Šťastné údolí

• Velká Británie Happy Valley
Velká Británie, (2014–2023), 17 h 52 min (Minutáž: 57–60 min)

Scénář:

Sally Wainwright

Hudba:

Ben Foster

Sarah Lancashire, Siobhan Finneran, Shane Zaza, Charlie Murphy, James Norton, Ishia Bennison, George Costigan, Joe Armstrong, Steve Pemberton, Adam Long (více)

Série(3) / Epizody(18)

Britský seriál s poněkud ironickým názvem Šťastné údolí, oceněný v roce 2015 prestižní cenou BAFTA, v sobě kombinuje žánr procedurálního krimithrilleru s vypjatým vztahovým dramatem. Děj se odehrává v malebném Calder Valley v Západním Yorkshiru, jehož neutěšená sociální realita je s krásou okolní krajiny v příkrém kontrastu. Tady slouží Catherine Cawoodová, sedmačtyřicetiletá policejní seržantka, která se stále vyrovnává se sebevraždou osmnáctileté dcery Becky. A když už se zdá, že trauma překonala a pomalu začíná opět žít svůj život, dozvídá se, že se z vězení vrátil Tommy Lee Royce – muž, odpovědný za Beckyinu tragickou smrt. Catherine má teď jediný cíl. Potrestat násilníka, který toho má však na svědomí mnohem víc, než policistka tuší. (Česká televize)

noriaki

Jestli má tenhle seriál nějakou podstatnou chybu, tak ve scénáři. A tím nemyslím jenom to že režisér děj na čtyři, maximálně pět epizod roztáhl do šesti. Ale především to, že s tím tlačením na pilu trochu přestřelil. Ano, násilí se stupňuje, děj se zaplétá a z lidí se na povrch dostává to nejhorší v nich. Jen uvěřitelnost dostává na frak. To co snese film se specifickým námětem, neustojí drama honosící se nálepkou "ze života". A přitom stačilo víc naťuknout psychologii postav a nechat je prožít ještě jednu a nebo dvě emoční krize navíc. Tyhle momenty jsou ty co drží atmosféru, ne spousta krve a syrovost. Abych jenom nekritizoval, tak se zmíním že herci jsou do jednoho špičkoví. Aby taky ne, když mají tak výborně napsané charaktery. ()

hanagi

Další naštvaný nýmand, který chce vylepšit svou finanční situaci a tak se svěří nepředvídatelnému hajzlovi s naivní vírou, že se všichni napakují, ale nikomu se nic nestane. Ano, jde o takový malý únos. Těm z vás, kterým to něco připomíná přihodím navrch ještě jednu všetečnou a velice všímavou policistku...A tady veškerá podobnost končí. Tohle není černohumorná hříčka, ale krutá realita, která semele každého, kdo je v dosahu. Jsme totiž v anglickém seriálu, kde se hraje trochu jiná hra. Hra, ve které se o zúčastněných postavách dozvíte informace, které vás nutí přemýšlet a zvažovat, jak málo někdy stačí k tomu, aby se váš život odebral někam...někam, kde rozhodně neměl být. Samotný příběh graduje ve čtvrté části. To, co následuje pak, je jasným důkazem toho, že šťastné konce mají velice často hořkou příchuť. ()

geklon

Nejspíš vrchol Lynovi současné seriálové tvorby. Totálně koukatelné, napínavé a délka série, tak akorát... žádné zbytečné caviky...aby se z toho na reklamách vytřískalo co nejvíc. Sarah Lancashire a Steve Pemberton svými výkony totálně mažou pochybnosti o vyjimečnosti tohohle titulu, který jakoby v přehršle výborných britských seriálů, posledních dvou sezón zapadl do průměru. Navíc Norton se mi v roli násilnýho zmrda, líbí o mnoho víc, než jako usedlý pastor. Zkrátka BBC rulez. První sérka 95%. Co říci na druhou řadu, něčo tak ojedinělého, jako je Happy Valley. Velké očekání je naplněno. Tvůrci se vydali správnou cestou. Seriál zkrátka není dobrý jako detektivka, ale je naprosto vyjimečný jako rodinné drama. Postavy sester i jejich nejbližších, jsou nqpsány i odehrány s takovou samozřejmostí, že až padám do mdlob. Závěr druhé série je taková depka, že už se na třeí pokračování ani neteším. Série druhá za 96%. ()

Hanys_

S1 3/5. Místy parádní krimi, místy utahané rodinné drama. Vrchol série je asi v dílech 3-4, pátrání po Tommym už nemá takové grády a poslední díl tomu nasadil korunu úplně. Ikdyž jsem se určitě s Cathrine nenudil, bez další série se klidně obejdu. S2 3/5. Tak nějak jsem si ke Catherine nenašel cestu. Zápletka sice zase zajímavá, ale náhod možná ještě více než v jedničce. ()

F.W.Colqhoun

Would you like a cup of tea, love? Je řada důvodů, proč je zajímavé produkovat i konzumovat detektivky z prostředí maloměsta: Přehledná scéna ne větší než jeviště, ansámbl o několika tvářích, které se vměstnají do titulků. Jednota. Cupování falešného dojmu pospolitosti a bezpečí. Happy Valley obohacuje obvyklý recept konzervativními hodnotami v souladu s oslavou mateřství. Yorkshireská bába z ledu Catherine Cawood, policistka s pohnutým osudem, bojuje s četnými zly. Výhradně však s muži - na nejnižší úrovni s nezdárným vnukem, jen o něco výš s neuznalým synem, místními pomatenými smažkami (též výhradně muži), šéfy a lokální mafií (co byste tak řekli). V souladu s tím, co považují někteří za dramaturgickou harmonii, to vyvažuje skutečnost, že hrdinné švestce pomáhá hodně žen - setra, místní šlapajznice, oběti násilných činů (silným sexuálním podtext) a nečetné spolupachatelky, které se nechaly obalamutit zlými muži. Catherine Cawood chlapy prokoukne, zatkne, ošklivě morálně poníží a často též normálně zmlátí. Tento mile, řekl bych typicky žensky nespravedlivý rámec mě hodně bavil přesto, že nejspíš neobnáší ani stopu nadsázky. Kdo by se nechal vyprovokovat děním na obrazovce, když dostává takovou školu od svých nejbližších? Když už jsme u těch ženských kvalit, je nutné zmínit, že především první sérii je pro různé typy rafinovaně aplikovaného vydírání často až nepříjemné sledovat. Kdo rád vypjaté okamžiky, bude se bude tetelit sadomasochistickým blahem. (Ženy?) Hyper-ývl a psychopat Tommy Lee Royce, obdařený jedninečnou schopností balamutit ženy, polopaticky demonstroval, proč by se jeho představitel James Norton měl stát Bondem č. 7. Zjevně má vše, co k roli potřebuje (a možná něco navíc), aby si našel i početné platící ženské publikum. Children are nightmare... ()

DannyBoy80

Není to vůbec špatné. Velmi dobře napsané postavy a hodně dobře zahraný záporák Tommy Lee Royce. Z toho herce ještě něco bude. Každá série je jiná, ale obě jsou dobré. Navíc celý seriál je nasnímán tak celkově televizně, nicméně to tomu vůbec nevadí a přidává to na realističnosti. ()

Illy

Scénář, scénář a zase scénář. Z počátku "fargovské" krimi se ve třetí třetině zlomí v parádní rodinné drama. Přihoďte dobré herce a máte za málo peněz hodně muziky. Výborný! ()

petikacka

"Je mi přes 40, jsem rozvedená a žiju se svou závislou sestrou, vychovávám svého vnuka, dcera je mrtvá a syn mě nenávidí". To je zásadní skutečnost hlavní hrdinky. A zcela jasně to vystihuje děj seroše, který mě totálně odzbrojil a naprosto uchvátil. Všechny "Mosty", "Pasti" a jiné severské kriminálky před tímto musí sklopit hlavu. Kdo tohle neviděl, jakoby nebyl. Za mě 100%  upravit ()

Pawlisman

Pruměr šeď  a natathování a umělé emoce io na film by bylo dost, natož to natahovat vše na sriál. No prostě přeceňované a umělé, dnes 2024 by neuspělo. Škoda. ()

warrenur

Vynikajuca miniseria, perfektne vystihujuca pomery - rodinne, sukromne, kriminalne - v mensom meste. Ci uz sa jedna o policajny zbor, vselijak "nacate" rodiny, kriminalne zivly, proste uveritelne vazby. A toje velkym plusom. Musim priznat, ze pri sledovani som mal obcas nervy, nechut a pocity frustracie, nad tym, ako sa ten-ktory clovek spraval, ale prave to tomu davalo tu stavu a drzalo ma v napati. I ked, zvlast tie utrapy, co sa kopili na serzantku, ci poserunstvo toho sliziaka a jeho koktanie je skutocnym divackym utrpenim. Dalsim nemalym kladom je, ze kazdou dalsou castou bolo jasnejsie, ze by ste niektore postavy nemali povazovat za vyslovene kladne, alebo len zaporne. Ziaden cierno-biely svet, ktory nema s realitou nic spolocne. Ide o dost surovu a depresivnu zalezitost, a tak by som slabsim povaham odporucal opatrnost. Urcite je Happy Valley jednym z mala serialov vobec, ked nad pathviezdim vobec nevaham. 3.seria: Uvedomme si, ze sa po 7mich rokoch dala opat dokopy vacsina zucastnenych hercov z predoslych serii a pod vynikajucou scenaristkou, Sally Wainwright, urobili takmer dokonalu, zrejme zaverecnu seriu. Vyborna ustredna, rodinna, linia a i uchadzajuci kriminalny pripad, tesne naviazany. Kazdou castou som sa zamyslal, ako umne a uvolnene su napisane rozhovory serialovych rodinnych prislusnikov a ako autenticky su zahrane aj ich emocne rozpolozenia. V takejto hlbke a uveritelnosti som toho ako divak nebol casto svedkom. Hoci epizodicky mi to vychadza na stvorhviezdie, ako celok je tato seria na plny pocet. Plne odporucam. Vynikajuca britska krimi-drama s dusou a "dychajucimi" charaktermi. 85% ()

Mlle

V kombinaci tradičního a netradičního poskytuje seriál ve výsledném součtu kompletní, strhující podívanou. Tradičním je v seriálu prostředí malého zapadlého města. Zpočátku se zdá provinční a usedlé až příliš a do děje vtahuje málo. Zápletce se to však daří o to lépe a rychleji. Jakožto detektivka je seriál typově netradiční: v případu na rozdíl od seržantky Catherine, která má ve všem taky celkem brzy jasno, neodkrýváte vůbec nic. Sledujete jej od počátku jak na stříbrném podnose. V dramatickém ději přesto očekáváte každou další sekvenci s velkým napětím, každá přináší nové komplikace a další zvraty. Detektivka nakonec ve čtvrtém díle končí a začíná rodinné drama, které plní dva zbývající díly stejným napětím. To, co na začátku působí jako propracovanější odpolední víkendovka, s každým dalším dílem vrývá hlubší zářez do emocí i očekávání. Poslední dva díly, krimi zcela zbavené, jsou dokonce emočně nejhlubší. Striktně civilní forma s naprosto fádními, až příliš obyčejnými a nezajímavými charaktery, výborně ztvárněnými všemi herci, zejména však Stevem Pembertonem v roli slabošského účetního, ale i Jamesem Nortonem v roli hlavního záporáka či třeba Siobhan Finneran v roli laskavě podporující tety, je v myriádě únavného, stereotypního a ne vždy s nadšením sledovatelného skandinávského noiru velmi příjemnou změnou. Nakonec vítězně útočí na přepjatou temnou pasivitu, v níž se moderní krimi zacyklilo. Ta hvězda, která ale seriál teprve bez pochyb usadí v top kategorii, je hvězda výjimečné postavy vyšetřující seržantky Catherine Cawood a výkon Sarah Lancashire v její roli. Sarah svou Catherine vytvarovala v natolik sympatickou, morálně a lidsky pevnou osobu, že byste si přáli, aby taková byla aspoň každá druhá ženská. A vidíte, jde to dobře i bez přetékajícího psychiatrického chorobopisu, jímž režiséři své hrdiny tak rádi zdobí. Z natočeného materiálu má seriál – kromě již zmíněného, těžkotonážnějšího Farga – nejblíž k britsko-americkému The Fall, jehož případ je propracovanější, mystičtější a noří se do drtivějších psychických hlubin, fluidum ústřední postavy a lidskosti ale z Happy Valley vytváří celkově funkčnější a lákavější celek. ()

kaze

Najlepší seriál roku a Sarah Lancashire je doteraz top herečka! super zahrané, perfektne vykreslené postavy a to zdanlivo mierumilovné prostredie anglického vidieka až mrazí. Jednoducho, pecka! ()

LeitoSE

Najprv neuveriteľne realisticky pôsobiaci seriál zo začiatku, ktorý postupom času sa premieňa do stále násilnejšej a znepokojivejšej podoby. Všetci herci to ťahajú kvalitatívne hore a atmosféra seriálu je naozaj výborná. Hlavnú chybu seriálu vidím v tom, že sa snaží tváriť, že ide žánrovo o krimi/thriller pričom ku koncu si človek uvedomí, že pozerá vlastne kvázi psychologickú drámu a dejová zápletka, ktorá sa budovala viac ako polku stopáže vyšumí do prázdna. Jeden z mála seriálov, kde aj šesť epizód mi pripadalo ako príliš vysoké číslo. Drop 6/12 – 60% ()

rekkky

Happy Valley is ironically like a breath of fresh air, because it brings social characteristics on the spotlight and through the main characters there is almost no topic left behind. Approach to view the police work and its connection with personal lives is very identical and very well filmed. First season is little bit better than the second one, but it doesn't take any credit from the whole production. ()

anitae

Catherine je sympatačka a silná ženská, a tohle je pro mě nejlepší seriál tohotu roku. Dle komentářů zde se už těším na Fargo. 12/17 Druhá série mě už tolik nechytla. Detektiv a jeho milenka, smrt matky Tommyho Lee Royce, Francis oddaná trestanci se stává učitelkou Rayna, drama matky farmářky a jejího syna a silný závěr, který napravil reputaci druhé série. ()

Franc1s

Další výborná kriminálka, kde hlavní postavou je ženská policajtka. Ve skříni má schovaných několik nepěkných kostlivců, s ničím se nesere a řeší věci tak jak uzná za vhodné. Začátek připomíná tak trochu Fargo (pár štastných náhod, postava učetního Kevina, atd), avšak po pár dílech je to čím dál temnější a osudovější. Zvraty vydařený, načasovaný, těch 6 dílů uteklo jako voda. Za mě ano a klidně i další sérku 9/10 Tak druhá série za mnou a znovu nervy-drásající napínavý zážitek... Kdy sedneš na gauč a ani nepípneš... Sarah Lancashire (v hl.roli) výborně napsaná a zahraná postava, hodně silná ženská postava, ta se vryje do paměti.. Za mě opět výborný kousek. 9/10 ()