Na jezeře

TV spot 2
Thriller / Mysteriózní / Krimi / Drama
Austrálie / Velká Británie / Nový Zéland / USA, (2013–2017), 11 h 6 min (Minutáž: 45–60 min)

Série(2) / Epizody(13)

V malém novozélandském městě Laketop se mladá dívka Tui Mitchamová pokusí utopit v jezeře. Po její záchraně školní ošetřovatelka zjistí, že dívka je těhotná. Robin Griffinovou, policejní inspektorku ze Sydney, povolají na místní policejní stanici, aby ji vyslechla... (Filmbox)

JohnyD

Prečo si myslím, že by tomu slušalo viac filmové prevedenie a vyniklo by to viac, ale pekne po poriadku. Ženská True Detective? To ani náhodou. Jediné, čo to má s TD spoločné je skvelá kamera Arkapawa, ktorá urobila z tohto podpriemeru, ľahký nadpriemer + nádherná a zradná príroda NZ. - o to viac sa teším na McBetha (ktorého točil tiež) V popisku na CSFD stojí, že ide o thriller, mystery, krimi a drama. Na thriller to nemá takmer žiadne tempo; mystery som tam nepostrehol, max.snáď to, že tam vystupuje šedivá ženská, ktorú trafil blesk a vie čítať budúcnosť, čo v príbehu, ale aj tak nehrá žiadnu rolu; krimi záplateka je pozorným fanúšikom jasná po prvej časti a ak nie po prvej tak po tretej už isto a tak je to vlastne, ženské dráma, ktoré chce byť niečím čo nie je a všetky tie "prekvapivé a šokujúce" odhalenia sa strácajú pod nekonečnou vatou a nánosom jazera v okolí Paradise. Verím, že to krásne do seba na papieri všetko zapadalo, ale žiaľ to v tej sérii vôbec nefunguje na kamere a je to trikrát dlhšie ako by malo. Myslím, že tento kúsok ocenia viac ženy, ako muži, ktorí podľa mňa nie sú vhodnou cieľovkou 6/10 za spomínanú kameru, vykreslenie NZ buranského vidlákova, ktorému by ste sa chceli vyhnúť ; prírodu a P.Mullena, ktorý ako jediný podal nadpriemerný výkon a mal čo hrať. ()

crozet

Silné stránky? Ženský fenomén, výprava, hudba, dětští herci, sociální sonda do novozélandského prdelova a jeho rodiny.. Autoři měli asi hodně práce se střihem (mraky natočeného materiálu), resp. zde se patrně rekrutuje kombinace různých (a často svérázných a originálních) dějových linií a celkové kompoziční nekonzistence. Závěr pak překresluje vše a zanechává velmi intenzívní (děsivý) zážitek, se kterým se dokonce druhý den ještě vzbudíte.. Nejen proto se nabízí srovnání s první sérií Temného případu (True Detective), kde je však palba rozložena do celé plochy a pozornost diváka poněkud nekolísá. Na televizi výborné, vedle True Detective však přeci jen kapánek slabší. ()

Blueeyes

Ráj. V tomhle Edenu najdete mnohem víc než Evu, Adama a hada. Je tady celá tlupa dalších aktérů z nichž naprostá většina je řádně pomatených. Málokoho byste si tu pozvali do dvojdomku. Pedofilové, násilníci, narkomani, překupníci, devianti, delikventi, alkoholici a celá řádka dalších diagnóz skládá dohromady docela nepříjemnou a tísnivou náladu panující kolem magického jezera. K seriálu jsem došla trošku oklikou přes Elisabeth Moss, která tu byla stejně přesvědčivá, lidská a přirozená jako v Příběhu služebnice. Ano, šlo by to střihnout, ale sedm dílů na první sérii bylo docela akorát, přesně to vyšlo k závěrečné, docela nečekané pointě, tedy mám na mysli ten úplný, úplný závěr. Dobré to bylo. ()

Mlle

Ryzí příběh ze sympatického prostředí drsných hochů, kteří nesdílí potřebu zbytku světa mazat si med kolem huby. Hluboký nádech a výdech. Pravda a láska v syrové podobě uprostřed novozélandské přírody předkládá etické otázky, jako je ta, zda je dobro to, co vidíme, nebo to, co opravdu je. Skupinka protivných a těžko snesitelných bab vnáší do ryzí scenérie kopců kolem jezera kontrast sebeklamu i směšné a kruté městské hlouposti. Oproti tomu charismatické duo hlavních postav (Robin a Johno) získává divákovy sympatie záhy. Jen Al má s Robin problém: "Umíš být velmi tvrdá. A nelíbí se mi, že to považuješ za svou silnou stránku." Rozuzlení případu je sice nápadně servírováno od samého počátku, takže konec nenabídne žádné překvapení, atmosféra jednotlivých příběhů, odehrávajících se synchronně na pozadí odporného zločinu, však přívětivě vtahuje do děje až do šťastného konce. Nakonec tedy divák omluví i přeci jen poněkud přepjatou stopáž. Strhující a velmi emotivní je pohřební kytarové provedení Bjork "Emotional landscapes" v předposledním díle, které jakoby vyvstávalo ze samé podstaty příběhu. ()

edie sedgwic

Extremne feministicky serial, ktory po prvych 2, 3 castiach trochu straca na intenzite, akoby si uz tak velmi nebol isty tym, co sa v uvode snazil povedat. Napriek tomu sa mi paci, ako pokojne plynie uprostred neskutocnej novozelandskej prirody. Zaver to tak trosku zaklincuje nie uplne pozitivnym sposobom. Za pozretie urcite stoji, patri do tej lepsej skupiny serialov, ktore sa v poslednej dobe vyprodukovali. ()

kowalski

Jo hele a to mi to někdo srovnával s True Detective... jó vlastně hoši z "čelistí" (radiowave). Hm... no tak to raději koukat na vidláka Harlesona a mudrujícího McCounaInterstellara. Máte tu seriál s absolutně necharismatickou hlavní hrdinkou "detektivkou"... co občas chrápe s místním vidlákem v lese na mechu a nechá se u toho natáčet na Nokii 3110 ;-) Problémem je, že hlavní hrdinku herecky a charismaticky zastiňuje otec postižené.... do toho dementní bláboly Holly Hunter (kterou jsem vůbec nemohl v tom sestřihu poznat) co stanuje v kontejnérech v nádherné přírodě NZ. Takže jako záběry z National Geographic tam jsou luxusní a tak bych to asi tak i bral... a to jsem se vůbec nesnažil brát v potaz genderově zabarvení celého příběhu... ()

JoSte

Tolik WTF momentů, děr v příběhu, prapodivných zvratů a nepochopitelného chování postav se jen tak nevidí. (A ač Elisabeth Moss byla v Mad Men skvělá, postavu detektiva je mi nějak zatěžko ji uvěřit.) ()

Narciska

Krimi nemám ráda, Stíny nad jezerem jsou čestnou výjimkou. Myslím si, že by TV měla dávat větší prostor neamerickým produkcím a neněmeckým šablonovitým romantikám, protože jiná produkce je znát. Jiné pojetí a jiný svět nás obohacuje, vnáší do našeho vnímání něco, co nedokážeme popsat slovy. Jinou atmosféru, jiný přístup, nečekané zvraty, odlišné povahy. Hlavní hrdinka se stálým a poněkud křečovitým úsměvem je nezlomná jako kámen, její protějšek citlivý tvrďák, k tomu bezvadně vystupující seriózní kolega, umírající hipí matka ve svazku s potomkem původních obyvatel, banda neurotických žen, které se přijely vyléčit návratem k přírodě, k tomu jejich příkrá charizmatická guru a těhotná nezlatilá dívka. To je jen částečný výčet postev, které jsou neoddělitelně spojeny s pustou a nepřívětivou zemí, vystaveni dechu zimy, jež mrazí a deptá a oni zem přece milují. Postavy a země jedno jsou, mlha, stíny, napětí a šeď dotvářejí mystérii a zakrývají jednání, jež je stejně drsné a syrové jako tamní krajina a stejně uvěřitelné. A tvoří tento napínavý mystery koktejl, jež však pevnou rukou navržen, spěje k promyšlenému vyústění. ()

Axident

Vynikající "nenápadná" holka v hlavní roli, novozélandská panoramata, potemnělá až temná zatuchlost hrubého vidlákova, kde jsou všichni namočeni a nikým si nemůžete být jisti. Rukopis Jane Campion se pozná a je zárukou kvality, nicméně k závěru scénáři dochází dech a určitě by prospělo, vzhledem k jediné kauze (hledání znásilněné, 12ti leté, těhotné dívky) hodně zkrátit stopáž a vynechat vatové pasáže. Tři díly by stačily. Ale i tak jednoznačně palec hore. ()

Eluin

Úžasné a uvěřitelné charaktery v čarokrásné přírodě. Seriál pojednává o tak trochu zvláštním detektivním příběhu, v němž ale -jak už to u podobných filmových a seriálových projektů bývá - zase až tak moc nejde o to "kdo je tady vrah", ale zejména o vylíčení prostředí a různých souvislostí. ()

fraktal

Severský (čti: velmi drsný dějový obsah, atmosféra vykreslována hrůzyplně nádhernou krajinou, úžasná kamera, absence hollywoodských barbie a zbytečných romantických scén) seriál z Nového Zélandu, kde ač se nikdo nechová logicky, natožpak "racionálně", všechny postavy jsou pravdivé. Zapadlý klenot. ()

tranquill

Mysteriozní, dramatické, bizarní... Ano, ta čtvrtá hvězda je především za tu atmosféru, skvělé herecké výkony a nádherné exteriéry. Ale také musím zmínit, že scénárista si někdy s dějem, logikou a chováním postav moc starostí nedělal. Každopádně tento styl připomíná severskou školu, jen ta si ale dokáže scénář vypiplat a dotáhnout k dokonalosti :-) ()

anitae

Nevím proč mi to furt připomínalo Dallas - asi tou nekonečností. Divný příběh s ještě divnějšíma lidma odehrávající se v podivné vesnici. Těhotná malá holka zdrhne do lesa a schovává se tam, zatímco její táta a bráchové provozují drogový byznys, na louce táboří ženské léčící si své mindráky, a to vše v prostředí kde kámen šuká cihlu - slušně to napsat nejde. ()

Charlie84

Pět hvězd za atmosféru. Stručně pro ty, kdo si to nedej bože chtějí pustit jako detektivku: V ToTL dojde k několika zločinům. Vraždě na člunu, tu vidíme, včetně pachatele. Dvěma jakože sebevraždám, které sice sebevraždami nejsou, ale pachatele se nedozvíme. A pak je tady ta těhotná dvanáctka, ano, to by se dalo označit za detektivní linii, kdyby se za celou stopáž neobjevil pouze jeden možný pachatel (zřejmý v polovině prvního dílu), který to...nečekaně...skutečně je. No a na konci dojde k jistému odhalení, které by snad mělo něco vysvětlit? Nebo propojit dějové linky? Ehm. Nevím, jestli sedmihodinová verze (viděl jsem sestříhanou o jeden díl kratší) se snaží více řešit návaznost scén, motivaci postav, nedej bože nějaké to vyšetřování...případně drobnosti typu jak se kdo kam dostal, jak se kdo o čem dozvěděl, proč kdo kam jde a proč tam dělá to, co tam dělá...a jakou roli ve všem hraje ona mystička a místní bezdomovec - porodní dědek? Prostě pět za atmosféru. Berte nebo nechte být... ()

Franc1s

To se jednou takhle na Novém Zélandu v jezeře u městečka Laketop chce utopit jedna dívka, která má 12 let a je těhotná.A začíná slet událostí, které ukážou tajemství z minulosti všech zúčastněných... Hl. vyšetřovatelka přijíždí do tohoto města kde vyrůstala a potkává staré známé i neznámé. A je ji jasné, že to nebude tak jednoduché jako vždy..Objevu se její láska i traumata z mládí, mamka umírá na rakovinu a k tomu je ještě zasnoubená(a ještě něco...:). Prvních pár dílů je ještě v popředí hlavní linka vyšetřování znásilnění mladé dívky, avšak postupem času se jde víc a víc do těch společenských, sociálních, rodinných a emočních linek a jde se někdy až na dřeň. Finální epizoda se povedla, vše do sebe pěkně zapadlo a když jste pozorovali dobře, náznaků kdo je viník bylo v sérii dosti. Avšak bohužel i tento seriál se nevyhnul několika nelogickým tahům, kde zůstal rozum stát. A o tom jak byla Robin (hl.vyšetřovatelka) naivní, to už bylo občas moc, když ji to už říkali i ostatní postavy... Rozhodně nic to na tom nemění, že záběry té nádherné přírody(Ráje) a jezera byli !něco! spolu s tím kytarovým brnkáním :) Jo tam bych si dokázal představit žít.. No nic, kouknem co tvůrci vymysleli do druhé série. 7,7/10 ()

flu

Jane Campion by se měla věnovat jinému žánru. Anebo si alespoň najmout někoho, kdo jí bude schopen napsat solidnější scénář. Otřesná slátanina a zoufale promrhaných sedm hodin života. ()

dogma97

Po perfektních prvních dvou epizodách se děj rozplizl a přešlapoval na místě, jako by se producent rozhodl poslední hodinu třídílné série rozložit do pětinásobné stopáže. A samozřejmě finálního padoucha člověk odhalí velmi záhy vylučovacím způsobem, protože žádná jiná zdánlivě bezúhonná postava už nezbývá. ()

Refn uvede svůj seriál v Cannes

Refn uvede svůj seriál v Cannes

16.04.2019

Zatímco stále čekáme na kompletní seznam autorů a děl, které se letos objeví na filmovém festivalu v Cannes, server Deadline nyní přinesl informaci, že dánský režisér Nicolas Winding Refn (Drive,… (více)