Salem (TV seriál)

Fantasy / Drama / Horor / Thriller

USA, 2014–2017, 29 h 43 min (Minutáž: 43–60 min)

Tyler Bates

Janet Montgomery, Shane West, Seth Gabel, Ashley Madekwe, Tamzin Merchant, Xander Berkeley, Iddo Goldberg, Elise Eberle, Morgana Shaw, Stephen Lang, Juli Erickson, Teri Wyble, Christopher Berry, Mark Ashworth, Lucy Lawless, Sheri Davis, Stuart Townsend, Azure Parsons, Danny Cosmo, Oliver Bell, J.D. Evermore, Nazeema Bartek, Kim Collins, Jon Arthur, John Bernecker, Garrett Kruithof, Thomas Francis Murphy, Sharon Landry, Frank Duffy, Henri Lubatti, Lara Grice, Owen Harn, Sharon Garrison, Jennifer Griffin, Alexandra Daniels, Emily Marie Palmer, Amber Dawn Landrum, Jonny Coyne, David Jensen, Jeremy Crutchley, Samuel Roukin, Clint James, Meagen Fay, Nadine Lewington, Anitra Ford, Billy Slaughter, Martin Sensmeier, Kevin Tighe, Michael Robert Brandon, Benjamin Mouton, Bruce Roberts, Antonia Prebble, Diane Salinger, John Swider, Sammi Hanratty, Garrett Hines, Dane Rhodes, David Midthunder, David Kallaway, Richard Holden, Marilyn Manson, Jon Fletcher, Toby Nichols, Rodger Boyce, Tina Parker, Ashlyn Pearce, J. LaRose, Raoul Max Trujillo, Stephen Lang (a.z.), Hank Harris, Miles Doleac, Gary Teague, Joe Doyle, Allyn Carrell, John P. Fertitta, Emily Skeggs, Justin Lebrun, Lucy Faust, Matthew Holmes, Aiden Flowers, Stephanie Dunnam, Brett Baker, Melanie Haynes, Mary Katherine O'Donnell, Michael Mulheren

„The occult and witchcraft are so often used in cinema with a heinous disregard for even researching its origins. However, I liked the themes of Salem. It looks at the witch trials without being cliche like most modern films.“ – Marilyn Manson Stejnými slovy bych popsal Salem i já. K seriálu jsem se dostal právě skrz Mansona a zaujal mě jak svým zpracováním a tématem, tak i zajímavým příběhem a postavami. Nutno podotknout, že hned první díl mi dal noční můry. Okultismus a nejrůznější rituály jsou zpracované opravdu skvěle. A na Janet Montgomery je radost pohledět. Děsivá i krásná zároveň. A je tu i Marilyn Manson!(30.4.2016)

Krásna ukážka klesajúcej kvality. Prvá séria nadpriemerná, druhá ešte ušla, no tá tretia už za veľa nestála. Myslím, že aj titulkárom došla trpezlivosť, keďže od štvrtej časti poslednej série sa už titulky nedajú zohnať. Teda aspoň ja som nezohnal. K záveru sa z toho stal hotový paškvil. Slabší priemer. 55/100(10.8.2019)

• maddy

Nie je to temné, zvrátené, vizuálne nápadité, ani herecky vyšperkované ako American Horror Story 3: Coven, ale ani tak hlúpe a naivné ako kedysi Charmed. Je to jednoducho len také nijaké, obyčajné, nenápadité. Analógiu hľadám niekde pri minuloročnom Draculovi, ale ten mal aspoň výborného, charizmatického Jonathana Rhys-Meyersa, ktorý seriál ťahal o úroveň vyššie a prvú sériu som vydržal aspoň celú dopozerať. Salem má akurát ex-osadenstvo z Nikity (Xander Berkley, Shane West) a minimálne druhý menovaný dobrým hercom asi nikdy nebude (vystačí si už tretí seriál s jedným naštvaným výrazom). Viem, že to je ešte len začiatok prvej sezóny, ale pri súčasnej záplave seriálových klenotov ako True Detective, Fargo, Hannibal a pod. sa s takýmto niečím neoplatí strácať čas. Nuda, nič, šeď. S navyše dosť lacnými televíznymi kulisami a predvídateľnou story. A tých pár zvrátenejších, ale evidentne digitálnych scén dnes už do varu nikoho neprivedie. Od tohto som čakal rozhodne viac. Ďalej nesledujem.(28.4.2014)

Pánové, právě teď je žádoucí, svlíknout vaše ženy a milenky a prozkoumat je, nedisponují-li bradavkou navíc. Pak je totiž zcela zřejmé, že vy obcujete s čarodějnicí. Následuje další z chlípných recenzí (tedy chlípných seriálů, které recenzuji)… Sedmileté čekání na svou životní lásku, potrat jako přijímací vstup do členství covenu, kojení ropuchy, pochva jako cesta do říše snů, popřípadě archaické gynekologické zrcátko jako mučicí nástroj. Kněz a děvka, hrob jako pokladnička. To vše vás v třináctidílné první sérii amerického seriálu Salem, buď odradí od následné druhé řady, nebo ji budete nadržení očekávat v roce 2015. Tedy pokud nejste „seriálo/milci“ českých televizních stanic, které zahraniční tvorbu prezentují… tak nějak po zkysnutí. Tak si totiž ještě i na první řadu počkáte… Alespoň vás na ni tedy rozehřeju… Byť seriál stráví spoustu času nad tím, jak sex je špatný (což se vám nelíbí), poslední díl odhalil pro mne sice očekávané (jsem vědma), ale nabuditelné do další řady. Jelikož moderní diváky (zvlášť mladé obecenstvo) příliš nebaví historie a novověké plky kolem (biblické argumenty, proč stále ještě někoho podrobovat útrpnému právu, popřípadě rovnou trestu smrti), aby si každá autorita městečka legálně obhájila svůj sadistický koníček, mnoho diváků tak nevydrží ani do pěti dílů seriálu. Ti, co však již vydrželi konzumovat Salem do konce, se shodují, že zvláště poslední čtyři díly gradují v kvalitě. Ocenitelná je proměna role nejednoho herce Salemu, a tak postupné zauzlování postav pro scénář do budoucích řad (nemusíme pojmout vždy hned to nejlepší). Pamatujete na Nip/Tuck Plastickou chirurgii s promiskuitním Christianem Troyem a jeho podrž taškou Seanem McNamarou? A pamatujete na Famke Jannsen , která tam (a možná i v životě) sehrála roli dobře předělaného chlapa, ovšem ne až tak dobře, aby to v řádu všech ženských mušliček, které navštívil, Christian nepoznal? A pamatujete na jejího „syna“ (Seth Gabel), který se pokoušel svést Seanovo/Christianovo syna (John Hensley) alias Michaela Jacksona? Tak právě Setha Gabela můžete v Salemu vidět jako „svatého muže“, tratícího příspěvky na kostel v nevěstinci. Jeho role, ač je sekundární, překrývá i hlavního hrdinu (Shane West – dříve velký fešák), který si odskočil z Pohotovosti, kde ještě nedisponovali tablety. Dokonce překrývá i hlavní (a opravdu nádhernou) hrdinku (Janet Montgomery), která umí (jako správná čarodějka), poblouznit každého chlapa. Nemá smysl odkrývat celý děj Salemu, jeho obsah musí být všem známý už podle názvu. Salem je totiž charakteristický svým honem na čarodějnice, zvláště pak rok 1692, o kterém se musí ještě dnes každému potomkovi čarodějnice, zdát. Ovšem nutno dodat, že v seriálu absolutně nejde o vojsko, které by se zbraní v ruce chodilo po okolí a po lesích, a hledalo každou ženskou, která si koupila kotlík na fondue (to by nebavilo ani mne). Naopak, jak se říká „pod lampou je největší tma“ (a nemluvím teď o PČR), hledej tedy zrádce ve svých řadách, dozajista jej najdeš, když se pod tíhou bolesti při útrpném právu, každý přizná k čemukoli…(4.9.2014)

První série je celkem neurážlivě koukatelná, ale první díl druhé mě přesvědčil, že už mi to stačilo. Hlavní čarodějnice se neustále pohybuje v bludném kruhu, kdy se v jednu chvíli rozhodne, že bude konečně už opravdu zlá, v druhou chvíli toho zase lituje, navíc nepřirozeně teatrální představitelka Mercy je jen jedním z mnoha slabších hereckých výkonů.(22.2.2017)

• - Skutočná Tituba (v seriáli ju hrá Ashley Madekwe) bola jednou z prvých žien obvinených z čarodejníctva počas Salemských čarodejníckych procesov v roku 1962. (Carol Pifková)

• - Skutočný kapitán John Alden (Shane West) sa oženil s pútničkou menom Priscilla Mullins v roku 1621. Mali spolu 10 detí. (Carol Pifková)

• - Spoiler: V závěru prvního dílu mají být v lese lebky nenarozených. Lebka plodu však vypadá úplně jinak. (AmonK)