Ghost in the Shell

• Japonsko Kōkaku kidōtai (více)

„V blízké budoucnosti se korporátní sítě dostávají až ke hvězdám, elektrony a světlo proudí vesmírem. Pokrok v komputerizaci však ještě nevyhubil národy a etnické skupiny…“ V roce 2029 jsou počítačové implantáty v kyborgicky upravených tělech samozřejmostí a Japonsko se stalo jedním velkým městem, které je zasíťováno tokem informací. Vyšetřovatelka Motoko, napůl člověk, napůl stroj, řeší případ zločinné umělé inteligence, která vznikla v počítačové síti zvláštní obdobou evolučních procesů. Následuje nejen mocenský boj nadnárodních organizací, ale také boj o hranice těla, ducha a soustrojí… Mimo Akiry (1988) je Ghost in the Shell bezesporu nejslavnější filmová adaptace na základě komiksové předlohy vůbec. Dle anime z konce 80. let autora a ilustrátora Masamune Širóa ji natočil režisér Mamoru Ošii, který se rovněž postaral o povedené pokračování snímku, zvané Ghost in the Shell 2.0 (2008). Původní dílo z roku 1995 na jednu stranu vydatně čerpalo z tzv. kyberpunku, literárního směru, který ustanovili spisovatelé jako Bruce Sterling, William Gibson či Philip K. Dick. Na stranu druhou ale Ghost in the Shell zásadním způsobem ovlivnilo další, podobně laděná díla, jako Matrix, A.I. Umělá inteligence, Dredd, Avatar či Ex Machina. Ošii se scenáristou Kazunori Itóem s detailní bravurou vykreslili realistický svět až znepokojivě blízké budoucnosti, v níž se odvíjí hypnoticky pojatý příběh o samé podstatě lidskosti, při němž si nelze nevzpomenout na dědictví uměleckých sci-fi jako Solaris či 2001: Vesmírná odysea. Na svébytném výrazu existenciálního filmu se zásadním způsobem podepsal rovněž hudební skladatel Kendži Kawai, jehož skladby, v čele s "Making of a Cyborg", jsou neopakovatelnou ukázkou směšování tradice a moderny. To platí i pro výtvarné ztvárnění Ghost in the Shell, dobově pokrokové, snoubící kreslenou animaci s digitálními efekty. O kultovním postavení snímku svědčí fakt, že roku 2017 vznikl v mezinárodní koprodukci hraný remake stejného jména, stejně jako existence bobtnající franšízy, která zahrnuje filmy, televizní minisérie, komiksy či počítačové hry. (Česká televize)

Aelita

Japonci rozumí věcem a jejich duším lépe, než Evropané, díky přes dvě tisíciletí trvajícímu šintoismu - náboženství a ještě přesněji paradigmatu světa jako oduševnělého jsoucna, kde každý objekt, který se dá reálně či symbolicky vydělit z jednoty bytí a nějak definovat, má v sobě část světové duše a ducha - něco, co tento objekt přesahuje. Podstatou šintoismu je uctívání kami, která zahrnuje bohy všech řádů, inteligenci všech řádů, přírodní jevy a síly i to, čemu říkáme Múzy. Dá se říci, že kami je to, co tvoří různé projevy jednoho. Kami je všude, ve všem a vždy. Pro Evropany věci jsou bezduché, mrtvé, pro Japonce mají jakýsi samostatný "život". Jaký div, že japonská manga a anime jsou plná různých forem života. ___ Ghost - to je přechod od digitálního počátku "0" - boha - k analogovému počátku, který může prožít smrt beze ztráty informace a vrátit se zas k digitálnímu počátku. The Puppet Master je duše-intelekt, který se "samovolně" zrodil v kybernetickém prostředí podobně jako život v pravěkém moři. Samozřejmě není žádná samovolnost - jako vše ostatní i The Puppet Master nebo ISO v Tronu je projevem tvořivosti kami. Pro Evropany počítačový Duch je jen fantazie, pohádka, čí ale fantazii a pohádkou jsme my sami? ()

ad

Rozhodně diváčtější než Innocence, které mám ale já osobně velmi rád... A právě mi proto nemohu dát plný počet.. chybí scény, nad kterými by mi spadla čelist, nebo které by mě více emocionálně zaangažovaly (tak jako se to salo v Innocence)... Oba filmy působí nejlépe pohromadě, když si hned po dokoukání jedničky pustím Innocence, mám chuť dát obou pět hvězd... Takhle ale dvojce chybí něco z jedničky a jednotce něco z dvojky... S tímto vědomím musím jednu ubrat, ale spíš je jako doporučení k Innocence :) ()

Kwaichi

Pre mňa dosť sklamanie. Ako píše užívateľ Soundtrack, strácal som sa v deji a dosť som sa popri tom nudil. V podstate kebyže si neprečítam tuná obsah filmu, neviem o čom to vlastne bolo. Animácia mi tiež nepripadala ako nič extra, škoda že som film nevidel tak pre 10 rokmi. Sci-Fi anime jednoducho nie je štýl, ktorý mám rád. ()

Topco

Inteligentný, svižný a myšlienkovo bohatý cyberpunk s cool noirovou estetikou. Kedykoľvek si to rád zopakujem! ()

C0r0ner

V dnešní době už to nemá takové grády, jaké to nechybně muselo mít v roce vzniku, to musela být fakt bomba. Jinak se mi výjimečně vyloženě líbila rákosnická animace a i jednoduchý příběh o neveselé budoucnosti plné kyborgů. Konec parádní a jasná inspirace pro Cyberpunk 2077. 75% ()

Hobitek4U

Japonské anime opravdu můžu a pokud jde o tento typ "shadowrunerského" světa, tak jsem přímo nadšen. Psát něco o skvělé animaci a velmi propracovaném příběhu nemá cenu. Všechno šlape jak dobře namazané hodinky, postavy, děj, akce vše je podáváno ve správných dávkách a tvoří celkově dokonalou podívanou. Určite jedno z nejlepších anime minulého tisíciletí. ()

lakikaki

Filozofické úvahy o potenciálnej budúcnosti zabalené do dych vyrážajúceho vizuálu podfarbeného nádhernou hudbou. V poslednom čase ma niektoré filmy svojou minutážou štvú, ale v prípade Ghost in the Shell som si prial aby snímok ešte nekončil. Nudili ma jedine občasné zdĺhavé zábery na mesto, ktoré boli v podstate o ničom, inak je film výborný. Už sa teším na pokračovanie. ()

Wormboy

Povodnou mangou som absolutne nedotknuty a preto na mna Ghost in the Shell posobil dojmom, akoby mi neustale nieco unikalo. Myslienka je fajn, vizualne spracovanie tiez, ale pridaniu par minut by som sa vobec nebranil, pretoze by sa ma rozvijajuca sa atmosfera a cely "feeling" z filmu, ktory ma zacal dostavat az k zaveru, zrejme dotkol vyraznejsim sposobom. 3,5/5* ()

zette

Naprosto genialni animace a pusobiva, lehce depresivni atmosfera doprovazena krasnou hudbou. Zde vsak ma superlativa konci, na animovany film moc ukecane, utahane a resi neresitelne. I kdyz to neni muj oblibeny zanr, zpracovani ocenuji. ()

pakobylka

----- "To, co teď vidíme, je jen nejasný obraz v zrcadle. Pak se uvidíme tváří v tvář." ----- Přiznávám, že jsem byla VELICE zvědavá na snímek, který prý částečně vykradli bratři Wachowští. Jejich inspiraci vizuální stránkou světa anime nelze pochopitelně vyloučit, ale co se samotného děje týká, mohu pouze potvrdit, že si s největší pravděpodobností vypůjčili způsob připojení k "síti" - a tím to v podstatě začíná i končí. Neboť "Matrix" pojednává o civilizaci strojů, kde vědomí většiny lidské populace zná pouze virtuální realitu, zatímco "Kōkaku kidōtai" je skutečným, hmatatelným, nepříliš optimistickým obrazem budoucnosti. Přetechnizovaná společnost kromě boje se závažnou kriminalitou právě prožívá cosi jako hlubokou krizi identity, zabývá se otázkou existence umělého života - a zdráhá se uvěřit v jeho duši. Takže se přikláním spíš k těm, kteří vystopovali určitou paralelu se snímkem "Blade Runner" (který paradoxně vznikl už v roce 1982). Ale v žádném případě si netroufám v téhle souvislosti mluvit o vykrádání a nechci rozvíjet jakékoli konspirační teorie. Oba snímky prostě jen řeší stejný problém - přičemž každý z nich k tomu používá vlastní prostředky. "Kōkaku kidōtai" přes svou poměrně krátkou stopáž zbytečně nespěchá. Sice vás bez varování a bez jakéhokoli vysvětlování šoupne do komplikovaného světa bytostí, které mohly vzniknout jen díky technologickému pokroku - ale následně zvolní a nechá vám čas, abyste pochopili všechny souvislosti. Animace ve spojení s hudbou spolu s nenásilným zdůrazněním kontrastu akčních a poklidných scén vytváří mimořádně podmanivou melancholickou atmosféru, která se vyznačuje zvláštní, tklivou poetikou - dokonalé prostředí pro pochybnosti o životě, jeho možných formách a intelektu ... o jeho vědomí, díky kterému dokáže vnímat sám sebe. P.S.: Finále je excelentní. ()

Martrix

Donedávna mi připadalo zvláštní, když se v souvislosti s 2D animací psalo o vizuálních orgiích. Ghost in the Shell mi pomohl pochopit, co je tím myšleno. Nejde o co nejvěrnější ztvárnění toho, co známe, ale především o obsah obrazu, o úhel pohledu a také o emoci, která přichází skrze pořadí v jakém jdou tyto obrazy za sebou. V kombinaci se skvěle zvolenou hudbou, je prostřední část filmu úchvatná a ukazuje, jak by to vypadalo, kdyby filmy dělali umělci a ne jen řemeslníci. Příběh sám o sobě, vyzdvihovaný pro filosofický přesah je samozřejmě dostatečně nosný, ale na tom celkovém dojmu se nepodílí zase tak významnou měrou. Pokud jste opravdový sci-fi fanda, četli jste podobné příběhy jak v knihách, tak i mezi řádky jiných filmů o umělé inteligenci. To, co dělá Ghost in the Shell výjímečným, je vedle skvěloskvělé režie, především absence patosu, zbytečných odboček a kudrlinek; příběh je jedna linie, která vás nenechá vydechnout a vede vás až k pro mě lehce slabšímu konci. Veliký podíl na tom má i to, že vztahy mezi postavami určuje jejich chování a ne hloupé dialogy. Doporučuji originální verzi, anglický dabing nikdy nezprostředkuje japonský "emocionální minimalismus", kterým je Ghost in the Shell namluven :o) Ale myslím, že to k tomu patří. ()

forsythia

Pěkná kyberpunková animovaná akce, ale abych řekla pravdu, čekala jsem od toho víc. Pár povedených míst tam bylo, celkové vyznění ale takové nijaké. Škoda. ()

angel74

Hlavní myšlenka vyznačující se filozofickým přesahem ve spojení s atmosférickou hudbou japonského skladatele Kendžiho Kawaie mě nadmíru oslovila, ale tím to asi končí, a to i přesto, že mám ráda sci-fi. V příběhu jsem se občas ztrácela a animace mě nijak zvlášť neuchvátila. (65%) ()

SeanLSD

Na svoju dobu výnimočná animácia, ešte aj dnes mimoriadne pôsobivá, vôbec nezatláča do úzadia myšlienky, ktorých je prekvapivé množstvo, a posolstvo. Práve naopak, vizuálna forma podporuje obsah. Výrazný cyberpunk, omnoho menej akčný, ako som čakal, zato však s nezabudnuteľnými okamihmi psychologicky, biotechnologicky či filozoficky nesmiernej hĺbky. ()

SoolenJV

Anime, které dovedlo žánr k dokonalosti - skvělá grafika, příběh s filozofickým podtextem, který se dá rozebírat z různých pohledů a komplexně vytvořený svět budoucnosti, ve kterém jen málokdo nemá ve svém těle kyberimplantaát popřípadě není umělý celý. ()

tomeek

Jak píše Milan25, po animační stránce lepší průměr. Během pohybových scén standardní japonská úroveň, ale jakmile se začne mluvit - staťáky jako prase (i když ne v takové míře, jako u běžných seriálů). Jakýkoli Miyazakiho film by po animační stránce GitS hravě strčil do kapsy. Všechno to září jak na Vánoce - oni ten glow prostě milují - a nahé scény celkem překvapily :) Úžasně fungující město, dokonalá atmosféra a zajímavá myšlenka, skvělá hudba a skvěle vykreslené charaktery. Slušné tempo, žádné zbytečné zdržování, ale ten konec byl na můj vkus až moc otevřený a takový "vyšumělý". ()

Radiq

Zkoušel jsem číst mangu a jako nedal jsem to. Bylo to totálně zmatené, plné různejch hi-tech kyborg future kyberpunk keců, plné nechápaček v souvislostech, děj úplně zmatenej a většinu dialogů jsem nepobral. Proto oceňuju, že se někomu podařilo z toho udělat poměrně smysluplnej film... i když oproti ostatním ještě taky dostatečně mimo jakékoliv srovnatelné hranice. Je to zatraceně originální, možná až moc a kromě sci-fi prvků tady najdeme hromadu filozofie o bytí a strojích. Soundtrack jsem si hned musel sehnat, protože ten je astonishing. Celkově z toho mám takovej rozporuplnej pocit, ale nějakým divným způsobem mě to přitahuje. Asi proto, že to je legenda na poli anime. ()

10. ročník Future Gate sci-fi film festivalu

10. ročník Future Gate sci-fi film festivalu