Americký sniper

• USA American Sniper (více)
USA, 2014, 133 min

Odstřelovač jednotek SEAL amerického námořnictva Chris Kyle je vyslán do Iráku s jediným úkolem: chránit své bratry ve zbrani. Jeho neomylná přesnost zachrání na bojišti velký počet životů, a když se rozšíří pověsti o jeho odvážných husarských kouscích, vyslouží si přezdívku „Legenda". Avšak jeho pověst se donese až za nepřátelské linie a na jeho hlavu je vypsána odměna a stává se z něj hlavní terč povstalců. Navzdory nebezpečí i obětem ze strany jeho rodiny se Chris se zúčastní čtyř hrůzných misí v Iráku a stává se symbolem kréda jednotek SEAL „neopustit ani jednoho muže". Ale po návratu domů Chris zjišťuje, že na válku nedokáže zapomenout. (Warner Bros. CZ)

tatanapope

Film podle skutečných událostí na mě působil jako ve většině případů velice dobře .Měl tu správnou válečnou atmosféru , byl zajímavý a umí si udržet pozornost diváka , čeho si poslední dobou vážím čím dal víc .Scén s problémy z rodinou by sice mohlo být méně , vůbec by mi nechyběli , ale chápu , že to k ději patřilo a tak ty nezáživné okamžiky dokážu přehlédnout . Bylo to zajímavé nahlédnutí nejen na to , jak to asi zhruba ve válečných oblastech vypadá , ale také na to , co to dělá s psychikou lidí , kteří se toho účastní . Velmi vkusně pojato . ()

Tosi

Americký sniper zřejmě nebude nejlepší životopisný film v tomto žánru, ale vedle ostatních uznávaných válečných thrillerů jako "Černý jestřáb sestřelen" nebo "Smrt čeká všude" obstojí se ctí...Bradley Cooper nikdy v podobném filmu nehrál, o to víc jsem se na něj těšil, a jsem rád že to vkročení do neprobádaných vod s jistotou zvládl... ()

FaceMan

Clint a Cooper...to si nechám páčiť :)....jediné čo môžem vytknúť je nedostatok emócií. Tie mi tam chýbali, pár ich tam bolo ale nebol to pre mňa dostatok. Tie silné okamihy by spravili film ešte lepším. Bradley nám pre túto rolu nabral slušnú váhu. Vznikol z toho skvelý vojnový film. Dosť ľudí to tu prirovnáva k vojnovej dráme Lone Survivor. Pre mňa to ale určite nie je podobné a toto je minimálne o triedu lepšie či už obsadením alebo príbehom. Škoda len že sa to objavilo na stiahnutie. Dosť to obere tvorcov o zisky. Dúfam že si za to aspoň jednu dve sošky odnesú. ()

Dio_Padre

I přesto, že Clinta už bohužel neuvidíme před kamerou, tak nám aspoň stále dokazuje, jak precizní je za ní! American Sniper je velmi "americky", vlastenecký film, takže se vlastně na vzniku nemohl podílet nikdo jiný, než Clint Eastwood, jedna z amerických ikon. Úžasně a autenticky zpracovaný náhled do prostředí jednotek amerického námořnictva SEAL (člověku až mrazí, čím vším si procházejí). A co se týče nekompromisního Bradleyho Coopera - ten každým rokem dokazuje své kvality, každým dalším filmem zaznamenáváme posun a vývoj v jeho práci a je společně s J.K. Simmonsem mým dalších favoritem na zlatou sošku. Těším se na další projekty Clinta Eastwooda a další filmy s Bradleym Cooprem. ()

Dado

Príbehy o amerických vojakoch sú počas sezóny udeľovania cien zo strany filmárov takpovediac ranou istoty a možno i preto k nim mám pravidelne veľmi podobné výhrady. Americký ostreľovač nie je výnimkou, no v pomyselnom súboji podobných počinov má predsa len isté výhody. Prvou z nich je fakt, že vyčítať stopy po patriotizme v životopisnom rozprávaní o chlapíkovi z Texasu je ako nadávať na slepca, ktorý vošiel do samoobsluhy so psom. Druhou je samotný Clint Eastwood, ktorý drží tento prvok na uzde v značne znesiteľnej miere. Namiesto toho venoval svoje úsilie vykresleniu hlavného hrdinu a dopadu vojny na jeho osobnosť. A vďaka tomu to mohla byť skutočne bravúrna snímka, nebyť nemastných-neslaných pasáží zasadených do prostredia USA. Tie aj napriek nespornej snahe tvorcov pôsobia popri skutočne skvelých záberoch z bojového poľa len ako chudobnejší kamarát, ktorý je vo filme iba preto, lebo musí. Pritom však práve tieto momenty mohli a vzhľadom na život (a jeho smutný koniec) Chrisa Kylea aj mali byť ťahúňmi celého príbehu. Takto scény z domáceho prostredia zostávajú takpovediac len na pleciach hereckého prejavu Bradleyho Coopera, ktorý sa hlavnej úlohy zhostil veľmi dobre, no i napriek tomu vyznieva to, že dostal v oscarových nomináciách prednosť pred Jakeom Gyllenhaalom, ako zlý vtip. (75%) ()

Avathar

Prekvapivo nevýrazné. Film sa snaží hrať na dve roviny – vojenské boje a dopad vojny na psychiku človeka. Prevažuje tá prvá. Škoda, radšej by som si pozrel psychologickú, temnú drámu, než ďalší vojnový akčňák, kde po sebe len strieľajú, strieľajú a strieľajú, ale nejakú skutočne emocionálnu scénu aby človek hľadal lupou. Snáď len jedna mala nábeh (chlapec s raketometom), inak je to skôr patetické a predvídateľné. Druhá rovina je pre zmenu strašne odbytá a skratkovitá. Aj vďaka lajdáckemu strihu pôsobia nejaké premeny hrdinov dosť nepresvedčivo a nič s tým nenarobia ani herci. Cooper nehrá zle, ale v podstate za celý film svoj výraz nemení, či už hrá zapáleného vojaka, alebo milujúceho otca rodiny. Ostatní sú skôr len štatisti, než plnokrvné postavy. Ťažko si k niekomu vypestovať nejaký vzťah. Negraduje to, je to čiernobiele, ploché a často klišé jak fras. Tá téma si pýtala lepšie (komplexnejšie) uchopenie. ()

Jizni Tlapa

Ano,trpělivost je základ, snipere. Tady ale divákovu trpělivost Sniper spolehlivě likviduje, protože má skvělý start, slabší polovinu a absolutně odfláknutý závěr. Bradley ve své nejošklivější roli není pro mě ničím výjimečným a stejně tak ostatní role ve vás nezanechají vzpomínky. Za 70% hodnocení ve výsledku může kamera, exteriéry, těch pramálo akčních sekvencí a sem tam dobře využitá hláška... zklamání ()

Haretix

Film podle skutečné události, Eastwood režíruje, téma válka a v hlavní roli Bradley Cooper! Perfektní sestava, která Vás nenechá klidným a doslova z Vás ždímá emoce a v některých momentech enormně! Film si dokáže uchovat i civilní atmosféru, akce je tu tak akorát a všemu vévodí již zmíněný Bradley Cooper, který podává životní výkon! Navíc psychologický rozměr jeho postavy je brilantní. Potěší i skutečnost, že se Eastwood zdržuje patosu. Precizně odvedená práce, která zaslouženě boduje v kinech! ()

viperDavid

Položit se na zem, zamířit, dvakrát klidně oddechnout a vystřelit. Když neděláte nic jiného stane se z vás brzy legenda. Podobné to bylo i u vojáka amerického námořnictva SEALS. S každým výstřelem si domů přinesl jednu minutu mimoně. Možná, tady to trošku hapruje, protože kniha je velmi vzdálená od filmu. Nicméně konec je pravdivý. Ten konec, který vás tolik překvapí pokud jste Kayla "neznali". Ale i takový bývá svět a já dávám Clintu Eastwoodovi další ránu přesně na střed. ()

LadyPupu

Po zklamání z Amerického gangstera jsem se bála, co mě čeká v podobě Amerického snipera... Velké překvapení v tom nejlepším slova smyslu. Civilní Cooper, silný příběh a závěr, jenž jasně říká, že i v Americe platí, že každý dobrý skutek bývá po zásluze potrestán. Možná by neškodilo ubrat trochu patosu v závěrečných titulcích, ale ok... Dávám 4 hvězdy a doporučení ke zhlédnutí. ()

Johnny.ARN

Jedna z vecí, čo ma na tomto filme potešili bolo, že ubehol rýchlo a bez toho aby som sa čo i len raz znudene pozrel na hodinky, že kedy už bude koniec. Ďalší plus sú rozhodne akčné scény, ktorých je väčšina a majú čo ponúknuť. Nedá sa to neporovnávať s podobnými filmami s touto tématikou ( Mariňák, kde bola lepšie ukázaná úloha spotera, The Hurt Locker, ktorý bol viac dramatický, ... ) ale Clint to skôr vsadil na akciu ako na drámu. Cooper ako herec dobrý, dobrá gradácia, scénu "obkľúčení na streche" sledujete zo zatajeným dychom. Ale má to aj negatíva, ako napríklad predvídateľnosť, priamočiarosť, zľahčenie úlohy snipera. O super zásahu ani nevravím. Celkovo to má ale skvelú atmosféru, prostredie a záver, ktorý obsahuje asi viac emócií, ako celý film. O politickom podtexte sa radšej zmieňovať nebudem. Zatiaľ takto, uvidíme časom. 4 z 5 ( CC, BA, Eurodiera, predpremiera ) ()

Mrkvič

Zajímavý a silný příběh, ale forma je děsná. Na tu dlouhou stopáž to má jen pár silných scén a trvají jen chvíli. Takhle nezvládnutou režii (či scénář a dramaturgie) jsem u mistra Eastwooda ještě neviděl. Dokonce jsem film dával napodruhý, protože jsem uprostřed usnul. ()

Qitek

Jako o.k. Není to tak špatný jak se říká, nato, že se to tváří jako oscarovej film. Akorát je to nějak prostě o... Cooper je dravej, jde k SEALS. Vytrénuje se. Potká ženu, odjede na turnus. Vrátí se, udělá děti, odjede na turnus, vrátí se a z něj mimo. Odjede na turnus. Vrátí se je víc mimo, vrátí se na turnus, pořeší to a pak se dá dokupy a pak bum legenda a legenda. Tak nějak jak to říkám to mnou prošlo. Začalo, skončilo, zapomenuto. ()

skrblik007

Clint to zabil. Ten člověk je ďas, nic ho nezastaví. Ani vysoký věk ani početná základna názorových odpůrců. O tom se ale dále nehodlám zmiňovat, protože tenhle film je hodně věcí, ale rozhodně ne prvoplánová glorifikace správného patrota. Já oceňuju především typickou eastwoodovskou surovost a vysokou řemeslnou úroveň (taktéž pro Clinťáka typickou). ()

ecceHOMMO

Od Amerického snipera som čakal veru viac!!! Nedokázal výraznejšie zaujať a ani nie, že by nemohol, ale akoby ani sám nechcel. Hlavne pasáže z Iraku mohli byť viac na efekt a s napätím (ktoré som inak takmer v celom filme absolútne postrádal). Veľké sklamanie. **/*** ()

LiborGondek

A další velmi dobrý životopisný snímek. Tak si říkám, proč vůbec točit scifi a jiné nesmyslné filmy, když svět nabízí tolik reálných scénářů? 75% ()

Sfinkter

Pokud bych musel stát před rozhodnutím, zda v tomto případě udělím Oscara za režii nebo za nejlepší mužský herecký výkon, tak tentokrát vyhrává Cooper. ()

Lachtaan

Válečné filmy z oblasti Blízkého/Středního východu? Má nynější filmová povinnost číslo jedna. S režijní taktovkou velikána filmu Clinta Eastwooda a hlavní rolí ztvárněnou vystupující hvězdou dneška Bradleym Cooperem jsme dostali skutečně povedený obraz o drsném osudu oslavovaného snipera Chrise Kylea. Vše, co dokázal dokázat a vše, co ho za to léta trápilo, aby si nakonec jednoho nevinného dne nerozmyslel, jestli má skutečně opustit dveře svého vlastního domu. Jedno z mnoha dramat, které napsal život sám a díky čemuž na ně nelze zapomenout. ()

rowdys

Najprv sa okolo toho motal Spielberg s Russellom, ktorým warneri nechceli dať toľko prachov, tak to zrežíroval Clint Stará Škola Eastwood, čo so sebou nesie pozitíva aj negatíva. Negatívom je rozhodne jednorozmernosť a hoci sa na nás netlačí recruitment agitka z každej diery po granáte, je vidno, že Kylea tu značne zidealizovali. Psychologický faktor je naznačený len z povinnosti a tak sú tu len dobrí a zlí a ani sa len nepripúšťa, že by Chris nebol hrdinom, ale možno taktrochu i justifikovaným vrahom v uniforme. Epizodickosť misií, ktorú zliepa dokopy rodinné pozadie Chrisa ani tak nevadí vďaka Clintovej schopnosti vyhecovať napätie i na malom a krátkom priestore, no predsa chýba nejaký výraznejší gradačný prvok. Oscarovku roka od toho nečakajte, ale za obstojnú ostreľovačku so vždy sympaťákom Cooperom už to označiť môžem. ()

Spielberg našel svého Bullitta

Spielberg našel svého Bullitta

18.11.2022

Na Filmovém víkendu ČSFD rozdáme 1000 plakátů!

Na Filmovém víkendu ČSFD rozdáme 1000 plakátů!

01.08.2017

Clint Eastwood a další hrdinové z lidu