Dítě číslo 44

Dieťa 44

Dieťa číslo 44

Mysteriózní / Krimi / Thriller / Drama

USA / Česko / Velká Británie / Rumunsko, 2015, 137 min

Přes počáteční nezajímavost, jsem se přistihl že bych se na opět skvěle hrajícího Hardyho vydržel koukat asi až do omrzení. Knížka musí být suprová a líbí se mě že film si vlastně od počátku dokáže držet několik dějových linek a ani jednu nějak výrazně nešidí. Takže se nejedná jen o plochou detiktivku, ale vyloženě divák téměř hmatatelně cítí tu hnusotu 50. let v Sovětském svazu. Tehdy člověk opravdu nemohl říkat co si myslel a pokud chtěl přežít musel prostě jen šlapat lajnu a nikomu nevadit. Hrozné a fascinující zároveň. Určitě si Dítě 44 časem moc rád připomenu. 65%(10.8.2015)

Film, ktorý by hlavne po scenáristickej stránke bolo treba doladiť, ale napriek tomu nadpriemerná záležitosť. Detektívna línia hrá druhé husle a je vlastne veľmi jednoduchá, ale to jej dodáva na autentickom dojme. Žiadne prekvapivé zvraty, skrátka je tu vrah a toho treba nájsť na základe sedliackeho rozumu. Veľmi dobre. Ešte lepšia a výraznejšia je línia s vyobrazením dobového Ruska a celkovo socialistického režimu - je to možno trochu temnejšie než v skutočnosti (možno), ale chápem, že pre lepšie vyhrotený príbeh sa muselo to stalinistické zlo poriadne zhutniť. Tom Hardy výborný a ostatní herci tiež. Spokojnosť.(18.8.2015)

Prečo tento film? Lebo tam hrá Tom Hardy. Je to ozaj môj obľúbenec a nepotrebuje mi už dokazovať svoje kvality, jednoducho siahnem po každom filme v ktorom hrá. Ja som ten film vnímal v prvom rade ako detektívny thriller, pretože sa hlavné postavy snažia dopátrať k úchylnému vrahovi. Všetko ostatné ako voľba vtedajšej vlády a spôsob života pôsobili druhorado, ale zároveň dej dobre dopĺňali. Koniec mi prišiel trocha vypustený, dosť ľahko bol popravený vrah bezmocných detí a navyše sa neobjasnilo na čo mu boli tie orgány, ktoré im amputoval. V konečnom dôsledku film hodnotím na 80%.(2.1.2016)

• tron

Dieťa 44 je, keď sa to tak vezme, strašne absurdný film. Skutočným prípadom beštiálneho Čikatila voľne inšpirovaný príbeh sa dostal na stránky kníh, zaujal Ridleyho Scotta a z pozície producenta narval 50 miliónov dolárov do filmovej adaptácie z dielne USA, Veľkej Británie, Česka (kde sa natáčalo) a Ruska (!), réžiou poveril neškodného režiséra bezzubého výplachu s Denzelom Washingtonom a Ryanom Reynoldsom Nepriateľ pod ochranou, scenár napísal autor Besného psa a Glórie a v hlavných rolách sa objavili Brit Tom Hardy a Švédka Noomi Rapace (ktorí sa k sebe strašne nehodili už v Špinavých prachoch). Rovnako blbý je aj zvyšok kastingu (Gary Oldman??? Joel Kinnaman??? Jason Clarke??? Vincent Cassel???). Výsledok je do značnej miery wtf. Veľmi zvláštny mix sovietskej kriminálky, manželskej drámy, politického trileru, serial killer, možno štipky hororu (ale to skôr nie, ako áno), občas nejaká čudná akčná scéna, asi aby sa nepovedalo. Do toho bizarné sovietske exteriéry a interiéry. Má to 137 minút, ale je to strašne málo alebo naopak hrozne veľa, neviem. Vinou prehnane aktívneho strihača, mega-čudného správania postáv a nezrozumiteľného scenáru (u ktorého nikto nevie, o čo presne mu vlastne šlo) je výsledok skutočne nevydarený (pochopil som to správne, že Leva úrady potrestajú za to, že pátral po zabitých deťoch a tak ho upracú do prdele sveta a hneď v prvý deň služby sa v tej prdeli sveta objaví úplne rovnaký vrah???). Spočiatku to vôbec nemá zlú atmosféru a po vizuálnej stránke je to vcelku pôsobivé. Plus niektoré scény dobré (vešanie vlajky, naznačenie, že žena je tehotná a tak je lepšie streliť ju do hlavy). Ale niekde v strede sa z toho stane zmätené čosi – a lepšie to už nebude. Už len horšie. Hrozné je, že jedna z najuveriteľnejších vecí snímky odpovedá realite – keď začal (vtedy ešte samozrejme neodhalený) Čikatilo vraždiť, sovietske úrady skutočne odmietajúce „uveriť“, že by v Sovietskom zväze mohol existovať sériový vrah. Postupovali podľa filozofie, že sérioví vrahovia sú špecialitou zvrhlej Ameriky a u nich by sa niečo také nikdy nemohlo stať. Kvôli tomuto rafinovanému prístupu trvalo veľmi dlho, kým bol Čikatilo chytený a popravený. Dovtedy stihol zavraždiť viac, ako 50 detí a žien. Bravo.(4.12.2018)

Docela pěkně vystižena tragédie života v poválečném Stalinově sovětském ráji. Samotný příběh v těchto reáliích mě chytil, byť se nejednalo o nic zázračného. Celkově pozitivní dojem, když máte chuť na pochmurnou detektivku odehrávající se v Absurdistánu, který je přece tak dokonalý, že se tam nevraždí.(29.2.2020)