X-Men: Budoucí minulost

• USA X-Men: Days of Future Past (více)
USA / Velká Británie / Kanada, 2014, 131 min (Special Edition: 148 min)

Zmutovaným hrdinům X-Men hrozí definitivní zánik. Jejich rasa byla vždy na pokraji vyhynutí, ale teď je ta hrozba ještě reálnější než kdy jindy. Jediná cesta ke spasení vede přes minulost, na samý začátek řetězce událostí, které stávající nebezpečí vyvolaly. K bytostem s výjimečnými schopnostmi se vrací režisér Bryan Singer, strůjce jejich mimořádného úspěchu. Spolu s ním ve filmu X-Men: Budoucí minulost přichází i nejvíc mutantů v historii této ságy. Díky tomu, že se film odehrává ve dvou časových rovinách, objeví se v něm hned dvě podoby vůdce „hodných" X-Men, profesora Xaviera (Patrick Stewart, James McAvoy) a jeho protivníka Magneta (Ian McKellen, Michael Fassbender). Pouze Wolverine (Hugh Jackman) zůstává stále stejný díky schopnosti nestárnout a bleskurychle se uzdravovat. Právě on proto dostane zdánlivě šílený úkol, vrátit se v čase a zabránit tomu, aby se z bývalých přátel stali soupeři na život a na smrt. Jedině spolu totiž mohou v budoucnosti čelit síle, která předčí i jejich unikátní schopnosti. (Cinemart)

Martpod

Má to mouchy, ale stačí fanouškovské nadšení a hromada popcornu a pořád jsou to jedni z nejlepších X-menů v sérii. ()

Chrysopras

Tahle série si pořád drží slušnej level. Je to napěchovaný dobrýma hercema, který dávaj postavám život. To platí hlavně pro HJ a MF! Nejsem takovym fanouškem, abych ocenil/zkritizoval všechny možné odkazy a propletence, ale v rámci znalostí základních kontur série a úloh jednotlivých postav jsem byl spokojenej. Cestování v čase je vždy ošemetná věc, kterou jsem se rozhodl už nekomentovat, spíš je otázka, do jaký míry to přebudovalo děj celé série a jak navážou v dalšim dílu ( na kterej zase rád zajdu ). Některý 70kový scény libový a zpomalovací scéna je maximální libůstka :-) ()

stuntmanMIKE

To som si ja blbec zase dal.... Všetci vieme, že ide o pičovinu už z konceptu, ale že sa pomerne zaujímavá a celkom akčná oddychovka na nudný bezmozgový večer zmení na užvanenú, metrosexuálnu a nudnú sračku čakal málokto. Čo povedať... doteraz ma v tejto sérii bavil rosomák Jackman, no tu v tomto filme je zbytočný jak mraznička na Antarktíde. Na toho skurveného moralistu s trpitelským výrazom - McAvoya sa nedá ani pozerať. No a Mišo od Fassbenderov hrá celý čas jeden ksicht. Akcia ?? Áno je... ak vám stačí, že celá spočíva v predpažených rukách. Skrátka a jasne...nie som cieľová skupina. Ale nedá mi to a mám jednu otázku. SPOILER: Keď už sa tí X-sráči rozhodnú zmeniť minulosť a zabrániť zastreleniu človeka, ktorý vymyslel obrích robotov (neverím, že normálne seriózne píšem čo píšem), prečo kurva rosomáka pošlú do minulosti pár dní pred inkriminovanou udalosťou ? Stačilo ho poslať ešte pár rokov dozadu a mohol Tyriona zlikvidovať ešte ako zamindrákovaného sopliaka... bolo by po starosti. Ale oni nieeee.... jasné veď prečo si to neskomplikovať, že ? aspoň je čo točiť pre "náročného" diváka. Každopádne nikdy viac. ()

GILLWANDER

Po prvom neurovnanom zhliadnutí som si za krátky čas pustil Minulú budúcnosť ešte raz a som spokojný. Nový X-Men a tentokrát zase v rukách ostrieľaného režiséra Singera je menší krok vpred oproti predošlej Vaughnovej Prvej triede. Perfektný vizuál už od začiatku dáva najavo, že sa jedná o blockbuster veľkých rozmerov. 200 miliónová vyfintená vizuálna šou, kde efekty spolu so skvelým scenárom a hereckým zastúpením menia celkový smer komiksov ako takých. Marvel ja osobne považujem za giganta komiksového priemyslu, no DC je pre mňa kolíska komiksov. Dej filmu je miestami chaoticky a nie vždy vojdete do dejovej línie správnou nohou. No po druhej projekcií vám bude všetko jasné. Pre filmovo pokročilých bude stačiť aj hodina. Mne to žiaľ nestačilo. Singer udáva nový pozitívny smer, i keď s menšími náznakmi s predošlej časti, kde si ponecháva určite dôležité prvky. Fantastický herci sú výstužou občas chabej dejovej tvorivosti. Fassbender je herec nového tisícročia, McAvoy je charizmatický a presvedčivý herec, jeho si je ťažko neobľúbiť. A tentokrát výnimočné je špičkou hereckej pyramídy zaslúžené Jackmam. Wolverine má občas slabšie momenty, no vždy to zachráni nejakou tou slušne zrejúcou hláškou : "Nechceš ten bordel pozbierať?". A ku koncu sa nám dokonca vracajú staré postavy, keďže budúcnosť (či minulosť?) sa prepisovala. Réžia je vskutku "skromná" ako sme zvyknutí na Singera. Má slabšie minúty no aj silnejšie polhodinky. Vizuál je perfektný základ a hudba s perfektne načasovaným zvukovým arzenálom je podmaz ako sa patrí! Herecké old school hviezdy McKellen a Stewart síce hrajú do počtu no bleskli sa aj oni. Mne to bohate stačilo, mal som dosť toho čo preberať v mojej mysli po prvom zhliadnutí, no lepšia druhá projekcia mi dala za vyučenú, že netreba podceňovať režisérsky labilých režisérov. No aj tak tomuto veľmi dobre vyzerajúcemu filmu nemôžem dať plný počet, pretože to na druhú stranu to boli až príliš "future nóbl". 85% ()

Petfruf

Jsem nadšená, že se Singerovi povedlo vrátit X-Men na úroveň prvního dílu a tím zvednout celé sérii reputaci. ()

OG_Swifty

Mel jsem obavy, ze si uz nebudu pamatovat navaznosti z predchozich filmu, ale nakonec je to jedno, protoze se tohle odehrava v alternativni minulosti (s castem z First Class, protoze originalni hrdinove bohuzel dosluhuji) a vsechno z minulych filmu se beztak vlivem zmeny minulosti vlastne nestane / nestalo (??). Zacina to byt takovy zmatecny jako celek, ale film sam o sobe je zabavnou plejadou znamych hlav / postav / triku. Prislo mi zajimavy, ze tu byl Quicksilver, kterej byl dosud jen v Avengerech (a post-credits predchoziho Avenger filmu se sestrou), bez sestry a jako normalni kluk. Ale urcite by mi to nejaky fanatici vysvetlili, stejne jako pritomnost Profesora X. Jsem zvedavej, co se stane mezi timhle filmem a Apokalypsou, jelikoz na konci filmu jsou vsichni happy v haciende (Cyclops, Jean Grey, Storm) a v dalsich filmech uz nikdo z nich nehraje.. ()

Cl3ricK

Nemůžu se zbavit dojmu, že jsem prostě čekal víc. Z kina jsem odešel sice spokojen, ale s malými pochybnostmi. Jaksi ty nové postavy nedostali prakticky žádný prostor. Prostor vlastně nedostala ani ta zlá budoucnost. Nevíme, kdo ji vládne, co se děje, jen to že Sentinelové jsou zlí. Jasně, ale je to jen můj problém, že jsem zvědavý. Na druhou stranu ti noví Sentinelové jsou fakt hustí, Ottmanova hudba skvělá. Záporem pro mě je, že to postrádalo nějaké zapamatování-hodné finále. Přesto celkově dost koukatelné, ale Godzilla mě odvařila víc. 72%. ()

Jigy

Skvělý filmový zážitek, který nejen že držel krok se skvělou První třídou, ale místy ji překonával. Nemám co vytknout, kromě toho, že to klidně mohlo být delší a pořád by to bylo skvělé. Zatim rozhodně jeden z nej filmů roku a už se nemohu dočkat další porce mutantské zabavy. ()

berusche

Tak, trochu se obávám, že je pořád co točit, a může se prostě postupem času stát, že to nebude tak dobrý jako byly předchozí díly. Nemám nic proti tomu, že jde o nekonečnou studnici efektů, které se budou moci točit na minulou budoucnost, blízkou budoucnost a nevím na co ještě, ale v zásadě mi trochu vadí ta nekontinuita, u které jako by smrděla jen snaha o větší zisky. Za mě, a v porovnání s novým Kapitánem, nic moc. Efekt jako vždy, příběh se točí pořád dokola, zda je vyhladit nebo nikoli, a Jackman jako Vlkodlak už mě taky moc nebaví. ()

j.bena

Doporučila bych kouknout se ještě před tímto na X-men: První třída, aby byl člověk víc v obraze, jinak hodnocení uživatelů mluví za vše...Good ()

Jango_Fett

Bryan Singer se vrací k X-menům a napravuje škody a nelogičnosti v ději které napáchali předešlí autoři ve třetím filmu a First Class, dělá to přitom s takovou grácií že všechno do sebe zapadá a není to násilné (a přitom akceptuje všechny dosavadní filmy, dokonce jsou na většinu z nich zde i odkazy). Například je vysvětleno proč občas profesor může chodit, či jak to bylo dál s Beastem a Mystique. Postavy z First Class tak dostávají onen čas, který jim ve stejnojmenném filmu chyběl. Díky tomu pak dílo působilo že bylo násilně urychleno a absolutně vypadávalo z dosavadního X-Men universa, protože charaktery se chovali naprosto jinak než v následujících filmech. Ale dosti už o First Class. Budoucí Minulost spoléhá na to, že již znáte ony postavy a máte zhlédnuty předešlé filmy, pokud ne, tak asi budete v záplavu charakterů plavat a nebudete se orientovat. Fanoušci však budou umírat blahem, akce, vtipy a vážné scény na sebe plynule navazují a jako celek výborně fungují. Ano většina postav tu nemá dostatek prostoru, ale to je prostě tím, že nejsou hlavními aktéry tohoto příběhu, který se hlavně zaměřuje na Wolverina s Xavierem, Magnetem, Beastem a Mystique v minulosti. Mimochodem velice mile mě překvapilo jakou hlavní roli si tu Mystique zahrála. Shrnu to do jedné věty, protože kdybych tu měl rozebírat každou postavu, bylo by to na dlouho. Takže, všichni jsou naprosto skvělí! Musím tu ale ještě zmínit Quicksilvera, který opravdu válel. Na prvních fotkách vypadal šíleně, ale když byl ve finále na scéně, tak jsem se opravdu bavil :D. Další plus je za původní hudební motiv který tomu dává ten správný feel prvních X-Menovských filmů. A moje pocity? Po pravdě již dlouho jsem tak moc nehltal žádný film. Ke konci jsem byl tak napnutý až mi srdce bušilo a bylo mi špatně od žaludku. Tohle se mi už opravdu dlouho nestalo a tak mohu s klidem prohlásit že toto dílko je momentálně to nejlepší co jsem v tomto roce viděl. Ano, ač mě to překvapuje, líbilo se mi to víc než nový Captain America a to je už něco. Dalo by se říci, že režisér využil příběh populární komiksové předlohy, aby navrátil vše zpět na správnou dráhu tak jak to před svým odchodem z universa zanechal. Ještě na okraj, určitě by některé z vás zajímalo jestli tím pádem byli všechny nesrovnalosti v X-men universu vysvětleny. Některé vysvětlení tu nejsou přímo řečeny a musíte si je logicky odůvodnit a stále je tu pár věcí, nad kterými trošku visí otazník. Například věk Toada, pokud již byl v minulosti, tak kolik mu mohlo být v prvním filmu?! V prvních dvou filmech bylo řečeno že Magneto pomáhal Xavierovy postavil Cerebro. Ale kdy? Byl přeci zatčen a uvězněn. Maximálně se mohl podílet na návrzích. Stále tu taky chybí onen čas kdy spolu Xavier a Magneto verbovali do školy žáky včetně Jean (ale dejme tomu, že se to teprve bude dít po událostech co byli k vidění zde v minulosti). Či jak se v původní realitě dostal Magneto a Mystique ze zajetí. To jsou ale jen minoritní detaily, navíc je možné že se něco z toho dozvíme v dalších filmech. () (méně) (více)

Chen

Klasický Singer. Příběh s poselstvím a příjemně propracované postavy "zabalené" v hávu chytrého blockbusteru. Trošku mi ale vadilo okaté protěžování postavy Mystique (Jennifer Lawrence je aktuálně v kurz) a překvapivě malá pozornost věnovaná charakterovému vývoji Wolverinea. Plus mě rozhodně nepotěšilo zbavení se většiny postav z První třídy. ()

zbyshek

X-Meni jsou prostě zárukou dobré podívané. O to pak větší, když je za režisérskou aktovkou Brian Singer. Velmi mě potěšil návrat vlastně všech důležitých postav ze začátků X-Menů na filmovým plátnu. Ani tento snímek nepostrádal to, co měli ostatní ze série. Troufnu si říct, že tu bylo i něco víc. Přeci jen cestování v čase je něco nového, a rozhodně to obohatilo celý příběh. Je jasné, že u adres jako Jackman, Fassbender nebo McKellen není nutné rozebírat herecké kvality. Tím cestováním "paralelním vesmírem" se tu objevila víc jak luxusní plejáda herců a také zajímavých scén a zápletek. Abych to nějak shrnul. Určitě je tento snímek jeden z nejlepších z Xek, akcí, příběhem i iniciativou. 90%! ()

M.i.k.e

v rámci propojování Marvelovského universa na filmovém plátně si X-Meni stále žijí svým životem a ono to není vůbec na škodu.Po výborném návratu do minulosti a dvou ne až tak povedených Wolverinovských odbočkách jsou tu opět staří známí X-Meni,tak jak jme je měli rádi z prvních dvou filmů.Days of future past solidně šlape od samého začátku a i když mnohem větší prostor dostávají postavy z First Class doplněné Loganem,vše funguje i přes to,že Singer prakticky zavrhuje vše co se událo v předchozích filmech.Kdo ale zná trošku komiksy,tak ví,že v Marvelu se s ničím moc nepářou a podobných linií je tam víc než dost (nemluvě jen o X-Menech).I když sem možná čekal ve finále trošku víc,užil jsem si nakonec tuhle aletrnativní dějovou jízdu s plnou parádou,takže nakonec přidám i tu trochu nezaslouženou pátou hvězdu...85% ()

Wiikii

Tým profesora Xaviera to opět rozjíždí a musím uznat, že ve velmi dobrým stylu nejen pro skalní fanoušky těchto hrdinů, ale i pro běžného diváka, který se v tom nemůže ztratit. A rozhodně mě zajímá další pokračování, protože na "Days of Future Past" se dívalo opravdu dobře i když tam nějaké ty nesrovnalosti byly. Leč akci, příběh a hudbu bych hodnotil dvoujkou (myslím tu školní dvoujku:)) a hereckým výkonům s kamerou jedna mínus. .... HODNOCENÍ: 79% (4*) ()

MartinNDL

Pominu-li primitivnost a explicitnost rádoby metafory o těžkým životě menšin (příměr k homo neandetthalensis, problém s comingoutem, schovávání se, atd.) a zůstanu pouze v rovině fantaskního světa, pak tu na mě bylo moc výbuchů a světýlek a málo inteligentních konverzací a trefných hlášek. Ale komiksový filmy jsou přece edukativním materiálem pro dospívající mládež, takže kam jsme se posunuli? No došlo k nejhoršímu a buzíci (nebo jiná menšina) jsou na hranici vyhubení, takže nesmiřitelný skupiny uvnitř nich (chápejte jako souboj růžovoučkých chlapáčků v upnutých kožených kalhotách z gay pride, kteří nenávidí hetero většinu a skupinou, která vnímá odchylku pouze sexuálně a jinak se snaží zapadnout do nepřátelského světa normálu) se musí spojit a společně čelit konzervativnímu nepříteli. Tenhle vývoj je v podstatě dost hloupej, protože skutečný je očividně zcela opačný a svět přijal duhu na úroveň meče a palcátu. Upřímně vnímám svět, ve kterém žiju jako gay, lesbian, feminist, colour friendly. Víte, co by se mi líbilo? Otočit to jako v Planetě opic. Svět ovládají mutanti a zotročený lidstvo se snaží přežít. Jenže to bych byl asi moc nekorektní (jako korek v rektu). ()

Havaj8

Nevim proč, ale nějak jsem si myslel, že to bude takovej zmatek, minulost, současnost, budoucnost, ale naštěstí v tom byl pořádek a nebylo to zbytečně rozmíchaný. Hned od začátku se šlo na věc, žádná půlhodinka okecávání na úvod. Všechny možný postavy v tom byly, i kdyby jenom na chvilku, budoucnost se podařilo pozměnit řekněme úplně ideálně a na čas. To jejich mládí je asi stejně nejlepší téma, ale timhle filmem si myslim, že už je to uzavřený. Akční scénky byly po vizuálu hodně dobrý, i když jich tam tolik nebylo a i ten dabing se povedl, ale i přesto to pro mě nedosáhlo kvalit First Class. ()

rakovnik

Semtam si dám X-men jako zábavnou podívanou a nezklamal ani tento film ze série. Nešetřilo se ani na hereckém obsazení, ani, a to především, na trikové stránce filmu. Sice se nevyznám dokonale ve všech postavách, mám resty z předchozích filmů, nicméně i pro méně zasvěceného diváka, jako jsem já, je film zábavná podívaná s mnoha parádními scénamí, příjemnou dávkou vtipu a sympatickými herci. Trochu mě mrzí, že když mě tvůrci namlsali pěkně drsnou budoucností, tak se děj přenesl především do známé (i když poněkud upravené) minulosti. ()

Hees

Nie veľmi sa mi páči, že musím dať tomuto filmu plné hodnotenie. Chyba prečo musím je to, že je bezchybný. Najviac by ma zaujímalo ako je možné, že si tvorcovia odpustili akýkoľvek vtip a srandu? Ak niečo bolo vtipné tak to nebolo trápne, ale skôr situačné a to si veľmi vážim. Prečo nevtipkovali keď sa tam cestovalo do minulosti? No asi preto, že to nemuseli. Film ide od začiatku do konca rovno na bránku a nepoužíva žiadne okľuky. Vo filme sú v podstate dve rôzne časové línie z dôrazom na tú v minulosti. Najviac ma samozrejme zaujalo to, že X-Men: Days of Future Past nechce byť len bezduchým filmom, ale snaží sa priniesť aj určité posolstvo, alebo pretvoriť veľmi zaujímavo príbeh. Aj keď predsa len postavy niekedy príliš rýchlo niečomu uveria čo mi teda trochu pripadalo divné, ale zrejme sa nikomu nechcelo brať tomuto filmu "ťah na bránku". Úplné zakončenie sa trochu nepodarilo, ale to filmu nakoniec až tak neuškodilo z dôvodu, že finále (finále je pred úplným koncom; na štadióne) a to je hlavné, tak to sa podarilo. Do tohto filmu o superhrdinoch sa podarilo dostať cit a ten zvíťazil nad bezduchou akciou. (Hodnotenie 4,5) ()

Martin741

X meny ma nikdy nebavili uz od roku 2000, kedy vznikol prvy X men. Singer sa sice do rezie vyzna, ale dialogy su len slaboduche a v strede sa toho deje len minimum. 35 % ()

Co se děje s X-Meny?

Co se děje s X-Meny?

10.11.2016

Třetí wolverineovská sólovka se jmenuje Logan, dorazí k nám 2. března a není tak úplně jisté, co se bude dít po ní. Hugh Jackman se tu rozloučí s rolí Wolverinea, zároveň by ale mohlo jít o částečné… (více)

McAvoy a invaze z vesmíru

McAvoy a invaze z vesmíru

12.09.2016

James McAvoy není ve sci-fi žánru zrovna nováčkem. V X-Men: Budoucí minulost nebo X-Men: Apokalypsa si ho užil dosyta, teď ho ale čeká velký test bez vyholené hlavy, kolečkového křesla a mutantích… (více)

Seznamte se s novým MacGyverem

Seznamte se s novým MacGyverem