V roce 2089 archeologové Elizabeth Shawová a Charlie Holloway objeví nástěnnou malbu v jeskyni ve Skotsku, která se podobá několika dalším malbám jiných kultur. Elisabeth a Charlie považují postavy na nich ztvárněné za Stvořitele lidí z jiných planet. Stárnoucí boháč Peter Weyland financuje výpravu vesmírné lodi Prometheus na vzdálenou planetu LV-223, z níž Stvořitelé údajně pocházejí. Na palubě cestuje skupina vědců, Weyland, velitelka mise Wickersová a android David. Prometheus přistane na opuštěné hornaté planetě, kterou posádka začne zkoumat. Naleznou zde válcovité nádoby, kamennou sochu humanoidní hlavy a neznámé bezhlavé tělo, o němž se domnívají, že patřilo jednomu ze Stvořitelů. Vědci najdou i další těla, což je přivede k domněnce, že Stvořitelé patrně již vymřeli. Členové posádky Millburn a Fifield se rozhodnou vrátit zpátky na loď, ale cestou se ztratí. Spustí se draslíková bouře, expedice musí být přerušena a posádka se vrací na loď. David tajně vezme jednu z nalezených nádob, v nichž se nachází tajemná tekutina. V lodní laboratoři je objevena shoda mezi DNA Stvořitelů a lidskou DNA. David zkoumá válce s tekutinou a její vzorek nepozorovaně přimíchá Charliemu do pití. Krátce poté se spolu Charlie a Elizabeth vyspí. Mezitím hadovité zvíře zaútočí na ztracené vědce Millburna a Fifielda. Millburn zemře a Fifielda pohltí temná tekutina. Při dalším průzkumu planety David objeví další tělo Stvořitele, tentokrát ovšem přežívajícího ve stázi, a spolu s ním i vesmírnou mapu, na které je zvýrazněna Země. Mezitím se u Charlieho projeví příznaky neznámého onemocnění a znetvoří mu obličej. Wickersová odmítne ho dále držet na palubě a upálí ho plamenometem. Testy ukážou, že Shawová je těhotná, ovšem v jejím těle je ukrytý mimozemský zárodek. Pomocí chirurgického robota se podaří zárodek z jejího břicha vyoperovat. Shawová poté zjistí, že Weyland se chce setkat s posledním žijícím Stvořitelem, aby ho zachránil před blížící se smrtí stářím... (TV Prima)

Kurikmoon

Nie zlá SCI_FI. Občas nelogické konanie postáv. Herci sú zaujímavý.... Ale aj ich ubije rozhodne nie nadpriemerný scenár a podľa mňa zle rozložená dynamika filmu. ()

blackJag

PROMETHEUS se milníkem žánru nestává, jako výpravná sci-fi ale své pozice lehce uhájí neb v tomto směru nemá poslední dobou velkou konkurenci. Věřím, že podivnou zkratkovitost díla má na svědomí připosraný tým produkce a že ty pravé hody nabídne až případná prodloužená verze. A i kdybych se pletl a delší sestřih neobjasnil některé motivace a nevtáhl do děje další z letmo předvedených postav (ryšavý geolog a další snad nebyli profilovaní jako nedůležitý komparz), srovnávat se s PROMETHEM může z hlediska relevance (žánr, dokonalá triková složka, epika) a doby vzniku snad jen Boyleův SUNSHINE. 80% ()

ghatos

Neuvěřitelně ambiciózní látka, kde se má řešit podstata lidské existence a v závětří má vykukovat xenomorf. Na tohle by bylo třeba napsat takřka geniální scénář, který by se sotva vlezl do 180 minut. Reálný výsledek je neuspokojivý. Nejde o to, že by to byl vyloženě špatný snímek, jen si Ridley Scott uřízl velký krajíc chleba, takže bez následujícího dovysvětlení a pátrání v článcích těžko divák vše pochopí. To je jednoznačná chyba, nemluvě o podivné režii, nelogičnostech nebo skoro nekrvavé akci. Přitom uvnitř se skrývá obří potenciál filozofických, náboženských a morálních otázek...velká škoda. 60%...Prometheus je sám o sobě dvouhvězdičkový levoboček Vetřelce, ale za ústřední myšlenku dávám nakonec tři hvězdičky. ()

Lukyn007

Vizuální stránka naprosto skvělá, stejně jako Fassbender. První půlka byla vážně dobrá, pořádné dechberoucí napínavé sci-fi. Ale pak to šlo docela do háje. Scénář byl teda vážně hoooodně průměrnej. 66% ()

Gerret

Původně jsem plánoval jít na Promethea do kina, ale nakonec z toho sešlo a to je asi jen dobře, protože bych byl ještě více zklamaný. Ze začátku jsem neměl skoro žádné výtky, pěkný vizuál, dobrý rozjezd, postavy. Pak ale najednou začne být všechno uspěchané, popostupně se všichni kvapem pozabíjí a konečné setkání se stvořitelem, na které se čeká od samého začátku, vlastně vůbec nic nepřinese. A to jsem se od oznámení filmu vlastně hlavně těšil, na opětovné setkání s Vetřelci... Snad si to pokračování vylepší. Hodnocení 65%. ()

Dreadd

Zprávy o velkém návratu Ridleyho Scotta ke svému nativnímu žánru slibovaly dlouho dopředu nezapomenutelnou podívanou, čímž se i zvýšila divácká očekávání a znásobilo konečné zklamání. S Prometheem mám naprosto stejný problém jako u Blade Runnera. Je jako nádherně zabalený dárek, jenže když ho rozbalíte, je tam jenom krabice vycpaná papírem. Ridley kouzlí s digitálem jak může a je opravdu král tvorby sci-fi světů (i přesto, že si operace v budoucnosti představuje sešívačkou). Ale buď dostává špatné scénáře nebo je prostě neumí převyprávět. A to je sakra velký nedostatek vzhledem k tomu, jakou látku si vzal do parády. Už od začátku vše směřuje v podstatě pouze k jedné věci - odpovědím. Odpovědím na otázky položené už v samotných ukázkách. Místo nich se ale na konci objeví obyčejná vyvražďovačka, která odhalí pouze to, že na planetě hodně daleko odsud se podivně kutálí vesmírné lodě. Nebo snad byl celý Prometheus pouze příprava na pokračování, které se bude věnovat výhradně vysvětlování? Tomu nevěřím. ()

Kali4

„Klamavou reklamou“ před uvedením do kin a celým vizuálně opojným úvodem filmu si Scott tak trochu podrazil nohy. Jasně, nechtěl toho moc prozradit, ale lákat diváky na vizionářské sci-fi a nakonec jim naservírovat „jen“ komorní sci-fi s prvky survival hororu? Něco podobného se přihodilo před pár lety dnes oscarovému režisérovi Dannymu Boylovi, ale kolem jeho filmu nebyl takový humbuk. Prometheus se kasá výpravností a myšlenkovým přesahem od samého úvodu, ale prozrazuje toho zatraceně málo. Proč? No, protože za audiovizuální parádou a několika nápaditými dialogy skrývá pro někoho možná tajemství největší, které si pak ponechává až na samotný závěr (původ vetřelců), ale kromě toho vůbec, ale vůbec nic. Mytologie? Historie? Filozofie? Ale kdeže! Ale než se z toho stane nová Mise na Mars, Prometheus nalezne svého prvního mrtvého... a konečně se pohneme z místa. Ať je to, jak chce, Scott sci-fi umí a řemeslo má v malíku, Noomi Rapace je nová Ripleyová, Fassbender je úžasně „umělý“ a kapitán Idrise Elby je přesně takový, jaký by měl kapitán vesmírného plavidla být. „Dobrý pocit“ ve mně ale vzbudila až scéna s císařským řezem, která nechala vzpomenout na Scottovy staré klasiky. Finále pak mohlo být více survival, ale já jsem prostě jen vděčný, že to dopadlo, jak to dopadlo. Film měl být komorně tajuplný od samého úvodu, ubrat na opulentnosti a vizuální poetice, věnovat více prostoru herectví přítomných hvězd, na cizí planetě pak zahrát na ještě temnější notu a nebát se přitvrdit tam, kde je třeba (je z toho příliš cítit snaha zavděčit se všem, což filmu velmi škodí). Vizuální vychytávky jsou fajn (mapování pomocí sond), ale scéna, kdy kolem Fassbendera poletují digitální planetky, už zas moc ne. A tak dále, ke každému plus jedno mínus. Prometheus je prostě nevyrovnaný, žánrově brutálně nevyhraněný, blbě napsaný, ale přesto velmi dobře zrežírovaný film. ()

kklepkaa

Pobavilo mě v zajímavostech, co prohlásil Ridley Scott o tom, že budu z kina odcházet s pocitem, že jsem viděla něco neočekávaného. Víc netřeba dodávat. ()

drackula

Z môjho pohľadu nevyužitá šanca alebo inak povedané veľká spľasnutá bublina. Vizuálne je Prometheus naozaj špičkový, atmosféru sa mu darí budovať tiež kvalitne, ale chýbala mi nejaká pridaná hodnota. Príbeh ma v niektorý ch momentoch nudil, keďže prinášal kopu otázok a skoro žiadne odpovede, prípadne sa konalo jedno veľké predvídateľné klišé. Nemastný a neslaný záver, a teraz myslím najmä to "bombastické" rozuzlenie, ma len utvrdil v tom, čo som tušil už zhruba po prvej polhodine, a to že tento snímok do Alien univerza neprinesie vôbec nič prevratné. Po titulkoch som bol sklamaný a jemne rozčarovaný. 50% ()

Puyi

Zdejší hodnocení opravdu absolutně nechápu... dle mého by se film mě pohybovat minimálně kolem 80%. Nevidím jediný důvod proč tomu tak není, sci-fi jak má být, tedy alespoň já si film skvěle užíval. Po herecké stránce též neshledávám nějaký hrubý nedostatek - nejlepší byla podle očekávání Charlize, ale jsem rád, že mě nezklamal ani Michael, na kterého jsem byl zvědavý. No tak závěrem mohu film jen a jen doporučit, nějakých 68%. co tu teď vidím je až směšných... :) ()

J-o-k-e-r

Nejvíc mě zklamala asi domněnka, že se jedná o prequel slavného Vetřelce. Ono se nakonec o prequel sice jedná, ae nebýt posledních vteřin, dost bych o tom pochyboval. Když připočtu ještě pár nelogičností (jé dívný neznámý plaz, jdu si ho pohladit; rok daleko přes 2000 s top technologii, ale stejně jsme se ztratili v jeskyni,...) s negativy končím. Po vizualní stránce pecka jako hrom, i příběh velmi zajímavý, a hororové kouzlo se neztrácí. Je zde obsaženo plno úchvatných scén. K tomu výborné herecké obsazení (hlavně Fassbender, ale i Rapace, Theron, Elba,...). Takže film mě určitě nezklamal, ba jsem čekal něco trochu jiného. Dojem by se mi jistě zlepšil kdyby pan R. Scott přišel ještě jednou a prequel ještě více prohloubil a lépe vybrousil navázání na svého původního Aliena. ()

MI-380

Lahůdka pro milovníky neošizené kosmické SF s několika chybičkami ve scénáři, které spousta diváků odpustí každému, s výjimkou Scotta. 85% ()

strelenaL

Prolog vetřelce tak se dá nazvat počínání pod titulem Prometheus Ridleyho Scotta. Trochu jsem byla překvapena hodnocením a velkou debatou když film byl uveden do kin. Po několika přečtených recenzích jsem přestala očekávat nějaký lahodný bonbónek od R.S. Jako úchvatný výkon ve filmu považuji roli androida Davida v podání Michaela Fassbendera. Dále pak skvěle vybrané místo pro natáčení přistání na cizí planetě a zkoumaní tzv. strůjců lidské rasy. Spoiler: Nejhorší scéna však určitě tušíte.. když doktorka Elizabeth operuje (fůjjj :-). ()

V.Silver

Po přečtení komentářů a různých recenzí jsem tenhle film opravdu dlouho ukládal - jednak nemám rád horrory, navíc mě Vetřelec naprosto minul (v Predátorovi byl aspoň Schwarzenegger + kopa hlášek:), takže jsem nebyl přitahován ani touhou "vidět, co bylo předtím". Možná i proto hodnotím tak vysoko. Máme tu úžasný vizuál a skvělé herecké výkony, především Fassbender exceloval, vynikající hudební doprovod + spoustu filozofického podtextu, který vlastně není nijak extra komplikovaný, ale imho poměrně dobře rozvedený a mně to rozhodně stačilo, abych sledoval s napětím sledoval, jak to dopadne. Pravda, konec byl dost... tupý, což celý film zbytečně posunulo o pomyslný stupínek dolů, na druhou stranu - určitě se podívám na pokračování, což se ovšem nedá říct o původní Aliení sáze :) 80% ()

Guzo

Vetřelce jsem neviděl ani nepamatuji, takže se to chystám v nejbližší době určitě napravit. Na druhou stranu, alespoň jsem při sledování Promethea nebyl moc ovlivněný a bral to jako naprosto samostatný film. Po zhlédnutí jsem spokojený i lehce zklamaný zároveň. Některé scény byly opravdu dost povedené a obzvlášť kulisy občas vypadaly, že je na nich vidět každý utracený dolar. Při počítačových animacích ale silně docházel dech a příběhově to celé mělo několik až moc velkých děr (a teď nemyslím celou historku s civilizací, jako spíš karanténu). Kolem a kolem, jsem rád, že vůbec takhle vysokorozpočtové sci-fi vzniklo (a je docela slušné), ale raději bych viděl několik Districtů 9.. 65 % ()

Kosmik 1

To byla pořádná pecka! Takhle má vypadat sci-fi. První půle na pět hvězdiček, páč to napětí bylo úžasné. Druhá půle už byla spíše na lepší tři. Nemohu se zatím solidněji vyjádřit, bude to chtít totiž ještě jednou zkouknout, pak napíšu něco srozumitelnějšího. EDIT: 25.12.2012 druhá projekce, hodnocení zůstává stejné. Jedná se o kvalitní sci-fi a lépe jsem pochopil závěr, takže jsem si to celé dohromady pěkně užil. Ale na víc jak 4* to fakt není, šlo z toho dostat víc. 80% ()

wenca

Nechápu tolik nenávisti k tomuto filmu, samozřejmě že tam bylo pár věci trochu mimo a nevysvětlených, ale co jste čekali? Bude to série filmů a né jeden... pro mě absolutní sci-fi orgasmus.. ()

Ravi

Všichni víme, o co jde. Sci-Fi, od něhož si slibujeme odpovědi na Vetřelce. Trápil mě vývoj psychologie posádky, trápil mě kamikaze a trápily mě některé detaily, jinak by to byl skvělý prequel k Vetřelci. Jenže Scott neřekl poslední slovo. Hlavní linka s Elisabeth a Davidem je nicméně skvělá a nechybí jí snad nic. Škoda těch odfláknutých detailů okolo toho. Mám dojem, že dramaturgie měla klíčové scény víc osolit, nebo se z toho mělo udělat hororové drama ohledně budoucnosti lidstva - tíživější a propracovanější. Člověk má pak chvilkama pocit, že tady servírujeme fanouškům vetřelce, ale ne zas moc, tak ber co je nebo jdi pryč. A tohle konkrétně tady hrubě nefunguje. Celkově vzato, než se "vrátil" Fifeld na Promethea, byl děj perfektní, pak se to trochu začalo kazit. Ale moc se mi líbí nové Scottovo téma - bůh stvořil člověka, člověk stvořil androida a jde se zeptat boha, jestli jsme teď bohové oba a jestli tím pádem můžu být taky nesmrtelný. A bůh řekne FY a s výrazem, že se něco na Zemi hrubě zvrtlo, to jde zarazit. Tohle bylo skutečné a jediné nosné téma filmu a díky za něj. Bohužel to ale bylo tak zběsile podáno, že to divákům asi vlastně ušlo - ale to se Scottovi občas stává. 75% = 4/5 ()

Tvůrce Watchmenů údajně chystá Star Wars

Tvůrce Watchmenů údajně chystá Star Wars

17.03.2022

Fede Alvarez natočí nového Vetřelce

Fede Alvarez natočí nového Vetřelce

05.03.2022

Skončí Del Torův vysněný projekt u Netflixu?

Skončí Del Torův vysněný projekt u Netflixu?

02.12.2021

Pro fanoušky filmaře Guillerma Del Tora (Tvář vody, Hellboy) není žádným tajemstvím, že jeho snem je natočit jednoho dne adaptaci knihy spisovatele H. P. Lovecrafta V horách šílenství. Jednou už k… (více)

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů