Dítě číslo 44

• USA Child 44 (více)
Mysteriózní / Krimi / Thriller / Drama
USA / Česko / Velká Británie / Rumunsko / Rusko, 2015, 137 min (Alternativní 132 min)

Lev Děmidov je válečný hrdina, jeho svědomitá práce pro sovětskou tajnou policii mu zajistila postavení, dobré bydlení pro sebe i pro rodiče a krásnou ženu. Nikdo si ale nemůže být ničím jistý, Děmidov odmítne udat svou ženu a je státní mocí ze dne na den degradován a poslán do vyhnanství. Zde narazí na vraždu, která se podobá jinému případu, označenému za nehodu. S kariérou a životem na padrť začne hledat sériového vraha. Ovšem ve stalinistickém Sovětském svazu v 50. letech něco jako vražda oficiálně neexistuje, musí proto pátrat na vlastní pěst a tajně proti vůli režimu. Jak vyšetřování pokračuje, rozsah rituálních vražd dostává strašlivé rozměry. Přestože jakákoliv pomoc hrozí zatčením, získá nečekaného spojence. Smyčka se postupně utahuje jak kolem vraha, tak kolem hlavních hrdinů. (Bontonfilm)

Hugomil

Knižní předlohy se film sice moc nedržel, ale i tak je zpracování na vysoké úrovni. Vynikající herecké obsazení + prostředí v němž se točilo, dává punc kvality. Já byl nadmíru spokojen. ()

peetriss

První polovina je docela v pořádku - výborná výprava spolu s budováním paranoidní atmosféry, kdy nikdo nemůže věřit nikomu napovídá, že divák jde vstříc výbornému dramatu ze sovětského fízlovského dusna. Jenomže se dění nakonec překlopí v kriminálku o vraždách dětí, ve stalinistickém prostředí systematicky zametaných pod koberec, a v tuto chvíli začíná problém, protože dění se rozpadá do nesoudržných kusovitých scén, které rezignují na líčení vyšetřovacích postupů vedoucích k odhalení a dopadení vraha. Dítě číslo 44 je tak napůl nedotaženým psychologickým dramatem o lidech žijících ve stalinistické lži a napůl nesoudržným krimithrillerem. ()

ondrula

Solidní. Film tedy i přes svou nadprůměrnou stopáž nemůže stačit vyobrazit všechny dějové zvraty, kterými oplývá kniha, ale ani mi to moc nevadilo, protože se alespoň pominuly obtížné a zbytečné prvky Raisina odporu k Lvovi anebo motiv těch otravných adoptovaných dětí. Filmu podle mě ublížil takový ten syndrom snímků natáčených v Praze - je z něj patrná podivná provinční zaprdlost a to i proto, že exteriéry natáčené někde na Národní prostě nevypadají jako na Leningradském prospektu. Atmosféru 50. let se ale podařilo jakž takž udržet. Tahouny filmu jsou skvělí herci: Hardy, Oldman i Cassel jsou prostě výborní jako vždy. Dost mě zamrzelo, že do role krasavice Raisy obsadili obludnou Noomi Rapace. ()

lucijelucije

Překvapilo mě to nízké hodnocení, protože i když jsem předlohu nečetla, snímek se mi zdál být v pořádku. Na jeho dlouhé minuty, se nehledělo, mělo to výborný rozjezd, mělo to spád a sladký konec. Možná, že pro milovníky psychodramatu, bylo Child 44 až moc melodramatické, na to, že se jedná o 50 léta, a to, že se tady řeší asi jiné problémy, než byl právě stalinistický sovětský svaz, taky tomuto snímku moc nepřidalo. Pro mě příběhově zajímavé, nápadité, napínavé, romantické..a to mi stačí. =) ()

Lionheart

Nepříjemné drama o všudypřítomném strachu, které je "odlehčováno" brutálními vraždami dětí. Nejvíce mi na filmu vadil místy zmatený střih v akčních scénách. ()

Hanes88

No nemám moc rád filmy z války, ale tento film mě navnadil na příběhu. Zkouknul jsem, ale spíše se řešila situace v zemi, než ty vraždy...to mě zklamalo. Nakonec ale jako film na podívání dobré. Ale fantastický výkon opět Tom Hardy...ten fakt může zahrát všechno...55%. ()

Lefty86

Příběh jasně inspirovaný Čikatilem, i když pouze okrajově ale je to více než zřejmé. Zasazen do doby tvrdého Stalinova režimu. A ty vraždy jsou vlastně vedlejší tema, hlavní je drama rodiny Děmidovových. Je to určitě zajímavý a Hardy se mi líbí čím dál víc. Za mě 80% chybělo tomu něco šokujícího ()

Marys

Už trailer nebol veľmi vábny, no povedal som si, že s takými hercami to jednoducho nemôže byť zlé. Úplne zlé to ani nebolo, no sú oveľa lepšie a pútavejšie žánrovky, než Child 44. Pomerne potrhaný dej, veľavravný príbeh, ktorý ale vlastne nevypovedal o ničom, chaos. Neskrývam mierne sklamanie. ()

laepus

Musím plné hodnocení: 1. Parádní herecké výkony všech představitelů - Kinnaman je ještě více slizký než v knize, Oldman je dobře uvážlivý, Hardy krásně přihlouple naivní a rozhodný najednou a Rapace nadpozemsky éterická; 2. exteriéry dobře suplují sovětský svaz - ano, my poznáme, že je to u nás, ale je to je právě ten příjemný bonus; 3. občasné české herecké tváře potěší; 4. skvěle vykreslený vztah mezi Lvem a Raisou - i když v knize je to ještě stokrát rozebranější; 5. film krásně odsejpá a dává smysl i bez znalosti knižní předlohy (to mám od svého doprovodu); 5. film je tady brutálně podhodnocený a je třeba trochu mu polepšit; 6. to, že film zakázali v Rusku, už samo o sobě vypovídá dost o jeho výpovědní hodnotě; 7. jasná režie, která dává filmu přesný záměr - vykreslení situace v 50. letech zároveň s jednoduchou detektivní zápletkou zároveň s rodinným dramatem zároveň s příběhem nenávisti, pomsty a spravedlnosti... Knihou jsem byl nadšen, s filmem jsem velice spokojen, protože vím, že ve filmu nemůže být vždy úplně všechno - přesto tady se film drží předlohy až na pár věcí víceméně přesně. Jedinou výtkou snad je jen to, kdo je vlastně osoba masového vraha - tam se film bojí dodržet knižní předlohy a vypálit na diváka tu největší bombu na závěr... přesto plné hodnocení dávám s naprostým klidem a čistým svědomím a film doporučuji. ()

Mikino00

Obrovské rozčarovaní. Knihu jsem četl a musím říci, že bez ní bych naprosto nepochopil jednání a motivy chování jednotlivých postav. Ve filmu se s tím nikdo neobtěžoval, o nějakém vykreslení postav se hovořit nedá. Tady se jen skáče od scény ke scéně bez jakéhokoliv pojítka či vysvětlení. Mrzí mě i citelné zásahy do děje, díky kterým utrpělo hlavně finální nahánění vraha. Docela nechápu proč bylo nutné tak často zuřivě stříhat jednotlivé scény a nedat absolutně žádný prostor motivům a vyšetřování vraha. Takhle je to jen msta Vasila Leovi, která zde jak jinak ani není vůbec vysvětlena. Dost známějších herců je zde jen na okrasu. Abych jen nekritizoval tak filmu se povedlo navodit dobovou atmosféru, celé to vypadá hodně dobře a Hardy do role naprosto seděl. ()

Santino7

Síce musím priznať, že spočiatku, keď som sa (o vtedy ešte stále len vznikajúcej) snímke dozvedel, bol som voči danej myšlienke zasadiť Čikatilov prípad do éry tvrdého stalinizmu mierne skeptický. Tieto moje akési obavy však, popravde, neboli ničím v zrovnaní so zvedavosťou, ako sa s takýmto typom úlohy dokáže popasovať v súčasnosti asi môj najobľúbenejší herec vôbec, Tom Hardy. Nuž a teraz, pár dní od pozretia, treba uznať, že bojoval ozaj statočne. Avšak stačilo to? Odpoveď by sa na prvý pohľad mohla zdať, vzhľadom na tunajšie percentuálne ohodnotenie snímky, jednoduchá (a teda že jeho výkon sám o sebe nestačil, hoci bol opäť brilantný - k tomu sa ale ešte dostanem neskôr), no podľa mňa je to predsalen celé o čosi zložitejšie. Jasné, film ako taký určité nedostatky mal (a koľko!), no na druhej nemám problém priznať, že bezprostredne po jeho konci som bol takpovediac na vážkach, či predsalen neísť v hodnotení o hviezdičku vyššie. Ono totiž obsahová stránka vyložene zlá rozhodne nebola (za čo tvorcovia do veľkej miery asi vďačia aj knižnej predlohy z pera Toma R. Smitha, okolo ktorej som už mimochodom veľakrát "zakopol" ako v kníhkupectve, tak i v knižnici, no vždy som nakoniec zvolil inú alternatívu - tak snáď jedného dňa možno, teraz po videní filmovej adaptácie mám o dôvod naviac, aspoň by som mal s čím porovnávať), rovnako ako ani vizuálna stránka, lenže aj tak, veľakrát tam čosi škrípalo (a to miestami aj dosť výrazne). Ťažko povedať, kto z tvorcov je za to primárne zodpovedný, povedal by som, že je to skôr taká "kolektívna vina" (z každého rožka troška), no osobne mi asi najviac prekážal, ak si odmyslím občasné "nepodarky" v rámci strihu, značný kontrast medzi politickou a nepolitickou (vyšetrovacou) líniou príbehu. Kým totiž zabŕdanie do politiky sovietskeho režimu a vykreslenie jeho absurdity fungovalo dokonale, pátranie po sériovom vrahovi značne pokulhávalo a bolo takpovediac odfláknuté, respektíve odsunuté na vedľajšiu koľaj, čo je pochopiteľne škoda. A tieto výkyvy, ako aj pár hluchších miest (pozor, tým ani zďaleka nemám na mysli tempo filmu, ktoré bolo síce pomalšie, no to mne osobne pri filmoch neprekážalo snáď nikdy, respektíve len výnimočne) celku dosť značne škodia, možno sa s tým mohli trošku viac pohrať. Každopádne čo ma nesklamalo ani trošku, a už som to v úvode komentáre jemne i naznačil, to je opäť fantastický výkon Toma Hardyho, ten chlap si za posledné roky nastavil vskutku obdivuhodný výkonnostný štandard a mne zostáva len dúfať, že v najbližších rokoch dostane ešte nespočetne veľa zaujímavých hereckých ponúk, aby ukázal, čo všetko v ňom "drieme". A čo sa týka typológie postáv, opäť to našťastie nezostalo len pri poslušnom policajtovi ale došlo i na kúsok temnejšej stránky, v ktorej zažiaril už mnohokrát a snáď ešte mnohokrát aj zažiari, nejaké šance sa totiž črtajú (či už mnou veľmi očakávaná gangsterka Legend, no a v dlhšom časovom horizonte snáď i životopisná mafiánska verím že lahôdka Cicero, avšak to je ešte stále, dá sa povedať, "vo hviezdach"). Čo sa týka zvyšku, Noomi Rapace s jej výrazom večnej trpiteľky a asketicky založenej osoby mi miestami liezla na nervy, no vydržať sa to relatívne dalo, ďalej účasť Oldmana s Casselom ma vcelku potešila (hoci zas toľko veľa priestoru nemali), rovnako ako i účasť mne známych "Severanov" (Kinnaman, Lie Kaas, Fares - dobre, posledný menovaný Severanom moc nie je, no v súvislosti s ním narážam na pomerne vydarenú severskú krimi sériu filmov o oddelení Q). Ak to mám celé nejako uzavrieť, poviem asi toľko, že mohlo to dopadnúť síce aj lepšie, no rovnako tak aj ďaleko-ďaleko horšie a u mňa osobne sa o žiadnom sklamaní hovoriť nedá, vcelku sa mi to i páčilo. Ale ako som už spomínal, mohol sa s tým Espinosa (samozrejme aj zvyšok tímu, ako som už písal - "kolektívna vina", s úplne čistým štítom by z toho vyšiel snáď len ten Hardy:-)) pohrať trošku viac, predsalen, o tom, že čo-to vie a dokáže ma presvedčil už snímkou Snabba Cash. 60% () (méně) (více)

Jaro_slav

Mohlo to bejt horší. Dabovaný česky s ruskym přízvukem. To by bylo naprostý utrpení. Takhle je to jen neskutečná srágora. ()

qxkamo

Anglictine s ruskym prizvukom, ktora sa niesla celym filmom, tazsie rozumiet, ale skvele zapadli, no titulky pri tom byt museli. Ak mate deti a vela empatie, tak sceny, kde su deti, vas nachvilu odstavia. Z Toma Hardyho som mal pocit, ze je realny soviet, tak dobre to zahral. OMG - "Murder is strictly a capitalist disease." - Josif Vissarionovič Stalin ()

Tydyt007 odpad!

Nádherný příklad toho, jak udělat ze skvělé knihy totální splácaninu.. a to jim odpustím i tu hroznou ruskou angličtinu a český auta jezdící v Rusku.. Totálně zničený děj a příběh.. Doufám že nemají v plánu předělat další díly.. ()

Renfield

Nevidím to tak tragicky, scénář je sice v druhé polovině prapodivný, ale to je tak vše (i když zrovna to hlavní), co se dá více vytknout. Silnější částí filmu je vyobrazení režimu a strachu v Sovětském svazu, podobně to opravdu mohlo být. I když by se i zde dalo o některých momentech pochybovat, ale naštěstí jich není příliš. Detektivní linie taktéž zabaví, jen je zde těch přešlapů více, ale vše zachraňují kvalitní herci... Tom Hardy se do role výborně hodí a stejně kvalitně Děmidova zahrál. Hlavní výtka tedy putuje ke scénáři a snad i k délce, stříhat by opravdu bylo kde. 60% ()

mira007

Pravda je, že v SSSR zamlčovali zločiny od sexuálních, vražedných až po nehody v atomových elektrárnách, ale že by ty zločiny zamlčovali jako v tomto filmu, že by se ani represivní složky nesnažili je vyšetřit je teda ultrablábol. Tenhhle film je hrozně nevěrohodný, ačkoliv o atmošku v totalitním sovětském svazu se snaží celkem dobře. Samotný kriminální čin je celkem nabouraný, když v polovině filmu ukáže vrah svou tvář a způsob vyšetřování je moc jednoduchý a víc tam je snaha o komplikace hlavních hrdinů v životě v SSSR, nicméně koukatelné to je. Tom Hardy zahrál postavu, která mu sedla, natáčelo se to v ČR takže tu je mraky českých herců, kteří jsou i v titulkách navzdory tomu, že mají spíš komparzistické role. Na tenhle film jsem byl zvědavý jen kvůli českých hercům a výkonům Hardyho a Oldmana. ()

Garch

Částečně inspirováno pátráním/nepátráním po sériovém vrahovi dětí Čikatilovi. Snaha o věrné zobrazení doby a přesah mezi žánry byla evidentní, ale škoda, že výsledek je roztříštěný, nefungující. Bohužel se utápí v předlouhém popisu depresivní sovětské stalinistické reality (nejen) padesátých let a vztahu hlavního hrdiny. Tom Hardy, ač dělá co může, ani nevyužitý Gary Oldman to nezachraňují. Akční rvačky v poslední třetině jsou už vyloženě mimo. Kladem filmu jsou tak asi jen pečlivě připravené dobové interiéry .. a ty sestry na konci. ()

Zombi

Spíše než kriminální vyšetřování, které je zde hodně omezené a ve výsledku dost přímočaré, mě zaujala atmosféra stalinského Ruska, kde se nedá nikomu věřit, ani vlastní ženě/muži, paranoia vás provází na každém kroku a na cestu vlakem do Moskvy musíte mít povolení. Atmosféra je tedy pěkně hutná a na to jak je film dlouhý, celkem uteče. Některé zákruty scénáře jsou podivné, jak se zmiňují jiní, ale mě to tolik nevadilo, herci jsou totiž hodně fajn. Za mě slabší 4 hvězdy. ()

Robocop v Suicide Squad?

Robocop v Suicide Squad?

16.02.2015

Hardy vs. DiCaprio

Hardy vs. DiCaprio

01.07.2014

Assassin’s Creed si našel režiséra?

Assassin’s Creed si našel režiséra?

25.01.2014

Když před sedmi lety vyšel první Assassin's Creed, málokdo tušil, že vyroste v obrovsky lukrativní značku. Vedle šesti hlavních her si můžete sehnat třeba comicsy nebo sadu románů, jež rozmanitě… (více)

Hardy, Oldman a vraždění na sovětský způsob

Hardy, Oldman a vraždění na sovětský způsob