X-Men 2

• USA X-Men 2 (více)

X-Meni. Narodili se s jedinečnou genetickou mutací, která jim umožňuje vládnout nadpřirozenými schopnostmi. Pod vlivem profesora Charlese Xaviera (Patrick Stewart) slouží lidstvu. Chrání svět. Ten jim však nedůvěřuje a bojí se jich. Po nesmyslném pokusu o atentát na prezidenta Spojených států, který údajně spáchal neznámý mutant, se veřejnost dovolává zákona, který má mutanty dostat pod kontrolu. V čele militantně anti-mutantniho hnuti stojí armádní velitel a vědec William Stryker (Brian Cox), o němž se tvrdí, že na mutantech prováděl pokusy. Mutanty nenávidí a hodlá je totálně zlikvidovat. Když zjistí, že jeho vlastní syn je mutant, bez milosti ho zabije. Stryker měl v minulosti co do činění také s Wolverinem (Hugh Jackman) a zná tajemství jeho minulosti. Když Wolverine pátrá po svém původu, uvede Stryker do pohybu svůj anti-mutantní program. Jsou však i mutanti, kteří se proti lidské civilizaci postavili. Jeden z nich, Magento (Ian McKellen), právě unikl z vězení. Je nepřítelem X-Menů. V situaci, kdy se všichni mutanti stali štvanci, navrhne X-Menům spojenectví proti společnému nepříteli - Strykerovi. X-Meni i jejich spojenci se spolu vydávají na nejnebezpečnější misi v životě... Režisér Bryan Singer natočil tentokrát víc než tradiční pokračování. Ponořil se hlouběji do mytologie X-Menů, do jejich schopností a vztahů. Vedle již známých postav se na pozici dobra přidává atletický Nightcrawler a zlo posiluje - nejen svými diamantovými drápy - Deathstrike. Ve filmu se tak představuje nová generace X-Menů. Patrick Stewart se vrátil do role profesora Charlese Xaviera, světově uznávaného telepata. I promodralá metamorfická Mystique (Rebecca Romijn-Stamos - viděli jsme ji jako Femme Fatale ve stejnojmenném filmu) předvede své svody. Větší prostor má také postava Storm (oscarová Halle Berry), která prochází vývojovými změnami. Režisér Bryan Singer po natáčení druhého dílu X-Menů prohlásil: Točit první X-Meny byla úžasná zkušenost a divácká reakce byla mimořádně příznivá. Ale po natočení filmu X-Men 2 mi natáčení prvního dílu připadá skoro jen jako úvod. Kultovní záležitost, natočená, jak je to v poslední době velice časté, podle komiksu, má všechny předpoklady upoutat diváky vizuálně i napínavým dějem. (oficiální text distributora)

ad

První díl se mi líbil, jako fajnová oddechovka... Ovšem dvojka je dalekjo propracovanější, motivovanější a vůbec ve všech ohledech dospělejší film... Ani jedna z postav není nazajmavá a všechny dostanou dostatečný prostor. třičtvrtě snámku jsem byl nadmíru spokojen, napětí rostlo, vše bylo v rámc i možností uvěřitelné a charaktery procházeli velmi zajímavými a silnými proměnami... o to jsem byl sklamanější z poslední cca půlhodinky kdy nastoupila zhola zbytečná akce, už zdaleka ne tak dramatická (i když ne špatně natočená) jako vše ostatní co jí předcházelo a dokonce došlo i na pověstný kýčovitý patos, který už bohužel vyzněl zcela do prázdna a jako by z úplně jiného filmu... Takže ačkoli jsem se bavil a celkově stavím film na vysokou příčku, minimálně jednu hvězdu musím nekompromisně dolů za tu "zmršenou" koncovku. ()

Crawler-D

Dodnes nejlepší komiksový film, který za svou kvalitu vděčí jak výraznější finanční injekci, která umožnila vymodelovat tvar do ryze moderní, esteticky lahodící podoby bez nedostatků v tricích nebo výpravě, tak svou roli hraje především scénář, který umně rozjel několik rovin, které Singer dokáže životaschopně vést po dobu dvou hodin, aby došly zdárného konce a Singer se dotknul podstatných témat spojených s menšinami a postavám umožnil důstojnou účast na tomto příběhovém úseku. Což se změnilo ve trojce... ()

Lanark

Nene, podle mě by v "hrdinských" filmech dle komiksové předlohy nemělo být více "bublin" jak v samotných komiksech. Takhle se člověk příliš často chytá za hlavu při trapných a nelogických scénách a tak mu lehce uteče nějaký podařený vtípek. ()

dubinak

Oproti jedničce trochu zmatenější děj, ovšem obohacený o několik ostřejších scén. Singer už se nedrží při zemi a je vidět, že se přestává bát. Osobně mi byl první díl krapet sympatičtější, ale musím uznat, že X-Meni jsou pořád z veškerých superhrdinů ti nejzajímavější. Akce se udržuje pořád ve stejném tempu synchronizovaně s intenzitou efektů, která diváka dokáže pěkně připoutat k židli. ()

nithiel

O něco slabší než jednička, hlavně kvůli zmatenějšímu ději a mnohdy dosti nelogickým motivacím jednotlivých postav, zklamání to ale rozhodně nebylo, stále se jedná o zábavnou oddechovku. ()

Wormboy

Vyborne pokracovanie, ktore v nicom nezaostava za mimoriadne vydarenou jednotkou...skoda len dlzky, ktora je na dany zaner naozaj trosku dlhsia, ako by mala byt... ()

asinus

O kus chladnější, sebevědomější, mocnější a luxusnější, než jednička. X-meny jako takové extra nežeru, ale řemeslná stránka prvních dvou filmů je výstavní. Od Singera by se tu mohlo učit mnoho hollywoodských "borců". ()

Laputa

Rozhodně nebývá zvykem, aby druhé eventuálně další pokračování bylo lepší než jednička. Nicméně je to akce nad akci, spolu s působivou hudbou. Do toho skvělé herecké výkony a zpracování a máme tu film na jedničku. Konec byl velmi emotivní. ()

Sammya

Jak já nesnáším ten konec! Vždycky mě rozbrečí a navíc dá základ ději v trojce, který už stojí za starou bačkoru (děj, ne film). Co se ale jinak týče dvojky, pro mě nejlepší film ze série. Fenomenální úvod útokem na oválnou pracovnu. Bývalí nepřátelé se na chvíli spojí, ale nikdy nevíte, co od takového spojenectví čekat. Někteří mutanti v sobě objevují dosud netušené schopnosti a někdy je to stojí i víc než jen snahu. Objevují se i mutanti noví a tady jásám nad Alanem Cummingem. Stále platí Go, Cyclops, ale asi přidám i Go, Bobby :D ()

necisty

Je možné, že je můj komentář značně ovlivněn tím, že jsem film minimálně z první poloviny sledoval po menší opičce, ale přesto jsem byl hlavně ke konci poměrně hodně zklamaný. Pravda, že je zde plno napětí a krásných efektů, tedy po akční stránce téměř na jedničku, ale z té dějové stránky je to strašné! Opravdu, zneškodňování raket, sebeobětování, protože to 'jinak nejde' a 'strašně naštvaný' záporák, který snad sloužil ve všech misích v Iráku nebo kde a plno dalších blbostí mě donutilo dát jinak schopnému dílku pouze 3 hvězdy a myslím si, že tohle je pro Bryana vážně ostuda a jestli za to nemůže on, tak rozhodně ten co to psal. ... Souhlasím s komentářem od POMO a směji se tomu, že ty naše komentáře dělí 8 let, kdy jsem ještě ani netušil, že nějaké CSFD existuje. ()

Pajky3

Zdařilé pokračování xmenovské ságy. Zajímkavé postavy, ale je jich tolik, že nedostávají tolik prostoru, kolik si zasluhují. Ve druhém díle dabingu už se jmenují koenčně po anglických vzorech, takže Rosomák je snad pryč. Pro mě je to důstojný následovník a snese srovnání s prvním dílem. Opět nadprůměrná podívaná. Docela už se těšim i na ten třetí. ()

pakobylka

Bryan Singer bez sebemenšího zakolísání navazuje na svůj předchozí film - a plynule pokračuje ve vyprávění. O mutaci, která představuje dar i prokletí ... o strachu, který seje nenávist ... o akci, která zákonitě vyvolává reakci. O mutantech - i o všech lidech, kteří neprošli oním pozoruhodným skokem ve vývoji. Ale navzdory docela podstatným odchylkám mají obě skupiny naprosto shodnou tu část prastaré genetické výbavy, která určuje jejich základní povahové rysy - a kterou žádná evoluce nikdy nezměnila. Není divu, že je stojí neúměrně velké úsilí žít vedle sebe. Ovšem kdyby tomu tak nebylo, neexistoval by ani přelomový příběh, který osvobodil komiksové hrdiny a zbavil je závislosti na tiskařských barvách, když jejich charakterům dodal hloubku a jejich citům opravdové emoce - aby nás přinutil podívat se na ně jinýma očima ... a provést hloubkovou sondu do vlastních srdcí. P.S.: Škoda přeškoda, že Bryan Singer nezůstal "X-Menům" věrný. Chápu jeho rozhodnutí a jeho důvody - a respektuju je ... ale byli JEHO dítětem - a děti by se neměly jen tak opouštět a ponechávat napospas osudu - lépe řečeno napospas Brettu Ratnerovi, který na ně se svým zjednodušeným a možná i příliš přízemním viděním světa prostě a jednoduše nestačil. A tak se stalo, že se v pořadí třetí "X-Meni" i se svým "Posledním vzdorem" minuli s velkým osudovým vyvrcholením celé trilogie, třebaže k němu ve vypjatém závěru druhého dílu očividně směřovali. ()

Juto

Úžasne!!! Výsledkom je, že pokračovanie je jedným z tých, ktoré môžu bez váhania povedať, že pokračovanie je ešte lepšie ako originál. Všetky obľúbené postavy sa vrátia a pridajú sa aj niektoré nové a prispejú k bohatšiemu a tónovejšiemu sebestačnejšiemu správaniu alebo prinajmenšom k sebavedomému posolstvo. 9/10 ()

emo

Nie také dobré ako jednička, ale stále jeden z najlepších comicsových filmov. Záležitosť skôr pre fanúšikov comicsu. Mihne sa tu Colossus, Shadowcat a mnohí iní... ()

c.tucker

Znatelně lepší než jednička, trochu více akce, trochu více odhalení různých schopností nových i stávajících mutantů a stále stejně skvělá režie. ()

WolfR

X-Men 2, komiksové pokračování v celku úspěšného prvního dílu, zvedá laťku zase o něco výše. Scénář a všechny staré nebo nové postavy jsou ještě propracovanější než v předchozím dílu. A to i díky tomu, že si je zahráli opět skvělí herci. Škoda jen že někteří/ré perspektivní herci /postavy nedostaly více prostoru. Dále pak příběh. Ten je opět parádně vymyšlen, stejně jako u prvního dílu. Ve světě se po sledu událostí začíná více a více zbrojit a bojovat proti mutantům. V tomto hnutí stojí v čele jistý člověk s pochybnou minulostí spojenou s mutanty. Jmenuje se William Stryker (Brian Cox). Který má taky, co dočinění s Wolverinem. Mimochodem Wolverine, během toho všeho pátrá po své minulosti a částečně se ji díky Strykerovi dopátrá. Dále pak, se do toho všeho také připlete Magneto, který uprchl z vězení. Samozřejmě mu bude pomáhat jeho banda. Díky vážnému stavu, hlavně pro mutanty se, ale bude muset Magneto a jeho tým spojit s týmem, jeho dávného přátele profesora Xaviera. Už se opakuji, ale děj je opravdu skvěle propracován a je v něm opět řada menších, dějových linií a zvratů, což je skvělé. Dále pak ostatní věci jako efekty, střih, kamera a takové věci jsou opět skvěle zvládnuty, protože režisér Singer fakt umí! Na závěr říci že je to prostě perfektní komiksová sci-fi týmovka s parádní akcí, příběhem a ostatními velmi dobře propracovanými záležitostmi. Celý tento kolos, překonává snad ve všech ohledech už tak dobrý první díl. 4 hvězdy PS: Oproti prvnímu dílu je tady docela fajn hudba. ()

BoXBe

Z Marveláckých comicsových adaptací mají X-men opravdovou vnitřní atmosféru. S čím jsem se neztotožnil byl schématický záporák, ten pak určuje celkovou hybnost, která místy nebyla valná. ()

Od X-Menů ke Kapitánu Nemovi

Od X-Menů ke Kapitánu Nemovi

17.09.2015

X-Men ztratili Rogue, Apocalypse bez staré party

X-Men ztratili Rogue, Apocalypse bez staré party

29.12.2013

Bryan Singer se v X-Men: Budoucí minulost snažil vrátit na plátna co nejvíce herců z původní trilogie i První třídy. Jednou z nich byla i Anna Paquin alias Roque. Ta na placu strávila pouhý týden… (více)

SoundtraCon na Festivalu fantazie

SoundtraCon na Festivalu fantazie

02.05.2011

V termínu od 1. do 4. července 2010 proběhne v Chotěboři v rámci Festivalu fantazie v pořadí již čtvrtý ročník SoundtraConu. Minulé ročníky navštívili skladatelé Trevor Jones, Petr Hapka a producent… (více)