Král Artuš: Legenda o meči

• Velká Británie King Arthur: Legend of the Sword (více)

Novinka režiséra Guye Ritchieho velmi osobitě a nadčasově vypráví klasický příběh formou nové akční fantasy. Když je v Artušově dětství zavražděn jeho otec, zmocní se koruny Artušův strýc Vortigern (Jude Law). Artuš, oloupený o následnické právo prvorozeného syna, vůbec netuší, kdo ve skutečnosti je, vyrůstá v tvrdém prostředí městských uliček. Když se mu ale podaří vytáhnout meč z kamene, obrátí se mu život vzhůru nohama a musí vzít na vědomí svůj skutečný původ. (Freeman Ent.)

HAL

Guy Ritchie je britský Tarantino a tak z každého žánru kterého se chopí nakonec udělá "svou" hyporbolickou gangsterku z Londýnského podsvětí - a když se takhle pustil do Pána Prstenů (té klasické Artušovské legendy tam fakt moc není), tak to teprve stojí za to. Lepší popcorn v kinech od Mad Maxe nebyl. A našlapanější soundtrack taky ne. 9/10 ()

misterz

Nečakal som, že legenda o Artušovi sa dá natočiť aj takto nápadito a v príjemnom fantasy kabátiku. Veľkú zásluhu na tom má aj Ch. Hunnam, ktorý sa svojej úlohy zhostil veľmi presvedčivo, jemu takéto úlohy vyslovene pasujú, škoda, že nehrá aj v seriály Vikingovia. Naproti tomu ale Jude Law sa mi sem vôbec nehodil. Podstatné však je, že som sa nenudil ani chvíľu, má to spád, veľa akcie a bombastické vizuálne efekty, na ktorých sa rozhodne nešetrilo. Skrátka výborná konzumná zábava. 75/100 ()

liskam

Nemůžu si pomoci, ale já ho prostě žeru!! A je jedno jestli je to Hunnam, Pemberton a nebo Ritchie. Jasných 85% ()

InJo

Ritchieho typicky energická režie a (po Krycí jméno U.N.C.L.E.) další super cool soundtrack Daniela Pembertona zde ční nad všechno ostatní. Viděl jsem už nejednu filmovou a televizní verzi artušovské legendy, ale pojmout tuhle klasickou látku ve stylu videoklipových britských gangsterek, to je asi vážně unikum. Je to svižné (ba přímo dravé), nápadité, temné, a i celkem drsné (i když kvůli ratingu notně chybí krev v některých akčních scénách). Žádná odzívaná sázka na jistotu, ale naopak poměrně odvážný (a rozhodně osobitý) experiment, u nějž nuda příliš nehrozí. Nicméně po první projekci opravdu nedokážu s jistotou říct, jestli má tahle záležitost blíž ke geniálnímu (žánrovému) "game-changeru", nebo k bohapusté přepálené postmoderní slátanině... 70 % ()

dennykr

Sledovat nového Ritchieho už není vzrušující, ale ubíjející. Neustálým opakováním nudných montáží se snaží ozvláštnit zkušenost s fantasy vyprávěním, prosté a monumentální akční sekvence se pak snaží žánr maximálně vytěžit. Ritchie selhává, protože tyto dvě roviny neumí syntetizovat. Do toho přidává dramatické prostřihy na vrány, mrtvou krajinu a zpomalené štěkající psy, aby divák pochopil, že Excalibur je opravdu něco výjimečného. Škoda, že Legenda o meči není. Je to série naprosto bizarních tvůrčích rozhodnutí. Velké kýčovité fantasy se prostě nelze vysmívat a zároveň poklonkovat. O pár řádků víc tady. ()

HoneyBunny

Těch 28 % na RottenTomatoes, které se mohutně podílely na neúspěchu tohohle filmu, je úplně k smíchu a vypovídá víc o amerických filmových kriticích než o Králi Artušovi. Takhle... tohle není skvělý film a není pro každého. Se svým rychlým střihem, soundrackem plným drsných vypalovaček a masivní převahou cool mužských postav je určený pro mladé pánské publikum. Všechny postavy mají charakterovou hloubku plastových panenek, se kterými si asi Ritchie hrál, když spolutvořil tenhle film. Díky svému charisma vyčnívají jenom dva herci: Jude Law, který si padoucha Vortigerna ohromně užívá a svým herectvím ho povyšuje nad průměrný scénář, a Eric Bana, kterému role krále-bojovníka Uthera sedla jak zadnice na nočník. Ve filmu vidíte Ritchieho typický režisérský rukopis a chvílemi je vidět potenciál lepšího a hlubšího filmu. Jenže Ritchie hrozně chce být cool a do diváka cpe CGI záběry obřích slonů a příšer a neexistujících krajin a měst. Pozlátko bez hlubšího smyslu. Tenhle film neměl a nemusel dostat rozpočet 175 milionu dolarů. I to je důvod, proč na něm studio tolik prodělalo. Myslím, že je jasné, že těch několika pokračování, na které si Ritchie brousil zuby, se určitě nedočkáme. ()

Kudly4

Konečné lákadlo byl pro mě Jude Law, který nezklamal a zahrál opravdu hajzla. Jinak všichni a všechno ostatní mi bylo tak nějak u zadečku. Příběh o ničem a hlavně už od prvních minut víte o čem to celé bude a jak to dopadne. Každopádně efekty dobré, prostředí vypadá hezky a 3* za toho prťavého hada :o) ()

Anderton

Kráľ Artuš obsahuje niekoľko scén, kvôli ktorým si ho možno ešte niekedy pozriem. Bohužiaľ sú to práve iba scény, vďaka ktorým ma zaujal. Ako celok možno funguje, lenže asi ako množstvo ďalších divákov som až príliš často nechápal, ktorá bije. Príbeh a ciele oboch hrdinov sú absolútne zrejmé, ale je to podané tak, že sa vám z toho zamotá hlava. Je to trochu škoda, osobne by ma pri takomto fantasy potešila viac priamočiarosť. Posledná tretina je už patrične temná, ako sa na správne fantasy patrí, ale dovtedy som vážne nevedel, aký konečný úsudok o filme získam. Čo sa týka rapidmontáží a paralelných strihov medzi prítomnosťou a budúcnosťou, bol som samozrejme milo prekvapený takýmto inovatívnym prístupom v žánri, ale opäť, sú to iba scény a v rámci celku to až tak neladí. No a prítomnosť Beckhama som si odôvodnil tým, že nám na konci ukáže zrod základov futbalu v Anglicku, ale nestane sa tak. Alebo to bolo možno vystrihnuté. :) ()

Frajer42

Absolutní zklamání. Nedokázal jsem si během koukání ani na 5 minut odpustit srovnávání se starší verzí z roku 1981, která měla vše, co téhle žalostně chybělo - jednoznačně rozlišitelné postavy, jejíchž osudy vám nebyly lhostejné, smysluplný příběh, který rozhodně nebyl naprosto povrchní, jako tomu bylo v případě tohoto nového paskvilu, krásný hudební motiv, nikoli směsici milionu žánrů, z nichž ani jeden filmu neslušel. Tento snímek se snažil být hrozně kůl už od úvodních titulků, které byly naprosto příšerné a vzhledem k tomu, do jaké doby je film zasazen, byly úvodní titulky i krajně nevhodné. Neskutečně mi lezl na nervy namistrovaný hlavní hrdina. Adrenalin mi do nebezpečných výšek nejvíce zvedaly kolosálně debilní rychlé prostřihy, které si diváci museli vytrpět každých 10 minut. Snad už účast Davida Backhema pro mě měla být dostatečným varováním, že půjde o nadpozemskou píčovinu. Kamera byla naprosto úděsná, z rychlé akce nebylo vidět naprosto nic a zpomalené záběry přicházely v dost nevhodné okamžiky. Překvapuje mě, že ji má na svědomí pán, který si s ní obvykle ví rady. Překáželo mi i několik stejných opic bez jejichž účasti by se snímek hravě obešel. V závěru jsem usínal. Vskutku odporná záležitost. ()

boshke

Jaksi, jako ostatně poměrně často, nemohu sloužit hlavnímu proudu, tedy místnímu davovému nadšení kolem nového Ritchieho. Možná je to i mým problematickým vztahem s ním. Nějaké jeho filmy mi sednou, v nějakých mne svým osobitým stylem vytáčí. Hádejte, do jaké kategorie patří Artuš. Byl jsem nalákán zvěstmi, že se jedná o sebeironické béčko, které si na nic nehraje a dělá si ze sebe srandu. Dle mého je to tak nějak standardně pitomé, průměrné, dle úrovně digitálního bordelu spíše podfinancované (rádoby)áčko, snad krom Juda Lawa, hudby a pár (dobrých) (ritchieovských) vtípků nijak nevybočující z řady a z průměru. A všechny postavy jsou vám putna... 60% ()

MikeCool

Guy Ritchie si z historického fenoménu udělal nehoráznou p*del! Tady bude hodnocení velice rozporuplné, protože.....prostě Guy Ritchie! :-D Já osobně mám taky problém u některých jeho kultů vstřebat jeho pojmutí britského humoru, ovšem jeho Král Artuš mi padl do oka. ___ (Filmový víkend ČSFD 2017, Letní kino Boskovice) ()

Dzeyna

Mně to strašně moc připomínalo Game of Thrones a proto se mi to i tolik líbilo. Guy má asi taky rád GoT. A musím uznat, že herecké výkony byly taky super. Nejlepší byl asi Jude Law. A ty efekty? Naprosto skvělé. Musely stát asi majlant, ale vyplatilo se to. Na to, že moc nemusím filmy, které obsahují hromadu bojovných scén, tak tady jsem si každou úměrně dlouhou a propracovanou bojovnou scénu užila, takže jsem spokojená. ()

AppleCore

S odstupem času druhá projekce ukázala následující: King Arthur je neuvěřitelně funkční a našlapanej blockbuster s neskutečnou kamerou, fantastickým soundtrackem, dynamickým střihem a s živelnym režijnim stylem Ritchieho. Je to hravý, moderní, zábavný a šíleně utržený ze všech řetězů. Už to chtělo jen "Rko"! ()

Kothy

Tak jsem si konečně doplnil i tuhle Ritchieho pecku. Původně mě to moc nelákalo, ale nakonec jsem rád, že jsem to viděl. Sice si to Ritchie udělal podle svého, ale Charliemu Hunnamovi role Artuše neskutečně sedne. Sledujeme jeho postupný vzestup z obyčejného pašeráka až po krále. Akce je filmu dost a je dobře natočená. Nejde si nevšimnout Ritchieho dravého střihu. Objeví se tam i pár nestvůr. Pár věcí mi ve filmu nesedlo, ale to už je detail. Jude Law se na roli záporáka taky celkem hodil. Tato adaptace známé legendy se rozhodně povedla. "Ty jsi mě stvořil." ()

DwayneJohnson

Nějaké srovnání s původním Excaliburem u mě nějak dneska nefunguje. Jednak, že jsem ho viděl v roce 19.... , ale hlavním fakt je určitě jméno režiséra Guye Ritchieho, který tuhle temnou a krvavou pohádku pojal, pro sebe tak osobitým stylem. Plného zběsilých soubojů, s naprosto pekelným soundtrackem a s výbornými digitálními efekty, které tuhle starou, známou legendu posouvají zas o level výš. S 3D brýlemi skoro špičková podívaná, která Vám zamotá hlavu a možnou pátou hvězdu nechá snad až po další projekci. ()

Ant

Myslím, že američtí recenzenti by nepoznali zlato od hnoje. Tohle je dokonalá střihová jízda, kde se skloubí dechberoucí hudba a režisérská inovace. A to v takovém měřítku, jaké jsem nezažila od Snyderovy 300. Prostě dokonalý požitek pro všechny smysly, který jsem nechtěla, aby někdy skončil. Charlie Hunnam je perfektní Artuš. Jeho drsnost a drzost dává téhle postavě novou jiskru. Ritchie a jeho parta mi zkrátka vyrazili dech a nemůžu se dočkat, až na to půjdu kina ještě pětkrát. A to je snad přesně to, co od moderní historické fantasy chcete, ne? "It's a table. You sit at it!" PS: Viděno potřetí a pořád je to jízda jako svině. ()

Geralt z Rivie

Guy Ritchie převedl svůj mix filmů Sbal prachy a vypadni a Sherlocka Holmese na Sbal Excalibur a vypadni. Na mě to zkrátka fungovalo. Co mi vadilo, byla délka filmu, která mohla být kratší a film by byl údernější (čti akčnější). Více méně jsem dostal nadprůměrný film a těšil na celou sága filmů z fantasy světa, ale to co se stalo v kinech, nechápu! :-O. --- Rozpočet / výdělek / rozdíl / počet dní odehraných v kinech: $175 / 146 / -29 milionů / 70 dní < 0,83 > násobek rozpočtu. ()

predators

Guy Ritchie si vzal na paškál těžké téma...vždyť kolik Králů Artušů a jeho variací už vzniklo?! Těch kvalitních je jako šafránu a tak jsem Legendě o meči přistupoval s mírným despektem. O to víc jsem byl překvapen, jak se s tím onen režisér vypořádal! Zaprvé, skvělý výběr postav zaručuje, že si najdete své oblíbence...pokud jste magor jako já, tak i ty záporáky... :-) Za další a asi to hlavní je audio-vizuál, který řeknete si, co dělá v Králi Artušovi z vím já kterého století?! ALE!!! Neskutečně to funguje a myslím, že jedno shlédnutí v brzké době přibude. ;-) 83% ()

Charlie Hunnam najde psího kámoše

Charlie Hunnam najde psího kámoše

25.05.2020

Málokterý herec by si zasloužil více práce než právě Charlie Hunnam. Hvězda seriálu Sons of Anarchy, nebo snímků Král Artuš: Legenda o meči či Gentlemani za sebou doposud nemá jediný komerční hit, v… (více)

20 největších propadáků poslední dekády

20 největších propadáků poslední dekády

15.12.2019

Sherlock se znovu porve s Avatarem

Sherlock se znovu porve s Avatarem

08.05.2018

Možná už jste na to zapomněli, ale na konci roku 2009 šel proti Avatarovi do kin Sherlock Holmes. Modrásci skončili jako nejvýdělečnější film všech dob a dvojka dorazí 17. prosince 2020 (ano, po… (více)

Ritchie chystá novou gangsterku

Ritchie chystá novou gangsterku