Utopia (TV seriál)

Drama / Mysteriózní / Thriller / Sci-Fi

Velká Británie, 2013–2014, 10 h 21 min (Minutáž: 48–62 min)

Seriálová pecka dotahující konspiraci na takovou úroveň, že by se u ní mohli učit špioni z celého světa. Natočené barevnou syrovostí, doprovázené špičkovou hudbou a zahrané v nejvyšším levelu. Nenašel jsem chybu a popravdě ani jsem neměl důvod nějakou hledat. No nic. Jdu si vygooglovat všechny Jessicy Hyde a naučit se nazpaměť jejich adresy a všechno ostatní info, co seženu. Není to moc pravděpodobné, ale kdyby u mě zazvonil Neil Maskell a zeptal se mě "Where is Jessica Hyde?", chci být připraven 100%(10.9.2013)

Forma která dalece předčila obsah. První díl měl spád, tajemství, atmosféru absurdní krutosti a chytlavě napsané postavy. Škoda že další děj se drtivosti scény z komiksového obchodu ani nepřiblížil. Atmosféra se postupně rozplizla, postavy zdaleka nemají takové kouzlo jaké slibovaly, a "všemocná" The Network" působí jen jako partyzánská skupinka odhodlaných. O Lynchovi bych se vůbec nezmiňoval, Utopia nemá ani desetinu jeho mimóznosti. Děj je naopak zpětně viděno docela jednoduchý, i když není dopředu odhadnutelný. Druhá série pokračuje ve stejném duchu, rytmu i kvalitě. Z tohohle prvotřídní dystopie nikdy nebude.(28.5.2013)

Vskutku velmi originální televizní počin. Po technické stránce nemůžu nic vytknout, skvělá kamera, plno kontrastních záběrů překypujících barvami a sklíčený soundtrack s důrazem na každičký detail. A brutalita, hodně silné záběry, tvůrci si opravdu neberou servítky a v šesti padesáti minutových dílech předvádějí místy, až mrazivě děsivé scény. Co se příběhové stránky týče je to trošku slabší. Trochu ujetý příběh o obrovské farmaceutické konspiraci a partě obyčejných lidí, kteří se ji pokusí zničit. Závěrem jen dodám že přirovnání s Lynchem je určitě na místě ... 85%(28.4.2013)

Cítila jsem se jak ryba ve vodě! Konspirační teorie (nevím, nakolik je nutné tak radikální řešení, protože podle některých prognóz se ma začít za pár desítek let populace zcela přirozeně snižovat!?), skupinka pošuků (každý z nich něco tají a tak je pořád důvod nevěřit nikomu), inteligentní dialogy a nezbytný nadhled. Britský černý humor a skvělé herectví - to už vlastně beru za samozřejmost. Tady mě vykolejilo nestandartní obsazení dětských herců coby důležitých hybatelů dějem. Ta přemoudřelá dvojice školáků mě děsila i bavila zároveň. Záběry kamery na poklidná venkovská pole v sobě nesou znepokojení... A pokaždé kdy si ta nesourodá partička sedne a začne přemýšlet - co dál? Fakt mě to bavilo! Druhá série mě velmi potěšila hned prvním retro dílem a nakonec převelice pobavila informací, které etnikum je určeno k přežití!(25.4.2014)

• Eddard

Bohužel, za mě nepochopení a nuda. Nebavili mě postavy, na konspirační teorie jsem většinou alergický (nebo spíš na většinu takových teorií), velice rychle mě přestal zajímat děj a tak jsem se ke konci šestého dílu svezl hlavně ze setrvačnosti (když něco začnu, rád to obvykle dotáhnu), kde mě docela mile překvapila finální pointa. Problémem tohohle nového komiksového trendu v britské televizní produkci (Misfits, Jekyll a spol.) je pro mě to, že si scénáristé nějakým velice nadějným a zajímavým tématem ukousnou sousto nad své (rozpočtové/ dramatické/televizní) možnosti a po jednom, dvou dobrých dílech s ním velice těžkopádně žonglují do konce sezóny. Daleko zdařilejšími zástupci téhle nové vlny jsou Sherlock (s Cumberbatchem) či ještě lépe Luther (s Elbou). Pokud teda máte chuť na soudobou britskou televizi, doporučuju zkusit spíš tam. 40%(6.3.2013)

• - Součástí dohody s HBO o adaptaci seriálu bylo, že scénař napíše pro americkou verzi Gillian Flynn. (mirecek)