Vetřelec: Covenant

• USA Alien: Covenant (více)

Snímkem Vetřelec: Covenant se režisér Ridley Scott vrací do vesmíru, který sám stvořil ve Vetřelci, prvním filmu věnovaném nejstrašnějšímu mimozemskému monstru filmové historie. V nejnovější a ještě děsivější kapitole se připravuje posádka vesmírné lodi Covenant kolonizovat vzdálenou planetu na druhé straně galaxie. Nový svět, který nečekaně objeví, se jim z počátku zdá být dosud nezmapovaným idylickým rájem. Ve skutečnosti je to ale temný a brutální svět, jehož hrůzy si nikdo z členů posádky nedokázal představit ani v těch nejhorších představách. Když se tito vesmírní poutníci ocitnou tváří v tvář smrtícímu monstru, nezbývá jim nic jiného než se aspoň pokusit o zoufalý únik z tohoto zdánlivého ráje proměněného ve skutečné peklo. (CinemArt)

Corbinian

Pokud chcete jít do kina, protože chcete vidět řemeslně dobře odvedený sci-fi horor a znovu vidět tucet Vetřelců na scéně, určitě nebudete mít s tímto filmem problém. Pokud ale čekáte, že se Ridley Scott vrátil, tak vězte, že nevrátil. Ač se Ridley očividně snažil dodat Vetřelcům nové kouzlo a dovyprávět z druhého konce podaný příběh načatý v Prometheovi, rozhodně to nesplnilo jakákoliv moje očekávání. Snaha apelovat na lidské svědomí a jakýsi divný pokus o filozofii se vůbec nepovedl a v kombinaci s čistokrevným sci-fi hororem nebyl vhodný. Snaha o přesah tady selhává a je zazděna už jenom tím málem prostoru, který se jí dostává. A vzhledem k tomu , jak se postavy stupidně chovaly, jak stupidně mluvily a jak herci stupidně hráli, bych byl stotisíckrát radši, kdyby se to vydalo spíš a jenom tím hororovým směrem. Vypadá to, že se Ridley chtěl zavděčit všem skupinám, jak konzumnějších, tak i těch, co si chtěli rozšířit reálie vetřelčího světa. Jak už to tak bývá obojí skončilo na půli cesty a ruka režiséra se pod závalem komerce a konzumu vytrácí. To je určitě škoda, ale je třeba říct, že z Vetřelcem už se mělo přestat v nejlepším (asi tak po třetím dílu max.). Dnes už se nic výjimečného z Vetřelce nevyklube, i když hybridů už je z něj asi dost. Určitě bylo ale příjemné připomenout si nejděsivější monstrum všech dob na velkém plátnu v IMAXu i v této podobě. |60%| ()

Automaniak

O dost lepší jak Prometheus, ale ne tak dobrý, aby si to zasloužilo 4*, poněvadž první díl není tak špatnej, abych tomu prdnul 2*, proto dávám Covenantovi 4*. 70%. ()

Robinson00

Tolik let jsem čekal na nového vetřelce ... to jsem však ještě netušil, že tam budou lidem létat mimozemští hajzlíci do nosů a uší, že tam uvidím líhnoucího se vetřelce dělat roztomilé ksichtíky na Fassbendera za doprovodu dojemné klavírní hudby a že tam dojde i na robotí gay scénu. Je to pozitivum? Já nevím. První třetina filmu byla fajn, navíc mě velmi potěšil soundtrack používající staré známé motivy - při úvodních titulcích mě až naskočila husí kůže. Druhá třetina je podivná a zbytek je rutinní akce s nehezky digitálním vetřelcem. Tatam je tajemno, tatam je atmosféra ... proboha Ridley, nech to mladším, už na to fakt nemáš. Hodnocení zatím takto, časem snad něco přihodím či uberu. ()

Tomo

První polovina naprosto skvělá. Počínaje flétnovou scénou to pak trochu ztratí tu správnou atmosféru, ale i tak převládá spokojenost. Natočeno je to přesně ve stylu Aliena, tedy béčkový film v áčkovém provedení. Výborný soundtrack a k tomu vizuální orgie, Scottovu pozornost k technickým detailům mám moc rád. Příběh a vysvětlení vzniku vetřelce nemusí samozřejmě sednout každému, ale to celkové přijetí je myslím hodně zaujaté. Za mě 7/10, věřím, že s časem půjdu ještě výš, podobně jako u Promethea. ///Včera jsem si to pustil znovu a nemůžu si pomoct. Až na tu flétnovou scénu je to pecka. Pokud fanoušci Aliena očekávali něco jinýho, tak fakt nevím co. Strach z nepoznaného by se tvořil těžko u na světě nejprofláklejšího monstra, to se z jedničky fakt zopakovat nedalo. Beru to jako rozšíření příběhu směrem, který se mi líbí. 9/10 ()

Professor Zoom

Kto by povedal, že na tento film musím ísť 2x, aby som si o ňom spravil tú správnu mienku ? Nuž je to tak. Osobne, Covenant je hlavné pre Alien franchise len ďalším zdrojom peňazí. V sérii nijak extra nevyčnieva a celkovo by som si tú sériu dokázal predstaviť aj bez neho (ale to aj bez Promethea). Ale keď už ho tu máme, tak sa aspoň dozvieme (ešte stále nekompletný) origin Xenomorfov. Film ako celok funguje vcelku dobre, po scenáristickej stránke sú tam samozrejme niektoré momenty už dopredu očakávané. Začiatok sa síce trochu tiahne, ale zato slúži ako dobré zoznámenie s posádkou lodi Covenant. Čo je na filme asi najslabšie je, že je to opäť len ďalšia vyvražďovačka posádky lodi (tentokrát špeciálne kolonisti) a jediné, čím teda film skutočné vyniká je ten spomenutý origin. Z hercov to samozrejme opäť najviac tiahne Fassbender ako Walter/David. Waterston sa snaží, ale na S. Weaver už skrátka nebude mať nikto. Ostatní herci ako Crudup a spol. už vlastne slúžia len ako korisť pre Xenomorfov. Mohol to ešte zachrániť James Franco, keby nedostal tú najmenšiu úlohu zo všetkých. Atmosférou sa pomaly blíži klasickému filmu a hudba super, to musím uznať. Neviem síce, ako dlho nám Ridley ešte bude servírovať prequely (podľa interview chce ešte 2 alebo až 6 filmov o Alienoch), ale pokiaľ si budú držať kvalitu, tak mi je to celkom jedno. Hlavne aby pán vedel, čo robí. Inak už naozaj neviem, čo by som k filmu napísal. Má svoje klady a zápory, ale inak slúži ako rozprávačsky dobrý film a určite by som mu dal šancu. Ale na nejaké originálne strašenie aké mal prvý Alien nečakajte. Z toho už asi všetci vyrástli. 79%- 4* ()

misbos

Přiznám se, doufal jsem... marně. Ale co budu povídat, pro mě to vlastně zatloukl už Cameron (ačkoliv jeho příspěvek je výbornej akční film), protože z hrůzně nepochopitelnýho čehosi, co v roce 1979 bylo mimo všechny lidský kategorie, a proto tak strašlivý, udělal - mravence. A moje bláhová nadějě, že tu biomechanickou noční můru, co nemusí bejt rychlá, protože svoje oběti paralizuje hrůzou z neznáma, žije jeden den, a za tu dobu stihne krutě efektivním způsobem zajistit reprodukci, někdy dostanu zpátky, je s Covenantem zase o trochu víc mrtvější. Nic naplat, alien je zřejmě už napořád odsouzenej bejt CGI prasopes (kvičí jako prase, běhá jako pes). ... no tak... nic, no... ()

Johny M.

Byl by to skvělej film nebejt v popředí místo (bohužel digitálního) Větřelce David a Walter a jejich debilní dialogy. Zbytek byl OK a v kině super podívaná, ale po další projekci doma nejspíš hodnocení snížim... PS: stejně je asi každýmu jasný, že Blomkampův Vetřelec 5 by byl vyšší level... ()

Jakubik

SPOILERS: Ještě nakonec budeme říkat zlatý Prometheus a bude to i pravda. Myšlenkově je to asi celkem fajn. Je to takové neškodné a trocha filozofie se dala čekat. Jenže toto se dalo rozhodně natočit lépe. Uvítal bych to spíše jako Davidův origin a směřoval bych to hned za Promethea. Takhle je poflakování Davida řečeno dosti v kosce a místo toho sledujeme, jak Společnost slíbila asi 15cti debilům ráj na jiné planetě. Těmto nezodpovědným troubům jako bonus svěřila 2000 lidských životů. Jasný, že se ve vetřelcích musí něco posrat, aby miláčkové mohli jít na papání, ale to co se tu děje je tak strašně hloupé a prvoplánové až to bolí. Charaktery bez charismatu a cílevědomosti. Je dobře, že nakonec všichni umřeli pač nic jiného nezasloužili. Ještě aby kolonizovali planetu. No a samotný Vetřelec? No ten se tu moc nepředvedl. Všechno tak stojí na vždy skvělém Fassbenderovi a vizuálu který se tu drží na stejné kvalitě jako v případě Promethea. I když vizuální pojetí nových vetřelců je také dosti diskutabilní. Proč by pak kolonisti obydlovali tak ošklivou planetu jako je LV-426 když tu byly dvě na kterých by šlo kolonizovat? Zkrátka jasna tomu chybí tomu ta dravost a ta stísněná atmosféra. Scott tu na prvního vetřelce nechal přeci jen vzpomenout a to soundtrackem. Jinak má slušneji řečeno naděláno před prahem a musí natočit grandióznější vyvrcholení celé této proquelové ságy aby si to trochu vylepšil… ()

Stíba

Zklamání. Zatímco u Promethea jsem celkově kvitoval jak Scott s látkou naložil, tady mě nechytilo skoro nic a atmosféra i celý příběh hodně pokulhávaly. (Kino Benešov - 31. 5. 2017) ()

Torpid

Dvě hvězdy za hezký obrázky za 100 mega. Jinak je to spíš smutná zpráva o tvůrčím úpadku slavného 79-ti letého režiséra. Takhle to dopadne, když na začátku trilogie je velkolepá ambice, odpovědět na otázku "Odkud jsme?" a skrze ní se zapomene na základní pravidla hororu a sci-fi. Co takhle získat si na začátku nějaký vztah k postavám, a pak jim v napětí fandit až do konce. Co takhle nedělat z vysokoškosky vzdělané posádky v jejím jednání stádo dementů a nevypustit je například na cizí planetu pouze v beranicích? Co takhle najít alespoň z 50% stejně charizmatickou herečku jako byla Weaver. Co takle udržet tempo v přímočarém příběhu, protože to je trademark Vetřelce. Házím ti Ridley jedno velký hovno na hlavu, protože Vetřelec je tvůj a určitě si měl pozici si to všechno ohlídat. Strach ze smrti je kurva a tobě došly síly. ()

feryk

Dobře natočený a vizuálně povedený film, to je asi jediné pozitivní, co se dá napsat. Bohužel to není lepší než Prometheus, kvalitou se drží na stejné úrovni, možná je ještě méně akční... vůbec více akce(s vetřelci) ve filmu chybí. Děj je celou dobu předvídatelný a chybí tu nějaký nečekaný moment. Jedna dvě lekačky tu jsou, ale i u nich víte, kdy přijdou a tak nějak jen čekáte na konec, který je víceméně jasný. žádný extra posun v mytologii nečekejte. Celý scénář je defacto vykrádačka sebe sama, takže po většinu scén máte pocit, že jste to už viděli. Posádka, potažmo herci, jsou nevýrazní a těžko zapamatovatelní, spíše jde o kompars hlavní postavy a tou není vetřelec, ale android. K tomu si připočtěme nelogické chování postav, spoustu zbytečných a nudných scén a slabší hudební doprovod, který nemá šanci nic zachránit a vtáhnout vás do děje. Atmosféra chvílemi spíše úsměvná, to dělá z tohoto snímku zcela průměrné scifi. ()

tranquill

"V co ty věříš, Davide? .. Ve Stvoření..." Ano, navazuje to na Promethea, ale jinak je to klasický Vetřelec. Dokonce bych řekl, že jde o návrat k prvnímu dílu. Takže nic nového, kromě nějakých vysvětlení ohledně Promethea. Ale to mi stačilo, protože napětí bylo na podobné úrovni jako prapůvodní film a zpracování také. Takže za mě spokojenost. ()

figliar

Je až neuveriteľné, ako sa značka Alien dokázala takto neskutočne zopsuť. Ridley už proste nemá čo nové v tomto smere ponúknuť. Veľmi zlý výber hercov, najmä hlavnej hrdinky, uberá 50% na kvalite filmu a rozhodne mu nepridáva ani zlá grafika. Takýchto votrelcov som mohol vidieť tak 10 rokov nazad v céčkových amatérskych projektoch. Veľká škoda je, že James Franco nedostal vo filme vôbec žiadny priestor, pretože jediný plus bol výkon Fassbendera, ktorý u mňa znamená, že nehodnotím film ako odpad. Absolútna neschopnosť 15-tich elitných kozmonautov bola výsmechom, deravý a predvídateľný dej to iba celé podtrhol a výsledne z toho bol totálny guláš a hlúposť, podobne ako film Prometheus. Otvorený koniec síce dáva priestor na snáď dôstojné pokračovanie, ale ja už ani nedúfam, že sa niekedy táto značka dočká návratu na výslnie. ()

AngelG

Rozprašte černý instantní prášek v lahvi a máte z toho Aliena alá model albín (když k tomu koupíte druhou flašku, dostanete 2+1 jako bonus). No, kam se tímhle snaží Scott dostat, to opravdu netuším. Jelikož najednou Alien není jen prostě nějaký mimozemský tvor jako např. Predátor, ne. Najednou z něj máte uměle vytvořené zvířátko, které stvořil nějaký jebnutý android. Vážně??! Už Prometheus s tímto nově daným směrem se mi značně nelíbil, ale Prometheus, když už nic jiného, byl alespoň nějak zábavný. Za to tenhle sračkoidní epos o ničem, je už opravdový vrchol. Kdyby to byl alespoň jiný režisér, ale když se jedná o génia, který nám přinesl tak brilantní první díl, tak to už mi opravdu hlava nebere. A když už i videohry jako Alien Isolation anebo knihy jako Alien Probuzení, mají lepší nápad na znovu obnovení a využití Aliena, než jeho samotný tvůrce, tak to vypadá, že má Scott opravdový problém a možná by to měl přenechat někomu se skutečně dobrým nápadem. ()

gazogazo odpad!

Ridley si mysli, že v budoucnu se budou na nejdražší lidské projekty, cesty vesmírem, brát do posádky jen blbci - aby ty prachy za misi vyletěly oknem nějakýho Slona Muscu IV. No a taky asi nikdy nemluvil byť jen s letovým dispečerem aby viděl, jak emocionálně profesionální dokážou zaměstnanci letectví být . Prostě postavy jsou napsány úplně nehorázně hrozně a iracionálně, až to nejde přehlížet . Krom toho je tam úplně všechno ostatní taky špatně... Letos jsem větší srwcku zatím neviděl. ()

deLaFere

Za první polovinu filmu bych ještě dal tři hvězdy, byť těch nesmyslů už tam pár je. Jak už tu mnozí psali, tlupa amatérů se vydala na osídlovací misi. Scott, aby dostál aspoň nějaké logice, nechává některé členy označovat vojenskými hodnostmi, i když se posádka opravdu chová jak na nedělním výletě, srovnání s prvním Vetřelcem je pochopitelné a zároveň si není nic vzdálenější. V jedničce vše podléhalo jasné logice lidského jednání a nějakých postupů, tady se sice Scottovi celkem daří budovat napětí a atmosféru, ale na opravdu hliněných základech totální hlouposti. Ale budiž, to bych ještě přežil, ale druhá polovina je dokonalé béčko, které definitivně odpískalo úžasnou sérii. Jestliže Prometheus už byl slabý, tohle je opravdu ubohost. Postavy s chovají jako vystřižené z parodie na inteligentní jednání člověka. Akční scény jsou již točeny jen vlastně proto, aby vypadaly dobře, neuvěřitelný Scottův propad. Obávám se, že tímto spektáklem se zavírá voda nad kvalitními sci-fi snímky. To je mi opravdu líto. Rozhovor dvou androidů také stojí za to, absolutně nedává smysl a nějaká asi snaha o hloubku vypadá, jako když se krteček snaží filozofovat. Nečekal jsem, že budu mít problém to dokoukat a bohužel se stalo. ()

Cinematrix

Tak nevim... Jako samostatný horor by to obstálo na výbornou a okamžitě bych dal 5 hvězd. Vzpomínám si na prvního Vetřelce, který budoval napětí z neznáma, podobně, jako když jsem v ranné pubertě objevil onanii a vetřelcem byla moje matka, která mi přitom vpadla do dětského pokoje. To jsem měl také chuť vystřelit ji do vesmíru. Při Covenantovi jsem měl zase chuť vystřelit do vesmíru Riddleyho Scotta, protože mi sebral veškeré tajemno téhle fenomenální série. Filozofický přesah potlačoval prvky ryzího hororu, abychom se nakonec dozvěděli, že za všechno si nakonec může člověk sám, což už dávno víme. Ach jo. Moje přítelkyně tuhle sérii přímo zbožňuje. Dokonce si pořídila celou sérii na Blue-ray discích v platinové edici a to v době, kdy nám odešla pračka. Takže jsme celý měsíc koukali na vetřelce ve špinavém prádle, protože pořídit si oboje najednou nám nedovolily finanční prostředky. Jistě to znáte, otázka priorit. A zde chápu Riddleyho Scotta, jehož prioritou bylo na stará kolena tuhle sérii vysvětlit, což bylo stejně nepraktické, jako rozhodnutí mé přítelkyně nekoupit na mladá kolena novou pračku, když se dá prát v ruce. Inu tak. ()

Rockerman

Alien is back a stále funguje! Jasně, že nic překvapivého už z této látky nikdo nedostane, ale Scott dokázal natočit strhující podívanou. Tak jako v Prométeovi je to trochu moc užvaněné i trochu toho patosu lze najít. Akční scény však působí stále skvěle. Ke konci už Ridley musel "vykrádat" svou kultovní "jedničku", aby zachoval kontinuitu. Už už jsem si říkal, že teď už na "Vetřelčí" planetu může přiletět Nostromo, leč zadní vrátka zůstala opět otevřená dokořán a tak nás zřejmě ještě jedno setkání s tímto dokonalým tvorem čeká. Nebráním se tomu. ()

PEZ

Po vizuálne silnom, ale scenáristicky slabom Prometheusovi som mal očakávania na Covenanta patrične znížené. Možno aj preto som si ho užil. Nejedná sa síce ani náhodou o návrat ku kvalite prvých troch dielov, no je to aspoň návrat k Alien feelingu a navyše tentokrát je aj scenár o niečo premyslenejší. A veľkou devízou je dvojitá dávka Fassbendera, ktorý ako vždy podáva špičkový výkon. Z tohtoročných hollywoodskych pokračovaní je Alien: Covenant jedno z tých lepších. ()

Fede Alvarez natočí nového Vetřelce

Fede Alvarez natočí nového Vetřelce

05.03.2022

RoboCop přišel o režiséra

RoboCop přišel o režiséra

16.08.2019

Chystá Ridley Scott dalšího Vetřelce?

Chystá Ridley Scott dalšího Vetřelce?

01.06.2019

Vetřelec minulý týden oslavil 40. výročí a v rámci oslav došlo i na rozhovor se samotným tvůrcem ikonického hororu Ridley Scottem (Černý jestřáb sestřelen, Konzultant). V něm pak Scott mimo jiné… (více)

O čem by byl další Vetřelec?

O čem by byl další Vetřelec?

15.11.2018

Pokud jste viděli poslední filmy z vetřelčí série od režiséra Ridleyho Scotta (Marťan, Gladiátor), pak je vám nejspíš jasné, že měl slavný tvůrce pro svoji temnou sci-fi ságu ještě velké plány. V… (více)