X-Men: Budoucí minulost

• USA X-Men: Days of Future Past (více)
USA / Velká Británie / Kanada, 2014, 131 min (Special Edition: 148 min)

Zmutovaným hrdinům X-Men hrozí definitivní zánik. Jejich rasa byla vždy na pokraji vyhynutí, ale teď je ta hrozba ještě reálnější než kdy jindy. Jediná cesta ke spasení vede přes minulost, na samý začátek řetězce událostí, které stávající nebezpečí vyvolaly. K bytostem s výjimečnými schopnostmi se vrací režisér Bryan Singer, strůjce jejich mimořádného úspěchu. Spolu s ním ve filmu X-Men: Budoucí minulost přichází i nejvíc mutantů v historii této ságy. Díky tomu, že se film odehrává ve dvou časových rovinách, objeví se v něm hned dvě podoby vůdce „hodných" X-Men, profesora Xaviera (Patrick Stewart, James McAvoy) a jeho protivníka Magneta (Ian McKellen, Michael Fassbender). Pouze Wolverine (Hugh Jackman) zůstává stále stejný díky schopnosti nestárnout a bleskurychle se uzdravovat. Právě on proto dostane zdánlivě šílený úkol, vrátit se v čase a zabránit tomu, aby se z bývalých přátel stali soupeři na život a na smrt. Jedině spolu totiž mohou v budoucnosti čelit síle, která předčí i jejich unikátní schopnosti. (CinemArt)

Daggeron

"To, že sa niekto potkne alebo stratí smer, ešte neznamená, že je stratený navždy." Keď sa nejaký režisér rozhodne založiť svoj film na princípe cestovania v čase, musí počítať s paradoxmi, ktoré z neho vyplývajú. Najmä však riskuje potenciálnu nespokojnosť diváka, ktorý si - i napriek sci-fi žánru - často zakladá na akceptovateľnej logike, neskĺzavajúcej do dejovej slepej uličky. A tu je možno práve ten problém. X-Men: Days of Future Past sú asi najlepšie obsadeným filmom za posledné roky, možno i desaťročia. Jackman, Fassbender, McAvoy, McKellen, Lawrence, Stewart, Halle Berry, Ellen Page, Omar Sy - čo meno, to pojem. Snaha prepojiť univerzá minulosti a prítomnosti a dať dokopy staršie i mladšie verzie hrdinov, na ktorých mnohí fanúšikovia série vyrastali, sa javí ako celkom pochopiteľná, praktická a najmä atraktívna. Mixuje skúsenosť, moralizátorstvo, inteligenciu, myšlienkovú a ideovú hĺbku, symbolizovanú starými postavami, s obrovskou charizmou, energiou, fyzickou krásou a zároveň silou u mladšieho castingu. Po formálnej stránke dominuje parádnou akciou, ktorá nastoľuje ohromné tempo už v úvode a výborne využíva unikátne schopnosti jednotlivých hrdinov a dokáže ich kombinovať do zaujímavého superhrdinského celku. A hoci koncept scenáristicky stavia prevažne na rovnakej tematike, akú sme už mohli vidieť, a teda na otázkach prijatia či neprijatia mutantov ľudským pokolením, stále vie najmä po vizuálnej a akčnej stránke priniesť niečo nové. Toto všetko je v absolútnom poriadku. Problém najnovších X-Men však spočíva v onom princípe cestovania z prítomnosti do minulosti, pretože prináša viacero logických otázok a z pohľadu celkového výsledku dovtedajšiu kontinuálnosť, budovanú postupne Singerom, neskôr Rattnerom a končiac Vaughnom, úplne prevracia naruby a v kontexte celého univerza nedáva zmysel. Vrcholom doterajšej pentalógie zostáva Prvá trieda, ktorá, aj keď sa odohráva lineárne v jednotnom časopriestore, je parádnou akčnou jazdou, navyše berúca do úvahy aj to, čo sa má v budúcnosti postavám stať. Days of Future Past nie sú zlým filmom. Po akčnej stránke sú možno ešte vyššie ako predchádzajúce dielo, sú najlepšie obsadené, nabušené, solídne dynamické, s perfektným introm a v závere prelínaním dvoch časových pásem, ale vzhľadom na úplne podrytie celého univerza mu maximum nemôžem dať. Zaujímavo myslené, dobre spracované, ale asi nedotiahnuté. PS Quicksilver mal dostať jednoznačne viac priestoru. Jeho scéna v Pentagone je highlightom celého filmu. PPS Wolverine ako učiteľ je vcelku zábavná predstava. "Bolesť nás robí silnejšími. Keď ju dokážeme pocítiť a pochopiť, spraví nás mocnejšími, než sme si kedy predstavovali. Je to najväčší dar, ktorý máme. Zniesť bolesť bez toho, aby sme sa zlomili. A tento dar pochádza z najväčšej ľudskej schopnosti. Nádeje." ()

dzules

má to hluchá místa, chtělo by to zkrátit a nějak opomenuli fakt, že profesor byl rozložen na molekuly, ač se děj filmu odehrává po této události..no jsem zvědavá kam se to dál posune..zrzka je zpět, Wolverin nemá svoje drápy..vše co se stalo, se vlastně nestalo.. ()

Vasyl

Dal jsem si kombo tohodle filmu a hned potom běžící First Class na Primě. Super rozohodnutí nejít v pátek do hospody, nelituju. Už se těším na další a pořád a pořád víc mě mrzí že nemám doma komiksy. Takhle totiž čumím na každýho novýho mutanta jak když jsem viděl poprvé kozy. Kdybych četl, tak bych věděl a jen čekal co přijde! ()

ejay

Hodně dobrý, promyšlený a zbytečně akčně nepřehnaný. Už sem myslel, že mě Magneto ničím nepřekvapí, ale (spoiler) zvednout celej stadion, to byl super úlet. Jen škoda, že tam ten nejvíc rychlej týpek nebyl po celej film, ten mě fakt bavil a scéna v kuchyni, to byla paráda. Snad bude tahle série s mladejma x ještě pokračovat. ()

elanista1

Poviem to rovno: hanbím sa, že sa mi tento film páči! No ale čo už mám robiť, keď to bolo také dobré. Ale môj pohľad je ten, že ten kto pred pozeraním nevedel o X-menoch dokopy nič(ako ja), bude o zážitok dosť ukrátený. Ale aj pre nás, nevedomých, to malo, a muselo mať náboj. Absolútne tu nie je čas na nudu, dej sa posúva ohromne rýchlo a postavy sú bez výnimky zaujímavé. Občas som mal problém zorientovať sa so vzťahmi medzi nimi, taktiež pochopiť ich motívy, a pochopiť prečo postava A robí toto a nie toto, a prečo postava B tam len tak postáva, a nerobí nič. Ale každopádne sa jedná o veľmi dobrý zážitok aj po vizuálnej, po duševnej, po scenáristickej a po zvukovej stránke, a prakticky nemám žiadne výhrady. ()

lobo87

Výborný blockbuster z prostredia X-Menov. Nemôžem si pomôcť, ale uprednostňujem Avengerov, pred X-Menmi a ich filmy ma nikdy až tak nenadchli. Toto je ale skvelá práca. Je vidieť, že sú Singerovou srdcovkou. Nebolo tam veľa bombastickej akcie, ale malo to inteligentný príbeh. Jeden z top x-menoviek... 80% ()

blondboss

Bryan Singer to na nás opäť raz vybalil vo veľkom štýle a pokračoval v tom, čo započal. Bravúrna hra s charaktermi postáv, fenomenálne prelínanie minulosti a prítomnosti, namakané vizuálne efekty a vcelku komplexná dejová linka - aj takto sa dá ohodnotiť tento filmový počin. Som zvedavý, čo prinesie X-Men Apokalypsa a už teraz sa na to teším. Hviezdičku ale uberám kvôli nelogickosti niektorých pasáží, ktoré boli dokonca aj zbytočné. Inak spokojnosť. 80 % ()

koza3

Po prvních pár minutách snímku jsem si udělal představu, kam se film bude posouvat. Když tahle představa nebyla naplněna, byl jsem trošku zklamaný. Čekal jsem, že v minulosti dojde ke kontaktům s více X-Meny (např. Wolverine sám se sebou) a v budoucnosti bude nějaký megafight se Sentinely. Myslím si tedy, že se z příběhu dalo vytěžit víc. Ať už se název tváří sebevíc zamotaně, příběh je docela logicky podán a neměl jsem problém se v něm zorientovat. Možná už stárnu nebo byly první díly prostě lepší, ale nechytlo mě to za srdíčko jako scény z prvních filmů, kdy např. Wolverinovi implantovali nové vybaveníčko. Dávám 65% ()

Bajislaw

Ušlechtilý pokus pospojovat nitky vycházející od jednotlivých částí filmové ságy X-Men ve snaze dopřát hrdinům, které různě kvalitní práce různých režisérů dovedla do slepých uliček, nový začátek ve stylu Abrahamsova Star-Treku. Bohužel, výsledný film působí jako špatná epizoda dobrého seriálu. X-Men: Budoucí minulost trpí nedovysvětleností klíčových aspektů zápletky, svévolnou prací se superschopnostmi hrdinů i s jejich charakterovými vlastnostmi a absencí zajímavé hlavní postavy. (Především Wolferine, bez ohledu na to jak Hugh Jackman dokázal za ta léta s rolí splynout, se vyčerpal a filmový X-men by jej měli konečně přestat protěžovat.) Přínos tohoto rozpačitě působícího "resetu" filmové ságy bude možné posoudit podle toho, jak jeho případná pokračování využijí situace, kterou nastolil. ()

srolyma

Je to takový Terminátor naopak. V budoucnu opět zuří válka, tentokrát mezi lidmi a mutanty. Lidstvo drtivě vyhrává, zrůdy jsou na pokraji vyhlazení. Jeden by zvolal hip hip hurá a třikrát sláva, jenže tady je to prezentováno jako by to mělo snad být něco špatného, čemu se musí stůj co stůj zabránit. No chápete to? Takže muťáci vyšlou do minulosti vlčího muže (ještě že aspoň jeho, to je aspoň sympaťák), aby zabránil modré chameleonní ženě zabít toho malého věčně nadrženého člověka z Hry o trůny. Osobně mám radši Wolverinovy samostatné filmy než x-menovské grupáče. Navíc tady je to hodně o přemlouvání, přesvědčování, dlouhých rozhovorech a méně o samotné akci. Ale i tak ještě celkem dobré. ()

Domas88

Moc jsem se těšil, a vůbec mně tenhle díl nezklamal.. Opravdu super :) Moc super :) Krasa prostě :) Chudak Wolverin ten taky všechno vždycky musi odnést :D ()

pafka

Jestli mam s necim problem, tak je to urcite se stopazi filmu. Prvnich dvacet minut a poslednich ctyricet je skutecne dobrych. Mezi tim je slepovana omacka, kterou preckavate s tim, ze prijde neco lespiho. prijde. Ale proc se timhle prokousavat? Skoda, ze to neni zabava cele. ()

J.Mayen

Jak jsem zprznil a zkritizoval Wolverina tak si nemuz vynachvalit zatim poslendiho Xmana, uzasne sceny, pribeh skvely, grafika a vše trikové na výbornou, navíc krásně dokreslenou senzační hudbou. Navíc bych rád zmínil scénu v kuchyni po záchraně Magneta z vězení, moje hodnocení je jasný. ()

Claire.TJ

No do háje, Tyrion Lannister prodává americký vládě vražedný roboty na vyhlazování mutantů. To prostě epicky už zní, a ono to pak epický i je. Good, good. | Já jsem přišla na chuť x menům až s První třídou, a pořád ji ze všech dosavadních xmenovak, ba i marvelovek, považuju za bezkonkurenčně nejlepší. Byť je Budoucí minulost stylově na půl cesty mezi První třídou a půdodní trilogií, kompromis je to dosti vkusnej - ono donutit hrát pány McAvoye, Jackmana, Fassbendera, Stewarta, sira McKellena a Dinklage blbě snad ani nejde. Líbilo se mi to. Bylo to fajn a aby se to odlišilo od těch komerčních komiksovejch blbostí, pět se tomu dát musí. ()

harycek

Moc bezva!Nejvíc se mi líbí scéna v kuchyni Pentagonu , zvláště to podmalování hudbou!!! Poznámka: Ve scéně kdy Jenifer Lawrence přijde za mutanty do tábora ve Vietnamu je "převlečená" za důstojníka US Army jehož podoba silně připomíná generála westmorelanda!?!?!? viz-https://www.google.cz/search?q=general+westmoreland ()

Matamoroz

Zatím poslední X-Men si drží velmi slušnou úroveň. I když je pravda, že leitmotiv je převzatý z Terminátora a taky trochu z Matrixu, pořád z toho námětu dokázali kluci dost vyždímat. Dokonce bych řekl, že se oproti některým předchozím filmům zlepšili. Jediné co mě krapet vytáčelo, byl trpasličí vědec, který si hojil své komplexy z toho, že nedosáhne na vypínač. Spíš by se hodil jako komická vložka do nějaké bondovky ze sedmdesátek. Jinak palec nahoru. ()

Veefee

Tentoo film byl pro mě jedním velkým zklamáním. Možná tím, že čím stárnu, tak se na filmy koukám jinýma očima. Každopádně nemůžu pochopit, proč je právě dnes v Holywoodu tak oblíbené točit záběry s tak kýčovou kamerou, jako to je u těchto X-menů. dlouhé záběry nikam a na tváře hrdinů ve mě vzbouzejí dojem, že dnes se už nikdo nestará o kvalitní režii či scénář a snaží se upoutat publikum, námi tak blízkým, konzumem. Pro nenáročného diváka přijatelné, pro mě zneuctění mých oblíbených komiksových hrdinů. Ale pořád v naději doufám, že příští díl bude lepší. ()

Co se děje s X-Meny?

Co se děje s X-Meny?

10.11.2016

Třetí wolverineovská sólovka se jmenuje Logan, dorazí k nám 2. března a není tak úplně jisté, co se bude dít po ní. Hugh Jackman se tu rozloučí s rolí Wolverinea, zároveň by ale mohlo jít o částečné… (více)

McAvoy a invaze z vesmíru

McAvoy a invaze z vesmíru

12.09.2016

James McAvoy není ve sci-fi žánru zrovna nováčkem. V X-Men: Budoucí minulost nebo X-Men: Apokalypsa si ho užil dosyta, teď ho ale čeká velký test bez vyholené hlavy, kolečkového křesla a mutantích… (více)

Seznamte se s novým MacGyverem

Seznamte se s novým MacGyverem