Utopia

(TV seriál)
Drama / Mysteriózní / Thriller / Sci-Fi
Velká Británie, (2013–2014), 10 h 21 min (Minutáž: 48–62 min)

Tvůrci:

Dennis Kelly

Fiona O'Shaughnessy, Alexandra Roach, Nathan Stewart-Jarrett, Adeel Akhtar, Paul Higgins, Oliver Woollford, Neil Maskell, James Fox, (více)

Série(2) / Epizody(12)

Příběh sleduje malou skupinu lidí, kteří se dostanou k rukopisu kultovního grafického románu s názvem "Experimenty Utopie", o nemž kolují zvěsti, že předpověděl nejhorší katastrofy minulého století. To má za následek, že se na skupinu zaměří vládní organizace známá pouze jako "The Network", které se musí nálezci románu vyhnout, aby vůbec přežili. (mac000)

Ukázka z filmu 5

Eddard

Bohužel, za mě nepochopení a nuda. Nebavili mě postavy, na konspirační teorie jsem většinou alergický (nebo spíš na většinu takových teorií), velice rychle mě přestal zajímat děj a tak jsem se ke konci šestého dílu svezl hlavně ze setrvačnosti (když něco začnu, rád to obvykle dotáhnu), kde mě docela mile překvapila finální pointa. Problémem tohohle nového komiksového trendu v britské televizní produkci (Misfits, Jekyll a spol.) je pro mě to, že si scénáristé nějakým velice nadějným a zajímavým tématem ukousnou sousto nad své (rozpočtové/ dramatické/televizní) možnosti a po jednom, dvou dobrých dílech s ním velice těžkopádně žonglují do konce sezóny. Daleko zdařilejšími zástupci téhle nové vlny jsou Sherlock (s Cumberbatchem) či ještě lépe Luther (s Elbou). Pokud teda máte chuť na soudobou britskou televizi, doporučuju zkusit spíš tam. 40% ()

whack

Zástanci kontroly pôrodnosti sú tu vykreslení ako blázni, psychopati a sadistickí vrahovia žien a detí – to, akým prehnaným spôsobom získavajú tie spisy, je od začiatku o tom – aby si divák utvoril už popredu mienku, že kto je tu ten dobrý a kto zlý. Je to seriál snažiaci sa šokovať svojou pointou, zabalený do niekoľkých konšpiračných teórií, najmä typicky demagogicky zobrazenou tematikou redukovania pôrodnosti – jej vykonávatelia sú vykreslení ako novodobí nacisti, mučiaci a vydierajúci šialenci, ktorí vraždia všetkých naokolo, ale keď niekoho z nich hlavná drsňáčka chce zastreliť, tak hrdličky (Ian a Becky) sa zrazu začnú pohoršovať, že zabíjanie nie je tá správna cesta. Proste gýčové moralistické kecy a tak. Ale inak sranda. ()

Fr

,,….A ZABIJÍ NÁS VŠECHNY“...... /// Fandové konspirací a úchylně sadistickejch vyšetřovatelů už už šahali do poklopce, když …. nadšení z první části postupně vyprchávalo, až se zastavilo na třech hvězdách. Vskutku zajímavej námět, kterej nesází na CGI ani hvězdný obsazení a veškerá snaha je podřízená tomu, aby to nakonec do sebe všechno zaklaplo. To se vcelku daří, i když postupně mě ten nejvyšší možnej faktor ,,tří N“ (Nikdy Nikomu Nevěř) začal unavovat a já si spíš než propracovanosti, všímal tý laciný jednoduchosti. Záhada z první časti se postupně vytrácela, zůstalo ,,jen“ u nekonečnejch překvapení, jejichž množství (v mejch očích) ten příběh sráží. A to nemluvím o těch tunách keců, jenž jsou místy dost nuda. /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Rád bych nechal něco sterilizovat. Nejlíp nějakou rasu…. 2.) Děsí mě představa, že v budoucnu budou žít miliardy lidí v bídě. 3.) Páč anglickej seriál nadevše. 4.) Thx za titule ,,buráček“. /// PŘÍBĚH **** HUMOR ne AKCE * NAPĚTÍ ** ()

DaViD´82

Tak trochu lynchovina (a není to jen v tom zpropadeném králíkovi), tak trochu Gen Sekiguchi (a není to jen v těch přepálených barvách či Maskellově roli) a tak trochu hodně konspirace v dosud neviděném hávu. Především však značně osobité, značně nápadité, značně aktuální a vzácně značně vtipné i značně mrazivé. Mnohdy obojí najednou. Atmosférou pak značně znepokojivé. A značně plné rozinek; bez nich by to tedy nešlo. Prostě pádný důkaz, že Britové (a speciálně pak alternativě holdující Channel 4) jsou v současnosti zcela jinde než zbytek světa. I zdánlivou "na just se odlišující" skopičinu jsou schopni podat jako těžko zařaditelnou podívanou, která vzdor vší šílenosti vůbec není hloupá (a není to pouze o účelu té vakcíny). V tomto ohledu škoda pouze "velkých odhaleních" během poslední epizody; tam je to klišoidně debilní a přitom zcela zbytečně. Utopia buďto maximálně sedne či přesně naopak. To už k obdobné sortě (i když co je tomuto podobné, že?) počinů tak nějak prostě patří. Ovšem za všední tuctový průměr ji v žádném případě považovat nelze. Rozinky na to. ()

Dudek

Utopia se snaží tvářit jako seriálové zjevení, postupně však ukazuje, že příliš netradiční není. Správná otázka tedy zní, je to na škodu? Seriál od prvního dílu buduje paranoidní atmosféru, tak populární mezi čtenáři konspiračních teorií. Naprostá nejistota a nedostatek důvěry jsou dotaženy do takových výšin, že se vymykají mezím věrohodnosti. Diváka se snaží ihned od prvních minut získávat zejména skrze tvorbu otázek, na které se zprvu zdráhá dávat jednoznačné odpovědi. Do jisté míry to funguje. Utopia se totiž netváří seriózně, ale, což je patrné třeba na vyšinutých charakterech některých postav, či třeba hudebním doprovodu, brnká zejména na ironickou notu. Bohužel jako komplexní dílo po první řadě příliš nenaplňuje, přestože hlavní dějovou část uzavírá a odvrací se od komiksu. Zde je ovšem třeba dodat, že závěrečný twist je perfektní tečkou, která jde ve stopách předchozího děje. Jednotlivé díly však nemají ten správný tah na branku, ač jsou poměrně zábavné svou "neukázněností", trošku škobrtají ve zbytečně repetičnosti některých situací a nepříliš zvládnutém střídání dvou vypravěčských rovin, ta politická je totiž zpočátku dost nevýrazná. ()

• Součástí dohody s HBO o adaptaci seriálu bylo, že scénař napíše pro americkou verzi Gillian Flynn. (mirecek)