Salem (TV seriál)

Fantasy / Drama / Horor / Thriller

USA, 2014–2017, 29 h 43 min (Minutáž: 43–60 min)

Tyler Bates

Janet Montgomery, Shane West, Seth Gabel, Ashley Madekwe, Tamzin Merchant, Xander Berkeley, Iddo Goldberg, Elise Eberle, Morgana Shaw, Stephen Lang, Juli Erickson, Teri Wyble, Christopher Berry, Mark Ashworth, Lucy Lawless, Sheri Davis, Stuart Townsend, Azure Parsons, Danny Cosmo, Oliver Bell, J.D. Evermore, Nazeema Bartek, Kim Collins, Jon Arthur, John Bernecker, Garrett Kruithof, Thomas Francis Murphy, Sharon Landry, Frank Duffy, Henri Lubatti, Lara Grice, Owen Harn, Sharon Garrison, Jennifer Griffin, Alexandra Daniels, Emily Marie Palmer, Amber Dawn Landrum, Jonny Coyne, David Jensen, Jeremy Crutchley, Samuel Roukin, Clint James, Meagen Fay, Nadine Lewington, Anitra Ford, Billy Slaughter, Martin Sensmeier, Kevin Tighe, Michael Robert Brandon, Benjamin Mouton, Bruce Roberts, Antonia Prebble, Diane Salinger, John Swider, Sammi Hanratty, Garrett Hines, Dane Rhodes, David Midthunder, David Kallaway, Richard Holden, Marilyn Manson, Jon Fletcher, Toby Nichols, Rodger Boyce, Tina Parker, Ashlyn Pearce, J. LaRose, Raoul Max Trujillo, Stephen Lang (a.z.), Hank Harris, Miles Doleac, Gary Teague, Joe Doyle, Allyn Carrell, John P. Fertitta, Emily Skeggs, Justin Lebrun, Lucy Faust, Matthew Holmes, Aiden Flowers, Stephanie Dunnam, Brett Baker, Melanie Haynes, Mary Katherine O'Donnell, Michael Mulheren

Na to, že jde o první seriál teto stanice, tak se povedl. Má totiž svojí atmosféru a krásné, přímo skvělé téma. Ale je to velká nevýrazná nuda. Vůbec nevíme, komu fandit, postavy jsou takové mdlé. Prvních šest dílu jsem sledoval jen proto, abych věděl, co se z toho vyklube, ale od sedmého dílu... Když přijel ten obávaný lovec... Tak to začalo být něco! Napínavé, nepředvídatelné. Vážně to napětí bylo skvělé! Už se těším na druhou řadu! Intro je boží!! Strašidelnost 1/4 Brutalita 1/4(15.2.2015)

Každému pokusu o žánrové ozvláštnění v tomto ohledu trochu zatuchajícího pole televizních sérií patří chvála. A to i když se jedná o brakový horor, kterých se ročně natočí desítky. V první a poslední řadě totiž ty jinde levně působící efekty a lekačky ten na vztazích založený seriálový koncept oživují podobně jako akce nebo digitální sci-fi/fantasy efekty, a čert vem, že kvalitám povedených celovečerních filmů nesahají ani po kotníky. Jenže když se právě tyto hororové prvky prakticky vytratí po několika prvních epizodách a jediné, co zbyde je banda nesympatických a rádoby komplikovaných charakterů (s čestnou výjimkou otce i syna Matherovic) a typicky nudné, vývoj příběhu nekonečně odkládající pletichy, zamrzí to kýžené osvěžení televizní platformy o to víc. Druhá série nicméně nastoupila v proklatě silném tempu a překvapivě si ho i udržela až do nečekaně temného finále. Ač mi i přes účast nové herecké celebrity s tváří Xeny většinu času šíleně chyběl Stephen Lang. Konečně však místo něj září nasraný Shane West, který sice ustoupil z hlavní role na úkor ne tak zajímavé hlavní čarodějky, ale aspoň se těch nejlepších pasáží s ním nedá tak rychle nabažit. K případnému pokračování ale zůstávám spíš skeptický. P.S. Jako odpůrci MM se mi to říká těžko, ale malé bezvýznamné plus si Salem zaslouží za proklatě povedenou úvodní znělku.(24.8.2014)

Lov na čarodějnice začal. Nebo je to naopak? To vám odpoví tento seriál vysílaný novou televizní stanicí WGN America. Odehrává v roce 1692 v Salemu. John Alden se po 7 letech vrací z války s Indiány a nestačí se divit. Jeho stará láska je teď nejmocnější ženou ve městě a dějí se divné věci. Všude je paranoia kolem čarodějnic. Nikdo ale pořádně neví, kdo u nich je čarodějnice. Reverend Cotton Mathers se tomu snaží udělat přítrž. Ale moc se mu to nedaří. Čarodějnice jsou pořád mocnější. Snaží se splnit Velký rituál a vyhladit celé město. Někteří proti nim ale bojují. Všechno ovládá Johnova dávná láska Mary Sibley. Situace se změní ve chvíli, kdy do města z Evropy přijíždí Cottonův otec Incerase. Je to známý lovec čarodějnic. Ten ale svým velkým úsilím akorát čarodějnicím přikládá pod kotel. Spoiler: Nakonec k Velkému rituálu opravdu dojde, takže jeho snaha přišla vniveč. Pár postav to nepřežilo. Ve druhé sérii se město potýká s epidemií neštovic. Přichází nové postavy v podobě hraběnky a doktora. Děj se zase o něco posunul a ke vtělení ďábla došlo. Některé postavy seriál opustily. Lucy Lawless tam docela září. :) Se 3. sérií přichází nový záporák. Hodně postav děj opustí a Ďábel nám ukáže svou skutečnou moc. Konec je celkem zajímavý. "Za veškeré poznání vděčíme čarodějnicím."(22.4.2014)

• José77

SPOJLR! vole, kdyz tam vytahla tou ropuchu tomu typkovi z pusy, jsem se malem posral! jako efekty dobry, to jo, ale ten pribeh mel asi takovou hloubku jak mysl moji stary! jako ja nevravim, ze je to zly, a kdyz budu mit chut a cas, tak ja tomu tu sanci jeste dam, to ne ze ne! ale ted je to jen za dve no, nemuzu nic delat.(24.4.2014)

• maddy

Nie je to temné, zvrátené, vizuálne nápadité, ani herecky vyšperkované ako American Horror Story 3: Coven, ale ani tak hlúpe a naivné ako kedysi Charmed. Je to jednoducho len také nijaké, obyčajné, nenápadité. Analógiu hľadám niekde pri minuloročnom Draculovi, ale ten mal aspoň výborného, charizmatického Jonathana Rhys-Meyersa, ktorý seriál ťahal o úroveň vyššie a prvú sériu som vydržal aspoň celú dopozerať. Salem má akurát ex-osadenstvo z Nikity (Xander Berkley, Shane West) a minimálne druhý menovaný dobrým hercom asi nikdy nebude (vystačí si už tretí seriál s jedným naštvaným výrazom). Viem, že to je ešte len začiatok prvej sezóny, ale pri súčasnej záplave seriálových klenotov ako True Detective, Fargo, Hannibal a pod. sa s takýmto niečím neoplatí strácať čas. Nuda, nič, šeď. S navyše dosť lacnými televíznymi kulisami a predvídateľnou story. A tých pár zvrátenejších, ale evidentne digitálnych scén dnes už do varu nikoho neprivedie. Od tohto som čakal rozhodne viac. Ďalej nesledujem.(28.4.2014)

• - Skutočný kapitán John Alden (Shane West) sa oženil s pútničkou menom Priscilla Mullins v roku 1621. Mali spolu 10 detí. (Carol Pifková)

• - Ve filmu se měla objevit i Selma Blair, která později musela svou účast na filmu zrušit kvůli organizování dalšich projektů. (lucius789)

• - Cotton (Seth Gabel) a Increase Mather (Stephen Lang) boli naozaj otec a syn. Ich komplikovaný vzťah zodpovedá skutočnosti. Hrobka tejto rodiny sa nachádza na historickom cintoríne Copp's Hill Burying Ground v americkom meste Boston. (Carol Pifková)