Vetřelec: Covenant

• USA Alien: Covenant (více)

Snímkem Vetřelec: Covenant se režisér Ridley Scott vrací do vesmíru, který sám stvořil ve Vetřelci, prvním filmu věnovaném nejstrašnějšímu mimozemskému monstru filmové historie. V nejnovější a ještě děsivější kapitole se připravuje posádka vesmírné lodi Covenant kolonizovat vzdálenou planetu na druhé straně galaxie. Nový svět, který nečekaně objeví, se jim z počátku zdá být dosud nezmapovaným idylickým rájem. Ve skutečnosti je to ale temný a brutální svět, jehož hrůzy si nikdo z členů posádky nedokázal představit ani v těch nejhorších představách. Když se tito vesmírní poutníci ocitnou tváří v tvář smrtícímu monstru, nezbývá jim nic jiného než se aspoň pokusit o zoufalý únik z tohoto zdánlivého ráje proměněného ve skutečné peklo. (CinemArt)

Exever

Ono je to taky zvlastny film, herecke obsadenie a vykony ako z lepsieho Bcka + tie priblble čiapky ktore nosia na planete ma strasne otravovali. Na druhej strane celkom slusne zamotany dej. Lepsi Prometheus, ale najhorsi votrelec. Tesim sa co vymyslia dalej ! ()

L.O.T.R

Prvý Votrelec vznikol pred 38 rokmi z výborného nápadu a skvelej réžie Ridleyho Scotta. Ten sa vracia v plnej sile naspäť a po 38 rokoch ukazuje, že na to stále má. V roku 2012 natočil Prometheusa a podarilo sa mu rozdeliť publikum na dve časti, tú, ktorá miluje Prometheusa miluje a tú, ktorá ho nenávidí. V tej dobe sa recenzenti obhajovali, že to už nieje Votrelec a že Scott vykráda sám seba a nevie čo chce povedať. No, po piatich rokoch sa nám majster vrátil a som rád, že mi len potvrdil podstatu jeho novej cesty, ktorú chce ukázať divákom. Absolútne nepochopenie deja a toho, o čom ten film je. Príde mi to, ako keby ľudia boli príliš zasadení v minulosti a nedokážu priať inú cestu. Už Prometheus načal novú dejovú linku s postavou Davida, ktorá mala byť hlavným ťahúňom filmu. Vtedy však všetci očakávali Votrelca a nechceli priať nič navyše, žiadne vyššie ambície. Scott sa svojich cieľov našťastie nevzdal a zmysel Promethea a úlohu Davida postavil na piedestál. Je len škoda, že štúdio silou mocou chcelo pretlačiť názov Votrelec: Covenant, pretože ak by sme sa dočkali názvu Prometheus 2 alebo Covenant, hejt by bol menší. Už ale k samotnému Covenantovi. Posádka ľudí z rôznych oborov (nie všetci sú géniovia, ďalšia vec, ktorú ľudia nechápu), pristane na novej planéte, kde podľa výpočtov umelej inteligencie môže byť nový život a môže sa začať kolonizácia. Veci však nejdú podľa plánu a začína krvavý horor, a to doslova. Rkový rating je tam cítiť každú chvíľu a hlavne prvá scéna, je naozaj drastická až nechutná. Čoho som sa najviac bál sú postavy. Z trailerov to vyzeralo tak, že ich bude naozaj veľké množstvo a nevedel som, ako si s tým scenárista podarí, aby dostal každý svoje miesto a nikto nebol zbytočná výplň. Našťastie sa celý film točí okolo toho čo už Ridley začal v Prometheovi. David vs. Walter. Ich elektrizujúce rozhovory a dialógy boli naozaj bravúrne. Po celý čas neviete, kam presne máte oboch zaradiť a Fassbender si túto úlohu náramne užíval. Jeho démonická poloha v prípade Davida a neurčitosť v prípade Waltera vyvolala vo mne pocit blaženosti. Ešte treba pochváliť Katherine Waterston, ktorá dostáva hejt všade kam sa len človek pozrie. Porovnávania s Ripleyovou z pôvodného Votrelca sú absolútne nemiestne, pretože Ripleyová je archetyp, ktorý sa v tom období vrámci ženských hrdiniek ešte len tvoril. Možno sa zdá, že je to typická akčná hrdinka, avšak dokazuje to svojou inteligenciou a triezvym uvažovaním. Aj preto sa mi páčilo obrovské finále na lodi. Chápem, že väčšina ľudí to skrátka neskúsne a ostanú stále zabrzdení v roku 1979 ale nastal čas sa posunúť. Dúfam, že štúdio dovolí Scottovi sledovať linku, ktorú chce on a že sa nabudúce dočkáme priamej linky David/Walter v ešte väčšom merítku. Za mňa 100% užil som si každú sekundu. ()

BooThCZ

Po recenzích a reakcích jsem čekal průšvih který nepřišel. Větší problém jsem měl s vyzvihovanou Gravitací. ()

JanMarek

Je rok 2104. Celá Země si žije v přepychu, chudoba zmizela, globální oteplování bylo zažehnáno a vůbec všechny problémy moderního světa byly dávno vyřešeny. Jediné, co Zemi ještě stále trápí, jsou blbci. Lidé budoucnosti se tak rozhodli stavět obrovské vesmírné lodě a posílat na nich idioty do vesmíru. Hlupákům na lodích namluvili, že musí kolonizovat vzdálené planety. První loď idiotů, Prometheus, se nevracela, takže plán slavil úspěch. Po letech byla tak do hlubokého temného vesmíru vyslána další loď, Covenant, na jejíž palubě se tentokrát nacházelo už přes 2000 dementů. Alien: Covenant vypráví jejich příběh. Idioti společně s androidem, který je má opatrovat, najdou planetu podobnou Zemi a jak už je zvykem, nadšeně na všechno sahají a ke všemu čuchají bez jakékoliv ochrany nebo zjišťování, o co vlastně jde. Badass idiot sotva stihne dokouřit první doutník a pár dalších idiotů už se stihne nakazit nějakým houbovým syflem. Idiotka č. 1 projevuje duchapřítomnost a prvního nakaženého dopravuje na ošetřovnu. Tedy dopravuje - prostě člověku bílému jako stěna a zvracejícímu krev říká "dělej, dělej, už tam budem, hlavně na nic nesahej!" Idiotce č. 1 po pár kilometrech dojde, že by mu mohla na těch posledních 10 metrů nabídnout rámě a společně se dostanou až na ošetřovnu. Když idiotce č. 2 vystříknou do ksichtu jebáky nakaženého idiota č. 1 dostane geniální nápad a zamkne ho společně s idiotkou č. 1 na ošetřovně. "To jsem na tu infekci ale vyzrála!" říká si, otíraje si zbytky syfláckého hnisu z obličeje do rukávu. Pro jistotu pak jde ještě opatlat všechna tlačítka do kokpitu. Kouzelná je scéna, kdy se pak idiotka č. 2 se zbytky syfláckého hnisu na ksichtě baví s idiotkou č. 1, která je zamčená na ošetřovně, že ji nemůže pustit ven, aby se infekce nešířila. Idiotka č. 1 se s tím smíří a jde léčit idiota č. 1. Ten má mezitím něco jako epileptický záchvat a nezastavitelně se klepe. Idiotka č. 1 se zamyslí, vzpomene si na svůj lékařský výcvik a začne klepajícího se idiota něžně objímat. Bohužel jinak osvědčená léčba v tomto případě nezabrala, idiot č. 1 umírá a z jeho zad se klube aliení mimi. Idiotka č. 1 se ozbrojí nožem a idiotka č. 2 si mezitím doběhne pro pušku. Následuje první boj s alienem. Jako nejnebezpečnější nepřítel se ale neukáže mimozemská zrůda samotná, ale takové zapeklitosti, jako jsou například kluzké skvrny krve, dveře, schody... Vojenský výcvik idiotky č. 2 byl vcelku ucházející - aliena párkrát dokonce škrábla. Bohužel jí někdo zapomněl dát obsáhlou instruktáž o tom, že do hromady hrozivě vyhlížejících žlutých sudů s velkým nápisem H2 se už od katastrofy s Hindenburgem zásadně, ale opravdu ZÁSADNĚ nestřílí. Skupinka idiotů navracející se v tuto chvíli k lodi je tak svědkem spektakulárního ohňostroje, kdy vybuchuje celá jejich loď (nebojte se, alienkovi se nic nestalo). Mají ale jiné starosti, protože z idiota č. 2 se klube další alieňátko. Tentokrát nepomohlo ani hromadné objetí. :'( Po krátké potyčce s pár mrtvými a jednou uhryznutou rukou androida jsou idioti zachráněni jiným androidem - tím z Promethea, který na planetě žije jako Robinson Crusoe. Robinson je vezme do svého kutlochu v jakési staré hrobce. Ta sice není uzavřená a alieni se tam mohou kdykoliv dostat, ale temnota a chladné tísnivé zdi zřejmě na skupinku idiotů působily uklidňujícím dojmem a všichni se po jednom či po skupinkách rozešli. někdo se šel učit na flétnu nebo poslouchat poezii, někdo zase prováděl osobní hygienu. Nejchytřejší z idiotů se snažili spojit se skupinkou idiotů na velké kolonizační lodi na oběžné dráze. Skupinka idiotů na Covenantu samozřejmě měla o své bližní starost, a tak si to s lodí namířili přímo do bouře. Ani lodní počítač je nepřesvědčil k zodpovědnějšímu přístupu, když jim jasně řekl, že to povede ke zničení celé lodi. Idioti měli své priority a záchrana několika málo (5? 6?) idiotů byla důležitější než bezpečí 2000 idiotů v hybernaci na kolonizační lodi. Však co by ne. Akce se znovu rozjíždí. No name idiotku provádějící hygienu sežere alien. Kapitán idiotů následně ukáže, že si frčky zaslouží, když aliena úspěšně rozstřílí. Jakékoliv bonusové body ovšem ztrácí, když dobrovolně strčí hlavu do alieního vajíčka. "Je to bezpečné", ujišťuje ho evidentně šílený android Robinson. Vzápetí už aliení vajíčko klesá kapitánovi idiotů krkem do hrudníku. Když se kapitán probere, z nějakého důvodu je to jediné, po čem touží, teologická debata o víře. Tu naštěstí přerušuje vylíhnutí dalšího alíka a akce se opět rozjíždí. Nejzajímavější částí druhé půlky filmu je androidní incestní sado maso homo scéna, po které dojde k epickému fightu, kdy si oba androidi vyřídí účty. V konečném souboji s alienem je poznat, že tento se vyklubal z kapitána idiotů, protože i přes svou mrštnost se nechá chytit do vidlic pomalého a neohrabaného jeřábu. Respektive nenechá se do nich chytit, prostě do nich vběhne. Následně je rozmačkán a idioti jsou zachráněni. Nastává idylka. Tedy do té doby, než se z jednoho z nich nevyklube další alien. Přeživší android totiž není ten hodný, ale šílený Robinson, který toho hodného jen hrál a dostal se tak na loď, kde má dostatek pokusných králíků v podobě 2000 idiotů v hybernaci. Stačí jen oddělat zbytek posádky, což je formalita. Dva padnou hned, když si dají švédskou trojku s alienem. Zbylým dvěma se ho sice podaří spláchnout do vesmíru, ale je to fuk, protože pak jdou spát. Android Robinson má tak celou loď včetně všech idiotů na ní na starosti. Orgie můžou začít! () (méně) (více)

alphatown

Toto je vetřelec s nejhorším scénářem ze všech vetřelců , které se kdy objevili včetně aliens vs. predator 2. Doufám, že to prodělá a už to nebude pokračovat. ()

MC_nechva

Tak jsme to dnes viděl a musím říct, že to je hrozná sračka. Nikdy bych neřekl, že se mi u filmu vybaví písnička od Verony, Nejsi sám a úryvek textu všichni ruce nahoru. Tak špatný to bylo. ()

Modano

Co to bylo zase za sračku? Film měl ambice a motivaci polepšit se od Promethea, což se vůbec nepovedlo. Holt někdy, čím víc se snažím, tím hůř to dopadá. A já vlastně ani nevím, o co se tady snažili. O Vetřelce? Možná. O dalšího Promethea? Pravděpodobně. Kamera byla v pohodě. Ale ten scénář...Měl jsem pocit, že jsem jednu chvíli v nějakým Béčkovým hororu, kde se třepotají nějaký ošklivý ještěrky a pak, když si zrovna nepískaj na flétnu do noty, tak se mlátí Terminátoři. Aby původní Vetřelec z roku 1979 vypadal líp než ten z roku 2017. To je hodně špatný. Chápu, že to bylo zapříčiněno tím, že to asi chtěli akčnější, ale možná právě proto, se toho měli vyvarovat ne?. No nechme to. Co ale nenechám je vztah Waltera a Davida. Tohle bude můj osobní problém, ale musím si zanadávat(a tím chválím tvůrce ne "Tvůrce"), že to tomu hajzlovi Davidovi zase vyšlo. Vážně jsem doufal, že ho v tý skrýši Walter umlátil tím kamenem, ale ne, prostě to tak nemohlo být. A tím se dostáváme i k tomu jak nápadně pak David v lodi, kdy Danny a Tee zabíjeli tu hnusnou kurvu, vypadal. Měl nůž, mohl si odříznout ruku, aby nebylo nic nápadný. Jasný jak facka. Ale je zde jedna věc, která je pro mě nejasná. Proč se na konci, kdy už byli Tee a Danny v kryospánku hlásil Matce jako David a pak jako Walter? Nějaké zmatení počítače? A nebo to byl vážně Walter a jen je zradil? Pokud o tom někdo něco víte, dejte mi vědět, aby se mi líp usínalo. No a samozřejmě letající čestmír na laně a již zmíněný ošklivý ještěrky, který nejdou zastřelit ani zapálit. To tomu dalo ty správný "grády". Tleskám rukou na zadek. ()

Dave76

První hodina těžká nuda, skoro jsme v kině usnuli. Druhá půlka je scénáristicky a režijně tak špatná, že za nás se jedná o jednoznačně nejhorší díl celé ságy. ()

EagleSK

Po prvom zhliadnuti to bolo take nemastne, neslane. Potom som si znovu pozrel Promethea, nasledne opat Covenant a mozem skonstatovat, ze az teraz tie dva filmy davaju zmysel a posobia ako vyborny prequel k serii Aliens. ()

HSGID

Tak takáto tragedy komedia tu už dlho nebola. Som si myslel, že v kine umriem od smiechu. Nelogické konanie celej posádky od začiatku až po koniec zabilo celý potenciál filmu. A to úplne nelogické vysvetlenie ako vlastne votrelec vznikol bol posledný klinec do hrobu. Jedine kto môže akceptovať toto vysvetlenie ako votrelec vznikol je človek, ktorý do teraz nevidel žiadnu časť votrelca. A najviac ma rozosmial koniec to bola taká obrovská komédia, že sa mi rozum pozastavoval a pýtal sa sam seba či to myslia vážne. A ak chce niekto tvrdiť, že nemám pozerať na príbehy zo starych votrelcov tak stačí pozerať na príbeh Prometheusa. Si neviem predstaviť potom, že z akého dôvodu by hlavná hrdinka opravila toho robota potom všetkom čo jej v Prometheusovi spôsobil. ()

flegmos

Film pre vsetkych vernych fanušikov s prislubom pokracovania. Priznam sa ze toto je asi pre najkontravernejsia verzia votrelca. To co mi tam nejako chýbalo bola atmosfera. Ta spravna hudba je na zaciatku a na konci a medzi tým je čo ja viem. Bolo toho dost co sa tyka akcie ale stale mam pocit ze pri tejto znacke je to malo. Nebol to zial ani horor ani akcny film. Take dietne to bolo. ()

klukcz

celkem pohodové scifi s lehce hororovým nádechem, které mírně dolaďuje některé z nejasností alieního universa. celkově mě ale film nějak nedokázal vtáhnout do děje. ať už to bylo dané vlastně komlet nesympatickou posádkou (která tak alespoň nenaznačuje kdo bude další) nebo jejich opravdu podivným jednáním nehodným vesmírných prospektorů. na seriózní scifárnu zkrátka moc "hloupé", na běžnou vyvraždovačku se tvářící příliš vážné. ale třeba časem s dalším shlédnutím ten film "dozraje" ()

gerdi14

Ajaj to se hodně nepovedlo... Jako TV film na prima cool od 23h bych to sežvejkal a šel nasranej spát.. A rano už bych ani nevěděl na co že jsem to čuměl.. Kurva koho mi ta hnusná neherečka připomínala, že by Andrlovou za mladých let. A to je Andrlová proti ní krasavice. No prostě to byla pí.ovina na entou. A to tomu mam véélikou chut dát odpad..snad jen..ani nevim kvůli čemu nedám. ()

McZmener

Moc jsem se tesil na noveho vetrelce, ale prislo velke zklamani. Zacatek filmu je vyborny, ale druha cast je dost spatna. Fakt jsem se tesil na vetrelce a jeho akce. Misto toho vidim, jak se dva androidi uci hrat na fletnu a pak se spolu mlati. Fakt ubohe a je fakt, ze se mi to moc nestava, ale u druhe casti jsem se vylozene nudil. ()

d-nao odpad!

Ten dej nemá logiku. Ridley tebe sa čo stalo, podpísať sa pod takýto neuveriteľný a ťažko uveriteľný brak? ()

Coltain

Nebudu polemizovat s poselstvím filmu. To klidně nechám na ostatních. Androidí filozofické kafry, nuda, nuda, šeď, šeď. Motiv Davida jako ničitele/stvořitele mne nijak neoslovil, byť by polemika o třech zákonech robotiky byla jistě zajímavá. Všichni minulí Bishopové měli své mouchy (nicméně na rozdíl od těchto měla postava Bishopů alespoň koule, a to nepočítám rozkošnou Winonu ;-), inu co, Asimov to nejspíš rozchodí. Co mně však nesmírně od začátku dokonce s..lo byla absolutně totální tupost a neschopnost prakticky všech členů posádky, ochranky apod. Ten tady tolik opěvovaný začátek plný hysterického pobíhání dvou kvočen kolem lodi a uvnitř ní mně tedy nepobavil. Na to hláška "babský vrtochy" moc nesedí. Naprosté selhání všech postupů, předpisů, jakéhokoliv náznaku profesionality. To neměli opravdu vůbec žádný výcvik? Nějaké průzkumy, testy, zkoumání, helmy, karantény apod? Nic. přistaneme a mažeme bez helem a skafandrů s cigárkem na planetu. Jak parta amerických teenagerů někde na Bahamách, když vylezou z letadla. Vím, že ani v původních dílech se s dodržováním předpisů nikdo nepřetrhl, ale vedle této party trempíků vypadá kdokoliv z minulých posádek jako absolutní profesionál a kocour Jones by jim mohl dělat velitele. Zlatá Ripleyová. Dvě hvězdy, za hudbu a za výtvarnou stránku filmu, dobře ;-) tři hvězdy, ale tu třetí jen ze sentimentu . ()

Fede Alvarez natočí nového Vetřelce

Fede Alvarez natočí nového Vetřelce

05.03.2022

RoboCop přišel o režiséra

RoboCop přišel o režiséra

16.08.2019

Chystá Ridley Scott dalšího Vetřelce?

Chystá Ridley Scott dalšího Vetřelce?

01.06.2019

Vetřelec minulý týden oslavil 40. výročí a v rámci oslav došlo i na rozhovor se samotným tvůrcem ikonického hororu Ridley Scottem (Černý jestřáb sestřelen, Konzultant). V něm pak Scott mimo jiné… (více)

O čem by byl další Vetřelec?

O čem by byl další Vetřelec?

15.11.2018

Pokud jste viděli poslední filmy z vetřelčí série od režiséra Ridleyho Scotta (Marťan, Gladiátor), pak je vám nejspíš jasné, že měl slavný tvůrce pro svoji temnou sci-fi ságu ještě velké plány. V… (více)