Salem (TV seriál)

Fantasy / Drama / Horor / Thriller

USA, 2014 - 2017, 29 h 43 min (Minutáž: 39x60 min)

Tyler Bates

Janet Montgomery, Shane West, Seth Gabel, Ashley Madekwe, Tamzin Merchant, Xander Berkeley, Iddo Goldberg, Elise Eberle, Morgana Shaw, Stephen Lang, Juli Erickson, Teri Wyble, Christopher Berry, Mark Ashworth, Lucy Lawless, Sheri Davis, Stuart Townsend, Azure Parsons, Danny Cosmo, Oliver Bell, J.D. Evermore, Nazeema Bartek, Kim Collins, Jon Arthur, John Bernecker, Garrett Kruithof, Thomas Francis Murphy, Sharon Landry, Frank Duffy, Henri Lubatti, Lara Grice, Owen Harn, Sharon Garrison, Jennifer Griffin, Alexandra Daniels, Emily Marie Palmer, Amber Dawn Landrum, Jonny Coyne, David Jensen, Jeremy Crutchley, Samuel Roukin, Clint James, Meagen Fay, Nadine Lewington, Anitra Ford, Billy Slaughter, Martin Sensmeier, Kevin Tighe, Michael Robert Brandon, Benjamin Mouton, Bruce Roberts, Antonia Prebble, Diane Salinger, John Swider, Sammi Hanratty, Garrett Hines, Dane Rhodes, David Midthunder, David Kallaway, Richard Holden, Marilyn Manson, Jon Fletcher, Toby Nichols, Rodger Boyce, Tina Parker, Ashlyn Pearce, J. LaRose, Raoul Max Trujillo, Stephen Lang (a.z.), Hank Harris, Miles Doleac, Gary Teague, Joe Doyle, Allyn Carrell, John P. Fertitta, Emily Skeggs, Justin Lebrun, Lucy Faust, Matthew Holmes, Aiden Flowers
  • Ben Nevis

Hodnocení pilotu: Příběh je předvídatelný, postavy jsou nesympatické včetně těch kladných. Zajímavý byl zvrat hlavní hrdinky, ale moc se tam tlačí na pilu. Plno efektů a hnusáren jako v laciném hororu. Navíc to vypadá amatérsky, hlavně v sabatových scénách. Oběti skutečného salemského honu na čarodějnice se musí obracet v hrobě.(25.4.2014)

Každému pokusu o žánrové ozvláštnění v tomto ohledu trochu zatuchajícího pole televizních sérií patří chvála. A to i když se jedná o brakový horor, kterých se ročně natočí desítky. V první a poslední řadě totiž ty jinde levně působící efekty a lekačky ten na vztazích založený seriálový koncept oživují podobně jako akce nebo digitální sci-fi/fantasy efekty, a čert vem, že kvalitám povedených celovečerních filmů nesahají ani po kotníky. Jenže když se právě tyto hororové prvky prakticky vytratí po několika prvních epizodách a jediné, co zbyde je banda nesympatických a rádoby komplikovaných charakterů (s čestnou výjimkou otce i syna Matherovic) a typicky nudné, vývoj příběhu nekonečně odkládající pletichy, zamrzí to kýžené osvěžení televizní platformy o to víc. Druhá série nicméně nastoupila v proklatě silném tempu a překvapivě si ho i udržela až do nečekaně temného finále. Ač mi i přes účast nové herecké celebrity s tváří Xeny většinu času šíleně chyběl Stephen Lang. Konečně však místo něj září nasraný Shane West, který sice ustoupil z hlavní role na úkor ne tak zajímavé hlavní čarodějky, ale aspoň se těch nejlepších pasáží s ním nedá tak rychle nabažit. K případnému pokračování ale zůstávám spíš skeptický. P.S. Jako odpůrci MM se mi to říká těžko, ale malé bezvýznamné plus si Salem zaslouží za proklatě povedenou úvodní znělku.(24.8.2014)

Seriál na mě nejdříve nepůsobil nejlepším dojmem. Pilot byl zajímavý, ale i když se pořád něco dělo, tak mi přišlo, že tak do pátého dílu je to podáváno nudnou formou. Pak se ale seriál rozjede naplno a nuda už téměř nehrozí, protože se zlepší příběh a je tu i více napětí. Salem má rozhodně velký potenciál, ale v prvních pár dílech jsem si bohužel myslel, že ho promrhá, ale nakonec jsem spokojen. Postavy se tu pořád vyvíjejí a je hodně zajímavé to sledovat. Konec první (a zatím poslední) serie mi přišel dobrý, ale taky otevřený, tak snad se dočkám další série. Herecké výkony místy trochu pokulhávaly, ale v konečném výsledku vůbec nejsou špatné. Nejvíc mi asi vadila Janet Montgomery, tedy představitelka paní Sibleyové, ale i ta mi ke konci už tolik nevadila. Procesy s "čarodějnicemi" jsou natočeny hodně dobře a to považuji za nejlepší plus v seriálu. Přišlo mi, že hudba tu moc často nehraje, ale když už, tak nebyla špatná. Tak nakonec dávám čtyři hvězdičky místo původně plánovaných tří a jsem taky rád, že úvodní znělka nebyla nejlepší věcí v seriálu :) (Nebo snad ano?)(15.8.2014)

• maddy

Nie je to temné, zvrátené, vizuálne nápadité, ani herecky vyšperkované ako American Horror Story 3: Coven, ale ani tak hlúpe a naivné ako kedysi Charmed. Je to jednoducho len také nijaké, obyčajné, nenápadité. Analógiu hľadám niekde pri minuloročnom Draculovi, ale ten mal aspoň výborného, charizmatického Jonathana Rhys-Meyersa, ktorý seriál ťahal o úroveň vyššie a prvú sériu som vydržal aspoň celú dopozerať. Salem má akurát ex-osadenstvo z Nikity (Xander Berkley, Shane West) a minimálne druhý menovaný dobrým hercom asi nikdy nebude (vystačí si už tretí seriál s jedným naštvaným výrazom). Viem, že to je ešte len začiatok prvej sezóny, ale pri súčasnej záplave seriálových klenotov ako True Detective, Fargo, Hannibal a pod. sa s takýmto niečím neoplatí strácať čas. Nuda, nič, šeď. S navyše dosť lacnými televíznymi kulisami a predvídateľnou story. A tých pár zvrátenejších, ale evidentne digitálnych scén dnes už do varu nikoho neprivedie. Od tohto som čakal rozhodne viac. Ďalej nesledujem.(28.4.2014)

Salemský hon s opravdovým čarodějnicemi. Proč ne? Ta paranoia tehdejších procesů zůstává, stejně jako řada absurdních obvinění, ale tentokrát za vším nestojí zhrzená Abigail toužící po Johnu Proctorovi, nýbrž skutečné čarodějnice sbírající síly na ovládnutí Salemu a vyvolání ďábla. Na stopě jim je John Alden, skutečná historická osobnost, který se reje strig snaží překazit i proto, že se pro něj celá záležitost stává poněkud osobnější. Tady jsem spokojen. Seriál může hřešit na atmosféru, nevyhýbání se krvi a sexu a celkem solidní obsazení v čele s Janet Montgomery. Bohužel je místy vidět scénáristická nemohoucnost, kdy se celý seriál točí prakticky kolem jednoho tématu a nijak výrazně nerozvíjí děj, ani postavy. Přesto mě baví. Nicméně jsem toho názoru, že těch 9 dílů by mělo být stropem. nedovedu si představit druhou řadu. 70%(18.5.2014)

• - Spoiler: V závěru prvního dílu mají být v lese lebky nenarozených. Lebka plodu však vypadá úplně jinak. (AmonK)