Vetřelec: Covenant

• USA Alien: Covenant (více)

Snímkem Vetřelec: Covenant se režisér Ridley Scott vrací do vesmíru, který sám stvořil ve Vetřelci, prvním filmu věnovaném nejstrašnějšímu mimozemskému monstru filmové historie. V nejnovější a ještě děsivější kapitole se připravuje posádka vesmírné lodi Covenant kolonizovat vzdálenou planetu na druhé straně galaxie. Nový svět, který nečekaně objeví, se jim z počátku zdá být dosud nezmapovaným idylickým rájem. Ve skutečnosti je to ale temný a brutální svět, jehož hrůzy si nikdo z členů posádky nedokázal představit ani v těch nejhorších představách. Když se tito vesmírní poutníci ocitnou tváří v tvář smrtícímu monstru, nezbývá jim nic jiného než se aspoň pokusit o zoufalý únik z tohoto zdánlivého ráje proměněného ve skutečné peklo. (CinemArt)

Emo-haunter

Ono už je těžký celkově kriticky ohodnotit poslední dva Vetřelce, které jsem dnes shlédl, byť je to Ridley Scott, který si svůj svět stvořil sám. Zatímco Vetřelec je atmosfericky vystavěný lovecraftovský horor, Vetřelci akční scifi nářez, trojka psychothriller a Vzkříšení krok k něčemu novému, tak o těchto dvou prequelech Scotta už je těžké uvažovat co nejobjektivněji. Nezařazuji zde AvsP, protože to byl pro mě výsměch Scottovi a céčková šaškárna, ale člověk aspoň chvíli zahnal nudu. AvsP 2 podobně. Co říct ovšem k Prometheovi a Covenantovi? Jistě, ty peníze tam jsou vidět, lodě, vesmír, prostředí - vizuál je naprosto překrásný, ale dál? Drtivá většina postav plochých a bez charizmatu, až na hrdinky obou snímku a samosebou skvělého androida v podání Fassbendera. Co ale dál? Co jsme za ty dva díly zjistili? Téměř nic, a já pevně doufal, že Ridley mi některé otázky objasní. Místo toho si tu režisér šlape po vlastním vysazeném políčku, na kterém nechal vykvést své vetřelčí univerzum, což je trochu škoda. Scénář i chování postav místy nelogické až na výjimky. Ale nechci jen kritizovat, film má i své přednosti, které tu byly zmíněny, ať už akce, naturalistická atmosféra, hudba, lovecraftovská forma hororu i zmíněný vizuál, pro který mám vždy slabost. Celkový dojem ovšem kazí některé skutečnosti - filozofické myšlenky, které vyšly do prázdna a přitom vím, co tím mělo být řečeno, ale nebylo to dotaženo - potenciál měly oba snímky rozhodně větší! Prometheovi dávám 65%, Covenant byl k čtyřem hvězdičkám blíže díky bravurnímu konci, avšak 70% je na 4 ještě málo. Když chce člověk něco stvořit, musí nejdřív něco zničit. ()

kamil.i

Až takéto retro som nečakal. Bohužiaľ, Alien: Covenant nie je len retrom v zmysle odkazov na pôvodného Votrelca, ale aj nemilou pripomienkou VHS-kových titulov rokov 80tych, v ktorých nebola núdza o nelogické dejové zvraty a iné absurdity. Spomínané odkazy na pôvodný film potešia- najmä vizuál vesmírnych lodí a Gigerove výtvory (aj keď na tomto mieste možno zabŕdnuť do nedostatku tvorivosti súčasných tvorcov, keď musia používať staré návrhy namiesto nových konceptov). Scott konečne vysvetlí pôvod Votrelca, no veľmi vás nepoteší. Na tomto mieste končia pozitíva a zároveň začínajú negatíva, ktorých je pomerne dosť. Neodhováram od pozretia, no neoplatí sa niesť so sebou veľké očakávania. ()

Klajnik

Hned ze začátku musím dodat, že nejsem fanoušek značky. Minul jsem jí v té správné době i věku. Všechny díly jsem viděl až nedávno, když mi bylo 15 a v té době to na mě nebylo ani hororové, ani akční, ani psychologické. Zpětně kvality filmů uznávám. Co však neuznávám jsou nostalgií zaslepení diváci, kteří nevidí jak film zestárnul. Teď už ale ke Covenantu. Stejně jako u Promethea chybí propracovanost celému ději. Poznejte posádku těch nejnevhodnějších lidí pro kolonizační misi jiné planety. Jsou nemotorní, hloupí, emočně nevyrovnaní. Proč tam jsou manželé nebo jiné páry? Nevím jaká společnost může být tak hloupá, že přenechá velení kolonizační lodi s 2000 kolonizátorů v hyperspánku bandě manžílků, kteří snad neprošli žádným výcvikem, jelikož podle jejich uvážení je jedinou hrozbou ve vesmíru absence kyslíku. Jakmile se totiž dostanou na okysličenou planetu, tak se skafandr či jiná ochrana před možným nehostinným prostředím stává zbytečnou. Hlavní hrdinka, ke které máme cítit sympatie jenom proto, že jí hned na začátku umřel manžílek, může táhnout do prdele. Nenáviděl jsem jí už z traileru a tu samotnou herečku už nechci nikdy nikde vidět. Vypadá jak malej ošklivej kluk. V polovině filmu se z ní z ničeho nic stane 'Strong Female Character' a to jsem jí fakt nežral. Po vizuální stránce se na to ale kouká dobře. Jakoby Ridley Scott vůbec neměl cit pro příběh, ale pouze pro to jak by věci měli vypadat. Pohledy do krajiny, vzhled i zrod neomorphů, či úvodní scéna s Davidem (Fassbendera jsem si jako jediného oblíbil) - ten jeho samotný pohyb, to jak naléval čaj v úvodní sekvenci. Na to se koukalo opravdu krásně. Kvůli tomuhle bych ten film rád táhlejší. Vyloženě to k tomu vybízí. Jen by to chtělo lepší scénář, pač strávit více času s takovouhle posádkou bych asi nerozdejchal. Hodně lidí filmu vyčítalo ubírající se směr k nějakému filozofickému přesahu o zrození. Covenant není jednoduchý film jako třeba první díl ságy. S tím by se už dnes neuspělo. Během těch let jsme toho ve filmech viděli dost. Už nás toho tolik neuchvátí. Tvůrci musí s námětem pracovat o něco komplexněji, ale to nejspíš Ridleymu nejde. Ten člověk dokázal natočit dobrý film, dokud stačilo málo. Více je nad jeho schopnosti. Přesto je tento film spíše více a proto se jedná o pokračování Promethea. Filozofický přesah tu však nečekejte. Nevím, kde jste vy tupci něco takového vyhrabali, ale jste vedle. Jde o úžas ze zrození a tvoření ne o hluboké myšlenky typu "Kdo jsme?", "Jaký je náš úděl?" či "Kdo nás stvořil?". Covenant to trochu nakousne na začátku, ale tohle už v univerzu bylo zodpovězeno v Prometheovi. Pokud je tu něco k zamyšlení, tak samotní Alieni. Organismus, který jen přežívá a zabijí. V závislosti tedy na přežití tohoto živočišného druhu a samotného jeho rozmnožování se mění celý koncept líhnutí. V předchozích dílech jsme viděli Vajíčko, FaceHugger, ChestBustera a dospělého Vetřelce. Ten dospělý Vetřelec se měnil v závislosti na tom v čem se líhl. Ten typický se líhl v člověku viz první/druhý díl ale ve třetím díle se vylíhl v psovi a tudíž samotný Vetřelec byl více zvířecí (běhal po všech čtyřech). Tady se všichni Vetřelci vyvinuli v člověku, ale zajímavé bylo, jak se do toho člověka dostali. Prostředí neumožňovalo vždy přežití těch vajíček a tak ten organismus přežíval ve flóře planety podobné té naší. V závislosti na tom se ten vetřelec i jinak vylíhl a úplně jinak vypadal. Tato myšlenka je něco s čím si jde obrovsky vyhrát a ještě víc to podporuje vysokou schopnost jejich přežívání. Ve filmu na to však není dbán takový důraz. Vlastně mám pocit, že si to autoři ani neuvědomují a snaží se jen předhodit něco nového, aby se neřeklo. Pracovat by s tím šlo mnohem sofistikovaněji. Tato nerozvinutá avšak existující myšlenka mi film dělá líbivější. Alien: Covenant má mnoho chyb, mnoho myšlenkových nerovností, alespoň se však na něj dobře kouká. Skrz mé malé očekávání je tu jeden nehezký prvek, jenž mi kazil zážitek. Já se těšil na pořádný gore a vrcholem brutality byl prvotní zrod bílého neomorpha. Jakmile však nejrůznější Vetřelci začnou zlobit, tak zhruba polovina zabití je useklá v tom nejlepším. Samozřejmě si domyslím, co se asi stane - to však nic nemění na tom, že to chci kurva vidět! Jak já bych rád viděl Aliena roztrhat člena posádky. Nestalo se. Na pátého Vetřelce/druhého Promethea se kouká dobře a když člověk neočekává nic převratného či není skrz čas upnutý k prvnímu dílu, tak si film může užít. Myslím, že Ridley by měl přenechat značku nějakému mladšímu a šikovnějšímu filmaři a sám fungovat jen okrajově (jako se tak stalo v případě filmu Blade Runner 2049). On sám už nic pořádného nevyprodukuje. Ať si vezme prachy a táhne někam do píči, když už jeho senilita postoupila do bodu, kdy si nechá napsat scénář od nějakého dua amatérů. () (méně) (více)

Gulde

Nečíst dále, pokud jste film neviděli, KOMENTÁŘ OBSAHUJE DROBNÉ SPOILERY. Chybějící článek mezi Prometheem a prvním Vetřelcem - to je Covenant. Do kina jsem šel s očekáváním, a to bylo nakonec i naplněno, řekl bych. Příběh zajímavý, ale byl až příliš kladen důraz na vysvětlení toho, jak rasa Vetřelců vznikla. A stalo se tak na úkor zosobnění se s posádkou. Ta tam hraje druhé housle a vyjma dvou hlavních syntetiků dostává jen malý prostor. Upřímně - zkuste si, kdo jste film viděl, vzpomenout na jména členů posádky - já si po dlouhém vzpomínání vzpomněl jen na dva. Vetřelce jako takového jsem si nakonec taky příliš neužil, taky zde hráli druhé housle, prostě spíše takové křoví, které jen mělo demonstrovat Davidovy ideje. Už zmínění syntetici, Walter a David, dostávají prostoru naopak velmi mnoho. U Davida mi vadilo až přílišná snaha vzbudit v něm pocit toho, že je to vlastně pomýlený umělec (viz třeba zbytečně dlouhá scéna hraní na flétnu apod., která mi do filmu nějak neseděla, i když jsem chápal záměr - snaha ukázat ono Davidovo umělecké cítění. To je asi vše k těm negativnějším aspektům filmu. Atmosféru to docela má, k hudebnímu doprovodu nemám nejmenších výhrad, byl správně potemnělý a v duchu ostatních Vetřelců. Klidně sem s dalším dílem, ale napravit výše zmíněné chyby! (CineStar Liberec, 17.5. 2017) ()

Deywid

Tak nakoniec prijemne prekvapenie. Filozofovania ubudlo, votrelci pribudli. Posadka rovnako blba, ale ovela sympatickejsia ako v Prometheusovi. Totalne becko, ale tak preco nie. Prve dva diely su a navzdy budu uplne inde. Prometheus ma nehorazne sral, toto ma celkom potesilo. 7/10. ()

Brejlil

Uznávám, je to o kousek lepší než Prometheus. Ale jen o kousek. Protože dojde i na vetřelce, krev a trochu toho napětí. Jenže bohužel dojde i na nesmyslné filozofování a tuny pitomosti. Boj na jeřábu, který popírá fyziku snad více než Iron Man, přestřelka v trávě, kde se "hrdinové" vzájemně postřílejí, aniž by to někoho nějak dojímalo. Postavy, které nejsou nijak vykreslené, nijak charakterizované, vlastně je asi úplně jedno, kterou něco nebo někdo zabije teď, kterou za chvíli a která přežije. A tak jedinou postavou, vlastně postavami, které neupadnou úplně do prachu zapomnění, je Fassbinderův Walter / David. To je trochu málo. Nemám ani chuť dávat palec nahoru za naprosto dokonalé ztvárnění, kdy i v těch nejpitomějších scénách, často hraničících s parodií, bylo alespoň na co koukat. ()

Hernycztek

Povinné pokračování Prometheusu, které je minimálně o třídu víš. Nečekal jsem, že to na sebe bude nějak moc navazovat, ale jakmile posádka přistála na planetě a objevili loď Shawové a Davida, začalo vysvětlování toho, co se vlastně dělo po poslední scéně v Prometheusu a nutno říct, že mi to zodpovědělo všechno, co jsem potřeboval. Vůbec mi nevadilo, že lidé na palubě byli v párech, hlavní je, že posádka byla dost početná, což zajistilo hodně mrtvých. S ,,vedlejšími postavami" nás tvůrci bohužel skoro neseznámí, takže si nemůžete k některým vůbec vytvořit vztah a fandit jim. Největší zlepšení jsem zaznamenal v akci, brutalitě a hlavně je to HOROR. Na rozdíl od Prometheusu se tu na nic nečeká a po necelé půl hodince jsme svědky prvního vetřelce, který se s tím rozhodně nemazlí a mrtvých začne přibývat. Chování postav bylo sice horší, ale ne tak hrozné, aby se na to nedalo dívat. Postupné zvraty v podání Davida mi pořádně otevřeli hubu, třeba vysvětlení se zánikem původních obyvatel, co se stalo se Shawovou a hlavně samotný původ vetřelce.. Michael Fassbender si v podstatě celý film urval pro sebe a všechno ostatní nechal daleko za sebou, ačkoliv Albín a Baby vetřelec udělali své. Zvrat v samotném závěru nechal otevřená dvířka pro dokončení trilogie novodobé Alien série. ()

Blue.Shark

Tak pěkně zostra: hlavní problém Covenanta je, že se odkazuje na Aliení filmy, ale ve skutečnosti si z nich nebere téměř nic. Postavy v původních filmech se vždy chovaly dost logicky a krásně mezi sebou interagovaly, aniž by to působilo trapně. Rovněž měly filmy docela pomalé tempo a dávaly divákovi prostor, aby se podělal strachy úplně sám, nebo aby naplno cítil atmosféru. Nic z toho Covenant nedělá. V praxi to vypadá tak, že lidé na kolonizační loď vybrali posádku největších dementů, kteří kašlou na jakékoliv bezpečnostní opatření, jenž by snad někomu mohlo v podobné situaci přijít na mysl. Korunuje to fakt, že se všichni hrozně diví přerostlé pšenici, ale obrovské ruiny prastaré civilizace jsou jim z nějakého důvodu úplně šumák. Co se týče Aliena jakožto monstra, film se sice chlubil tím, že jsou tu dokonce tři druhy, ale v součtu se na plátně vyskytují hrozně krátce a ani zdaleka jejich ztvárnění nepřevyšuje estetiku původního zvířátka a už vůbec nebudí srovnatelný respekt. Vrcholem je potom totální nakálení na evoluční cyklus Aliena, který fanoušek původních filmů bere jako věc danou a neměnnou. Co se Covenantovi musí nechat, je velmi vysoká kvalita efektů, parádní výprava a celkem zábavná příběhová linka začínající již v Prométheovi (ačkoliv je vlastně docela pitomě jednoduchá). Ono se na ten film strašně hezky kouká a je i dost zábavný, ale Alienovské látce prostě nesvědčí přístup moderních blockbusterů - grafická vyumělkovanost, urychlení a zpitomění děje. A ten Alien tam je vlastně taky trochu navíc. Možná se ten film prostě měl jmenovat jen David. ()

Copcorn

Byl jsem přesvědčován, že to za to nestojí. Net byl plný špatných recenzí. Já však odolal a na Covenanta si zašel. A vůbec toho nelituju! Nechápu, proč má tento počin tolik špatných ohlasů. Scott sice není tak minimalistický a atmosférický jako v prvním Vetřelci , ale zato mnohem více pracuje s celkovým vizuálem filmu. Pár hluchých míst by se našlo, ale Covenant rozhodně nejsou vyhozené peníze za kino ani promarněný Alienský potenciál. ()

marquillo

Prilis explicitne, nelogicke, malo strasidelne, nevyvazene, posledna tretina pripominala Votrelca, ostatne bola standardna vesmirna vyvrazdovacka 65 %, aj to len vdaka Fassbenderovi. ()

LuccinyFilmy

Proč nekompetentní první důstojník a posádka líných blbců zničehonic změní kurz dlouho plánovaného letu, protože se jim nechce letět dalších sedm let? Proč se na neznámé planetě s naprosto neprozkoumaným mikrosvětem všichni producírují jen tak bez skafandrů? Jak může ve fungujícím rozvinutém ekosystém zcela přestat existovat živočišná složka, aniž by se ten zhroutil? Těžko říct. Každopádně i tak se mi Covenant líbil a po celou dobu mě bavil svou pseudosexuální symbolikou, zaříkávačem xenomorfů a Úvodem do filozofie 1. ()

krusty2

No prvá polovica dobrá ale potom nelogický kŕč. Prečo keď sa to dalo už potom aj bez Davida a nútene vtlačeného Votrelca. Pričom druhá polovica mohla byť krvavá rezba s prípadným vojenským komandom. Dúfam ale v pokračovanie aj keď pre mňa Prometeus bol lepší a ešte dodám že Damon Lindelof je pán scenárista aj keď ho niektorí nemôžu. ()

M1k9

Stejně jako Prometheus 1 je i pokračování docela zajímavý film ve vakuu, ale vůbec ne důstojný pokračovatel klasické vetřelčí ságy. Alien je především o temné klaustrofobické atmosféře, které lze dosáhnout výhradně jen na poblikávající vesmírné lodi. Ridley to ví a tohoto původního konceptu se místy znovu přidržuje. To ostatní jen lepí Alien sérii a Promethea dohromady. Vůbec celý ten mini příběh o prapůvodu mi nepříjde dost dobrý na obětování tak velkého objemu stopáže a očekávané atmosféry. / / / Jelikož podobnými problémy trpěl Prometheus, moje očekávání byla značně nižší. Takže jako akční zábava s efekty film asi obstál. Ve všem ostatním pochopitelně zklamal. Možná mě film štve o to víc, že už se neschovává za název Prometheus a nemůžeme ho jednoduše odseparovat. Mimochodem skvělý trailer když už nic. Bylo to nadějné. 6.5/10 ()

Heero

Čekal jsem od toho mnohem méně a nakonec musím Covenanta hodnotit více než kladně. Začátek dokáže upoutat k obrazovce jako super scífko s nádhernou vesmírnou lodičkou. Ihned po příletu na planetu začíná sled nelogických rozhodnutí jednotlivých postav, které vlastně Covenanta shazují asi nejvíce. Ani postavy se moc nepovedly a většinou ty nejsympatičtější umřou jako první. Člověk si klepe na čelo, až se mu dělají boule. Naštěstí vše vyrovnává skvělý vizuál a i přes stopáž delší než 2 hodiny prakticky neustálá akce. Přestože si vetřelce jako takového moc neužijeme, alespoň se nám doplní skládačka ohledně jeho vzniku a historie. A jelikož se Covenant odehrává v roce 2104 a jednička Vetřelec v až v roce 2122 a cesta na Origae 6 bude trvat 7 let, čekají nás ještě minimálně jeden nebo dva díly. ()

andio

Přijde mi, že po Prometheovi, který měl mnoho různých problémů, se stalo kůl hejtovat na Aliena, ale podle mě je tenhle film docela dobrej. Samozřejmě má svoje mouchy, třeba mě štvalo, jak na tu planetu vylezli všichni úplně lážo plážo, bez jakékoliv helmy, nebo jiné ochrany před mimozemským vzduchem. Nemusí jít ani o to, že by byl vzduch nedýchatelný, mohli usoudit že dýchatelný je podle nějakých přístrojů, nebo už jen podle toho, že z této planety byla lidmi vysílána zpráva, ale nemohli vědět, jestli ve vzduchu nejsou nějaké nebezpečné bakterie, přičemž já bych předpokládal, že tam nějaké budou, když na planetě rostou stromy, což je pokročilejší forma života, než nějaké jednoduché bakterie. To v Prometheovi vyřešili mnohem lépe. Co se mi na tomto filmu moc líbilo byl Michael Fassbender v roli Davida/Waltera - i když mi závěrečný "zvrat" přišel velice předvídatelný, líbil se mi rozpor mezi dvěma androidy a rozdíl v jejich přemýšlení, který do jisté míry zrcadlil vztah mezi "tvůrci" a lidmi z minulého filmu. Celkově bych řekl, že pro mě Covenant na Promethea nemá, hlavně asi kvůli faktoru překvapení, kdy u prvního nového opravdového Alien filmu jsem měl už snížené očekávání kvůli všem Aliens vs. Predators bullshitům, zatímco od tohoto filmu jsem i něco očekával. Ve výsledku dávám 8/10 ()

maty39

Když největší hrozbou ve filmu z vetřelčí série není Vetřelec, tak je jisté že si film říká o průser. Když k tomu sledujete nejhloupější posádku v historii veškerých fiktivní letů, tak je dílo zkázy dokonáno. Prozatimní dno série ()

JM87

Samotnej námět filmu a tak jak to je postavený by mohlo zaručit kvalitní podívanou, kdyby tam nebylo milion nelogických situací. To fakt nepochopím. Tohle je film, kterej celkem filosofuje, ale najde se tam i nějakej vetřelec - oboje se mi líbí, ale jak mohl Ridley dopustit ty nelogičnosti? Jak se mohl podívat do scénáře a říct: "Jo, tohle je ok" ()

Fede Alvarez natočí nového Vetřelce

Fede Alvarez natočí nového Vetřelce

05.03.2022

RoboCop přišel o režiséra

RoboCop přišel o režiséra

16.08.2019

Chystá Ridley Scott dalšího Vetřelce?

Chystá Ridley Scott dalšího Vetřelce?

01.06.2019

Vetřelec minulý týden oslavil 40. výročí a v rámci oslav došlo i na rozhovor se samotným tvůrcem ikonického hororu Ridley Scottem (Černý jestřáb sestřelen, Konzultant). V něm pak Scott mimo jiné… (více)

O čem by byl další Vetřelec?

O čem by byl další Vetřelec?

15.11.2018

Pokud jste viděli poslední filmy z vetřelčí série od režiséra Ridleyho Scotta (Marťan, Gladiátor), pak je vám nejspíš jasné, že měl slavný tvůrce pro svoji temnou sci-fi ságu ještě velké plány. V… (více)