Salem (TV seriál)

Fantasy / Drama / Horor / Thriller

USA, 2014–2017, 29 h 43 min (Minutáž: 43–60 min)

Tyler Bates

Janet Montgomery, Shane West, Seth Gabel, Ashley Madekwe, Tamzin Merchant, Xander Berkeley, Iddo Goldberg, Elise Eberle, Morgana Shaw, Stephen Lang, Juli Erickson, Teri Wyble, Christopher Berry, Mark Ashworth, Lucy Lawless, Sheri Davis, Stuart Townsend, Azure Parsons, Danny Cosmo, Oliver Bell, J.D. Evermore, Nazeema Bartek, Kim Collins, Jon Arthur, John Bernecker, Garrett Kruithof, Thomas Francis Murphy, Sharon Landry, Frank Duffy, Henri Lubatti, Lara Grice, Owen Harn, Sharon Garrison, Jennifer Griffin, Alexandra Daniels, Emily Marie Palmer, Amber Dawn Landrum, Jonny Coyne, David Jensen, Jeremy Crutchley, Samuel Roukin, Clint James, Meagen Fay, Nadine Lewington, Anitra Ford, Billy Slaughter, Martin Sensmeier, Kevin Tighe, Michael Robert Brandon, Benjamin Mouton, Bruce Roberts, Antonia Prebble, Diane Salinger, John Swider, Sammi Hanratty, Garrett Hines, Dane Rhodes, David Midthunder, David Kallaway, Richard Holden, Marilyn Manson, Jon Fletcher, Toby Nichols, Rodger Boyce, Tina Parker, Ashlyn Pearce, J. LaRose, Raoul Max Trujillo, Stephen Lang (a.z.), Hank Harris, Miles Doleac, Gary Teague, Joe Doyle, Allyn Carrell, John P. Fertitta, Emily Skeggs, Justin Lebrun, Lucy Faust, Matthew Holmes, Aiden Flowers

Syrovější a více "realističtější" náhled na "salemskou otázku". Především netradičně tradičnější zobrazení mýtů o čarodějnictví, které si v puritánských kolonií žilo svým vlastním životem. Salem tak dokázal lépe pojmout téma čarodějnic nežli AHS: Coven, který byl celý rozjuchaný, barevný a rozezpívaný (v podstatě pokračování Glee). Zde se najde několik scén, které by nedělaly ostudu kdejakému hororu.(14.6.2014)

Každému pokusu o žánrové ozvláštnění v tomto ohledu trochu zatuchajícího pole televizních sérií patří chvála. A to i když se jedná o brakový horor, kterých se ročně natočí desítky. V první a poslední řadě totiž ty jinde levně působící efekty a lekačky ten na vztazích založený seriálový koncept oživují podobně jako akce nebo digitální sci-fi/fantasy efekty, a čert vem, že kvalitám povedených celovečerních filmů nesahají ani po kotníky. Jenže když se právě tyto hororové prvky prakticky vytratí po několika prvních epizodách a jediné, co zbyde je banda nesympatických a rádoby komplikovaných charakterů (s čestnou výjimkou otce i syna Matherovic) a typicky nudné, vývoj příběhu nekonečně odkládající pletichy, zamrzí to kýžené osvěžení televizní platformy o to víc. Druhá série nicméně nastoupila v proklatě silném tempu a překvapivě si ho i udržela až do nečekaně temného finále. Ač mi i přes účast nové herecké celebrity s tváří Xeny většinu času šíleně chyběl Stephen Lang. Konečně však místo něj září nasraný Shane West, který sice ustoupil z hlavní role na úkor ne tak zajímavé hlavní čarodějky, ale aspoň se těch nejlepších pasáží s ním nedá tak rychle nabažit. K případnému pokračování ale zůstávám spíš skeptický. P.S. Jako odpůrci MM se mi to říká těžko, ale malé bezvýznamné plus si Salem zaslouží za proklatě povedenou úvodní znělku.(24.8.2014)

Ryze horrorová čarodějárna, která má dobré herce a je i dobře natočena. Bohužel obsahuje až tak znepokojivé výjevy, že je to ve výsledku to jediné, co Vám utkví v paměti (nebo alespoň mně). Není to špatný způsob útoku na diváka, ale stačilo by se více soustředit na scénář a bude vyhráno úplně. Už proto tento debut televizní stanice WGN America do budoucna nezavrhuji, ale aktuálně dostávají opět přednost zajímavější seriály. 60% [2. série BUDE](11.6.2014)

• dj.kouba

Pilotní díl mě docela zaujal, ale nebyla to žádná pecka. Na seriál jsem pak koukal jenom kvůli tomu, že mám fantasy, čarodějnice, procesy s tím spojené a tak podobně. Každopádně mě ale díl od dílu začínal čím dál víc nudit a pořád jsem čekal na nějaký zlom, kdy to začne být jízda. No skončilo to tak, že poslední dva díly první sérky jsem už neviděl a nemám ani chuť to napravit.(19.8.2014)

Zpočátku je tempo poměrně pozvolné, ale po příchodu Stephena Langa nabere na obrátkách a souboj Puritánů a čarodějnic je čím dál zajímavější. Fajn je i to, že ani jedna strana není prezentována jen jako dobrá či zlá. Špatná není ani atmosféra, i když některé nechutnosti by si mohli tvůrci odpustit, jsou zbytečně samoúčelné. Ale jinak slušná podívaná. 7/10(15.7.2014)