Měla jsem tak trochu obavy, že to bude lacinější kopírka Love actually, ale to se naštěstí nevyplnilo. Listy do M. si z britského vánočního trháku, vypůjčily vlastně jen ten nápad, propojit vícero lidských příběhů na štědrý den a ačkoliv jednotlivé linie nejsou zdaleka tak bombastické, laciné také nejsou, spíš více komornější, ale zároveň i méně kýčovité. Záměrně jsem nenapsala romantické, protože Listy až na jednu výjimku nejsou ani tak o zamilovaných párech, ale o rodině, osamělých lidech a taky o dětech, ty jsou tu zastoupeny v daleko větší míře a jsou hybateli děje hned ve třech případech, ve dvou z nich pak jsou ve skutečně smutné životní situaci. Ačkoliv se mi polský snímek až na počáteční vlažnější rozjezd opravdu líbil, dost mi vadily ty náhody, které spojovaly snad všechny situace a setkání, ke kterým docházelo. To byla tak okatá scénáristická konstrukce, že jsem u toho až skřípala zubami, ale pak jsem si řekla, no co, hodila to za hlavu a užila si zbytek filmu. Od vánočních filmů nemůžu čekat zas tak velkou realitu, no ne?(31.5.2014)

Hollywood schytal tvrdou polskou lekci, jak se mají vypadat vánoční filmy. A to je dobře, protože z toho těží divák, který tak dostává výborný film plný vtipu, lásky, emocí. Celý film si udržuje zdravou svižnost a technicky nejde vůbec znát, že film pochází z jiných končin, než z hollywoodské továrny na sny. Film sleduje hned několik paralelních linií, nastiňujících mnohá lidská trápení, které vyvrcholí v ten pravý pozitivní happy end, který se u vánočního filmu sluší a patří... A já zjistil, že nemám žádný důvod nedat plnou hvězdičkovou palbu!(23.12.2013)

Zázraky se občas dějí, a Štědrý den je pro zázraky jako stvořený. A tak tu máme spletenec několika příběhů ze života. Příběhů, které jsou snadno uvěřitelné a mohou se stát kdykoliv komukoliv z nás. A to je hlavní pozitivum tohoto filmu. Obyčejné lidské příběhy o tom, co nás trápí, co hledáme a nenalézáme, co bychom rádi změnili, ale i příběhy o pochopení, sblížení, přátelství, touze a lásce, to vše nabízí tato sonda do života obyčejných středoevropanů. A já tleskám a smekám pomyslný klobouk před tím, co tvůrci z Polska dokázali vymyslet a natočit. Těch výjimečných a dokonalých vánočních filmů mnoho neexistuje, a evropských dokonalých vánočních filmů existuje ještě méně. Vlastně znám jen tři dokonalé evropské vánoční filmy, a to sice britskou Lásku nebeskou, švédský Děti nosí Santa Claus a finskou Legendu o Vánocích. Nyní se k této trojici přidává i polská Noc plná zázraků a mně nezbývá než doufat, že se někdy třeba dočkáme i nějakého českého vánočního filmu, který bude stejně dobrý a dokonalý jako výše zmíněné filmy. V tuto chvíli mi nezbývá nic jiného než Noci plné zázraků udělit nejvyšší možné hodnocení v podobě pěti hvězd a těšit se, že ji ještě mnohokrát uvidím. Na závěr mého komentáře už jen informace, že srovnání tohoto filmu s Láskou nebeskou jsem se zcela záměrně vyhnul, neboť oba dva filmy jsou příjemné, milé a dokonalé, každý jiným způsobem, ale ve výsledku jsou oba dva filmy vynikajícím zážitkem pro každého, kdo má rád Vánoce a vánoční filmy.(5.1.2014)

Já tady určitě nebudu psát, že "na polský film to bylo dobré". Já už se totiž dávno přesvědčila, že Poláci umí točit vynikající filmy, takže rozhodně nejsem překvapená, že to bylo výborné. Bylo to krásné, dojemné, vtipné, vánoční,... Upřímně pochybuji, že ještě letos uvidím lepší vánoční film. Přiznám se, že očekávání jsem měla skoro až obrovská, ale navzdory tomu jsem nebyla ani na vteřinu zklamaná a Noc plná zázraků se mi dokonale trefila do nálady. Občasná přeslazenost mi ani trošku nevadila, to k těm vánočním filmům tak trochu patří:) Jsem strašně ráda, že mohu dát plné hodnocení naprosto bez rozmýšlení.(21.12.2013)

Rovnou se dáme do srovnávání s Láskou nebeskou. Moc moc mi chybí herecké obsazení, ale to je můj boj, a nějaké mamině nebo slečně neholdující toliko filmům to bude šuma fuk. Vtipu to má rozhodně méně, což už pocítí každý. Jenže. To jak to do sebe zapadne, jak jsou nějaké osudy sestaveny a ty silné scény, kterých tu není málo, to je o třídu jinde než v Lásce Nebeské. Objektivně bych tedy snad i tvrdil, že jde o hodnotnější film. Subjektivně mi ale schází herecké obsazení a tak tohle zůstane dvojkou na romantické vánoční večery.(1.7.2014)