhá tretina ešte ako tak OK. Ale to čo nastáva potom je rozhodne sklamanie. Po prvé, mal som pocit, že vo filme chýba asi ďaľšia hodina, tak narýchlo sa prestrihlo k akčnej tupej poslednej tretine. Po druhé, ono to trošku stratí zmysel, keď sa vznešené, veľké kecy vedú v každom druhom dialógu. Aspoň záver trošku potešil, odkázal na kvalitnejšiu minulosť. Keby pod tým, nebol podpísaný Ridley, tak to zhodnotím na slušné 4*. Tentokrát ale neodpúštam a s kľudným svedomím dávam za 3*. (6/10) Update: Po druhom pozretí musím pripustiť, že sa jedná o kvalitný film, ano treba mu čo to odpustiť. (8/10) ()

noriaki

Způsob jakým se chováme k primitivním civilizacím, nebo k našim výtvorům, má odraz v tom, jak se může pokročilá civilizace a nebo náš stvořitel chovat k nám. Jestli vás napadla Válka světů, máte jen napůl pravdu. Prometheus je myšlenkově mnohem hlubší a filosoficky složitější než román H. G. Wellse a paradoxně si část myšlenek bere i z Blade Runnera, nebo rovnou z Bible. Vyprávění nenabízí přímé odpovědi, ale používá alegorie, případně argumentuje perspektivou. Protože je zkratkovité a trochu zmatené, tak se jeho myšlenky sledují velice těžko. Film přímo vyžaduje spolupráci diváka a ten si musí mnoho věcí dovodit sám, nebo přijmout, že jsou odpovědi banální. Toho je však jen málokdo schopný. Zvlášť ne ti, kteří čekali přímočarý akční horor. Jasný plný počet a TOP 10 za rok 2012. ()

LadyDevil

Nádherná vizuální kompozice s řadou úchvatných scén, výbornými hereckými výkony a zajímavou tématikou. Film se mi na nějakou dobu usadil v hlavě, což vždycky značí dobrou věc.. to divák odpustí i pár přehnaných záběrů... Líbila se mi hlavně propracovanost kamery, což od Ridleyho asi všichni očekáváme, ale stejně dovede překvapit a znovu vyrazit dech :-) ()

Cushing

Problém je, že Prometheus byl materiál na seriál, nikoli na celovečerní film. V tom se shodnu s vícero lidmi. Můj osobní dojem jde ještě dál -- bylo to, jako bych se byl díval na kulhavou adaptaci velmi slušného sci-fi románu. Ale ten, bohužel, patrně neexistuje. Tady se nemyslelo filmem, tady byl vymyšlen syžet a pak se naplňovala představa, jistě s mnoha změnami bhem procesu. Přesto snímek stojí za viddění, na rozdíl od některých předchozích pokračování. Alien byl především horor, takový, jaký uměla udělat jenom 70. léta (bylo to poprvé). Sci-fi byl pouze staniol. Prometheus by mohla být čistá sci-fi Vetřelcem pouze inspirovaná, ale bohužel padá do tenat vyvražďovacího subžánru -- námět o původu lidstva a počátečním mýtickém konfliktu s bohem (bohy) si s tím nemůže rozumět, tady bych vzal k ruce spíš řecké mýty. Na druhou stranu je pozoruhodné, že tohle je podřadný typus sequelu (potažmo prequelu, tvářící se ovšem na první pohled samostatně), a zároveň je to variace na původní film -- jakési jeho zdánlivě ztracené, až nyní nalezené dvojče. Práce s dvojakostí tu stojí za pozornost, lovit dichotomie symbolů a motivů a různá zdvojení týchž situací by mohlo sloužit jako zábava pro toho, kdo se nechal zklamat celkem, ale už ze straomileckých důvodů se uvolil potěšit alespoň jednotlivostmi. Ruku na srdce -- může něco překonat Vetřelce? A čekáme, že by byl překonán? Ridley si aspoň vylepšil penzi. Upřímně mu to přejme. ()

T-pack

Po tolika 3D titulech už na tři dimenze v kině nejsem zvědavý a tak jsem Promethea ani nepotřeboval vidět v IMAXu. Nepotřeboval, nicméně to kino můj zážitek docela umocnilo. Průlet nad vodní hladinou či otáčející se obzor planety, na to je na tak obrovském plátně radost pohledět. A hlavně na začátku bylo na co koukat. Sci-fárna jak hovado, krásný záběry, dechberoucí triky, napětí jak mezi členy posádky, tak mezi diváky, když čekají, co dál přijde. Pak vejde parta vědců do skály a začne se ukazovat, co film zdědil po taťkovi Vetřelci. A že si jeho fanoušci užijí: usmíval jsem se jak idiot, když David vyvolal hologram žokejů; celou dobu jsem čekal, že z těch kanop vyskočí facehuggeři; hned jsem poznal pilotní kabinu vesmírné lodi. Potom vědce vyžene bouřka a smrt visí ve vzduchu - odteď to začíná bejt survival akce, kde se konečně naplno ukáže, kdo je co zač. Jak to píšu, mně samotnému to přijde trochu ohrané, ale během filmu mne to přesto tlačilo do sedačky. Tak dám stejně pět i přes řadu nelogičností (že se ale naběhá s těmi stehy... no co, aspoň přitom úpí bolestí), hloupost postav (mohly holky rovnou utéct do strany... ale kdo se chce ohlížet, když se na něj řítí milióntunová kobliha... krom toho ta mrcha nějak umřít musela) a fakt, že starocha Weylanda hraje mlaďoch Guy Pearce. Herecké výkony skvělé, podívaná nádherná, atmosféra, co sice asi třikrát změní tón, no vibruje furt krásně. Hele, já jsem byl spokojen. ()

Slintiik

Ridley Scotte, jaký prase ti k tomu psalo scénář? Tahle jediná myšlenka mi vyvstala na mysli po závěrečných titulkách. Ano, Prometheus je sice dobrý film, alespoň po technické stránce. Jeho vizuální zpracování je na dnešní poměry téměř dokonalé. Jenže dá se pouze na tomto základě "uvařit" dobrý film? Nedá. Film, od kterého jsem čekal především návrat vetřelce se vším, co k němu patří, mě nevýslovně zklamal. Spousta nelogičností bez jakékoliv snahy alespoň minimálně vysvětlit nebo si obhájit to, co vám Ridley Scott na plátně servíruje, je v případě takhle očekávaného filmu tristní a neodpustitelné. Jediné co vám zbývá je sedět a nevěřícně kroutit hlavou. První dvě třetiny jsem se ještě držel a se zatnutými zuby si říkal: Ok, tohle se ještě dá nějak omluvit. Ale pak přijde závěr, který naprosto zrujnuje vše a zkazí už tak pošramocený dojem z celého filmu. Nevzpomínám si, kdy naposledy jsem se musel sám sebe zeptat WTF? Co to mělo znamenat? Závěr tak typický pro klasické béčkové horory z 90. let jsem zde opravdu nečekal... Prometheus mohl dosáhnout filmového Olympu, opravdu mohl, jenže podobně jako bájný Ikaros přecenil své síly, a proto spadl z nebeských výšin do hlubin největších zklamání tohoto roku. ()

ywo666

Ach škoda tohoto filmu. Toľko kecov okolo aké to bude super. A keď to vyjde je to priemer. Zbytočne som sa tešil. Film nezachráni ani plejáda hviezd. Noomi je super, Charlize je super, Fassbender rovnako super. Čo z toho, keď film mnou prešiel akoby nič. Veľa vecí nedotiahnutých. Ako keby Ridleymu došli veľmi rýchlo peniaze a potom to musel osekať. Navyše to vyzerá, že okrem rozpočtu ho tlačil aj čas. Lebo niektoré scény sú odfušované dosť narýchlo. Zaujímalo by kde bol problém. Ridley starne? Priveľa zásahov producentov? Alebo len scénar sa nevydaril? Čakal som jeden top 5 filmov roku 2012. Niekde v diskusií som písal, že som si na 100% istý, že nepôjdem pod 4*. Wrong!!! 70% a za 3*. Keď som nedal 4* Men in Black III nedám ani tomuto. ()

ivan bohatyr

Jako fanda hororů dávám nakonec 4*, ale co si budem povídat na 4 to asi nemá. Především je třeba říct, že Ridley Scott to pořád má v sobě a tyto sci-fi horory z vesmíru mu jdou. Ale k filmu: bohužel se to ani jednou během těch 2 hodin nedostalo do fáze, že by divák nemohl odtrhout oči z plátna, čili slušné, napínavé, docela si to drželo tempo, ale nic extra. Některé věci moc nedávaly smysl a konec byl takovej no řekněme "dost zvláštní". Ale poděkujme tvůrcům, že vznikl kvalitní horor se solidním rozpočtem, protože těch je v dnešní době velice málo (bohužel prý dneska moc nevydělávají). ()

marvan

Mohla to být slušná vyvražďovačka (jako první Vetřelec), místo toho scénář zdlouhavě rozvíjí velkohubé teze, které se absolutně míjí účinkem, schéma přitom zústává stejné jako u jedničky. Pokud autoři chtěli napsat chytrý scénář, nabízelo se hned několik možností, jako třeba promyšlená hra s diváckým očekáváním, vytvořeným předchozími díly. Výsledný scénář ale jen otrocky opisuje schéma původního Vetřelce a věší na něj myšlenkový balast ala Däniken. ()

lennyd

Na několika místech na zemi se podaří najít stejné prehistorické symboly. Archeologům Elizabeth Shaw (Naomi Rapace) a Charliemu Hollowayovi (Logan Marshall-Green) se podaří tyto symboly rozluštit. Zjistí, že ukazují na jednu planetu daleko ve vesmíru. Za pomoci nesmírně bohatého filantropa se podaří sestrojit kosmickou loď Prometheus, která má výzkumný tým na tuto planetu dopravit. Zde možná objeví základní otázku o vzniku lidského života na Zemi. A nebo možná ne... Byl jsem zklamán? Ne úplně. Byl jsem potěšen? Částečně ano. Byl jsem uspokojen? Asi ano. Naštěstí celý hype okolo tohoto filmu šel trochu mimo mne, a tak se ke mne dostaly jen takovéty útržky že Ridley Scott se vrátil k sérii vetřelců, že to je lepší než všichni Vetřelci dohromady a tak podobně. Z dnešního pohledu mohu říct, že na původního Scottova Vetřelce ani na Cameronovo pokračování tento film nemá, ale zhruba na úrovni Vetřelce 3 to bude. Možná právě ten hype okolo způsobil, že film je mnohem hůře hodnocen, než by skutečně mohl. A nebo proto, že se filmařům podařilo udělat pár školáckých chyb - třeba se stačilo na začátku domluvit, jestli chceme natočit horor, sci-fi, nebo akčňárnu (to se mimochodem líbilo na původních Vetřelcích, že každý díl byl žánrově trochu jiný). Stejně tak herecké obsazení mne až tolik nevzalo Noomi Rapace (ta už je fakt všude), Charlize Theron (té jsem nějak nemohl zlou šéfku kosmické lodě uvěřit), takže aspoň Michael Fassbender byl ok (i když jsem si tak nějak zavzpomínal na Lance Henrikssona). Vizuální strana filmu naštěstí odpovídá roku 2012, to si Ridley Scott pohlídal. Stejně tak atmosféru se mu podařilo vybudovat (minimálně v první polovině) působivou. Přes to všechno se nemohu zbavit drobného pocitu zklamání - čekal jsem od Scotta o něco víc... ()

drederik

To byl panečku zážitek. Jako bych se znova vrátil do dětství, do onoho zvídavého období, kdy na všechno kolem reaguju otázkou "A proč?". Odpovědi nepřicházejí, otazníky přibývají a napětí se vytrácí. Ke konci už sem absolutně rezignoval na snahu najít rafinovaně skrytou logiku a vysvětlení, co a proč se to vlastně děje a jen jsem tupě zíral. Klika, že to aspoň hezky vypadá. Ale není to málo Antone Pavloviči? ()

Tvůrce Watchmenů údajně chystá Star Wars

Tvůrce Watchmenů údajně chystá Star Wars

17.03.2022

Fede Alvarez natočí nového Vetřelce

Fede Alvarez natočí nového Vetřelce

05.03.2022

Skončí Del Torův vysněný projekt u Netflixu?

Skončí Del Torův vysněný projekt u Netflixu?

02.12.2021

Pro fanoušky filmaře Guillerma Del Tora (Tvář vody, Hellboy) není žádným tajemstvím, že jeho snem je natočit jednoho dne adaptaci knihy spisovatele H. P. Lovecrafta V horách šílenství. Jednou už k… (více)

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů