Šťastné údolí

• Velká Británie Happy Valley
Velká Británie, (2014–2023), 17 h 52 min (Minutáž: 57–60 min)

Scénář:

Sally Wainwright

Hudba:

Ben Foster

Sarah Lancashire, Siobhan Finneran, Shane Zaza, Charlie Murphy, James Norton, Ishia Bennison, George Costigan, Joe Armstrong, Steve Pemberton, Adam Long (více)

Série(3) / Epizody(18)

Britský seriál s poněkud ironickým názvem Šťastné údolí, oceněný v roce 2015 prestižní cenou BAFTA, v sobě kombinuje žánr procedurálního krimithrilleru s vypjatým vztahovým dramatem. Děj se odehrává v malebném Calder Valley v Západním Yorkshiru, jehož neutěšená sociální realita je s krásou okolní krajiny v příkrém kontrastu. Tady slouží Catherine Cawoodová, sedmačtyřicetiletá policejní seržantka, která se stále vyrovnává se sebevraždou osmnáctileté dcery Becky. A když už se zdá, že trauma překonala a pomalu začíná opět žít svůj život, dozvídá se, že se z vězení vrátil Tommy Lee Royce – muž, odpovědný za Beckyinu tragickou smrt. Catherine má teď jediný cíl. Potrestat násilníka, který toho má však na svědomí mnohem víc, než policistka tuší. (Česká televize)

GTS_PUNK

1. a 2. séria: BBC dokazuje, že na seriálom poli po boku HBO a Netflixu jasne dominuje a Happy Valley je len jedným z mnohých dôkazov toho, že scenáristi na Britských ostrovoch jednoducho vedia, ako napísať kvalitný seriál. Aj napriek konkurencii si dokážu ich seriály držať stabilnú kvalitu a akonáhle ich človek začne pozerať, nedokáže s tým prestať. Happy Valley sa odohráva v anglickom grófstve Yorkshire a celé kriminálne poňatie berie tento seriál inak ako ostatné žánrové výtvory. V zatiaľ dvoch sériách sa seriál vždy držal jednej hlavnej príbehovej roviny, ktorú dopĺňala druhá, vedľajšia, pričom sa v závere série spojili v jednu a tak divákovi dotvorili celkový obraz toho, čo celú dobu sledoval a na povrch dramatickým, a pre postavy častokrát šokujúcim a nečakaným spôsobom, vytiahne stopy, ktoré dopomôžu sympatickej Sarah Lancashire (v seriáli ako Catherine Cawood) v hlavnej úlohe chytiť vinníka a postaviť ho pred spravodlivosť. Narozdiel od iných hereckých kolegýň, ktoré v iných seriáloch stvárňovali ženu zákona, nemôže divák voči Sarah Lancashire povedať jedno krivé slovo. Väčšinou totižto ženy stvárňuje policajné postavy veľmi preafektovane a snažia sa to hrať drsne, ale v jej prípade dokáže v seriáli ukázať aj ľudskú stránku, ktorou vyváži prirodzené policajné vystupovanie. Toto ľudsko-policajné ying a yang dokáže skvelo skombinovať a voči akejkoľvek postave prezentovať jednu aj druhú stránku svojej osobnosti. Keď už sme pri tých postavách, nie je na škodu spomenúť ani pestrú plejádu vedľajších postáv. Či už je to seriálová sestra hlavnej hrdinky Siobhan Finneran (v seriáli ako Clare Cartwright), Rhys Connah (v seriáli ako vnuk hlavnej hrdinky Ryan), veľmi sympatická Charlie Murphy (v seriáli ako Ann Gallagher) alebo fenomenálny James Norton (v seriáli ako Tommy Lee Royce, postava s neuveriteľnou charizmou a takým tým výzorom moderného psychopata). Superlatívmi nemožno šetriť ani pri dialógoch, ktoré popri vážnych témach dokážu diváka pobaviť aj nejakou tou vtipnou vsuvkou ako to dokážu snáď len Briti. Koniec druhej série nasvedčuje tomu, že by sme sa mali dočkať aj série tretej, no jej príchod opäť skôr ako za 2 roky nevidím. ()

markotter

Doslova dechberoucí. To, co se děje Catherine mně úplně fyzicky vtahovalo do filmu a kolikrát jsem se přistihl, že se cítím, jako bych tam byl někde poblíž. No a že tam mlátěj a zabíjej ženský policajtky a znásilňujou ženský rukojmí? No tak to prostě chodí - pokud chceme, aby ženský měly stejný práva a mohly dělat všechny povolání (ne jen ty manažerský), tak musej počítat s tím, že taky dostanou přes držku. A ženských rukojmí je stejně jako mužských a ty ženský se prostě znásilňujou. Ty mužský se zase třeba mučí. tak to je. A líto mi bylo všech, bez rozdílu pohlaví. To jen jako reakce na komentář Matty. 2. série ještě o chloupeček lepší té první. Více zaměřená na vztahy. ()

Nix

Tohle byla jízda. Krásné prostředí anglického malého města, kde se skoro každý s každým zná a v něm asi nejvíc drsňácká a správňacká policistka, co jsem kdy na poli krimi viděl. Herecký výkon je fakt mind blow, fantastický šmejd a k tomu ještě lepší druhá sezóna. Možná se zdá, že anglánům nadržuji, ale tohle je must see. I když se mi to na první dobrou nezdálo, stačilo mi pár minut a věděl jsem, že tohle je něco spešl. ()

flu

Nebýt toho, že prakticky každá mužská postava se dříve či později projeví jako slaboch, pitomec, násilník, feťák/alkoholik či psychopat (respektive libovolná kombinace několika výše uvedených vlastností), zatímco veškeré ženské postavy jsou bez výjimky vykresleny jako chybující, leč zároveň heroické a tragické hrdinky, bylo by "Happy Valley" opravdu dobrým policejním dramatem. Je to dobře zahrané, skvěle natočené a zápletky vesměs působí docela realistickým dojmem, nicméně ta urputná snaha ukázat, že v podstatě všichni chlapi jsou ve skutečnosti hovada, je místy až nechtěně směšná a v konečném důsledku výrazně oslabuje celkové poselství seriálu. Což je škoda, protože násilí páchané na ženách je reálná věc, která se děje dnes a denně. Takže každé televizní dílko, které na tohle upozorní, je hodné pozornosti, avšak nemuselo by to být naservírováno tak schematicky a polopatisticky. ()

vozralec

Hodnocení první série: Dobrý seriál z běžného života. Policajtka se sestrou a jejich účesy. Nenošení bouchaček. Hodnocení druhé série: Hledá se sériový vrah. Dojde i na škodárnu. Kvalita. ()

Queendom

Dokonalý spojení nápaditýho scénáře, skvělejch herců, napětí i tempa vyprávění! Nic nechybí, nic nepřebejvá a tak to má bejt. ()

ervina

"Říkám jí, že jste báječná, pokud si to s vámi člověk nerozhází. Protože jinak umíte být pěkná osina v zadku." Dokonalý seriál, dokonalá Catherine. Svůj osobní život má v totálních sračkách a přesto svojí práci dělá na 200% a srdcem. ()

Plastík

Neskutečně dobře natočený seriál, který opravdu je velice profesionálním počinem se vším všudy. Úplně vás naseje do atmosféry děje a donutí vám se cítit pocity zúčastněných. Naprostá bomba. Už se těším na třetí sérii. A dabing na ČT je taky famózní. Palec nahoru. Všechny čtyři palce. ()

jfaba

Přemýšlel jsem o pěti hvězdách, ale nakonec jsem odolal pokušení. Byl to výborný seriál! Sympatičtí herci, hezké prostředí a tak bych mohl pokračovat. Zkrátka normální, ale dobré krimi. Dobře že to tak skončilo, možná bude 2. série. A nevadilo by mi to... V Broadchurch se taky patlaj znovu ve stejným problému. A na podobnost s Fargem zapomeňte. To je jen v první části. 2. série: Patlaj se v tom, ale jen trochu. Jen jako pozadí většího případu, který se tu, ve Šťastném údolí, odehrává. Dost dobré! ()

CrazymanM

Velmi slušný seriál,možná takový trochu pomalejší,spíše zaměřený na psychiku osob a jejich vnitřní démony,přesto jsem velmi spokojený a těším se na druhou řadu!Druhá řada opět velmi dobrá,i když víceméně podobná,přesto stále stojí za shlédnutí!!! ()

PamelaJJK

Šťastné údolí se prostě povedlo. Psychologické drama lehce převažuje nad krimi dramatem, ale poměr je to úplně přesný a ideální. Od začátku diváka pohltí atmosféra a opravdovost a uvěřitelnost postav. Svými výkony mě zaujali hlavně Sarah Lancashire, George Costigan a James Norton. Jednotlivé postavy jsou skvěle vykreslené a neklouže se jen po jejich povrchu, ale jde se jim nejen pod kůži, ale až na samotnou dřeň. Anglické krimi seriály byly vždy kvalitní, opravdové a uvěřitelné a jejich jasnou jedničkou je Šťastné údolí. ()

moudnik

Nervák, jaký nemá obdoby. Žádná klišé, žádné vyumělkované postavy, jen tvrdá realita a všudypřítomné zlo jdoucí ruku v ruce s lidskou hloupostí a chamtivostí. Hlavní představitelka Sarah Lancashire je zralá na Oskara. Všichni ti zlí vypadají naprosto obyčejně. O to větší z nich jde strach. Syrová záležitost z ostrovů, kde policie nenosí pistole a před udělením pokuty se snaží pachatelům domluvit. V tomto příběhu stojí seržantka před takovou mírou zla, že si to ani nedovede představit. Napětím ani nedýchám a držím jí palce, aby případ vyřešila. Sám bych všechny ty gaunery s chutí odpravil. Tolik nenávisti a zloby ve mně dokáže vyvolat jen dobře natočený film. A to je právě Happy Valley. ()

xCindy

Minisérie 6 dílů (zde podle mě chybně uvedeno, že jsou díly 3). První 4 díly naprosto super, má to příběh, spád, super herecké výkony, vtip ... Poslední dva díly se mohly spojit do jednoho, oba byly zbytečně zdlouhavé, takže za to o hvězdičku méně. ()

VLADEK

Tak i po 2. sezóně musím konstatovat, že tohle je mezi seriálovými krimi-mini-sériemi prémiová první liga. 100%/ Update únor 2023 - závěrečná třetí řada už má své mouchy, řekněme na 80% ale jako celek se to udrží na těch pěti hvězdách. Bonusem (nevím jestli zamýšlený) je, že i herci nám zestárli, takže pokračování "po letech" funguje. ()

joseee

Happy Valley - perla pre milovníkov britske´ého krimi, pripomína mi môj obľúbený seriál Cracker. Ani druhá séria nezostáva za úvodnou, naozaj klobúk dolu. A vrahom je... ()

Nugat

Vyděsil mě stav společnosti v běžném malém anglickém městě.... Seriál super a Sarah Lancashire to zvládla se ctí. ()

uhlerado

Veľmi dobrá mini séria. Obe série, dokonca druhá ešte lepšia. Špinavé Anglicko a jeho hriešny ľud a odvážna policajtka ()

pepca72

BBC seriály obecně mají kvalitu zpracování, jak do herců, tak do příběhu, dramatizace. Tohle mi přišlo trochu v té kriminální rovině nedotažené, a nevyužité. Mohlo být více syrovosti, více nervy drásajících okamžiků ve věci únosu, kdy Tommy trávil čas s obětí, nebo při samém odhalení úkrytu oběti. Co se týče psychologie postav a vývoje příběhu v této rovině, opět absolutní vrchol. Po stránce filmařiny a hereckých výkonů rovněž standardně perfektní práce. Viděl jsem však i lepší kousky - Good Cop, Broadchurch a jiné. Zasloužené 4 *. ()