Vlaky jedou dál a málokdy se vrátí, praví klasik v jedné letité existenciální písni. Tenhle vlak se vrátil, měl veliké zpoždění a je vůbec otázka, jestli byl nějaký racionální důvod vyhlížet ho na peróně. Očekávání, jak velká šmouha po něm zůstane a jestli má šanci přiblížit se originálu, berou za své, hned jak se potvrdí, že ho autoři vyslali na slepou kolej scénáristických klišé druhých dílů. Renton se po dvaceti letech vrací do Edinburghu (btw. do reálií novějších o třicet let).. Ale proč vlastně? Kromě mizérie proflákaného života a kocoviny nemá s bývalými kumpány ani s námi moc co sdílet. Kde si vybavuju lehkost původního Trainspottingu, tam T2 těžkne doslovností. "Vyber si život (...)" je pořád replika, která nutí k přemýšlení, ale zatímco v jedničce byla ústředním motivem, od kterého se odvíjel celý film, tady je jen pouhým postesknutím u pressa. Je to dostatečný důvod k boření mýtu?(22.5.2018)

Svižné, pobavilo, perfektne natočené, výborne ohudbené, výborne zahrané a s ukážkovo využitou nostalgiou. Ale zároveň trochu prázdne, trochu zbytočné, s nedotiahnutým scenárom a s až comicsovo prepálenou estetikou a dejom (celý Begbieho oblúk s väzením je mimo realitu). Kto čakal generačnú výpoveď 40-nikov, dostane jej pomerne málo. Omnoho viac času zaberú za vlasy pritiahnuté scénky a už spomenutá nostalgia. Boyle sa v nej vyslovene vyžíva a pre divákov, ktorým tak nezabrnká na žiadnu strunu film bude postrádať asi to jediné ozajstné kúzlo, ktoré má. Formálna stránka je nápaditá, našlapaná a v porovnaní s jednotkou na nej vidieť ako za roky režisér vyrástol (čo platí viac-menej o všetkých navrátilcoch). Je však otázne či bola práve táto fazóna správnou voľbou. Forma jednotky zodpovedala príbehu o 20-nikoch, ktorí smažia, žijú naplno, nemyslia na budúcnosť a hlavu majú plnú fantázie. Žili v bubline, rýchlo a filmová realita tomu zodpovedala. Ale v pokračovaní sa nám poflakujú skoro 50-nici a bublina už asi mala dávno prasknúť. Jednotka bola v rytme drogového opojenia, dvojka si priam žiadala vytriezvenie. Ale všetci hrdinovia žijú rovnako na plné pecky ako pred 20-imi rokmi, len s trochou vrások, šedín a v trochu iných situáciách. Chlastá sa, fetuje, koksuje, smaží, mláti, naháňa a všetko vo videoklipovom štýle. Reálne dôsledky takéhoto života vo vyššom veku je vidno buď vôbec, alebo minimálne. Ako keby organizmus päťdesiatnika zvládal podobné humpľovanie rovnako ako organizmus dvadsiatnika. To už je odolnosť takmer na úrovni postavičiek kresleného filmu, kam sa pokračovanie vedome či nevedome predsa len trochu posunulo. O starnutí, vädnúcom zdraví, vnútorných pohnútkach, zatrpknutosti, sklamaniach, úspechoch, kríze stredného veku, spláchnutej mladosti - skrátka o všetkom, čo sa tvorcom ponúkalo na striebornom podnose - sa nedozvieme nič, resp. málo. Z rýchlika preletíme takú vec, že si niekto po rokoch pichne heroín - jedna krátka scénka a už sa k tomu nevrátime, film ide ďalej ako keby sa nechumelilo. To už nie je skratkovitosť, ale redukcia zmysluplného deja na povrchnú montáž odkazov na prvý film. Dej nikam poriadne nesmeruje a postavy v ňom chaoticky pobehujú až do diskutabilného finále, s ešte diskutabilnejším a nijakejším dovetkom. Iste, serióznejšia psychologická pitva sprasených životov by zrejme nebola veľmi na veselú nôtu, ale bola by o niečom. Mala by výpovednú hodnotu a Boyle by sa po prvý krát musel ponoriť aj do vôd depresie a drámy. A to on nerád a evidentne sa mu nechcelo svoje zvyky meniť. Takže od výzvy a tvrdšej reality uskočil do bezpečia fantázie, natočil farebnú videoklipovú hříčku a film tým bohužiaľ obral o možnosť byť niečím extra. Divákov nostalgicky spomínajúcich na jednotku chce viac pohladiť po duši a menej deptať bezútešnou prítomnosťou. Za hriechy minulé sa skrátka podľa Boylea neplatí až taká mastná cena ako by tomu možno bolo v realite. Dá sa povedať, že tak ako jednotka napriek odstrašujúcemu obsahu vytvárala obraz, že byť mladým feťákom je cool, dvojka zase vytvára obraz, že cool je byť starnúcim skrachovancom. Ja som rád Rentona a spol. videl znova a pobavil som sa, ale potenciál bol podľa môjho skromného názoru na viac. Trainspotting 2 je vo výsledku "len" zábavnou jednohubkou pre fanúšikov prvého filmu a zároveň názorná ukážka toho akí profíci vo svojom fachu zo všetkých zúčastnených vyrástli.(19.2.2017)

5* dát nemůžu, to má prostě T1. Každopádně je to asi jedno z nejlepších pokračování nějakého filmu, který jsem kdy viděla. Nostalgie tam určitá je, ale to i nás diváků.(20.2.2017)

• Šešulka

I několik dní po zhlédnutí stále přemýšlím, jaká cesta asi tak mohla vést od tak úžasně nádherného, dynamického, vtipného, tragického a emotivního filmu, kterým byl Trainspotting, k tomuhle. T2 je prázdný, v podstatě nemá smysluplnou zápletku, nekoná se vzrušení, napětí, dynamika mezi postavami nefunguje. Klipovitá kamera a frenetický střih energii snímku nedodají, když z každého záběru čiší scenáristická bezradnost a bezzubost. Humor nefunguje a chvílemi přepadává za hranu neúnostné trapnosti. Nejhorší však je absolutní neschopnost vyvolat jakékoliv emoce – těch se totiž těžko docílí neustálými neopodstatněnými odkazy na původní dílo. Argument, že film právě tím reflektuje ztracenost a zoufalství hlavních hrdinů, kteří by znovu rádi byli mladí, neobstojí. I sdělení “všichni jsou v háji a současná společnost je narcisistní, zlá a plná přetvářky” se dá podat tak, aby se diváka dotknulo. Z celého filmu srší únava – ne únava hrdinů, kterým táhne na padesát a vlastně neví co se sebou, ale únava tvůrců, kteří se chtěli svézt na vlně dávné slávy, bohužel ale už neměli co říct.(26.2.2017)

(67/2017) / Najúprimnejší film posledných pár rokov. V modernom kabáte s tonami zábavných momentov, nápadov a vkusne zakomponovanou nostalgiou. (10/10)(22.3.2017)

První díl se stal kultem devadesátek, Ewan McGregor je pro mě od té doby nesmrtelný a na britskou klubovou scénu nedám dodnes dopustit. Po dvaceti letech se naši heroinoví hrdinové opět sešli, mají pár vrásek navíc, jsou plni melancholie a keců o ztraceném mládí, ale hlavně chut' si zahrát v pokračování. Nevím kdo to posral, nejspíš scénárista, ale působilo to na mě, jakože hlavně to musíme natočit, at' je druhej díl. No, u mě si tedy svoji existenci rozhodně neodůvodnil. Sorry jako...(28.5.2017)

• TKKMR

T2 je možno kvalitný film, majúci hĺbku a rozmer, je mi to však jedno, pretože jeho jediným a pre mňa zároveň neprekonateľným problémom je, že je pokračovaním jedinečného a kultového Trainspottingu! Prečo to trvalo nekonečných 20 rokov p. Boyle? Ten dlhý čas úplne zmazal osobitú atmosféru prvého Trainspottingu a čaro života mladých edinburgských delikventov, žijúcich zo dňa na deň. Vráťte mi späť môj Trainspotting, vráťte mi späť Rentonove heroínové flashe, vnútorné rozbroje a feťácke konfrontácie s reálnym svetom, vráťte mi späť ochrancu bitých žien Begbieho a jeho svojrázny pohľad na férovosť, vráťte mi späť skrachovaného notorického klamára Spuda, nekonečne filozofujúceho našľahnutého Sick Boy a nevyspytateľnú Diane! Kam sa podel ten famózny soundtrack, ktorý si mnoho ľudí prehráva dodnes? Žiaden T2 nemal nikdy vzniknúť a určite nie po tak nekonečnej dobe, moje očakávania (a zároveň obavy) boli nesmierne a po jeho pozretí zostal iba pocit nenaplnenia.(16.7.2017)

Dôstojná prehra. Vynikajúco zhmotnený priemerný scenár, ktorý svoje najsilnejšie momenty čerpá z jednotky. Boyle sa takmer nepokúša o nič viac než nostalgické ohliadnutie sa na kult ktorý stvoril a ktorý tak dokonalo zadefinoval škótsku generáciu 90s. Dnes mi to stačilo. A bavil som sa. Scéna s klokanmi ma vizuálne úplne dostala. Ale ako pokračovanie Trainspottingu to neberiem a nevidím jediný dôvod pozerať ho znovu, čo sa o prvom dieli určite povedať nedá. 3,5*(22.2.2017)

Nostalgické setkání, které nebudu mít zapotřebí opakovat. Dějová linka plyne velmi na sílu a s lehkostí a kultem prvního dílu nemá vedle postav samotných nic společného.(18.3.2017)

"NOSTALGIE. PROTO JSI TADY. JSI TURISTOU SVÝHO VLASTNÍHO MLÁDÍ."(17.6.2017)

• fefee

Spomínaní na Trainspoš jedna po dvaceti letech... hrozné, to sa s jednotkou nedá ani len rovnať ale čo už, nič som ani nečakal lepšie, jednotka mala proste gule, dvojka je len starecká kastrácia.(7.7.2017)

Na jednu stranu, kdyby každá dvojka dopadla jako T2 Trainspotting, byla by to pro světovou kinematografii velká výhra, protože T2 je opravdu dobrý a poctivě natočený film. Na druhou stranu, co jiného T2 vlastně přinesla proti jedničce? Skoro mám pocit, že jenom těch 20 let na hrbu navíc. Takže to nakonec spíše vypadá tak, jakoby dvojka nebyla pokračováním, ale pouhým remakem svojí jedničky.:-)(6.11.2017)

T2 se nese ve stejných intenzivních intencích jako jednička, ve stejném Boylově stylu, který se jen tak neoukouká. 'Hrdinové' vypadají přes časovou propast stále skvěle a velmi podobně a každému z nich jsem věřil veškeré grimasy, pohyby, niance.. Mít dvojka malinko svižnější začátek, napálil bych pět. Stejně u mě na první vidění rezonuje více než jednička, neboť ubylo fetování a celkové vyznění je výrazně pozitivnější.(28.2.2017)

Druhý Trainspotting je filmem audiovizuálně vypiplaným, nostalgickým, vtipným ale především také neskutečně smutným. A v tomhle ohledu funguje výborně, protože Boyle je mistrem v navozování atmosféry a vyvolávání kýžených emocí. Problém je, že nenabízí žádný nosnější příběh a v momentě, kdy ani postavy neprocházejí výrazněji zajímavým vývojem, stane se sledování filmu poněkud frustrujícím. Jako by všechno to úvodní budování emocí a atmosféry ztratilo někde po cestě smysl a v cynickém a divácky neuspokojivém závěru přišlo tak trochu vniveč.(28.2.2017)

Takovej ten pocit, když se těšíš na dvojku do kina a ona naplní tvoje očekávání a nejseš zklamanej (nebo zhnusenej). Hned jsem si taky znova pustil jedničku, jestli si nezaslouží náhodou 5 hvězd (...ne). Ty Boylovo vychytávky mě baví! (80%)(19.3.2017)

• grizly007

Ty vole to bylo teda ubohý. Neskutečná snaha být absolutně cool z toho úplně stříká. Vyhajpovaná sračka rádoby kultovní jedničky kterou berou ve Skotsku jako národní poklad, zřejmě kvuli tomu že tahle země plná hnusáků jinej film mimo hranice nedostala. Sebranka většinou béčkových herců si tak aspoň přivydělala a co na tom že to je sračka všech sraček. Děj nulovej, sranda žádná, hnusáků plná televize.(6.6.2017)

• Teebo

Nostalgie. Proto jsi tady. Jsi turistou svýho vlastního mládí. Marně se snažím si vybavit, kdy jsem naposledy viděl až takto zahleděné pokračování do předchozího dílu. Až se ptám, jestli jde ještě vůbec o pokračování, anebo už rovnou o remake. Přípomíná se či se recykluje v podstatě všechno – Begbieho barová epizoda, výlet do přírody kvůli Tommymu (včetně stejného záběru party stojící za odjíždějícím vlakem), choose life proslov, příběhová linka, kdy se přijde k penězům a pak s nimi někdo zdrhne… Chybí originalita či nová myšlenka, a bohužel chybí i silné momenty (jako smrt Tommyho či Sick Boyova dítěte), atmosféra, vtipné momenty a dobrá hudba. Jediné, co mi snad uvízne v hlavě, jsou obě setkání Rentona s Begbiem (skvělá záchodová scéna a Begbieho „Svět je fajn pro chytrý zmrdy, ale co zasraný lidi jako já?“). Suma sumárum, když si chci připomenout, co se dělo v jedničce, pustím si jedničku. K tomuhle účelu nemusel Danny vytvářet další (a prázdný a zbytečný) díl. Fakt se snažím, Marku, ale nic necítím.(6.6.2017)

Odvrácená strana mince, opice a zjednodušeně dopad všeho, co se stalo v prvním díle.(7.8.2017)

Wau, tak takle nadšenej po skončení filmu sem hodně dlouho nebyl (no, kecám, nový Star Wars mě taky dostaly :o) ). Ale tohle je přecijen jinej šálek kávy, hlavně obrovský očekávání, který bylo po letech naplněno. Když sem se poprvé dozvěděl o T2, tak sem hrozně bál toho, aby se z toho nestal průser. Ale tohle je naprosto důstojný a ledasčem i lepší kousek než dokonalá jednička. Paradoxní bylo, že sme na to šli s Kašpim, Michalem a Čajem, takže nás bylo stejně jako bylo postav v T2. Gaga, kdybych měl postavy přiřadit k našim ksichtům, tak bych se asi nasmál :o). Za mě nejvíc dával cholerik Begby, pokaždý když byl na plátně, tak sem se prakticky nepřestal smát a to i ve chvílích, kdy to jako bylo vážný, ale stejnak mě prostě tenhle zlej prcek rozesmál. Lapálie s jeho synem – dokonalý. Co ještě musím vypíchnout, tak hudbu, která se stane v soundtrackách stejnou peckou jako jednička. No a na závěr si moc přeju, aby sme „my“ čtyři nedopadli jako „hrdinové“ T2, který se vojebávaj, podváděj a chtěj zabít jak jen to jde :o). Na tohle půjdu ještě jednou, o tom žádná.(21.2.2017)

There was an oportunity... and then betrayal. Asi moc sám ani nevím, co zde mám napsat. Poprvé byl pro mě první Trainspotting normální zážitek. Napodruhé jsem byl v podstatě unešen. Takže zájem o dvojku a má natěšenost neznala mezí. Je fakt, že se hraje hodně na sentiment a nostalgii... ale já se ptám... koho to kurva sere? Je to plnokrevné dítě prvního filmu a já k tomu nemůžu říct víc než, že je to zpracováno naprosto dokonale a já v jistém ohledu nemám slov. Kamera, scénář, herci, hudba. Já jsem prostě v nebi. Dokonalost jakou by všichni měli vidět. Nemám slov. Choose life...(21.2.2017)

Skvělý film, který rozhodně nedělá ostudu svému předchůdci. Postavy se vrátily v plné parádě, vtipné momenty byly opravdu vtipné a jen tak na okraj, neuvěřitelně jsem si užil tu angličtinu.(23.2.2017)