Svatý Mikuláš

Česko, 2014, 60 min

Petr Smazal

Petr Smazal
  • MikeCool

Found footage horor je pro hororové nadšence s vlastní vizí filmu zcela ideální, neboť u tohoto hororového žánru platí pravidlo "za málo peněž, hodně muziky". Toho využila i skupinka absolventů pražské FAMU. Jejich píle a snaha udělat z něčeho něco se zde samozřejmě projevovala ve scénáři, respektive příběhu, který nutno dodat byl sice originální, ale fungoval bohužel na stejné kostře jako desítky jiných podprůměrných found footage kolegů. Mohl bych sice hodnotit objektivně fakt, že rozpočet pro tento film byl téměř nulový, ale ruku na srdce, se špičkovou technikou užitou pro tento snímek by se dalo uspořádat daleko větší a hlavně více "autentičtější" divadlo, než nám předvedl pan Smazal. Režisér found footage hororu by si měl zprvu naučit hlavní zásady pro takovýto film. Hudební doprovod do FF hororu opravdu nepatří, dámy a pánové! Bohužel hudba dosti vyrázným způsobem zkazila můj dojem na Svatého Mikuláše. Jakýsi pietní akt pro člena štábu za doprovodu smutných akordů a zpěvu, zhruba uprostřed atmosférou gradující stopáže, byla jen třešničkou na dortu.(11.7.2015)

Mikuláš, ztratil plášť. A pár hvězd bohužel. Celkovej dojem mám kladnej, protože nic takovýho se tu dosud neobjevilo a srovnávat s ničím to nebudu, už vůbec ne s Grave Encounters, ale pár detailů se ,,vykrást,, mohlo. Kamera, ,,kvalita" herců, scénář... vem to ďas, ale co mě točilo nejvíc, byl zvuk. Uměle přidané zvukové kulisy vran, hudba, smích, to všechno mi tam nesedělo. Mohlo se i víc vytěžit z potenciálu, úhly kamer, propracovanější lekačky... Scéna, kdy někdo pobíhá po baráku a má pistoli (nevyužitou) mi přišla zbytečně natahovaná a možná i zbytečná (spolu s hudbou na konci). Škoda i těch nezamřížovaných oken. Průser to ale rozhodně nebyl, jen spíš odrazovej můstek pro pány filmaře. Herce asi ne. 3* Edit to Flipnic: Ty zavři hubu, trosko z Letovic.(7.7.2015)

Zoberiem to od začiatku. Dať pred FF film krátke video, na ktorom sa v podstate nič nestalo, bolo dosť nesprávne. Scény s bitkou alebo sexom sú na začiatku FF filmu takmer vždy, takže to bolo v poriadku, aj keď to bolo nezáživné. Krátke zoznámenie s postavami bolo aspoň teda pre mňa dostačujúce. Prehliadnutie budovy na začiatku pomocou baterky sa mi tiež páčilo. Potom už začalo strašenie a tam bolo zopár scén, ktoré som vážne nechápal. Tak najprv niekto zmizne, potom je zrazu pri nich, potom už tam zase nieje. Pripadalo mi to dosť zmätené. Taktiež velká chyba ako v FF Nightlight. Ako môže niekoho napadnúť ísť spať, keď ho strašia duchovia a niekolko kamarátov sa stratilo? Ráno sa zobudia a idú ich hladať, ako keby sa nič nestalo. Scéna s lietajúcimi objektami sa tam taktiež nehodila. Masky boli v pohode a aj tá vražda, pri ktorej bola kamera na zemi bola v poriadku, pretože tam bolo aspoň trochu krvi. Velkou chybou bola hudba počas tejto vraždy. Keďže mi prídu nadávky v po česky velmi vtipné tak aj to ma pobavilo. Celkový dojem je taký lahký podpriemer. Ale určite to nezaradím do najhorších hororov, ktoré som videl. Samozrejme mám velkú radosť, že sa tu niekto o také niečo pokúša a pánovi režisérovi do budúcnosti želám všetko najlepšie, pretože toto na začiatok nieje až také zlé.(9.7.2015)

Co k tomuhle filmu dodat.Pokus o český Found footage horor.Především mě srala jedna věc.A to,že jsem v hodně pasážích vůbec nerozuměl zúčastněným "hercům".Což mi obrovsky zkazilo celkový dojem.Dále pak spoustu nelogičností(je jich tu dost,ale zmiňuju jen mříže,to mě pobavilo) a asi jsem debil,ale prostě jsem nepochopil pointu filmu.Tudíž nevím co tím chtěl režisér říct.Na druhou stranu mě to vůbec nenudilo a krátká stopáž nebyla na škodu.Atmosféru to mělo místy taky slušnou a zvukový doprovod byl taky skvělej.Takže za mě takovej vyšší průměr.Neurazil,ale ani nikterak nenadchl.Každopádně jsem rád,že i češi zkouší něco podobného.Nutno dodat,že slovácí jsou o krok dál a s filmy jako je Zlo,Sosialistický Zombi mord a Attonitas se tohle srovnávat nemůže.Ale snaha se cení a zas takovej průser to není.Jen jsem podle traileru čekal víc.(13.6.2015)

• ZHODNOTITEL

Svatý Mikuláš se snaží být found footagem, ale dost to škobrtá o hudební a zvukový doprovod. Navíc mi přijde, že je to spíš jenom takový fanouškovský film. Tedy bez znalosti žánru a jeho pravidel. Film je především natočen asi pro pobavení samotných autorů. Proč ne. Ale moc nerozumím tomu, proč k tomu není alespoň dodatek, že se jedná o amatérský film. NAVÍC STRACH VYVOLAT ROZTŘESENÍM KAMERY OPRAVDU NEJDE! Po pár minutách mi bylo trochu špatně při sledování takové kamery. Vyvažovali to ale "historické scény", které historickými nebyly. Byly to spíš grotesky a sám jsem nevěděl, jestli mají být vtipné, nebo ne. JAKO HOROR TENTO "PROFESIONÁLNÍ" FILM URČITĚ NEFUNGUJE.(28.12.2017)

• - Všichni tvůrci i herci pracovali na filmu bez nároku na honorář. (mazadlo)

• - Režisér Petr Smazal bol počas natáčania 2x hospitalizovaný v nemocnici. Prvýkrát kvôli štyrom prebdeným nociam a po druhý raz pri natáčaní scény v zvieracej kazajke, kedy spadol a narazil si rebrá. (Stefan Deryck)

• - Svatý Mikuláš byl původně napsán jako klasický film z prostředí psychiatrické léčebny. Nakonec byl ale natočen formou found footage hlavně kvůli tomu, že tvůrci neměli na film skoro žádné peníze. (mazadlo)